dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie Uziom fundamentowy - jak to wygląda?

    Witam. Wyczytałem, że przy robieniu ław fundamentowych trzeba by zrobić uziom fundamentowy. Czy ktoś mógłby mi opisać w miarę szczegółowo jak to ma wyglądać? Bednarka dookoła fundamentów czy bednarka przymocowana do zbrojenia? Jeśli bednarka do zbrojenia to czy trzeba wypuścić jakiś wąs od tego zbrojenia do gruntu? Ile wyprowadzeń do góry trzeba zrobić i w jakich miejscach? Czy oprócz tego uziomu trzeba robić jeszcze jakieś inne? Sprawa w miarę pilna, niedługo zalewają mi ławy.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Włodek

  2. #2

    Domyślnie

    Tez miałem taki problem. Myślałem jak i sobie odpuściłem po dyskusji z elektrykiem.
    Bednarka powinna być zakopana jak najniżej i im dłuższa tym ten uziom lepszy. Głbokość ma znaczenie ze względu na wilgotność ziemi, a wyprowadzenie na zewnątrz wystarczy jedno, tam gdzie będziesz miał rozdzielnię.

    NIe wiedziałem na etapie fundamentów gdzie umieszczę skrzynkę, po za tym koszt takiego uziemiania jest spory, jak duży ? nie wiem ile metr bednarki kosztuje.
    Elektryk namówił mnie na takie rozwiązanie:
    Są specjalne pręty, które się wbija w ziemie, im głebiej tym lepiej.
    Nakłada się jeden na drugi (jak wędka bambusowa) i wbija po kawałku w pomieszczeniu pod skrzynką rozdzielczą.
    Ponoć równie skuteczne

  3. #3

    Domyślnie

    Polecema następujące rozwiązanie: dospawanie do zbrojenia ławy kilku wąsów z bednarki. W tym w miejscach charakterytycznych np. tam gdzie ma być kotłownia. Rozwiązanie takie jest taniutkie, a wspaniale zapewnia wyrównanie potencjałów w budynku.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za radę. Miejsce gdzie jest kotłownia ok, ale gdzie jeszcze? Czy mógłbyś podać przykłady?
    Włodek

  5. #5

    Domyślnie

    Trochę przyziemnie: co to jest bednarka?

  6. #6

    Domyślnie

    To taka taśma metalowa, chyba aluminiowa, dosyc gruba

  7. #7

    Domyślnie

    Stalowa ocynkowana, przy każdym słupie na ulicy ją można spotkać

  8. #8

    Domyślnie

    Szaruś, mój amatorski opis bednarki jest taki:
    To taki płaskownik metalowy, z którego wykonuje się jakby opaskę naokoło domu (ale nie przy samym domu), wkopaną głęboko w ziemię w charakterze uziemienia instalacji ogromowej. I wypuscza końce do góry, żeby do nich podłączyć druty (zwody) z dachu.

  9. #9

    Domyślnie

    witam

    rozumiem ,że jeżeli ktoś nie ma instalacji odgromowej nie potrzebuje uziomu ?

  10. #10

    Domyślnie

    Teraz to mniej więcej jasne. Tylko nie rozumiem dlaczego ma to byc aż takie drogie (ktoś wcześniej napisał, że to drogie rozwiązanie). Te 50 m ocynkowanej taśmy stalowej to takie drogie?

  11. #11

    Domyślnie

    Nic bardziej mylnego. Każda nowa instalacja w budynku (dla własnego bezpieczeństwa i przepisy tego wymagają) musi być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a do jego prawidłowego działania powinien (a nawet musi) być uziom.

  12. #12

    Domyślnie

    pytanie do Wladek

    wobec braku uziomu cz polaczenie przewodu ochronnego z przewodem zerowym przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym (patrząc od strony slupa ) jest bledem ?

  13. #13

    Domyślnie

    A jak głęboko powinna być zakopana bednarka i jak daleko od domu ?

  14. #14

    Domyślnie

    Połączenie takie nie jest błędem i tak się robi, ale skuteczność WRP działania zależy od rezystancji uziomu, a ta jak w każdym przewodzie(prad płynie przez ziemię i można tą ziemię przyjąć jako przewód) zależy do odległości.

    Co do głębokości i liości bednarki. Ogólnie to zależy od podłoża. Jak ktoś mieszka na bagnach to se szpilkę w ziemię wbije i ma odpowiednio małą rezystancję uziemienia a jak ktoś na piaskach l(tak jak ja) to dałem jakieś 20m na głębokości 1,6m i działa. Co prawda nie mierzyłem rezystancji bo nie mam takiego miernika ani uprawnień, ale sprawdzałem na sobie

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Pewnie, że zależy od podłoża! U mnie - też na piaseczku - jest położone 35 m uziomu otokowego z bednarki 2,5 m pod ziemią, a do tego w trzech narożnikach domu szpilki po 4 m każda. Pomiary wykazały ok. 15 ohm rezystancji, czyli OK.

    (lukabuka)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg
    Dzięki za radę. Miejsce gdzie jest kotłownia ok, ale gdzie jeszcze? Czy mógłbyś podać przykłady?
    Włodek
    Te inne miejsca to: rogi budynku, bo może kiedyś zrobisz odrgom,
    przewidywane miejsce wprowadzenia zasilania.
    Uziemienia nigdy dość. Faktem jest że połączone przed różnicówką przewody neutralny z ochronnym mają gorsze parametry niż wykonany mój uziom fundamentowy. A razem połączone są rewelacyjne.

  17. #17

    Domyślnie

    Przy budowie mojego domu elektryk wpuścił bednarkę pomiędzy zbrojenie ław fundamentowych, mało tego- przyspawał ją do zbrojenia. Na górę wypuścił 4 wąsy pod instalację odgromową i 1 wąs w kotłowni pod uziemienie. Ponoć w ten sposób mam mieć minimalny opór uziemienia (ułamek Ohma) i w/g niego jest to najlepszy sposób uzyskania skutecznego uziemienia. Dodam tylko, że dom mam podpiwniczony a ławy fundamentowe znajdują się 3 metry pod ziemią.

  18. #18

    Domyślnie

    Grzegorz - z tego co czytam to ta sama szkoła. Tak trzymać.

  19. #19

    Domyślnie

    dzięki, ja mieszkam na bagnach to chyba nie będzie za głęboko

    pozdrawiam

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Nad wszystkimi przewodami elektrycznymi, którymi ZE dostarcza prąd do skrzynki w granicy posesji jest kładziona bednarka. Jej długość jest wystarczająca, a prawidłowość funkcjonowania sprawdzona przez ekipy ZE.
    Kawałek bednarki od domu do skrzynki można połączyć z bednarką kładzioną przez ZE i mamy pewność iż uziemienie jest prawidłowe. Nie wiem czy jest to w jakiś sposób zabronione.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony