dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Jak uniknąć płacenia podatku od sprzedaży mieszkania?

    Z tego co wiem jest to 10% ceny sprzedaży. Jak tego uniknąć? Nie planuję tego włożyć w zakup innego mieszkania ani domu ani też w spłatę kredytu. Czy przeznaczając te pieniądze na REMONT domu nie zapłacę podatku? Tylko - ile mam czasu na przeprowadzenie tych remontów? Faktem jest, że czekają mnie takie (kosztowne!) remonty. Tylko jak szybko muszę się z nimi uwinąć, żeby te wydatki (jeśli w ogóle) zmniejszyły lub zlikwidowały mi kwotę do zapłaty dla US? Zakładam, że sprzedam mieszkanie jeszcze w tym roku.

  2. #2

    Domyślnie

    Ten podatek płacisz, jeśli mieszkanie masz krócej niż 5 lat. Tekst ustawy jest tu: Ustawa o podatku dochodowym
    , interesuje Cię art 21 pkt 32

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz uniknąć tego podatku lub znacznie zmniejszyć jego wymiar, jeżeli włożysz uzyskane ze sprzedaży pieniądze w remont innego mieszkania lub domu.

    Masz na to 2 lata, a o takim przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży musisz zawiadomić US 14 dni od daty transakcji.
    Po upłuwie 2 lat US cię wezwie i każe rozliczyć się z pieniędzy (musisz mieć faktury VAT)

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    No właśnie Alanto - mam to mieszkanie nawet nie rok (to wygląda na ewidentną spekulację....
    Czy dobrze rozumiem, że składając owo oświadczenie (do 14 dni) muszę tam sprecyzować jaką część kwoty wydam na cel mieszkaniowy, bo inaczej będę musiała resztę spłacić z procentem? Ale ja tego teraz nie wiem.. Tzn nie wiem ile uda mi się włożyć w mój dom.. Moge przyjąć, że całość, bo to, było nie było, dwa lata, a dom wymaga jeszcze sporo nakładów... Tylko, żeby się nie okazało, że coś ostatecznie nie będzie tym ustawowym "celem mieszkaniowym" (np. brama grażowa przy domu, o czym ktoś już pisał kiedyś..)! - Czy CEL MIESZKANIOWY oznacza precyzyjnie - dotyczący samego mieszkania/domu?
    Tzn. BEZPOŚREDNIO? Tzn - posesji już nie? Zwariuję .!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony