dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie elektrycy, instalatorzy c.o. - pytanie o przekaźnik

    Witam

    Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego przekaźnika.

    Jest sobie kocioł gazowy beretta turbo jednofunkcyjny, jest podłogowka z pompką grundfos, jest sterownik pokojowy euroster.
    Chodzi o załączanie pompy od podłogówki.
    Układ mam zrobiony tak, ze pompa od podłogowki ( nie pamietam modelu, jakiś Grundfos z przełącznikiem 3 prędkosci) jest zasilana bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. W ten sposób pompa pracuje caly czas nawet w okresach kiedy kocioł gazowy nie pracuje. Sterownik pokojowy euroster załącza i wyłącza kocioł zgodnie z ustawionymi temperaturami.
    Chcialbym, aby w momencie kiedy temperatura spadła ponizej ustawionej, sterownik euroster oprócz podania sygnału załącz do kotla załączył także pompę od podłogowki i tak samo wyłączał jak wyłącza kocioł.
    Jaki przekaźnik musialbym zanabyć (najlepiej konkretnie model, symbol) i jak to wszystko popodłączać. Pompa na 230V, sterownik euroster podaje 12V.

    Z gory dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie Re: elektrycy, instalatorzy c.o. - pytanie o przekaźnik

    Np. http://www.fif.com.pl/product_info.p...roducts_id=163 (2 styki zwierne) lub oczko wyżej http://www.fif.com.pl/product_info.p...roducts_id=203 (trzeci styk do własnego wykorzystania, np. podpięcia dzwonka )
    Pozdrawiam - Piotr

  3. #3

    Domyślnie

    To zawsze można jakoś wykonać. Sterowanie to nie jest problem, jako elektryk to wiem, ale akurat specjalistą od c.o. nie jestem, jednakże wydaje mi się że niezależnie czy to podłogówka czy grzejniki pompa obiegowa w kotle zawsze pracuje nawet jak kocioł nie pobiera gazu. Zapewne chodzi o to aby woda w układzie miała wyrównaną temperaturę w każdym grzejniku, bo gdyby po wyłączeniu kotła przestała pracować pompa po pierwsze część grzejników stygła by szybciej w zależności od warunków, a po drugie wyłączenie pompy w momencie wyłączenia palnika mogłoby powodować przegrzanie kotła w związku z brakiem chłodzenia wodą obiegową. Jeżeli jest czujni temp. wdoy to niby jak miałby reagować jak woda będzie stała?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    To zawsze można jakoś wykonać. Sterowanie to nie jest problem, jako elektryk to wiem, ale akurat specjalistą od c.o. nie jestem, jednakże wydaje mi się że niezależnie czy to podłogówka czy grzejniki pompa obiegowa w kotle zawsze pracuje nawet jak kocioł nie pobiera gazu. Zapewne chodzi o to aby woda w układzie miała wyrównaną temperaturę w każdym grzejniku, bo gdyby po wyłączeniu kotła przestała pracować pompa po pierwsze część grzejników stygła by szybciej w zależności od warunków, a po drugie wyłączenie pompy w momencie wyłączenia palnika mogłoby powodować przegrzanie kotła w związku z brakiem chłodzenia wodą obiegową. Jeżeli jest czujni temp. wdoy to niby jak miałby reagować jak woda będzie stała?
    mnie nie chodzi o wyłączanie tej pompy obiegowej wbudowanej w kotle. Chodzi o oddzielna pompę do podłogówki montowaną za rozdzielaczem do podlogówki.

  5. #5

    Domyślnie

    A czy to nie to samo, chodzi o zasadę dotyczącą wody? Może niech się wypowie jakiś spec od co.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Tu można zastosować element automatyki kotła, o ile kocioł ma taką mozliwość.
    Sam z reguły staram się montować to na osobnym obiegu ze względu na bezwładność pracy podłogówki w stosunku do grzejników (co będzie jak kocioł przez przekaźnik wyłączy pompę , a podłogówka nie zdąży sie jeszcze nagrzać?).
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony