dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 132
  1. #1
    toto
    Guest
    toto

    Domyślnie odkurzacz centralny

    czy ktoś ma szufelkę w kuchni w instalacji centralnego odkurzacza, czy można połączyć ją rurą elastyczną?

  2. #2

    Domyślnie

    Tak, mam zamontowaną, ale jeszcze nieczynną.
    Trzeba kupić specjalną elastyczną rurę (ok.60cm), sprzedawaną tam gdzie rury sztywne.
    Jeżeli doprowadzenie jest z podłogi, to tuż nad podłogą wklejamy kolanko ostre 90 stopni. Do tego kolanka wklejamy kawałek (10cm) rury sztywnej.
    Do drugiego kolanka ostrego także wklejamy kawałek ruru sztywnej.
    Te kawałki rury sztywnej łączymy rurką elastyczną, kórą wciągamy na te kawałki (chyba na klej).
    Drugie ostre kolanko wciskamy bez kleju na wlot szufelki. Będziemy mogli zawsze szufelkę odłączyć.
    Szufelki bywają białe, lub czarne.

  3. #3

    Domyślnie

    Też mam i też jeszcze nieczynną.
    Wszystko co napisał Zbigniew to prawda oprócz jednego. Rura elastyczna ze sztywnymi połączona jest na opaski zaciskowe - przynajmniej u mnie. Rura elastyczna jest karbowana, więc na klej mogłoby nie trzymać. Szufelkę nie tylko można podłączyć rurą elastyczną, ale nawet powinno się.
    Pozdrowionka
    Metal

  4. #4

    Domyślnie

    A dlaczego elastyczną? Ma to jakieś znaczenie?

    Jeśli jest karbowana, będzie łatwiej osadzał się kurz - preferowane są rury gładkie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartt
    A dlaczego elastyczną? Ma to jakieś znaczenie?
    Jeśli jest karbowana, będzie łatwiej osadzał się kurz - preferowane są rury gładkie
    Ma to znaczenie przy montowaniu szafek kuchennych, które niby montowane są na stałe, ale są jednak elementami ruchomymi i ich dokładne ustawienie znane jest dopiero po dopasowaniu blatu. Praktycznie trzebaby dopasowywać te rury po ostatecznym ustawieniu mebli,a to oznacza dopasowywanie rurek, na leżąco na podłodze, w przestrzeni o wysokości 10cm i to będąc przynajmniej częściowo odzielonym cokołem. Powodzenia.
    Jeżeli szufelka ulegnie uszkodzeniu (plastikowa dźwignia włączająca, styki elektryczne, zapcha się) nie ma możliwości naprawy bez rozbierania mebli. Krótki odcinek rury elastycznej rozwiązuje te problemy.

    Kurz, który się w niej osadzi łatwo usunąć.
    Pozdrowionka
    Metal

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Rura elastyczna do instalacji odkurzania centralnego jest dwupowłokowa.
    Na zewnątrz karbowana, wewnątrz gładka.

  8. #8

    Domyślnie

    dodam jeszcze, ze lepiej jest dac 1 metrowy odcinek, wieksza mozliwosc manewru a rura mimo, ze gietka to nie jest tak elastyczna jakby sie moglo wydawac, rury mam firmy vacu maid

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Odświeżam temat bo mam pytanie do osób posiadających już odkurzacz centralny.
    Mamy problem z wyborem miejsca ułożenia rurek do centralnego odkurzacza.
    Nasza wersja, skrytykowana przez doradcę technicznego, to rury położone w piasku w podłodze na gruncie, na tym wylewka, styropian, ogrzewanie wodne i druga wylewka. Podobno to nie jest dobry pomysł, bo temperatura pod podłogą na gruncie niższa o 20 st. od temperatury powietrza spowoduje wykraplanie się wilgoci w rurach i rdzewienie silnika odkurzacza.
    Wersja instalatora: rury poprowadzone w "stropie", tj. w przestrzeni pomiędzy z jedej strony wełną i wiązarami a z drugie strony płytami g-k sufitu. Mnie ten pomysł się nie podoba, bo boję się, że rury idące tuż nad sufitem, przykryte tylko płytami g-k - może będą szumieć?
    Co o tym sądzicie?
    Pozdrawiam,
    gaga2

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Czy moze mi ktos wytlumaczyc ten "odkurzacz centralny"?

    Juz pare watkow o tym czytalem, lecz nie moge sobie tego wyobrazic...

  11. #11

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    hej, wielkie dzieki...

    dobra moge sobie teraz wyobrazic ten system. a jednak mam jeszcze pytanka:

    co jest np. z moca "ciagu"? jak sobie pomysle, ze urzadzenie stoi daleko, to bym mogl sobie wyobrazic, ze sila wciagania z wieksza odlegloscia maleje...?

    naprawde nie slychac po scianach "szumu"?

    mimo ze sie uwaza, mozna nie chcaco wciagnac cos, co zbytnio nie przechodzi przez rury. wtedy ma sie chyba problem...?!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    hej, wielkie dzieki...

    dobra moge sobie teraz wyobrazic ten system. a jednak mam jeszcze pytanka:

    co jest np. z moca "ciagu"? jak sobie pomysle, ze urzadzenie stoi daleko, to bym mogl sobie wyobrazic, ze sila wciagania z wieksza odlegloscia maleje...?

    naprawde nie slychac po scianach "szumu"?

    mimo ze sie uwaza, mozna nie chcaco wciagnac cos, co zbytnio nie przechodzi przez rury. wtedy ma sie chyba problem...?!
    Jeśli chodzi o moc ciągu, to nie ma problemu- poprostu jednostki centralne są dobierane w zależności od ilości gniazd i długości przewodów.
    Szum słychać, ale tylko przy końcówce i w pomieszczeniu, gdzie znajduje się odkurzacz
    Ssawki mają mniejsze przekroje niż rury, więc problem o którym napisałeś właściwie nie jest prawdopodobny, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego
    Grzegorz

  14. #14

    Domyślnie

    gaga2 Miałem podobne wątpliwości, gdy układałem rury w piasku.
    Moi doradcy stwierdzili, że w praktyce wykraplanie wody w rurach prowadzonych w strefie chłodnej jest niezauważalne.
    W lecie, gdy wilgotność powietrza jest duża, różnica temperatur nie przekroczy 10-15 stopni.
    W zimie różnica temperatur może być większa, za to wilgotność powietrza mniejsza.
    Poza tym, po kilku minutach użytkowania rurka ogrzeje się od powietrza.
    Można by ewentualnie rurki obsypać w około keramzytem, aby przyspieszyć ogrzanie rurek.
    Ze względu na ogrzewanie podłogowe nie mogłem zmieścić rurek nad styropianem.
    Jak działa okaże się po uruchomieniu instalacji.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie skąd szufelkę do odkurzacza centralnego? w-wa

    gdzie to kupić to cholerstwo?
    Ma mi robić kominkarz kominek, i w tym kominku mam mieć tąteż szufelkę.

    Kto wie, gdzie to kupić (płd okolice wa-wy) piaseczno, itepe?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Na Bartyckiej jest sklep Beam (główny, piętrowy pawilon, na pietrze). Ja u nich kupowałem wszystkie elementy instalacji.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    a, no tak

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie Re: skąd szufelkę do odkurzacza centralnego? w-wa

    Cytat Napisał mieczotronix
    gdzie to kupić to cholerstwo?
    Ma mi robić kominkarz kominek, i w tym kominku mam mieć tąteż szufelkę.

    Kto wie, gdzie to kupić (płd okolice wa-wy) piaseczno, itepe?

    Oczywiście zrobisz jak zechcesz ale czy szufelka w obudowie kominka to dobry pomysł?
    - czy pasuje swoim wyglądem do obudowy? Czy nie szpeci?
    - czy będzie wygodna w użytkowaniu?
    - czy wygodnie będzie zmiatać te paprochy z przestrzeni kilku metrów kwadratowych w ten jeden konkretny punkt?

    I tak będziesz musiał przynieść zmiatkę by te wszystkie paprochy zgarnąć w okolice dyszy szufelki.
    I tak będziesz musiał robić to na kolanach lub w pozycji półzgiętej. I wydaje się być obojetnym czy w drugiej ręce masz ręczną szufelkę czy też nie.
    Samego kominka czy tez wkładu (nie wiem co masz) i tak ta szufelką nie wyczyścisz.
    Co do samej szufelki to jednak jej obecność będzie jakimś dysonansem w estetyce obudowy.

    Także zastanawiałem się nad montażem szufelki w obudowie wkładu. Zrezygnowałem. I teraz jako posiadacz i kominka i dwóch szufelek (w kuchni oraz przednim holu- wiatrołapie) tej decyzji nie żałuję.

    Skończę swoja wypowiedź tak jak zacząłem - Oczywiście zrobisz jak zechcesz

    Pozdrawiam
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  19. #19

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia, jak ta szufla wygląda i na jakim etapie wykończenia np. kuchni trzeba ją zamontować. Niech mi ktoś czarno na białym napisze,proszę
    cele budzą szacunek

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Samą szufelkę w kuchni montujesz już po zakupie mebli kuchennych. Montuje się ją do cokolika szafki. Najczęściej pod kuchenką.

    Samą zaś instalację należy rozprowadzic przed wylaniem wylewek. Jeśli dom jest dwukonygnacyjny to także przed wykonaniem tynków.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony