dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tornero

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    5

    Domyślnie PC czy gaz ? stan na dziś 08.07.2008 i na 5-10 lat

    Cześć,
    przedstawię się 59 lat mieszkaniec piernikowa. żonaty, syn niestety daleko a grzać trzeba.

    po przeczytaniu dziesiątek postów mam do doświadczonych, w sensie pozytywnym koleżanek i kolegów, w krainie poszanowania energii odwieczne pytanie: Jakie będzie za lat 3-5 najtańsze ogrzewanie. Zawęził bym jednak pole wymiany doświadczeń do następującej (mojej) sytuacji. Podobni sie znajdą.

    Dom o pow 350m kw. ocieplony 12 cm styropianu dach wełna 16 cm, większość przeszkleń strona południowa. Ogrzewanie gazem z sieci. Piec Vaillant 32 KW. W sezonie 2007/2008 zużył gazu za 7600 zł. Ponieważ Putin odszedł ale jest, nie wierzę Moskwie i nie chcę płakać. Myslę o pompie cieplnej. Prąd też będzie zwyżkował, jak nas zapewniają, szczególnie w związku z mitycznym już niemal wszędzie rokiem 2012. Czy na stan dzisiejszy wiedzy i doświadczeń, ma przyszłość w moim przypadku pompa cieplna. Piec ma 8 lat, działa bez zarzutu, ale za dwa lat będą lepsze ( już są) więc i przy pozostaniu przy gazie należy się liczyć z inwestycjami. Proszę teoretyków i praktyków o poradę.

  2. #2

    Domyślnie

    Przede wszystkim PC, z uwagi na jej naturę, wymaga ogrzewania nisko-temperaturowego. Czy będziesz w stanie zmienić obecną architekturę CO?

    Jeśli stawiasz na niski koszt ogrzewania to uważam, że powinieneś zainteresować się surowcami kopanymi. Węgiel/ekogroszek z racje swego popytu zawsze będzie najtańszym źródłem ogrzewania.

    Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie Re: PC czy gaz ? stan na dziś 08.07.2008 i na 5-10 lat

    Cytat Napisał tornero
    dach wełna 16 cm
    dach za mało ocieplony, jak masz możliwość dodaj 10-16 cm wełny

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał akapap
    Przede wszystkim PC, z uwagi na jej naturę, wymaga ogrzewania nisko-temperaturowego. Czy będziesz w stanie zmienić obecną architekturę CO?
    Słuszna uwaga. PC najlepiej funkcjonuje przy podłogówce. Jeżli jej nie ma potrzebne są odpowiednio duże kaloryfery i jednostka o wiekszej mocy oraz dopasowane do niej źródło dolne. W tym wypadku inwestycja może być bardzo droga.

    Piec na paliwo stałe wydaje się w tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem, docieplenie poddasza również.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony