dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 105 z 757
Pokaż wyniki od 2.081 do 2.100 z 15132
  1. #2081

    Domyślnie

    Witam
    Mam w końcu wniki tych brakujących badań.
    Utlenialność (indeks nadmanganianowy) 1,2 mg/l O2
    Siarczany <6 mg/l SO4
    No i z tego to mi wychodzi, że w tej mojej wodzie to śmierdzą bakterie albo raczej to co one wyprodukowały.
    Da się to jakoś wyprowadzić na prostą?

  2. #2082
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawid77

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Grodzisk Wlkp
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    13

    Domyślnie

    Panowie mam pytanie do osób, które mają sam zmiękczacz wody. Czy woda ma zmieniony smak? W domu u mojego teścia jest zmiękczacz Epuro ale woda z niego bardzo dziwnie smakuje, dla mnie jest jakaś kwaśnawa, jałowa nie wiem jak to określić. Czy za zmiękczaczem można zastosować odwróconą osmozę (kran do picia) czy ominąć zmiękczacz i założyć filtry? Jakie rozwiązanie jest lepsze?
    Ostatnio edytowane przez dawid77 ; 23-01-2011 o 12:45

  3. #2083
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Osmoza jeśli już to zalecana jest właśnie za zmiękczaczem. Może jednak prostszym rozwiązaniem byłoby podmieszanie wody twardej, tak aby uzyskać twardość większą od zera nie wiem jak masz wykonaną instalację, ale na pewno da się to zrobić.

  4. #2084

    Domyślnie

    W piątek zachlorowałem studnie i instalacje a przez cały weekend pompowałem wodę ze studni z maksymalna wydajnością i zapach zniknął. Nie wiem tylko na jak długo taka sytuacja się utrzyma.
    Otrzymałem tez dzisiaj wycenę zestawu od jednej z firm i chciałbym się tu skonsultować.
    Otóż polecają mi zbiornik 9x48 z głowica Clack WS1 EI zasypany Greensandem plus do tego zbiornik na KMnO4 w cenie 3600 netto oraz lampę UV TMA V25 w cenie 1640 netto. Czy taka konfiguracja i ceny są o.k. czy lepiej poszukać innego sprzedawcy?

  5. #2085
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawid77

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Grodzisk Wlkp
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Osmoza jeśli już to zalecana jest właśnie za zmiękczaczem. Może jednak prostszym rozwiązaniem byłoby podmieszanie wody twardej, tak aby uzyskać twardość większą od zera nie wiem jak masz wykonaną instalację, ale na pewno da się to zrobić.
    A co ze smakiem wody? Dlaczego jest taki dziwny?

  6. #2086
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Smak wody to sprawa baaardzo indywidualna Jedna sprawa to wasze kubki smakowe (Ta sama woda jednemu może wydać się kwaśna, a drugiemu słodka...), a druga to to że w wodzie mogą znajdować się różne substancje wpływające na jej smak (i nie koniecznie musi to być wpływ zmiękczacza). Jest też możliwość, że dzieje się coś nieprawidłowego ze zmiękczaczem, ale wtedy smak byłby raczej słony...
    Czy woda przed zmiękczaczem smakuje dobrze?
    Czy ten smak zmienia się w czasie (zaraz po regeneracji i po kilku dniach)?
    Czy masz wyniki badania wody?
    Czy to woda miejska czy ze studni?

  7. #2087
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawid77

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Grodzisk Wlkp
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wodę przed zmiękczaniem mam miejską, oprócz tego że jest trochę twarda to smakuje pewnie jak zwyczajna woda z wodociągu. Powiem tak, przed zmiękczaniem wydaje mi się smaczniejsza a po jest jakby wyprana ze wszystkiego. Może tak ma być? Czy zastosowanie odwróconej osmozy pomoże coś na smak?

  8. #2088
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Po zmiękczaczu jest wyprana z wapnia i magnezu Może tak właśnie odczuwasz ich brak, ale to one właśnie powodują twardość i to je ma za zadanie usunąć zmiękczacz.
    Sama osmoza usunie większość tego co pozostało po zmiękczaczu. Jeśli byłaby to osmoza z mineralizatorem to może część minerałów wróciłaby do wody i poprawiła jej smak. Większość osmóz zawiera też wkład węglowy, który z zasady poprawia smak i zapach (czyli raczej usuwa coś co powoduje smak/zapach).
    Jeśli już teraz czujesz że wodzie czegoś brakuje to nie wiem czy osmoza jest tu dobrym rozwiązaniem...

  9. #2089
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    Otóż polecają mi zbiornik 9x48 z głowica Clack WS1 EI zasypany Greensandem plus do tego zbiornik na KMnO4 w cenie 3600 netto oraz lampę UV TMA V25 w cenie 1640 netto. Czy taka konfiguracja i ceny są o.k. czy lepiej poszukać innego sprzedawcy?
    Troche drogawo :-/

    marcin

  10. #2090
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Troche drogawo :-/
    Ja się zastanawiam czy jest sens stosowania złoża z regeneracją nadmanganianem... Niby to nie pozwoli na rozwój bakterii na złożu ale poza tym to dość drastyczna metoda na tak niskie poziomy żelaza...
    A cena faktycznie spora.

  11. #2091
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    airto

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystich jako nowy forumowicz. Pozwolę sobie poprosić o poradę w kwesti doboru kompleksowego zestawu filtrów do domu jednorodzinnego. Niedawno kupiłem dom w okolicach Legionowa. Dom ma własne ujęcie wody (studnia). Hydrofor ze zbiornikiem 120 l nabity na 2 bary. Woda z kranu leci brązowa i o silnym metalicznym zapachu. Wyniki analizy zamieszczam poniżej (normy zawartości manganu i żelaza są przekroczone 10-krotnie a amoniaku 3-krotnie). Zależy mi na rozsądnym kompromisie między ceną a jakością. Z góry serdecznie dziękuję
    1. Barwa - <5,0
    2. Azotany - <3,
    3. Azotyny - <0,03
    4. Żelazo ogólne – 2436
    5. Mangan – 570
    6. Amoniak – 1,24
    7. pH – 7,1
    8. Metnosc – 2,100
    9. Przewodność elektryczna własciwa w 25°C – 897
    10. Zapach - >6 Nieakceptowalny

  12. #2092
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał airto Zobacz post
    Witam serdecznie wszystich jako nowy forumowicz. Pozwolę sobie poprosić o poradę w kwesti doboru kompleksowego zestawu filtrów do domu jednorodzinnego. Niedawno kupiłem dom w okolicach Legionowa. Dom ma własne ujęcie wody (studnia). Hydrofor ze zbiornikiem 120 l nabity na 2 bary. Woda z kranu leci brązowa i o silnym metalicznym zapachu. Wyniki analizy zamieszczam poniżej (normy zawartości manganu i żelaza są przekroczone 10-krotnie a amoniaku 3-krotnie). Zależy mi na rozsądnym kompromisie między ceną a jakością. Z góry serdecznie dziękuję
    1. Barwa - <5,0
    2. Azotany - <3,
    3. Azotyny - <0,03
    4. Żelazo ogólne – 2436
    5. Mangan – 570
    6. Amoniak – 1,24
    7. pH – 7,1
    8. Metnosc – 2,100
    9. Przewodność elektryczna własciwa w 25°C – 897
    10. Zapach - >6 Nieakceptowalny
    Crystal Right

  13. #2093

    Domyślnie

    No to będę szukał dalej.

    Ale jeszcze trochę Was pomęczę (za co z góry przepraszam):
    1. Czy dla rodziny 2+1 zużywającej średnio 10m^3 wody miesiecznie butla 9x48 jest wystarczająca czy lepiej brać 10x54 z lżejszym złożem? Mogę jeszcze wymienić pompe na mocniejszą ale niestety wydajności studni nie przeskoczę
    2. Jaka mogłaby być w moim przypadku alternatywa dla tego greensandu?
    3. Czy można przy złożach bez regeneracji KMnO4 okresowo chlorować studnie?
    4. Czy jest sens montować lampe UV na wejściu do domu (przed hydroforem i odżelaziaczem)?
    5. Ile wg. Was fachowców z branży "powinno" takie ustrojstwo kosztować, tzn. jaka kwota mieści się w "granicach przyzwoitości"?

    Pozdrawiam

  14. #2094
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekgips

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Błażowa
    Kod pocztowy
    36-030
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał airto Zobacz post
    Witam serdecznie wszystich jako nowy forumowicz. Pozwolę sobie poprosić o poradę w kwesti doboru kompleksowego zestawu filtrów do domu jednorodzinnego. Niedawno kupiłem dom w okolicach Legionowa. Dom ma własne ujęcie wody (studnia). Hydrofor ze zbiornikiem 120 l nabity na 2 bary. Woda z kranu leci brązowa i o silnym metalicznym zapachu. Wyniki analizy zamieszczam poniżej (normy zawartości manganu i żelaza są przekroczone 10-krotnie a amoniaku 3-krotnie). Zależy mi na rozsądnym kompromisie między ceną a jakością. Z góry serdecznie dziękuję
    1. Barwa - <5,0
    2. Azotany - <3,
    3. Azotyny - <0,03
    4. Żelazo ogólne – 2436
    5. Mangan – 570
    6. Amoniak – 1,24
    7. pH – 7,1
    8. Metnosc – 2,100
    9. Przewodność elektryczna własciwa w 25°C – 897
    10. Zapach - >6 Nieakceptowalny
    Witam w okolicach Warszawy jest bardzo dużo firm oferujących systemy uzdatniania wody , wysyłasz do nich wyniki badań i oni dobierają urządzenia i je wyceniają . Ja akurat zamówiłem urządzenia w firmie z Łodzi dlatego , że oni badają sami wodę i na tej podstawie dobierają urządzenia i najważniejsze dają pisemną gwarancję na technologię uzdatniania . Porównując Twoje wyniki do moich uważam , że większość firm zaoferuje Tobie dwuetapowy system oczyszczania 1- napowietrzanie +złoża odżelaziające i odmanganiające 2- jak pisał Kolega powyżej złoże Crystal Right niestety sam musisz podjąć decyzję , a koszty też nie są małe . Bo nie wszystko co jest tanie jest dobre , a dobre urzadzenia z dobrymi głowicami niestety kosztują , wiem bo sam to właśnie przerabiam . Pozdrawiam Tomasz

  15. #2095
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    No to będę szukał dalej.
    Ale jeszcze trochę Was pomęczę (za co z góry przepraszam):
    1. Czy dla rodziny 2+1 zużywającej średnio 10m^3 wody miesiecznie butla 9x48 jest wystarczająca czy lepiej brać 10x54 z lżejszym złożem? Mogę jeszcze wymienić pompe na mocniejszą ale niestety wydajności studni nie przeskoczę
    Zawzse miec lepiej zapas, czyli wiekszy zbiornik. Przez zbiornik 9" nie przelewiltrujesz jakos za duzo tej wody :-/

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    2. Jaka mogłaby być w moim przypadku alternatywa dla tego greensandu?
    Dozowanie chloru (utleniacz), i filtrowanie zelaza na czyms lekkim. W takim przypadku nie ma znaczenia jakie to zloze, bo zelazo zostanie utlenione chemicznie. Mozna wtedy zastosowac np bardzo lekkie zloze pyrolox (?). To jest bardzo porowata krzemionka. Niech sie specjalisci wypowiedza czy to ma sens.
    Albo filtr z weglem, ktory przy okazji wylapie tenzszesz chlor.

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    3. Czy można przy złożach bez regeneracji KMnO4 okresowo chlorować studnie?
    Nie zawsze. Np. stosunkowo lekki Birm nie moze miec w wodzie surowej chloru bo go to jakos blokuje.

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    4. Czy jest sens montować lampe UV na wejściu do domu (przed hydroforem i odżelaziaczem)?
    Nie. Lampa UV musi byc uzyta na wodzie uzdatnionej. Z prostej przyczyny. UV swieci w wode przez szklana rurke (wewnatrz rurki jest lampa, na zewnatrz plynie woda). Jak zrobisz to na brudnej wodzie, to ta rurka Ci zarosnie syfem i bedzie przepuszczala mniejsza dawke promieniowania UV

    Cytat Napisał Robert11 Zobacz post
    5. Ile wg. Was fachowców z branży "powinno" takie ustrojstwo kosztować, tzn. jaka kwota mieści się w "granicach przyzwoitości"?
    Pozdrawiam
    Ja za zbiornik 13/54 z glowicak automatyczna Clack, zklozem greensand placilem cos kolo 3000PLN, juz z montazem. Acz nie polecm tej firmy.


    marcin

  16. #2096
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zawzse miec lepiej zapas, czyli wiekszy zbiornik. Przez zbiornik 9" nie przelewiltrujesz jakos za duzo tej wody :-/
    To zależy od tego co będzie wypełniało ten zbiornik. Jeśli masz niską wydajność studni to lepiej mieć mniejszy filtr, ale przynajmniej dobrze wypłukany
    Dozowanie chloru (utleniacz), i filtrowanie zelaza na czyms lekkim. W takim przypadku nie ma znaczenia jakie to zloze, bo zelazo zostanie utlenione chemicznie. Mozna wtedy zastosowac np bardzo lekkie zloze pyrolox (?). To jest bardzo porowata krzemionka. Niech sie specjalisci wypowiedza czy to ma sens.
    Albo filtr z weglem, ktory przy okazji wylapie tenzszesz chlor.
    Pyrolox jest jednym z najcięższych złóż Musiałeś go z czymś pomylić, bo nie jest też krzemionką.
    Z opcji masz odżelazianie:
    - z regeneracja nadmanganianem (lub inną chemią)
    - dozowanie chloru jako utleniacza i do tego filtr sedymentacyjny (ewentualnie węglowy)
    - przez natlenianie wody i odżelazianie na złożu typu właśnie Pyroloxu (złoże jest katalizatorem utleniania)
    - na złożu Crystal Right (usunie też amoniak)
    Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłoby raczej natlenienie+Pyrolox.
    Nie zawsze. Np. stosunkowo lekki Birm nie moze miec w wodzie surowej chloru bo go to jakos blokuje.
    Zależnie od złoża - Pyrolox "lubi" chlor.
    Ja za zbiornik 13/54 z glowicak automatyczna Clack, zklozem greensand placilem cos kolo 3000PLN, juz z montazem. Acz nie polecm tej firmy.
    Zależy od firmy i wybranego rozwiązania. Natlenianie + Pyrolox powinien się zmieścić z montażem w 2500-3000.

  17. #2097
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekgips Zobacz post
    większość firm zaoferuje Tobie dwuetapowy system oczyszczania 1- napowietrzanie +złoża odżelaziające i odmanganiające 2- jak pisał Kolega powyżej złoże Crystal Right
    Pewnie masz rację. Tylko jest to trochę działanie na wyrost. CR poradzi sobie spokojnie z takimi parametrami, a dostawienie przed nim odżelaziacza będzie dublowaniem instalacji. No i kwestia ekonomii: zakup i utrzymanie dwóch filtrów jest droższe niż jednego. A jeśli nawet miałoby się okazać, że się mylę i CR nie daje rady to zawsze można dostawić dodatkowy filtr później.

  18. #2098
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post

    Pyrolox jest jednym z najcięższych złóż Musiałeś go z czymś pomylić, bo nie jest też krzemionką.
    Z opcji masz odżelazianie:
    - dozowanie chloru jako utleniacza i do tego filtr sedymentacyjny (ewentualnie węglowy)
    No jasne ze sie pomylielm. Chodzilo mi o Turbidex. Bardzo "podobne" sa do siebie te nazwy :-/
    Sa to skutki nadmiaru pracy i niedoboru snu

    Czyli utlenianie chemiczne chlorem i filtr sedymentacyjny na tym lekkim zlozu.
    Zalatwi i bakterie i zelazo a i wyplukac za trudno nie bedzie.
    Pytanie tylko co potem z tym chlorem zrobic.

    marcin

  19. #2099
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Turbidex usuwa także amoniak i nie przeszkadza mu chlor w wodzie
    W sumie to może być całkiem ciekawe rozwiązanie.
    Jest tylko kwestia:
    - turbidex jest lekki kiedy jest suchy - po nasiąknięciu wodą wymaga już całkiem sporego przepływu do płukania (ale oczywiście mniejszego niż ciężkie złoża odżelaziające)
    - jeśli zastosujesz chlorowanie to ten chlor pozostanie po turbidexie; może za nim dać filtr węglowy...?
    - może gdyby dać dobre napowietrzanie udałoby się obejść bez chlorowania (przynajmniej ciągłego)...?

  20. #2100

    Domyślnie

    Chcialbym dowiedziec sie czy jest sens inwestowac w cos takiego RO8 http://www.woda.com.pl/index.php?p14...bio-i-lampa-uv czy wystarczy cos takiego RO6 http://www.woda.com.pl/index.php?p33...lizatorem-wody ? Chce zainstalowac ktores z tych urzadzen w kuchni (ujecie pitnej wody) , bo mamy bardzo kiepska jakosc wody wodociagowej. Prosze o pomoc.

Strona 105 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony