dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 24
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 470
  1. #1
    BorysB
    Guest
    BorysB

    Domyślnie Budowa domu - pytania początkujących

    Witajcie,

    Wszystko na to wskazuje, iż przyszły rok to rok, w którym zacznę budowę domu. Mam już dosyć płacenia odsępnego za wynajem mieszkania. Jestem zupełnym laikiem w temacie budowy i pierwszą osobą, która zdecydowała się na taki krok w mojej rodzinie. Dom chcę budować bez udziału developera i oczywiście z funduszy z kredytu.

    Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę "receptę" i informacje na temat tego jak krok po kroku wygląda budowa domu???

  2. #2

    Domyślnie

    Idealnej recepty na pewno nigdzie nie znajdziesz
    Czytaj gazetki, forum, rozmawiaj z ludźmi... Ja też jestem jeszcze kompletnie zielona, ale jak trochę poczytałam, popytałam, to powoli mi się rozjaśnia, a poza tym już mniej więcej wiem czego nie wiem...

  3. #3

    Domyślnie Budowa

    Też byłem zielony a dom w stanie surowym zamkniętym już stoi. Życzę powodzenia i zachęcam do lektury Muratora.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie Re: Budowa

    Cytat Napisał tomek123
    Też byłem zielony a dom w stanie surowym zamkniętym już stoi. Życzę powodzenia i zachęcam do lektury Muratora.

    Dzięki za poradę. Jednak jak długo studiowałeś temat i z jakich źródeł oraz ile potrzebowałeś czasu aby od początku do końca stanu surowego doprowadzić dom. Czy myślisz, że będąc teraz zielonym mam szansę postawić dom w przyszłym roku (przy założeniu bez developora ale z ekipami od poszczegolnych etapów). Ja w samej budowie aktywnie nie mogę uczestniczyć.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    ja tez zaczelam od lektury "Ładnego domu" i "Muratora" pod koniec 2001 roku, kiedy na gwałt zdecydowałam się, ze trzeba zaczac budowac zeby wykorzystac duza ulge budowlana, po kilku miesiacach czytania tych pisemek + archiwalnych + kopania po internecie juz cos wiedzialam. Oczywiscie caly czas sie ucze i "doksztalcam meza", ktory chetniej niz ze zrodel uczy sie ode mnie W tej chwili robimy fundamenty, pewnie zaczelibysmy wczesniej ale ostatni rok spedzilismy zagarnica...
    Cały czas się uczymy i dowiadujemy nowych rzeczy, zacznij od wyboru działki, projektu, wypisz sobie jakie pomieszczenia powinien miec twoj wymarzony dom, a dalej jakos pojdzie! Praktycznie kazdy projket mozesz zmienic potem pod kontem matarialu z ktorego zrobisz sciany, prawie kazdy pod katem wybou poszycia dachowego (zawsze mozesz dach "odchudzic"), wyboru zródła ogrzewania, takze easy, easy...
    Poza tym , jezlei uwazasz ze jeszcze za mało wiesz w temacie, lepiej zamiast budowac w 1 sezon, rozłóż sobie przyjemnosc na 2-3 lata!
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Sztuka dobrego budowania to nie tabliczka mnożenia którą nauczysz się w tydzień. To jest temat rzeka.
    Ja osobiście zawodowo pracuję w ciszy, spokoju, ładnie ubrany ale wciąż (od 15 lat) uwielbiam przebierać się w robocze ciuchy i chodzić pracować na budowy. To jest piękne widzięć efekty swojej pracy (a już szczególnie bardzo dobrze zrobionej kiedy klient jest naprawdę zadowolony). Osobiście będę się budował w niedalekiej przyszłości ale wciąż nieodważę się murować ścian. To nie dla mnie. Wykończenie, instalacje, montaże okien, drzwi, kafli czy obróbka drewna - wszystko sam lub z drobną pomocą.
    Pamiętaj, jeżeli chcesz wziąć "byle jakiego fachowca" który spartoli ci robotę i jeszcze będziesz musiał mu zapłacić - wściekniesz się, że sam czegoś nie zrobiłeś (wymagane doradztwo oczywiście). Co jest w tym najgorsze - czas. Mija nieubłaganie.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojbob

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    2

    Domyślnie poddasze użytkowe a kondygnacja

    Bardzo proszę o podpowiedź.
    Chcę budować dom parterowy z poddaszem użytkowym.
    Pytanie: Kiedy poddasze użytkowe staje się kondygnacją (czy są jakieś przepisy co do powierzchni, kąta dachu, wysokości ścianki kolankowej)? Bardzo proszę o pomocy gdzie takie przepisy znajdę? Dzwoniłem do architekta z urzędu miejskiego, który wydał decyzję o warunkach zabudowy ale nie potrafił odpowiedzieć mi na pytanie.
    Pozdrawiam wojbob

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    redaktorsmall

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    93-025
    Posty
    2

    Post Budowa domu, od czego zacząć

    Witam wszystkich może ktoś bardziej doświadczony pomoże mi przejść przez ten kolos jaki mnie czeka

    Mam już wypis z miejscowego planu zagospodarowania planu przestrzennego terenu
    dziś odebrałem mape do celów projektowych chyba w skali 1do 1000 albo 1 do 500 mniejsza o wiekszosc,

    Interesuje mnie kilka projektow aczkolwiek w sieci ich jest bardzo duzo
    moje pytanie brzmi

    a) czy biuro projektowe niezbedne jest na miejscu ? czy z innej miejscowosci sobie moge wziosc tak aby robic projekt przez internet ?
    b) czy wybierac projetk typowo taki jaki chce aby nie na nosic na nim zmian ? czy to wogole sie oplaca ?
    bo dochodza mnie sluchy ze jesli kupie projekt to moge nie miec pozwolenia na zmiany itp

    Prosze o jakies podpowiedzi
    Pozdrawiam
    Nowicjusz

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał redaktorsmall Zobacz post
    Witam wszystkich może ktoś bardziej doświadczony pomoże mi przejść przez ten kolos jaki mnie czeka

    Mam już wypis z miejscowego planu zagospodarowania planu przestrzennego terenu
    dziś odebrałem mape do celów projektowych chyba w skali 1do 1000 albo 1 do 500 mniejsza o wiekszosc,

    Interesuje mnie kilka projektow aczkolwiek w sieci ich jest bardzo duzo
    moje pytanie brzmi

    a) czy biuro projektowe niezbedne jest na miejscu ? czy z innej miejscowosci sobie moge wziosc tak aby robic projekt przez internet ?
    b) czy wybierac projetk typowo taki jaki chce aby nie na nosic na nim zmian ? czy to wogole sie oplaca ?
    bo dochodza mnie sluchy ze jesli kupie projekt to moge nie miec pozwolenia na zmiany itp

    Prosze o jakies podpowiedzi
    Pozdrawiam
    Nowicjusz

    Ja budowałem na bazie gotowego projektu do którego wniosłem zmiany. Część zmian oficjalnie ze zgodą projektanta i drobna zmiana (podniesienie ścianki kolankowej) bez zgody. Tak jest taniej i wygodniej. Ale jeśli nie pasuje Ci żaden gotowy projekt to trzeba robić na zamówienia i według mnie to nie ważne gdzie jest biuro projektowe. Ważne aby projekt był dobry i zrobiony przez uprawnione osoby. Zaletą projektu gotowego jest to, że pewnie już ktoś według niego budował i wiadomo, że nie ma błędów lub zostały one wykryte przez poprzedników. Czasami taki dom można zobaczyć już zbudowany. Ja mogłem. Swój też pokazywałem zainteresowanym.

  10. #10

    Domyślnie

    Moim zdaniem jak kupujesz projekt gotowy to pracownia może być skądkolwiek, jak indywidualny to lepiej aby architekt był na miejscu. Projektowanie indywidualne to konieczność częstych rozmów z architektem (w końcu skądś musi wiedzieć czego oczekujecie i co sądzicie o jego propozycjach) nie zawsze da się to zrobić przez telefon. Spotkania bezpośrednie są z pewnością więcej wnoszące i pozwalają lepiej się zrozumieć.

    Dodatkowo mój architekt pełni rolę kierownika budowy, to też dobre połączenie, bo wtedy kto jak kto ale on najlepiej wie jak co powinno być zrobione, no i wszelkie zgody na zmiany mam od ręki.

    Co do opłacalności to z moich doświadczeń wynika, że opłaca się brać indywidualny budowlany nie wykonawczy. Wychodzi zdecydowanie taniej, porównywalnie do ceny gotowego z przeróbkami, a jak ekipa doświadczona to wystarczy im taki. Oczywiście jak znajdziesz gotowy który spełnia Twoje wymagania to nie ma co się zastanawiać, szybciej, taniej i można skorzystać z doświadczeń innych co wg. niego budowali.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marpak1981

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    4

    Domyślnie Budowa domu - proszę o rady

    Na początku witam wszystkich bo to mój pierwszy post
    A teraz do konkretów na wiosne ruszam z budową domu http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m43c518c56b17b do tej pory mam zrobione fundamenty z bloczków betonowych i nic więciej. I oto moje pytania : jakie Waszym zdaniem zastosować w domu ogrzewanie?? Gaz, eko groszek czy jeszcze co innego?? Chciałbym zamontować też solary i ogrzewanie podłogowe. Mury mam w projekcie z porothermu plus 12 styropian i pewnie to będę robił bo murarz też mi to radził a teraz czekam na rady i propozycje

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    to budujesz na podstawie zdjęcia domku ???

    Nie masz projektu, warunków zabudowy /planu/ itp ???

    Nie masz kierownika budowy ???

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marpak1981

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Nie nie wszystko to mam już załatwione pozwolenia wszelkie i kierownika ale kierownik to tylko na papierze bo buduje jego zięć a wszystko zależy odemnie co tam chcę zrobic i dlatego proszę o rady

  14. #14

    Domyślnie

    nie przejmuj się marpak, beton na 2946 postów ma 2900 nic nie wartych uwag, i pewnie do tego myśli że jest fajny elo_zi0m - po prostu Lider FORUM

    i specjalnie dla pana betona krótki kurs czytania ze zrozumieniem:
    kolega marpak zadał jedno pytanie:
    1. jakie Waszym zdaniem zastosować w domu ogrzewanie?? Gaz, eko groszek czy jeszcze co innego??
    i teraz betonku skup się i odpowiedz sobie (błagam, tylko sobie, nie produkuj kolejnego szitu w tym topiku): co ma do tego zdjęcie/projekt/warunki zabudowy/plan.
    uprzedzając kontrę - oczywiście w projekcie jest sposób ogrzewania domu, oczywiście teoria ma się do praktyki jak onanizm do miłości.

    a wracają do autora i samego pytania:
    jeżeli masz rurę z gazem - bierz gaz (bezobsługowość, czystość, cena)
    jeżeli zarabiasz duuużo więcej niż średnia - bierz olej/gaz z butli (zalety - wyłączając cene - jak wyżej)
    jeżeli liczysz się z każdą złotówką, nie przeraża Cię obcowanie na co dzień z czarnym złotem (i wszystkim co z tego wynika), masz nerwy na walkę z nieuczciwymi sprzedawcami, cotygodniową pracą przy kotle - to jest najtańsze rozwiązanie
    jeżeli jednak wUNgiel nie dla Ciebie, a olej/gaz za drogi pozostaje piec na pelet/owies - trochę drożej, ale czysto.

    wybór należy do Ciebie

    pytanio-stwierdzenia o wyborze materiału na ściany nie podejmuje, jak wybierzesz pewnie będzie dobrze - ja wybrałem porotherm i silka na ścianki działowe, mój kumpel gazobeton, jedno i drugie ma swoje wady i zalety.
    jestem fizycznie niezdolny do bycia miłym

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ho ho ho...

    coperek, naprawdę masz ochotę na kopanie się z koniem?


    Ale ja jestem cierpliwy więc ci wytłumaczę, bo pewnie nie wiesz....

    takie ciekawe kwestie jak z czego zbudować ściany, ogrzewanie itp
    zazwyczaj
    jednoznacznie określa projekt obiektu

    a to: "czywiście w projekcie jest sposób ogrzewania domu, oczywiście teoria ma się do praktyki jak onanizm do miłości." to już rączki opadają, życzę autorowi wątku gdy cię posłucha
    donosu sąsiadów i wizyty nadzoru budowlanego....
    Ostatnio edytowane przez beton44 ; 22-01-2011 o 11:33

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Ho ho ho...

    a to: "czywiście w projekcie jest sposób ogrzewania domu, oczywiście teoria ma się do praktyki jak onanizm do miłości." to już rączki opadają, życzę autorowi wątku gdy cię posłucha
    donosu sąsiadów i wizyty nadzoru budowlanego....
    takiej bzdury to już dawno nie czytałem. ludzie komin budują a co do niego przyłączą to czasami decydują na samym końcu. nadzór to ma większe problemy niż się pierdołami zajmować jaki kocioł sobie zainstalowałeś.
    desmear

  17. #17

    Domyślnie

    tak tak betonku, wpadnie CBA, CBŚ i reszta literek alfabetu

    nie wiem wielu rzeczy, ale jak już nieopatrznie wiem, to z chęcią się tą wiedzą dzielę.

    a wracając do tematu:
    pozostały jeszcze pompy ciepła, ale mam mało obiektywne zdanie. wychodzę z założenia, że w domu ma być jak najmniej ruchomych części, wiatraczków, silniczków, wszystkiego co z biegiem czasu będzie piszczeć, przestanie się kręcić, trzeba będzie odgrzybiać, nie będzie działać etc. niewątpliwą zaletą PCi jest jej bezobsługowość, nie potrzebujesz kotłowni, wadą to dość długi okres zwrotu inwestycji i (ponoć) dość duże zużycie prądu zimą - więcej info znajdziesz np. tu http://forum.muratordom.pl/showthrea...jne-ogrzewanie .
    a jak już o kotłowni mowa - zobacz jaka jest w projekcie, bo może się okazać, że jej wielkość wykluczy jakieś rozsądne ustawienie kotła na paliwo stałe i wybór się skurczy do gazu/oleju/PCi
    jestem fizycznie niezdolny do bycia miłym

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    takiej bzdury to już dawno nie czytałem. ludzie komin budują a co do niego przyłączą to czasami decydują na samym końcu. nadzór to ma większe problemy niż się pierdołami zajmować jaki kocioł sobie zainstalowałeś.
    Bardzo ładnie. Namawianie do budowy zgodnie z projektem to "bzdura jakiej dawno nie czytałem"

    Oj coś poziom forum się obniża....

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Bądź konsekwentny.

    to po co w ogóle projekt, pozwolenie itd...

    wolność Tomku w swoim domku.

    będę Twoim sąsiadem - wystawię sobie przy płocie zakład utylizacji padliny
    z lisiej fermy. Miłego słodkiego życia....

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    pozwolenie

    jest

    na

    budowę wg projektu, nie zauważyłeś do tej pory ???

Strona 1 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony