dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    W poprzednim roku kupiłem działkę budowlaną z budynkiem w stanie surowym zamkniętym - budynek jest więc w trakcie budowy i nie jest jeszcze ukończony. Pytanie: czy mogę skorzystać z ulgi na zakup gruntu? Gdzieś kiedyś czytałem, że to jest możliwe, tzn. zaczęta budowa nie kasuje możliwości skorzystania z ulgi.
    Poprzedni właściciel nie korzystał z żadnych ulg bo w tamtych czasach ich po prostu nie było (przerwał budowę w 1992 bo nie miał pieniędzy na jej ukończenie).

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    beata

    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    nie możesz,
    ulga przysługuje tylko i wyłącznie na zakup gruntu ( tzn. bez zabudowań) Jest w tym temacie orzeczenia NSA, że jeżeli stoi na zakupionym gruncie budynek, to traci się prawo do ulgi na zakup gruntu. Mogłeś czytać o uldze w przypadku, gdy budynek kwalifikuje się do rozbiórki.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Dokładnie o to samo pytałem kilka tygodni temu na tym samym forum i odpowiedzi były zupełnie inne! Orzeczenia NSA sa rózne w tym temacie. Miły Pan w US powiedział że można. Agnicha odezwij sie, Ty i Frankai mieliście cos do powiedzenia w tym temacie.

    Jac

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jeżeli będziesz mógł (nie pamiętam finału, ale było już kilka spraw), to pod jednym warunkiem: w akcie masz wyróżnioną cenę gruntu i nieruchomości na nim. Jeżeli nie masz, to chyba już tego nie odkręcisz (nie wiem jak to jest z błędnymi aktami, ich poprawką a uznaniem tego przez US). Agnichę wywołaj po privie, bo może nie czyta tego wątku.

    Wyjściem z sytuacji jest rozwiązanie jakie proponuje KrzysiekS w wątku "ulga 2001" wiadomość z 2002-02-07 15:08: składasz zeznanie, a potem korektę+żądanie stwierdzenia nadpłaty.

    Jeżeli nie chcesz się zarejestrować (w obawie przed agentami US ) to podawaj przynajmniej dokładnie, gdzie pisałeś o tym. Znalazłem wątek o załapaniu się na ulgę budowlaną, a nie grunt. To 2 odrębne sprawy.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie


    [Zarejestruj się] [Edytuj profil] [Edytuj Twoje Preferencje] [Szukaj]
    [Prywatne Wiadomości] [Lista Użytkowników] [FAQ] [ Regulamin ] [Zaloguj]
    Murator Forum Index >> Prawo i pieniądze >> Ulga na działką budowlana
    Autor Ulga na działką budowlana
    Anonimowy
    Niezarejestrwany Użytkownik Wysłano: 2002-01-16 15:01
    --------------------------------------------------------------------------------
    Cześć,

    a mój problem jest taki. Rzutem na tasmę dopiołem wszekie formalnosci w Sylwestra. Rezultat jest taki: Akt notarialny na zakup gruntu z budynkiem, w stanie do wykończenia i bez odbioru technicznego. Cena działki wyszczególniona. Pozwolenie na budowę jako przepisane z poprzedniego budujacego. Faktura VAT na 170 PLN. Mój urząd skarbowy mówi że moge sobie odliczyc działkę a nastepnie skporzystać z duzej ulgi. Wierzyć panu z okienka, czy tez jest jakis sposób aby swój poglad udokumentowali i nie "odsczekali" np. za dwa lata i płac obywatelu odsetki.

    Pozdrawiam

    Jac

    --------------------------------------------------------------------------------

    Agnicha1704
    Rekordzista wypowiedzi (min. 200)


    Zarejestrowany: May 26, 2001
    Wiadomości: 546 Wysłano: 2002-01-16 16:13
    --------------------------------------------------------------------------------
    Jeśli faktury i akt notarialny mają datę ubiegłoroczne to gratulacje - załapałeś się na ulgę budowlaną. Polecam lekturę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możesz ponosić wydatki do 2004r. z tytułu budowy domu oraz w tym roku możesz odliczyć działkę.
    Nikt tegoni odszczeka - a jeśli to zrobi to niezgodnie z prawem.
    Warunek - ubiegłoroczne daty na dokumentach
    pozdrowienia
    Agnicha

    --------------------------------------------------------------------------------

    Frankai


    Zarejestrowany: Jan 13, 2002
    Wiadomości: 1349 Wysłano: 2002-01-16 16:44
    --------------------------------------------------------------------------------
    O szczekaniu - wspominałem przy innym wątku. Zapytanie do US. Pisał o tym kiedyś Murator. Po tytule było to chyba: 2000/5, s. 189, "Kto wyjaśni przepisy podatkowe". Będzisz tam miał czarno na białym, choć nie polsku i być może będziesz potrzebował tłumacza. Moja znajoma z firmy rozliczającej inne firmy, m.in. z podatków, musiała czytać 3 razy zanim coś tam zrozumiała. Mimo, że w mojej ocenie wszystko jest OK, zrób tak - będziesz spał spokojnie.

    --------------------------------------------------------------------------------

    Anonimowy
    Niezarejestrwany Użytkownik Wysłano: 2002-01-23 09:33
    --------------------------------------------------------------------------------
    Dzieki, troche mnie uspokoiliście, ale tak na prawde to i tak bedę drzał przez piec lat czy p. Belka nie poprosi mnie o wparcie i wspomożenie. Agnicha, jak wyczytać z Ustawy że Działka z niezakończoną budową nadaje sie do odliczenia? I na wszelki wypadek gdzie znalezc tego Muratora 5/2000 do poczytania?


    Pozdrowienia
    Jac

    --------------------------------------------------------------------------------

    Anonimowy
    Niezarejestrwany Użytkownik Wysłano: 2002-01-23 10:21
    --------------------------------------------------------------------------------
    Sorry, jescze raz bo cos mi chyba nie wyszło.

    Dzieki, troche mnie uspokoiliście, ale tak na prawde to i tak bedę drzał przez piec lat czy p. Belka nie poprosi mnie o wparcie i wspomożenie. Agnicha, jak wyczytać z Ustawy że Działka z niezakończoną budową nadaje sie do odliczenia? I na wszelki wypadek gdzie znalezc tego Muratora 5/2000 do poczytania?


    Pozdrowienia
    Jac


    --------------------------------------------------------------------------------

    Frankai


    Zarejestrowany: Jan 13, 2002
    Wiadomości: 1349 Wysłano: 2002-01-23 11:04
    --------------------------------------------------------------------------------
    W Salonie Muratora mają starsze roczniki - może na sprzedaż, może do poczytania. Pytaj też znajomych. Ja mam od początku 1999.

    --------------------------------------------------------------------------------


    Na stronie 4 forum jest watek Ulga na działkę. Skopiowałem jak potrafiłem. Edytowałeś to 23-01. Nie loguje sie bo to mail słuzbowy a firma raczej nas sciga nie bedę opowaidał o wszystkich plagach jakie spotkały mnie i moich znajomych za uzywanie do celów pozazawodowych. Do Agnichy pisałem juz ze dwa razy na priva i nawet nie wiem czy doszło

    Jac

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Rejestrując się nie musisz nic podawać, co mogłoby Cię zidentyfikować. Jeżeli masz jakiś e-mail prywatny (niedemaskujący), to go podaj (tu albo po priv do mnie), to przekażę go też do Agnichy.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jacenty

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Frankai, sprawdz mail box prywatne wiadomosci

    Jac

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuje za tak szeroki odzew na moje pytanie!
    Ten pierwszy Anonim to byłem ja , teraz się zarejestrowałem...
    Przepraszam za dłuższą nieobecność po pozostawieniu pytania, ale akurat miałem dłuższą delegację z dala od komputera.

    Z tego co piszecie wynika, że chyba moje szanse na odzyskanie pieniędzy za działkę nie są pewne, bo nie mam niestety wyszczególnionych w akcie notarialnym ile kosztowała działka a ile dom. Jest tylko całkowita cena kupna .
    Nie da się tego jakoś odkręcić? Może jakieś oświadczenie osoby, która sprzedała mi ten dom lub wycena rzeczoznawcy (ale ten pewno też mnie nieźle skasuje a u mnie teraz liczy się każdy grosz bo muszę ten dom skończyć). Ogólnie to cena gruntu w tych okolicach "chodzi" w okolicach 100 zł za m2, ale taka wycena chyba nie jest wiążąca dla US?
    A może po prostu złożyć opis problemu do US i poczekać co odpowiedzą?

    Pozdrawiam
    Electron

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony