dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie 06/2008 dom informatyka rekuperacja i GWC.

    Właśnie jestem po lekturze art. z czerwcowego wydania. Szkoda ze autor nie pokusił się o analizę ekonomiczna przedsięwzięcia, miał przecież bardzo przyzwoity materiał badawczy - pomiar temp. wykonany o wiele bardziej profesjonalnie niż na kliku stronach wykonawców których adresy można znaleźć na forum. Szczerze mówiąc w moich rozważaniach na temat GWC dalej jestem w punkcie wyjścia:
    - profesjonalny GWC to koszt 10 000 -12 000 z ekonomicznego punktu widzenia - grubo bez sensu.
    - "amatorski" patrz. art. - 4 000 wymaga właściwie dwóch w wahadle (jeden pracuje drugi regeneruje się) wymaga dodatkowego wentylatora do przetłaczania przez złoże co znów stawia ukł. pod znakiem zapytania.

    Trudno oczywiście przecenić możliwości wpompowania do domu pow. o temp. 18C przy zewnętrznej 30C tak jak dzisiaj, ale dalej nie wiemy czy przy amatorskim po 2 tyg. 30c na zewnatrz zostanie nam jeszcze cokolwiek chłodu w GWC?
    Teves

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    warlusz

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Im więcej czytam o domach energooszczednych tym bardziej się przekonuje że z punktu widzenie ekonomiki nie jest to sensowne rozwiązanie - jaki sens inwestować 25 tys - tyle chca rekuperatory pl - bedzie sie to zwracać 13 lat przy dobrych wiatrach. Może ktos powie ile do takich rozwiązań dopłaca się w Niemczech i Norwegii.

    Chwytny temat i marketing a wszystko jak telewizory full HD którego nie ma i nie będzie prze następne 5 lat

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dujawica

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Warlusz,
    Jestem tu nowy. Buduję dom od kilku miesięcy i skusiłem się na reku ale nie z przekonania że coś zaoszczędzę.
    Fakrem jest że ze Storkair'a (Rekuperatory.pl) trzeba zapłacić ok 25-26 tys.
    Ja zdecydowałem się na nasz polski produkt (Bartosz VENA-4) całość kosztowała mnie 16 kPLN (bez GWC).
    Inwestycja ma głównie na celu zapewnienie wymiany powietrza przy dość szczelnej w dzisiejszych czasach stolarce okiennej i drzwiowej.
    Uważam natomiast że totalnym nieporozumieniem jest wejść w solary gdyż ich koszt ok 10 k PLN przy dzisiejszych cenach gazu (potrzebne do podgrzania CWU) ok 200 PLN/2m-ce mija się z celem. Energię słoneczną jeśli uda nam się wykorzystać należycie przez 7 m-cy daje nam oszczędność ok 700 PLN daje nam zwrot kosztów po ok 16 latach. Nie doliczamy tu kosztów wymiany płynów oraz kosztów wizyty serwisanta. W ciągu tych 16 lat będziemy musieli wykonać takową operację 3 krotnie (3x 500 PLN) co spowoduje ze czas zwrotu wydłuży się do 18 lat.
    Oczywiście jeśli ktoś chce i stać go na gadżety to nie mam nic przeciwko temu. Uważam jednak że lansowanie dziś rozwiązań proeco jest robione troszkę na wyrost. dziś nie warto. Jeżeli będą dopłaty do tego typu inwestycji "jestem na TAK"

  4. #4

    Domyślnie

    Dobry artykuł, ale jak założyciel tematu wspomniał brakuje analizy ekonomicznej, a tak pozostaje lekki niedosyt...

  5. #5

    Domyślnie

    Zdecydowałem się zalogować, ponieważ korzystam z Forum i już dawno pałam chęcią wykrzyczenia niektórych spraw.
    Do tematu buduję się i też patrzę z czego jeszcze można zrezygnować, a w co zainwestować, aby jakoś na tym wyjść. Smutna prawda jest taka, że nikomu na dobrą sprawę nie chcę się tego wszystkiego policzyć, aby sprawdzić, czy faktycznie są z tego oszczędności. GWC okazuje się kolejnym chwytem na załatwienie sobie klientów pod szyldem opłacalności. Zainteresowałem się tematem ponieważ dowiedziałem się, że w przypadku chęci sprzedaży domu posiadanie tego systemu dość znacznie wpływa na jego wartość, pomyślałem że może warto. niestety nie, jak zwykle zwrot po zbyt długim czasie.
    Podobnie jak piec kondensacyjny. Nie zwróci się.
    O wszystkich kolejnych nowościach jakich słyszę nie ma sensu tracić czasu bo i tak okaże się, że w Polskich warunkach okres zwrotu jest zbyt długi.
    Kiedyś myślałem jeszcze o kominku z płaszczem i o kominie systemowym. Jak do wszystkiego podszedłem analitycznie, a nie reklamą, którą we mnie wpompowali okazało się, że stare sposoby najtańsze i najskuteczniejsze.
    Jedyne czego brakuje, żeby ktoś poprowadził lud i sprzeciwił się ciągle rosnącym ceną za gaz opał, benzynę. Kiedyś taki ruch miał miejsce, an początkach internetu kiedy trzeba było łączyć się przez 0202122 na jeden dzień wszyscy rezygnowali i cena się nie zmieniała. Może czas najwyższy zrobić coś w innych sferach ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak chcesz zmusić Rosje do obnizenia cen gazu?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Jak chcesz zmusić Rosje do obnizenia cen gazu?

    Zdaje się ze nie jest to główny czynnik "cenotwórczy" - kiedyś widziałem jakąś mapkę europy z cenami gazu i nasza cena za m3 "end user" na pewno nie była najniższa na tle europy zachodniej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony