dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 728 z 755
Pokaż wyniki od 14.541 do 14.560 z 15099
  1. #14541
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znaczy konkretnie skręcasz zużycie wody na 50l bracie i rozkręcasz na małym bracie żeby wykazać, że bardziej opłacalny jest większy miś?
    Pogrubię żeby było łatwiej znaleźć:
    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli chcesz łapać ścieki do mauzera to zmiękczacz powinien robić regenerację jak najrzadziej (żeby ograniczyć ilość ścieków). Dodatkowo mogłaby to być regeneracja upflow o ile woda będzie wstępnie dobrze oczyszczona...
    Dla podanego zużycia wody (średnio 10 m3 miesięcznie) i zmiękczeniu z 38 do 8 dH możesz celować w 50 litrowy zmiękczacz. Wtedy będziesz miał 2 regeneracje miesięcznie i każda zużyje ok 120 litrów wody (czyli miesięcznie będzie 240 litrów)
    Dla tych samych parametrów ale zmiękczacza 25 litrowego, będziesz miał 4 regeneracje po 110 litrów (czyli razem 440 litrów miesięcznie).
    Chociaż zalecenia producenta złoża podają zużycie solanki na litr złoża - strona 33.
    Oczywiście, że podają i to zużycie jest jak najbardziej uwzględnione - pisałem Ci już że różnica w ilości wody wynika właśnie z objętości solanki.

    A to, że głowicę MOŻNA ustawić tak, że będzie regenerowała złoże 50l tak, jak złoże 26l - no, to oczywiste.
    Brawo - w końcu dotarłeś do tego co tu powtarzam od dawna: głowicę należy ustawiać dla każdego przypadku indywidualnie. Wtedy ma to sens i można uzyskać realne oszczędności. Szkoda tylko, że w przypadku "seryjnej produkcji" nie da się tego zrobić... bo producent nie wie gdzie urządzenie będzie pracować. Dlatego jego ustawienia nie zawsze są optymalne.
    A Ty oczekujesz, że "jakiś model zmiękczacza" ma w cudowny sposób niższe zużycie wody czy soli...

    To by mocno komplikowało życie, jakby dla każdej wielkości złoża musiała być inna głowica.
    ... i jednocześnie oczekujesz, że ktoś zrobi w ciemno (nie znając wody ani warunków pracy) model zmiękczacza, który będzie bardzo oszczędny. Przecież to by było ryzyko dla sprzedawcy, więc woli ustawić wartości, które są bezpieczne w najgorszych warunkach.

    Naprawdę tak ustawiasz?
    Tak.

    I złoże, eksploatowane niezgodnie z wytycznymi producenta, żyje długo i szczęśliwie i skutecznie zmiękcza wodę?
    Nigdy nie jest to niezgodne z wytycznymi producenta złoża ani głowicy.
    A "producent" zmiękczacza to tylko integrator wielu części. Ja akurat sobie sam potrafię poskładać zmiękczacz więc nie korzystam z usług takich integratorów i jakoś nigdy problemu nie było, a często jest lepiej (i oszczędniej) niż te modele "markowe" do których się odwołujesz
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 28-03-2023 o 11:41

  2. #14542
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nigdy nie jest to niezgodne z wytycznymi producenta złoża ani głowicy.


    Wszystko wprost proporcjonalnie do wielkości złoża. 2x mniejsze - 2x mniej solanki, 2x mniej soli, 2x mniej wody płucznej.

    Napisałeś, że zmiękczacz 50l zużyje 120l wody na cykl, a 25l 110l - w tych samych warunkach. To się nie dodaje w żaden sposób.

    Integrator samochodu to co innego, niż producent?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lewatit.jpg
Wyświetleń:	366
Rozmiar:	31,8 KB
ID:	464425  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-03-2023 o 12:41

  3. #14543
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wszystko wprost proporcjonalnie do wielkości złoża. 2x mniejsze - 2x mniej solanki, 2x mniej soli, 2x mniej wody płucznej.
    Wszystko się zgadza Zwróć tylko uwagę, że są to zalecenia (a nie wymagania). To nie są wartości sztywne i można je modyfikować w różne strony.

    Przykładowo: jak dasz więcej soli to uzyskasz większą wydajność, ale też zużyjesz więcej wody płuczącej.

    W dokumencie do którego się odnosisz jest to napisane:
    "ZALECANE WARUNKI EKSPLOATACJI *"
    a gwiazdka odnosi do:
    "* Dane te są wartościami charakterystycznymi"

    Wszędzie masz też zastrzeżenie:
    "Informacje i techniczne rady ... podane są w dobrej wierze, alebez gwarancji... Nasze rady niezwalniają z obowiązku weryfikacji niniejszych informacji ... i testowania naszych produktów pod kątem przydatności do wykorzystania w zamierzonychprocesach.Zastosowanie, użycie i wykorzystanie w procesach naszych produktów wytworzonych w oparciu o nasze radysą wprowadzone na odpowiedzialność użytkownika, jako że pozostają poza naszą kontrolą"

    Nie widzisz tego (czy nie chcesz zobaczyć?), że takie informacje podaje się w jak najszerszym zakresie i bez gwarancji, aby było to bezpieczne dla producenta/sprzedawcy/instalatora?

    Jak już Ci pisałem, przetestowałem to wielokrotnie i stosuję takie ustawienia od dawna. Na własną odpowiedzialność. Na podstawie wiedzy, testów ale tez dyskusji (także z producentami złóż). Jak widzisz nawet producent złoża nie daje gwarancji na pracę tego złoża, a tylko na "parametry w dostawie". Nie musisz mi wierzyć, nie musisz tego wszystkiego rozumieć, a ja nie muszę Cię przekonywać... jeśli wolisz uwierzyć w "ulotkę" gdzie podano wartości, które pasują do ich marketingu to masz takie prawo.

    Integrator samochodu to co innego, niż producent?
    Zazwyczaj tak właśnie jest

    A nawet są firmy które z "firmowego" auta zrobią coś zupełnie innego niż seryjne... słyszałeś o AMG, Alpina, Brabus, Shelby, itd?

    Jak zrozumiesz zasadę działania (chemiczną i hydrauliczną) zmiękczacza, połączysz to z zasadami działania poszczególnych elementów głowicy sterującej, i na koniec zestawisz to z konkretnym przypadkiem wody, to zauważysz, że jest tam ogromne pole do manewru i wiele kombinacji.
    Ciągnąc analogię samochodową: na razie twierdzisz, że wszystkie auta jeżdżą tak samo i mają to samo spalanie, tego samego paliwa, niezależnie w jakim terenie jeżdżą, a jedynymi parametrami są te podawane w ulotce dealera. A przecież inaczej się zachowa to samo auto w trasie, w mieście czy na bezdrożach. Nawet ten sam silnik może mieć różną moc, zależnie od dawki paliwa, skoku tłoków itd.

  4. #14544
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar artros
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bykowicz Zobacz post
    Sprawdz czy aby napewno masz 38 stopni?
    Za Duza rozbiezność z wodociągami i wychodzisz grubo po za normę.
    Niestety, tester ustm wyraźnie informuje o stopniach niemieckich. Na dziś jest to 36
    Niestety ale w mieście od lat jest problem twardej
    wody, nawet mamy niby podmieszanie z bardziej miękka z okolic ale to i tak niewiele daje.


    Cytat Napisał Tomasz Bykowicz Zobacz post
    Ta oczyszczalnia to jaki typ? Bo z tymi producentami to z zasady tak jest ze nie nie zgadzają bo nie chcą później sobie zawracać głowy
    Oczyszczalnia to bio hero z eko-sum. Mam z nią problem bo hydraulik zdecydowanie za duży spadek zrobił i rozsaczanie mam poniżej 1m więc mam z nią okresowy problem z rozsaczaniem. Wolę sobie nie dokładać w tym temacie zmartwień bo to oznaczałoby rycie w kostce itp. Zdecydowanie wolę jak działa.

    Cytat Napisał Tomasz Bykowicz Zobacz post
    Co do mauzera to czy tam będzie 2 czy 4 regeneracje to i tak dochodzisz do momentu ze kończy sie zbiornik i co wtedy? będzie ktoś przyjeżdżał żeby odebrać 1000litrów?? To sie nikomu nie opłaca.
    Rozwiązanie które wymyśliłem jest bezkosztowe. Jak się nie sprawdzi to w drugim etapie zrobię rurę na koniec działki i tam studnie.

    Cytat Napisał Tomasz Bykowicz Zobacz post
    ilość żywicy X 3 : ilość stopni niemieckich = ilość wody miedzy regeneracjami.

    przykład:
    25 litrów żywicy
    27 stopni niemieckich według wodociągów, chceszzostawwc 5 stopni czyli obniżaszi 22

    25x3:22=75:22=3,4m3 wody miedzy regeneracjami

    Przy Twoim zapotrzebowaniu minimalnym 8 m3 i max 12m3 masz średnio 2,5-3 regeneracje po około 120-130 litrów i 3kg soli na regeneracje
    I tak nie ma co przeciągać tego czasu bo nie chcemy żeby regeneracja była rzadziej niż co 2 tyg (cele higieniczne złoża)

    Jeśli chodzi o nadciśnienie to bezwzględnie musisz mieć osmoze bo Twoja woda z wodociągów ma juz 60 mg sodu a po zmiękczeniu 22 stopni powstanie oko 180 mg sodu czyli razem juz masz ponad normę dopuszczona w wodzie bo 240mg
    Super, dzięki za wyjaśnienie.
    Jeszcze jedno pytanie, czy nanofiltracja wystarczy czy koniecznie osmoza?
    Ostatnio edytowane przez artros ; 29-03-2023 o 10:09

  5. #14545

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Mam takie oto wyniki badań:
    mętność - 6,3 ntu
    barwa 30
    pH - 7,1
    twardość - 355 mg/l
    amoniak - 0,95 mg/l
    azotyny - <0,006
    azotany - <0,50
    chlorki - 150 mg/l
    żelazo - 5,23 mg/l (5320 ug/l)
    mangan - 1,5 mg/l (1536 ug/l)

    Woda z ujęcia własnego, głębokość około 8-10 m. Przeznaczenie wody to zasilenie domku na działce ROD. Wiec zużycie małe, raczej weekendy tylko (w sezonie zimowym pewnie jeszcze rzadziej). Woda nie na użytek spożywczy (a raczej umyć się pod prysznicem, toaleta, zmywarka, boiler, itp. ale jednak by nie zniszczyło mi armatury i urządzeń).

    Zastanawiam się nad jakimś rozsądnym rozwiązaniem. Tak aby nie kupować wielostopniowej stacji, a raczej coś "uniwersalnego" ale raczej skutecznego. Do tej pory myślałem o zakupie jakiejś stacji multifunkcyjnej. Np:
    https://allegro.pl/oferta/odzelaziac...25-13045533689

    Jednak zastanawiam się czy przy tych parametrach to ma sens? A może ktoś ma inne pomysły? Ewentualnie czy ta stacja da radę uzdatnić tę wodę? Zastanawiałem się czy jeszcze przed stacją nie zainstalować filtra narurowego z wkładem odżelaziajacym, aby nieco oszczędzać złoże.
    Będę wdzieczny za wszelkie pomysły/sugestie.

  6. #14546
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Zalewski Zobacz post
    Dzień dobry
    Mam takie oto wyniki badań:
    mętność - 6,3 ntu
    barwa 30
    pH - 7,1
    twardość - 355 mg/l
    amoniak - 0,95 mg/l
    azotyny - <0,006
    azotany - <0,50
    chlorki - 150 mg/l
    żelazo - 5,23 mg/l (5320 ug/l)
    mangan - 1,5 mg/l (1536 ug/l)

    Woda z ujęcia własnego, głębokość około 8-10 m. Przeznaczenie wody to zasilenie domku na działce ROD. Wiec zużycie małe, raczej weekendy tylko (w sezonie zimowym pewnie jeszcze rzadziej). Woda nie na użytek spożywczy (a raczej umyć się pod prysznicem, toaleta, zmywarka, boiler, itp. ale jednak by nie zniszczyło mi armatury i urządzeń).

    Zastanawiam się nad jakimś rozsądnym rozwiązaniem. Tak aby nie kupować wielostopniowej stacji, a raczej coś "uniwersalnego" ale raczej skutecznego. Do tej pory myślałem o zakupie jakiejś stacji multifunkcyjnej. Np:
    https://allegro.pl/oferta/odzelaziac...25-13045533689

    Jednak zastanawiam się czy przy tych parametrach to ma sens? A może ktoś ma inne pomysły? Ewentualnie czy ta stacja da radę uzdatnić tę wodę? Zastanawiałem się czy jeszcze przed stacją nie zainstalować filtra narurowego z wkładem odżelaziajacym, aby nieco oszczędzać złoże.
    Będę wdzieczny za wszelkie pomysły/sugestie.
    Na takie parametry to praktycznie każda pojedyncza stacja wielofunkcyjna będzie za mała...
    Czy domek będzie ogrzewany zimą? Czy masz co zrobić ze ściekami? Zazwyczaj w takich miejscach bardziej sprawdzają się po prostu wkłady wymienne (np. BB20) niż automatyczne stacje.

  7. #14547
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamiro Zobacz post
    Chciałbym się zapytać o dobór złoża do zasypania zmiękczacza. Na stole mam oferty na złoża: Indion, Habei, Dowex, Purolit i złoże takie jak Purolex - to podobno jakaś marka własna polskiego producenta, ale nie mogę znaleźć o nim informacji.
    Mając taki wybór zostałbym pomiędzy Dowexem (teraz to DuPont) a Purolite'm.

    Druga sprawa to głowica Clack. Potrzebuję w wersji Twin do zestawu dwukolumnowego z jedną głowicą. Modele to WS1 EI wersja 4 przyciskowa oraz CI wersja 5 przyciskowa. Jakie są różnice pomiędzy tymi głowicami ?
    Główna różnica jest w programowaniu: w EI masz na sztywno ustawioną kolejność etapów (i możesz tylko zmieniać ich czas), a w CI masz pełną dowolność zmiany kolejności, czasu i liczby (max 9) etapów w czasie regeneracji.
    Różnica w cenie jest minimalna więc sugerowałbym CI.

  8. #14548

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Na takie parametry to praktycznie każda pojedyncza stacja wielofunkcyjna będzie za mała...
    Czy domek będzie ogrzewany zimą? Czy masz co zrobić ze ściekami? Zazwyczaj w takich miejscach bardziej sprawdzają się po prostu wkłady wymienne (np. BB20) niż automatyczne stacje.
    Hej, dzięki za odpowiedź.
    Tak domek jest ogrzewany i będziemy w nim przebywać czasami także zimą. Odprowadzenie ścieków też jest. Czyli rozumiem, że lepiej dać filtr bb20 odżelaziający? Póki co mam sznurkowy (20um), potem węglowy. Czy ten filtr odżelaziający to na długo starczy w takiej sytuacji? Zastanawiam się czy nie będzie trzeba co tydzień wymieniać
    No i fajnie byłoby się jednak pozbyć tej twardości, bo mamy boiler i armaturę... wiec zastanawiam się czy wtedy może zrobić taki układ filtr bb20 (na żelazo) + stacja zmiekczająca?

  9. #14549
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Zalewski Zobacz post
    Tak domek jest ogrzewany i będziemy w nim przebywać czasami także zimą. Odprowadzenie ścieków też jest. Czyli rozumiem, że lepiej dać filtr bb20 odżelaziający? Póki co mam sznurkowy (20um), potem węglowy. Czy ten filtr odżelaziający to na długo starczy w takiej sytuacji? Zastanawiam się czy nie będzie trzeba co tydzień wymieniać
    Przy takim poziomie żelaza na pewno jego żywotność (ale i skuteczność) będzie krótka. Ale skoro zużycie ma być niewielkie i sporadyczne to może to być lepsze rozwiązanie niż filtr automatyczny, który wymaga regularnego płukania.

    No i fajnie byłoby się jednak pozbyć tej twardości, bo mamy boiler i armaturę... wiec zastanawiam się czy wtedy może zrobić taki układ filtr bb20 (na żelazo) + stacja zmiekczająca?
    Studnia jest płytka więc i zmienność parametrów wody może być duża.
    Czy masz jakiś hydrofor? Jaki?
    Raczej traktowałbym te wkłady BB20 jako pierwszy stopień odżelaziania i filtracji mechanicznej, a po nich dałbym stację wielofunkcyjną (raczej ze złożem AquaMulti). Nie sądzę aby udało się na takim układzie oczyścić wodę ze wszystkich przekroczeń, ale na pewno będzie ona lepszej jakości niż teraz.
    PS. Masz wysokie chlorki, więc po zmiękczeniu woda może mieć słony posmak... ale skoro to woda bardziej użytkowa niż pitna to nie musi być probem.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 29-03-2023 o 15:41

  10. #14550
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamiro Zobacz post
    Swego czasu zamontowaliśmy dwukolumnowy zestaw na głowicy Clack WS1 EI Twin, i właśnie wczoraj dzwonił klient, że w momencie regeneracji złoża wrasta znacznie ciśnienie z 1,8 na 4 bary. Manometr został zamontowany już na wyjściu ze zmiękczacza. Co się może dziać ? Nie wiem co się podziało, ale też podczas regeneracji wydaje się, tak jakby głowica nie przełączała się na drugą butle.
    Trzeba by to obejrzeć bo to co podałeś to trochę mało informacji.
    Jeśli znasz tą instalację to możemy się zdzwonić i pogadać - może uda się znaleźć przyczynę.

  11. #14551

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Przy takim poziomie żelaza na pewno jego żywotność (ale i skuteczność) będzie krótka. Ale skoro zużycie ma być niewielkie i sporadyczne to może to być lepsze rozwiązanie niż filtr automatyczny, który wymaga regularnego płukania.


    Studnia jest płytka więc i zmienność parametrów wody może być duża.
    Czy masz jakiś hydrofor? Jaki?
    Raczej traktowałbym te wkłady BB20 jako pierwszy stopień odżelaziania i filtracji mechanicznej, a po nich dałbym stację wielofunkcyjną (raczej ze złożem AquaMulti). Nie sądzę aby udało się na takim układzie oczyścić wodę ze wszystkich przekroczeń, ale na pewno będzie ona lepszej jakości niż teraz.
    PS. Masz wysokie chlorki, więc po zmiękczeniu woda może mieć słony posmak... ale skoro to woda bardziej użytkowa niż pitna to nie musi być probem.
    Hej,
    dzięki za sugestię. No to idę w układ filtr bb20 + stacja ze złożem Aquamulti. Faktycznie, aż tak super jakości wody nie potrzebuję, raczej po prostu pozbycie się większości żelaza i kamienia (chociaż zmiękczanie to tylko do około 10 dH, bo tak zaleca producent boilera, aby nie była za miękka woda) btw możesz zaproponować jakąś propozycję z rynku na taki zmiękczacz?
    Ten się nada?
    https://erli.pl/produkt/odzelaziacz-...MaAq1-EALw_wcB

    Co do hydroforu to niestety też potrzebowałbym Twojej rady, bo mam zainstalowany taki podstawowy zestaw: Zestaw hydroforowy IBO AJ 50/60 ze zbiornikiem 24 littry.
    https://www.dostudni.pl/zestaw-hydro...0l,id6110.html
    Ale już widzę, że przy dwóch filtrach bb20 (sznurkowy)+bb10 (węglowy) + lokalizacja pompy kilka metrów od domku, jest ciśnienie w instalacji tak na styk, a przy dodatkowym filtrze odżelaziającym i jeszcze stacji to niestety nie uciągnie aby było odpowiednie ciśnienie w domku Pomp na rynku od groma, poleciłbyś coś rozsądnego, może być w zestawie ze zbiornikiem 50L (bo też 24 to mało jak jesteśmy na działce).
    Ostatnio edytowane przez Wojciech Zalewski ; 29-03-2023 o 20:38

  12. #14552
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Zalewski Zobacz post
    ...zmiękczanie to tylko do około 10 dH, bo tak zaleca producent boilera, aby nie była za miękka woda...
    W wodzie surowej masz twardość ok 20 dH. Chcesz to zmiękczyć o ok 50%. Jak na filtrze wielofunkcyjnym (który z zasady ma usuwać też żelazo, mangan, organikę, itd) ustawisz podmieszanie to poza twardością przepuszczasz też połowę innych zanieczyszczeń.

    Mając taką wodę, wydaje mi się, że dla bojlera jednym z mniejszych problemów będzie zbyt miękka woda...

    btw możesz zaproponować jakąś propozycję z rynku na taki zmiękczacz?
    Ten się nada?
    Ten ma chińską głowicę... i generalnie by wystarczył, ale jak masz tam bywać sporadycznie to nie chciałbyś pewnie co tydzień programować filtra od nowa (bo po zaniku napięcia taka głowica zgubi ustawienia). Jak pytasz o moje zdanie to polecałbym głowicę Clack.

    Co do hydroforu to niestety też potrzebowałbym Twojej rady, bo mam zainstalowany taki podstawowy zestaw: Zestaw hydroforowy IBO AJ 50/60 ze zbiornikiem 24 littry.

    Ale już widzę, że przy dwóch filtrach bb20 (sznurkowy)+bb10 (węglowy) + lokalizacja pompy kilka metrów od domku, jest ciśnienie w instalacji tak na styk, a przy dodatkowym filtrze odżelaziającym i jeszcze stacji to niestety nie uciągnie aby było odpowiednie ciśnienie w domku
    Z danych tej pompy wynika, że powinna spokojnie dać 3-4 bary ciśnienia. Jeśli tyle daje to ja bym nie szedł w mocniejszą pompę tylko raczej zmniejszał opory (może filtry są mocno zabrudzone?)

  13. #14553

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    W wodzie surowej masz twardość ok 20 dH. Chcesz to zmiękczyć o ok 50%. Jak na filtrze wielofunkcyjnym (który z zasady ma usuwać też żelazo, mangan, organikę, itd) ustawisz podmieszanie to poza twardością przepuszczasz też połowę innych zanieczyszczeń.

    Mając taką wodę, wydaje mi się, że dla bojlera jednym z mniejszych problemów będzie zbyt miękka woda...


    Ten ma chińską głowicę... i generalnie by wystarczył, ale jak masz tam bywać sporadycznie to nie chciałbyś pewnie co tydzień programować filtra od nowa (bo po zaniku napięcia taka głowica zgubi ustawienia). Jak pytasz o moje zdanie to polecałbym głowicę Clack.
    Słusznie z tym mieszaniem, też tak domyślałem się, że to może jednak nie ma sensu Zasilanie jest całodobowe i stabilne na szczęście Ale rozejrzę się też za czymś z Clack.


    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post

    Z danych tej pompy wynika, że powinna spokojnie dać 3-4 bary ciśnienia. Jeśli tyle daje to ja bym nie szedł w mocniejszą pompę tylko raczej zmniejszał opory (może filtry są mocno zabrudzone?)
    To raczej nie jest kwestia zapchanych filtrów bo te zmieniam regularnie i nie widzę zmiany znaczącej po zainstalowaniu nowych wkładów. Niby daje radę do tych 4 podbić - choć widzę, że to dla tej pompy to raczej taka wartość deklarowana, niż łatwa do osiągnięcia (zauważyłem, że bardzo długo pracuje zanim dobije do 4 barów. No i to jest ciśnienie na pompie. A potem filtr sznurkowy, węglowy, odległość od domu powodują, że na końcu mam nieco mniej nić 3 bary max. Trochę obawiam się, że jak dodam kolejny filtr + stację ze złożem, to poleci do poniżej 2. Co dla codziennego użytkowania już robi się trochę mało. Ale zobaczymy, pompę zawsze można też później wymienić.
    Bardzo Ci dziękuję za rady i wskazówki. Przeczytałem kilka wątków dotyczących uzdatniania na tym forum i podziwiam, że od lat tak cierpliwie dzielisz się swoją wiedzą. Wielkie dzięki.

  14. #14554
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Trzeba by to obejrzeć bo to co podałeś to trochę mało informacji.
    Jeśli znasz tą instalację to możemy się zdzwonić i pogadać - może uda się znaleźć przyczynę.
    Z miłą chęcią.
    Mam trochę zdjęć zrobionych, jak to jest przygotowane. Jeżeli chcesz to podeślę.

  15. #14555
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Witam,
    Wracam do tematu doboru urządzenia. Twardość wody robiona ponownie tym razem przez sanepid. Wynik 416 mg/ CaCO3. Co daje jakies 23,5 dH.
    Zależy mi tylko na zmiękczeniu wody do 0-4 dH. Głównym kryterium jest budżet. Odrzuciłem urządzenie weber. Na placu boju został USTM PRIMO 25 L oraz MILDIGO UNICO 25.
    Zwracam się z prośbą do doświadczonych, które urządzenie wybrać, a może polecicie coś lepszego w tym przedziale cenowym
    Pozdrawiam
    Dom 145m2. Szacowane OZC 6.9 kW.
    PANASONIC J 7 kW ALLINONE COMPACT.
    100% Ogrzewanie podłogowe.

  16. #14556
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Zalewski Zobacz post
    To raczej nie jest kwestia zapchanych filtrów bo te zmieniam regularnie i nie widzę zmiany znaczącej po zainstalowaniu nowych wkładów. Niby daje radę do tych 4 podbić - choć widzę, że to dla tej pompy to raczej taka wartość deklarowana, niż łatwa do osiągnięcia (zauważyłem, że bardzo długo pracuje zanim dobije do 4 barów. No i to jest ciśnienie na pompie. A potem filtr sznurkowy, węglowy, odległość od domu powodują, że na końcu mam nieco mniej nić 3 bary max. Trochę obawiam się, że jak dodam kolejny filtr + stację ze złożem, to poleci do poniżej 2. Co dla codziennego użytkowania już robi się trochę mało. Ale zobaczymy, pompę zawsze można też później wymienić.
    Ważne jest ciśnienie w czasie przepływu (dynamiczne). 3 bary na wejściu instalacji powinno wystarczyć, a na samej stacji nie powinno spaść o więcej niż 0,1-0,2 bar.

  17. #14557

    Domyślnie

    Cześć.
    Mam taki problem - własna studnia głębinowa 30m wywiercona przyszłościowo pod dom jednorodzinny ale póki co użytkowana na potrzeby domku holenderskiego. Z racji tymczasowości woda wyprowadzona ze studni przez kranik ogrodowy i dalej doprowadzona wężem ogrodowym ok 20m. Badania robiłem rok po wierceniu studni w czerwcu 2022. Nie mam żadnego uzdatnienia, parametry fizyczne mi odpowiadają, jest używana w celach gospodarczych nie do spożycia. Przez pierwszy sezon wszystko było ok. Rok temu pod koniec sezonu chyba zakwitła - po tygodniowej nieobecności była mętna, lekko czarna i śmierdząca. Podejrzewam że z racji wysokiej temp w wężu ogrodowym namnożyły sie bakterie i skaziły cały układ... Co powinienem zrobić przed obecnym sezonem? Wychorować studnie (w jaki sposób?), zmienić wąż, zastosować filtr UV żeby pozbyć się bakterii? W chwili obecnej montaż filtrów i lamp jest możliwy wyłącznie w kręgach obudowy studni na rurkach PE32.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Woda.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	464486
    Ostatnio edytowane przez Szumal ; 03-04-2023 o 08:43

  18. #14558
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szumal Zobacz post
    Co powinienem zrobić przed obecnym sezonem? Wychorować studnie (w jaki sposób?), zmienić wąż, zastosować filtr UV żeby pozbyć się bakterii?
    Chlorowanie studni nie zaszkodzi, ale nie wiem czy uda Ci się pozbyć biofilmu z wnętrza węża. Samo chlorowanie polega na wlaniu podchlorynu do studni, zaciągnięciu go pompą do instalacji i wypłukaniu po jakimś czasie kontaktu (po kilku godzinach). Ilość i stężenie podchlorynu zależy od objętości studni, ale lepiej dać więcej niż za mało. Weź też pod uwagę co zrobić z popłuczynami (bo musisz trochę tej wody z chlorem wypompować aby układ wypłukać).

    Lampa UV działa tylko w miejscu świecenia, więc w tym układzie raczej nie ma sensu.

  19. #14559

    Domyślnie

    Wąż pójdzie nowy, to nie problem. Gorzej z membraną w zbiorniku ciśnieniowym i rurkami PE - tych wolałbym nie wymieniać. Mam pod holenderkę podpięte normalne szambo 10m3 - jak spuszcze kilka tys litrów popłuczyn to chyba styknie? Mowisz ze lampa nic nie da, ale jak założył bym ją zaraz za głowicą na studni to w dalszym ciągu mogą mi się namnażać bakterie za lampą na instalacji?

  20. #14560
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szumal Zobacz post
    Wąż pójdzie nowy, to nie problem. Gorzej z membraną w zbiorniku ciśnieniowym i rurkami PE - tych wolałbym nie wymieniać. Mam pod holenderkę podpięte normalne szambo 10m3 - jak spuszcze kilka tys litrów popłuczyn to chyba styknie? Mowisz ze lampa nic nie da, ale jak założył bym ją zaraz za głowicą na studni to w dalszym ciągu mogą mi się namnażać bakterie za lampą na instalacji?
    Lampę lepiej dawać w miejscu gdzie przepływ jest mniejszy czyli za zestawem hydroforowym. Ale jest tak jak piszesz - jeśli bakterie przejdą przez lampę (jak będzie wyłączona, albo już są w instalacji) to lampa nie zabezpiecza wody przed wtórnym skażeniem.

Strona 728 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony