dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 161
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 3205
  1. #81

    Domyślnie

    Adamie,
    A czy możesz polecić takich instalatorów, którzy mają taką wiedzę jak ty na temat montażu wentylacji mechanicznej tak, aby była cicha, jak to obszernie opisałeś w poście o akustyce wentylacji mechanicznej?

    Jak znasz, to poleć, proszę, najchętniej tych z okolic Warszawy
    ...

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Czy są jakieś przeciwwskazania aby z fi 200mm przejść w skrzynce rozdzielczej od razu na 5x fi 100mm?

    Mam tylko 5 punktów nawiewu w domku i byłoby mi tak najwygodniej. Poza tym co do konstrukcji samej skrzynki - nie da rady kupić takiej gotowej, więc chcę ją wykonać samodzielnie. Pytanie o zalecany rozmiar sześcianu - jest jakiś optymalny?

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jeżeli tak wychodzi - to da się zrobić!
    Zleciłbym to jakiej blacharni, bo po co dla jednej czy nawet kilku skrzynek cały komplet narzędzi kupować...
    A bez narzędzi to się tylko można wkurzyć...
    Kilka złotych wezmą i zrobią w/g rysunku...
    Adam M.

  4. #84

    Domyślnie

    Adamie
    mam mieć w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W salonie ma być kominek. Pod kominek doprowadzone jest powietrze z zewnątrz rurą 160.
    Podoba nam się kominek z otwartą komorą spalania. Napisałeś że nawet jeżeli pod kominek doprowadzona jest rura kominek podczas spalanie nie korzysta z powietrza doprowadzanego z zewnątrz tylko pobiera powietrze z pomieszczenia.
    Czy wentylacja mechaniczna wyklucza instalację kominka otwartego?
    Jeżeli nie to jak prawidłowo powinien być skonstruowany taki kominek?
    Czy tego typu rozwiązanie powodowało będzie wychładzanie domu i jest ekonomicznie nieuzasadnione (kominka będziemy używać sporadycznie)?.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że da się to dobrze zbudować.
    Efekt będzie podobny do "domów Angielskich"
    Jak się pali - to ciepło.
    Można chyba jednak pomyśleć nad jakim szybrem otwieranym na czas palenia, aby nie zakłócać obiegów powietrza.
    Wtedy jak się nie pali - to tego kominka "nie ma".
    Adam M.

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Jeżeli tak wychodzi - to da się zrobić!
    Zleciłbym to jakiej blacharni, bo po co dla jednej czy nawet kilku skrzynek cały komplet narzędzi kupować...
    A bez narzędzi to się tylko można wkurzyć...
    Myślałem o drewnie, do drewna mam narzędzia A co z tymi wymiarami - ma to znaczenie? Kosteczka o boku 40cm będzie dobra?

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Drewno to nie najlepszy materiał na takie roboty.
    "Pracuje" ze zmianą wilgotności.

    Odrobina zmysłu estetycznego i zdrowego rozsądku i da się zrobić.
    Fi 200 to 20cm. 20 x 40cm, jak da się to połączyć, to będzie dobre.
    Dwa w prawo, dwa w lewo i jeden na wprost. Razem 5 wylotów.
    Adam M.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Adamie, to jeszcze jedno pytanie i prośba.

    Czy instalację wywiewną również należy tak dokładnie projektować i regulować, czy też w tej części wystarczy po prostu zrobić ją na trójnikach i podpiąć do wentylatora wywiewnego?

    A prośba - jak znajdziesz chwilę to zajrzyj proszę do wątku:

    http://forum.muratordom.pl/post2740399.htm#2740399

    nie chciałem tu zaśmiecać więc tam umieściłem to co zaprojektowałem. Daj tylko znać jednym lub dwoma słowami czy nie zrobiłem jakiejś głupoty.

  9. #89
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Sokolik

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Adamie, to jeszcze jedno pytanie i prośba.

    Czy instalację wywiewną również należy tak dokładnie projektować i regulować, czy też w tej części wystarczy po prostu zrobić ją na trójnikach i podpiąć do wentylatora wywiewnego?

    A prośba - jak znajdziesz chwilę to zajrzyj proszę do wątku:

    http://forum.muratordom.pl/post2740399.htm#2740399

    nie chciałem tu zaśmiecać więc tam umieściłem to co zaprojektowałem. Daj tylko znać jednym lub dwoma słowami czy nie zrobiłem jakiejś głupoty.
    Ja też byłbym wdzięczny jakby ktoś fachowym okiem spojrzał na moje wydumki w tym wątku (post nad postem Frykowa)

    Pozdrowienia z Karkonoszy - dom rozpruty a u nas ziiiima prawie.

  10. #90
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    O wentylacji jest lepiej, ciekawiej napisane na:
    http://www.wentylacja.org.pl/02_abc.htm
    http://www.wentylacja.org.pl/doc/ulotka_wentylacja.pdf

    Jeżeli ktoś buduje nowy dom to powinien koniecznie zainteresować się tematem wentylacji mechanicznej i to nie koniecznie z rekuperatorem.
    Mój typ to wentylacja mechaniczna wywiewna a dopiero później mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem + ew. z GWC.

    Proponuje jeżeli chodzi o wentylację domów nie porównywać wentylacji grawitacyjnej(ew.naturalnej) z mechaniczną z rekuperatorem bo rekuperator wygra!
    Może lepiej skupić się na za i przeciw różnym typom wentylacji mechanicznych np. mechaniczna wywiewna, mech. nawiewno-wywiewna z rekuperatorem(+GWC?).
    Przez analogię nie porównujmy żaglówki z motorówką! Porozmawiajmy o łodziach, statkach napędzanych silnikiem - wtedy to ma sens.

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Obejrzałem materiały.
    Nie wiem czy lepiej czy gorzej ten problem ujmują.
    Wiem, że można o nim z sensem lub bez sensu.
    Tam piszą z sensem.
    Tej wiedzy trzeba nabyć, jak się samodzielnie buduje dom.

    Jak się buduje dom, to warto się (jak piszesz) dobrze zastanowić nad sposobem jego wentylowania.
    Wentylacja zrównoważona, moim zdaniem, ma zdecydowaną przewagę nad mechaniczną wywiewną, którą preferujesz.
    Jakie zalety wentylacji wyłącznie wywiewnej uważasz za większe od zrównoważonej?
    Adam M.

  12. #92
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad zmianą sposobu rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych!Projekt mam zrobiony na trójnikach taki :



    Czy na skrzynkach rozprężnych będzie to lepiej działało?
    Naszkicowałem coś ale nie wiem czy dobrze,pasuje mi wszystko oprócz wyciągu z łazienki ale z tym sobie jakoś poradzę(chodzi mi o schowanie wszystkiego w stropie drewnianym na jednym poziomie)
    .Wszystkie "odnogi" mają podobną długość,przekroje takie jak anemostatów.

    Projekt na trójnikach to długie i wąskie kanały co raczej nie sprzyja ssaniu i cichej pracy układu!

    Proszę o opinię,jeśli warto zmienić na te skrzynki to zmienię projekt. Czy ten poniższy jest Ok ?


  13. #93
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Jakie zalety wentylacji wyłącznie wywiewnej uważasz za większe od zrównoważonej?
    Adam M.
    Wywiewna jest prostsza i tańsza w wykonaniu - trudniej tutaj coś zepsuć. Czas zwrotu inwestycji jest krótszy. Jest cichsza w pomieszczeniach czystych (np. sypialnia). Mniejsze koszty utrzymania wentylacji (na ogrzewanie domu oczywiście więcej kasy pójdzie w przypadku wywiewnej). Nie trzeba stosować nagrzewnic elektrycznych w mroźne dni (wszystkie nie drogie i małe rekuperatory to mają?). Mniej elementów do wymiany po iluś tam latach - nic nie jest wieczne. Mniejszy problem z wentylacją okapu kuchennego. Nie trzeba się wpędzać w dodatkowe koszta w stylu GWC. Odpada problem czy czyścić kanały wentylacyjne bo mamy tylko kanały wywiewne.

    Jedyną wadą jaką widzę w wywiewnej to ew. większy problem z wentylacją poddasza przez nawiewniki okienne okien połaciowych - chociaż tego jeszcze nigdzie nie zweryfikowałem?

    Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem + ew. GWC jest wg mnie głównie dedykowana do domów pasywnych gdzie brak w nim źródeł ciepła w postaci np. pieców gazowych. Takie domy są dogrzewane prądem więc każde KW zaoszczędzonej energii są b. ważne.
    Dodatkowa sprawa to taka że went. mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem jest głównie stosowana w pomieszczeniach gdzie przebywa dużo ludzi na m3 powierzchni. Więc wg mnie nie ma sensu aż tak dbać o super wentylację i super czyste powietrze a i zyski są mniejsze.

    W obu tych przypadkach można zrezygnować z kominów wentylacyjnych więc korzyści w stosunku do wentylacji grawitacyjnej są duże, która jest zawodna i dziwię się że tak dużo ludzi w nowych budynkach ją stosuje(went. grawitacyjną).
    Gdzieś przeczytałem opinię, że jaki jest sens ocieplać dom, kupować nowe okna jak w wentylacji wywiewnej przez dziury w oknach/ścianie dostarcza się zimne powietrze. Ale przecież przez te dziury dostarczane jest zimne Świeże powietrze. W przypadku zimniejszych ścian i okien to ochładzane byłoby zanieczyszczone powietrze jakie jest w środku?

    Oczywiście proszę o weryfikację czy przypadkiem nie mijam się z prawdą. Nie chciałbym się wpędzić w koszty z rekuperatorem bo reklama danego produktu/rozwiązania to jedno a praktyka to drugie. Dobrym przykładem są nawiewniki higrosterowalne co w mroźne dni są otwarte na maxa(traci tutaj sens pojęcie automatycznej regulacji) a przecież niektóre firmy/ludzie tak je zachwalają

  14. #94

    Domyślnie

    To ja zadam tylko takie jedno małe pytanie

    Czy długość kanałów wywiewnych i nawiewnych powinna być taka sama ( bądź porównywalna) czy nie ma znaczenia długość.

    Kwestia jest taka że reku będzie na poddaszu mniej więcej w środku domu i kanały wywiewne będą długości od 2 do 4m. Natomiast nawiewne będą dłuższe - średnio wszystkie po jakieś 8-10m.

  15. #95
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    nawiązując jeszcze do postu Piczmana - czy zastosowanie skrzynek rozpręznych eliminuje konieczność wstawiania przepustnic? Wszystko da się wtedy wyregulować anemostatami?

  16. #96
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Hmmm,,,

    Na trójnikach też miało być bez przepustnic, tak w ogóle to czy są One konieczne?
    Miałem w planach regulację anemostatami!

    Widocznie nie zgłębiłem dość dobrze tego tematu

    Bardziej chodziło mi o to czy ma sens zmiana projektu i sposobu wykonania wentylacji!

    Przepustnica to nie problem ,jak będzie trzeba to się ją wepnie w "główny" nawiew ,,,


  17. #97
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    na głównym to chyba niekoniecznie
    chodzi o "skręcenie" przepływu na bliższych rurkach lub tam gdzie nie potrzeba tak dużego podmuchu np w sypialni coby ci w nocy głowy nie zassało do anemostatu, i żeby nie gwizdało "skręconym" anemostatem bo nie uśniesz

    chyba że coś innego masz na myśli pisząc główny nawiew - czy to główna magistrala, rura ...

  18. #98
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    W żadnym wątku nie znalazłem nic na temat przepustnic i zasad stosowania!
    Stąd moja niewiedza

    Zaczynam chyba rozumieć, przepustnica kieruje niepotrzebną częśc nawiewanego powietrza tam gdzie to jest bardziej wskazane!
    Do tej pory myślałem że ilość powietrza wlatującego do danego pomieszczenia zależy od średnicy przewodu i anemostatu!

    Czyli chodzi o pomieszczenia typu sypialnie, tak? Mamy salon obok sypialni więc robimy tą przepustnicę, tylko w którym miejscu ją zrobić? Zaraz przy skrzynce?

    I jeszcze raz powtarzam pytanie! Czy zmienić z trójników na te skrzynki czy nie?

    Dzięki i Pozdr.

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Ja bym zmienił. Chyba mniejsza szansa że cos się spi*****. I chyba regulacja jest łatwiejsza.

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Było i o przepustnicach - no bo skąd bym wiedział

    Dajesz je jak najbliżej takiej skrzynki rozprężnej, na każdym z kanałów który chcesz "przykręcić". Jak przymkniesz lekko przepustnicę a anemostat zostawisz w spokoju to nie będzie słychać w pokoju gwizdu tylko gdzieś tam głęboko w kanale ... I własnie tak najlepiej jest regulować ciągi - no może wg. mnie najprościej.
    Ja to tak rozumiem - zgodnie z tym co tu napisano

    Ja bym raczej na pewno zmienił projekt.

Strona 5 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony