dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie wykańczanie fundamentów - co z folią kubełkową ???

    witam wszystkich,
    szukam sprawdzonego sposobu na zabezpieczenie dociętej do poziomu gruntu folii kubełkowej, aby nie zaciekała woda pomiędzy folię i styropian.
    Fachowcy twierdzą, że są różne sposoby np. nacięcie styropianu i schowanie folli lub montaż specjalnych listew, które zakrywają folię od góry.
    Teraz jestem na etapie wykańczania fundamentów, tzn kładę tynk mozaikowy i muszę coś zrobić z odstającą folią.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A może schowaj pod listwę startową ocieplenia na ścianie

  3. #3

    Domyślnie

    sęk w tym, że ocieplenie zaczyna się 30 cm nad poziomem gruntu, a folia musi być usunięta przed położeniem tynku

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    to może wywal folię?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5

    Domyślnie

    a ile tej wody tam "zacieknie"?
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  6. #6

    Domyślnie

    właśnie mam zamiar wywalić folię, tzn uciąć ją tuż nad powierzchnią gruntu - obawiam się że woda może zaciekać pomiędzy ocieplenie a folię i dlatego szukam sposobu takiego zabezpieczenia aby wyeliminować możliwość dostania się tam wody.
    {a ile tej wody tam "zacieknie"?}
    słyszałem różne opinie, że nic się nie stanie jeżeli trochę wody dostanie się pod folię, ale równiez takie, że z biegiem czasu (po kilku latach) woda może nasiąkać w ścianę fundamentową itd, itd

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    i widzisz, tylko problem sobie zrobiłeś z tą folią
    są to tego listwy i tego radzę użyć, poszukaj
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A co zamierzasz dać na tej przestrzeni od gruntu do 30cm powyżej powierzchni gruntu?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żółtodziób
    właśnie mam zamiar wywalić folię, tzn uciąć ją tuż nad powierzchnią gruntu - obawiam się że woda może zaciekać pomiędzy ocieplenie a folię i dlatego szukam sposobu takiego zabezpieczenia aby wyeliminować możliwość dostania się tam wody.
    {a ile tej wody tam "zacieknie"?}
    słyszałem różne opinie, że nic się nie stanie jeżeli trochę wody dostanie się pod folię, ale równiez takie, że z biegiem czasu (po kilku latach) woda może nasiąkać w ścianę fundamentową itd, itd
    dużo bardziej, niż gdybyś nie miał folii?
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

  10. #10

    Domyślnie

    Folia kubełkowa ma wodę wypuścić, przy izolowaniu wody od zewnątrz. Dlatego nie robi sie hydroizolacji pod nią wyżej jak 30-50cm od stopy fundamentowej
    http://www.isola.no/content/download...%20mars-07.pdf
    automatyka górą

  11. #11

    Domyślnie

    Ja wykończyłem listwa plastikową-podobna do cyferki 4. Górną krawędź przykręciłem kołkami do siany a dolna odstającą ładnie nakryła folię ma głębokość/wysokość 3 cm.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Folia kubełkowa ma wodę wypuścić, przy izolowaniu wody od zewnątrz. Dlatego nie robi sie hydroizolacji pod nią wyżej jak 30-50cm od stopy fundamentowej
    http://www.isola.no/content/download...%20mars-07.pdf
    nic nie rozumiem
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    A co zamierzasz dać na tej przestrzeni od gruntu do 30cm powyżej powierzchni gruntu?
    styropian zaciągnąłem klejem na siatce, na to grunt i tynk mozaikowy

  14. #14

    Domyślnie

    Też dumam jak to ugryźć. Pasowałaby jakaś listwa, która minimalnie wgryzie się w styro zakrywając folię od góry. Na to opaska z płyt chodnikowych lub kostki. A tynk mozaikowy chyba przed tym wszystkim.
    Chętnie pośledzę wątek, bo jeszcze nie szukałem rozwiązania w tym temacie

    np.:
    http://www.allegro.pl/item368294541_...ubelkowej.html

    albo:
    http://www.muzimer.pl/produkt.php?id=155

  15. #15

    Domyślnie

    no i o takie właśnie listwy mi chodziło, dzięki za podpowiedź
    dziwi mnie tylko fakt lekceważenia przez inwestorów tej niby "błachej" kwesti.

    pozdrawiam,

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    Folia kubełkowa ma wodę wypuścić, przy izolowaniu wody od zewnątrz. Dlatego nie robi sie hydroizolacji pod nią wyżej jak 30-50cm od stopy fundamentowej
    http://www.isola.no/content/download...%20mars-07.pdf
    nic nie rozumiem
    To wyjaśnię ,. Zimą gdyby założyć gumowy płaszcz ( hydroizolacja) na ciepły dres (izolacja termiczna) to dres byłby mokry, nawey gdyby nie padało. Dlatego wymyślono goretex, czyli taką izolację wodną , która wilgoci nie wpusci ale wypuści.
    Z domem jest podobnie. W ściany niezabezpieczone paroizolacją od środka "oddychają". Powietrze przechodząc przez punkt rosy zaczyna oddawać wodę, ścieka ona siłą grawitacji do fundamentów i musi być odprowadzona do strefy dodatnich temperatur. W dawnych czasach taką rolę pełnił fundament z kamieni (woda zimą ściekała swobodnie, a gruntowa z zewnątrz nie była kapilarnie podciągana)
    Dla większej jasności pokażę na rysunku
    http://www.isola.no/produkter/grunnm..._xtra_grunnmur
    Dolny rysunek pokazuje zasadę działania.
    Dlatego lepikowanie fundamentu przed folią kubełkową to jak założenie (na wszelki wypadek) gumowego płaszcza pod kurtkę z goretexu! Czyli kompletne niezrozumienie procesów jakie zachodzą w ścianie i fundamencie.
    automatyka górą

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wgregor
    To wyjaśnię ,. Zimą gdyby założyć gumowy płaszcz ( hydroizolacja) na ciepły dres (izolacja termiczna) to dres byłby mokry, nawey gdyby nie padało. Dlatego wymyślono goretex, czyli taką izolację wodną , która wilgoci nie wpusci ale wypuści.
    Z domem jest podobnie. W ściany niezabezpieczone paroizolacją od środka "oddychają". Powietrze przechodząc przez punkt rosy zaczyna oddawać wodę, ścieka ona siłą grawitacji do fundamentów i musi być odprowadzona do strefy dodatnich temperatur. W dawnych czasach taką rolę pełnił fundament z kamieni (woda zimą ściekała swobodnie, a gruntowa z zewnątrz nie była kapilarnie podciągana)
    Dla większej jasności pokażę na rysunku
    http://www.isola.no/produkter/grunnm..._xtra_grunnmur
    Dolny rysunek pokazuje zasadę działania.
    Dlatego lepikowanie fundamentu przed folią kubełkową to jak założenie (na wszelki wypadek) gumowego płaszcza pod kurtkę z goretexu! Czyli kompletne niezrozumienie procesów jakie zachodzą w ścianie i fundamencie.
    którędy ścieka ta woda ? w ścianie ? po ścianie ?
    tak czy inaczej według Ciebie ściany, niezabezpieczone paroizolacją od środka, są bez przerwy mokre, bo woda cały czas ścieka w stronę fundamentów.....
    BOHO
    Warszawa

  18. #18

    Domyślnie

    Badanie wykazało, że ściany ocieplane z zewnątrz zimą miały zawilgocenie >5%
    Z folią od środka <1%. Woda ścieka w ścianie. Materiały "ścienne" nie są jednorodne (podobnie jak gąbka) mogą zarówno wodę "podciągać " jak i woda może w nich ściekać. Połóż gąbkę na stół polej ją lekko wodą, woda dotrze do stołu. Teraz tę samą suchą gąbkę połóż na rozlaną wodę , podciągnie ję do góry. Między innymi dlatego przy stosowaniu izolacji termicznej grubsze niż 5-6 cm jest obowiązkowa paroizolacja . Kiedyś z tym nie było problemu, bo izolacje termiczne nie były tak grube, a zimą przez nieszczelne (wszystkie) okna tak wiało, że wilgotność względna nie przekraczała 30%. Sprawdź na wykresie Molliera powietrze 20stC i 30% ww punkt rosy -1stC ( a dawne (do90') ściany słabo izolowane miały na zewnątrz dodatnią temperaturę. Teraz weź powietrze 23stC i wilgotność względną komfortową 45% to punkt rosy wynosi +9 stC a tynk zewnętrzny ma ujemną temperaturę.
    Czy w dachu też nie dajesz paroizolacji?
    Czy uważasz, że porowaty Ytong, porotherm, suporeks, keramzyt... znacznie gorzej lub wcale nie przepuszczają powietrza w porównaniu z gęstą wełną?
    automatyka górą

  19. #19

    Domyślnie

    nie pisałem nigdzie, że nie przepuszczają powietrza......
    nie jestem specjalistą ale wizja wody ściekającej w ścianach do fundamentu ( w ilościach które mają jakiekolwiek znaczenie), wydaje mi się cokolwiek przesadzona..... a co z izolacją pionową mury/fundament ? przecież H2O nie przechodzi przez te kilka warstw papy.....
    BOHO
    Warszawa

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wgregor
    Dlatego lepikowanie fundamentu przed folią kubełkową to jak założenie (na wszelki wypadek) gumowego płaszcza pod kurtkę z goretexu! Czyli kompletne niezrozumienie procesów jakie zachodzą w ścianie i fundamencie.
    Od kiedy to folia kubełkowa jest paroprzepuszczalna?
    To kolejny gumowy płaszcz, a nie żaden goretex
    tak się zaczyna każda misja
    znaleźć człowieka, swoją przystań
    urządzić po swojemu kawałek świata
    zbratać się z nim

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony