dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 109 z 755
Pokaż wyniki od 2.161 do 2.180 z 15099
  1. #2161
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zibi1971 Zobacz post
    Przy wyborze zmiękczacza jeżeli ważne są dla Ciebie korzyści użytkowe, a nie estetyczne unikaj systemów kompaktowych. Po pewnym czasie eksploatacji zawsze zachodzi potrzeba czyszczenia zbiornika soli. W przypadku urządzenia kompaktowego jest to uciążliwe.
    Po pewnym czasie każde urządzenie wymaga przeglądu/serwisu/czyszczenia/itp... W małym kompakcie nie jest to aż tak uciążliwe - wiem bo sam to robiłem. Pierwsze czyszczenie po prawie 2,5 roku użytkowania - częstotliwość też niezbyt uciążliwa.

  2. #2162
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar variet
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    witam wszystkich,
    doradźcie proszę, gdzie montować inżektor-czy na bypasie, czy na głównej rurze zasilającej? Pytam, bo spotkałem się z dwoma rozwiązaniami?

  3. #2163
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    to jest najlepsze rozwiązanie : http://www.odzelaziacze.ekomech.pl/schem.podl.htm

  4. #2164
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał variet Zobacz post
    witam wszystkich,
    doradźcie proszę, gdzie montować inżektor-czy na bypasie, czy na głównej rurze zasilającej? Pytam, bo spotkałem się z dwoma rozwiązaniami?
    Możesz go zamontować w obu położeniach, ale na głównej rurze będziesz miał mniejsze straty ciśnienia więc to raczej polecane rozwiązanie. Poza tym przed i za aspiratorem powinien być prosty odcinek rury, więc przy bypassie byłoby to dość kłopotliwe.

  5. #2165
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekgips

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Błażowa
    Kod pocztowy
    36-030
    Posty
    54

    Domyślnie Inzektor , aspirator

    Witam ja swój zamontowałem za pompą a przed zbiornikiem hydroforowym tak jak piszesz na rurze zasilającej zbiornik hydroforowy w wodę.

    pozdrawiam Tomek

  6. #2166
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał variet Zobacz post
    witam wszystkich,
    doradźcie proszę, gdzie montować inżektor-czy na bypasie, czy na głównej rurze zasilającej? Pytam, bo spotkałem się z dwoma rozwiązaniami?
    Jeżeli masz aspirator z regulacją to nie musisz montować go na obejściu. W przypadku montażu zwężki inżektorowej musisz zamontować ją na obejściu abyś mógł "zestroić" ją z wydajnością pompy.
    Osobiście polecam te drugie rozwiązanie i aspirator na pionowej rurze.

  7. #2167
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    W przypadku montażu zwężki inżektorowej musisz zamontować ją na obejściu abyś mógł "zestroić" ją z wydajnością pompy.
    Jak zwykle bzdury piszesz kompletnie bez zrozumienia problemu. Naucz sie w koncu czytac ze zrozumieniem, i przestan ludzi wprowadzac w blad.

    Nie jest prawda ze inzektor musi byc na obejsciu, Tak jak pisal qbek, za i przed inzektorem, zeby ten inzektor dzialal dobrze, powinien byc prosty odcinek rury. Jak zamontujesz inzektor na obejsciu, to te odcinki proste za i przed beda tak dlugie jak bedzie dlugie obejscie. W skrajnym przypadku inzektor nie bedzie spelnial swojej funkcji.
    Lepiej i bezpieczniej jest zamontowac inzektor na prostym odcinku, a obejscie uzywac wylacznie do regulacji.

    Marcin

  8. #2168
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Człowiek dobrze mówi.






    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Jak zwykle bzdury piszesz kompletnie bez zrozumienia problemu. Naucz sie w koncu czytac ze zrozumieniem, i przestan ludzi wprowadzac w blad.

    Nie jest prawda ze inzektor musi byc na obejsciu, Tak jak pisal qbek, za i przed inzektorem, zeby ten inzektor dzialal dobrze, powinien byc prosty odcinek rury. Jak zamontujesz inzektor na obejsciu, to te odcinki proste za i przed beda tak dlugie jak bedzie dlugie obejscie. W skrajnym przypadku inzektor nie bedzie spelnial swojej funkcji.
    Lepiej i bezpieczniej jest zamontowac inzektor na prostym odcinku, a obejscie uzywac wylacznie do regulacji.

    Marcin

  9. #2169
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar variet
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    dzięki wszystkim za odpowiedź;
    mam jeszcze jedną zagwozdkę; posiadam stację uzdatniania na cr200 (w butli 32/156cm jest 35kg złoża), co pewien czas pojawia się zapaszek siarkowodoru (szczególnie w ciepłej wodzie); jeden z fachowców proponuje dołożyć napowietrzanie-ja obawiam się o żywotność złoża cr 200-na moje obawy fachowiec zaproponował dosypanie na wierzch złoża około 15cm żwiru o frakcji 0.4-0.8mm w celu wyłapywania związków żelaza, które powstaną przy napowietrzaniu zbiornika. Co Wy na to?

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Jak zwykle bzdury piszesz kompletnie bez zrozumienia problemu. Naucz sie w koncu czytac ze zrozumieniem, i przestan ludzi wprowadzac w blad.

    Nie jest prawda ze inzektor musi byc na obejsciu, Tak jak pisal qbek, za i przed inzektorem, zeby ten inzektor dzialal dobrze, powinien byc prosty odcinek rury. Jak zamontujesz inzektor na obejsciu, to te odcinki proste za i przed beda tak dlugie jak bedzie dlugie obejscie. W skrajnym przypadku inzektor nie bedzie spelnial swojej funkcji.
    Lepiej i bezpieczniej jest zamontowac inzektor na prostym odcinku, a obejscie uzywac wylacznie do regulacji.

    Marcin
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda_santok.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	48400  

  10. #2170
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał variet Zobacz post
    dzięki wszystkim za odpowiedź;
    mam jeszcze jedną zagwozdkę; posiadam stację uzdatniania na cr200 (w butli 32/156cm jest 35kg złoża), co pewien czas pojawia się zapaszek siarkowodoru (szczególnie w ciepłej wodzie); jeden z fachowców proponuje dołożyć napowietrzanie-ja obawiam się o żywotność złoża cr 200-na moje obawy fachowiec zaproponował dosypanie na wierzch złoża około 15cm żwiru o frakcji 0.4-0.8mm w celu wyłapywania związków żelaza, które powstaną przy napowietrzaniu zbiornika. Co Wy na to?
    Nie ma sensu dosypywanie żwiru - po pierwsze to żwir nie będzie "na wierzchu" tylko opadnie na dno, a po drugie żwir powinien już tam być jako podłoże pod CR. Ten fachowiec chyba nie rozumie zasady działania złoża CR - jeśli dasz przed nim napowietrzanie to żelazo ulegnie utlenieniu i CR będzie spełniał funkcję żwiru (czyli wyłapywał wytrącone żelazo). Jest to jakieś rozwiązanie, ale chyba nie po to się dopłaca do tego złoża żeby sprowadzać go do takiej funkcji.
    Zanim fachowiec zacznie swoje działania możesz sprawdzić kilka tańszych opcji, np. jeśli masz w hydroforze anodę - wyjmij ją (wiele osób opisywało ten sposób jako skuteczny ) lub wymień na anodę tytanową (droższa opcja).
    Możesz też zrobić regenerację złoża węglanem wapnia - jest na to cała procedura czyszczenia złoża.

  11. #2171
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    julkas

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam , bardzo proszę o radę
    Wyniki badań wody:
    Mętność - 2
    Barwa - 10
    Zapach w temp. 23 -nieakceptowalny
    Odczyn ph - 7
    Twardość ogólna (CaCO3) -828
    Utlenialność z KMnO4 -poniżej 0,5
    Amoniak -0,10
    Azotyny -0,128
    Azotany -339
    Chlorki - 108
    Żelazo ogólne - 261
    Mangan -90

    Woda pochodzi ze studni przydomowej (kilkanaście metrów w głąb) regularnie używana od 3 lat , naszczęście nie do celów spożywczych.
    Da się z tym coś zrobić???

  12. #2172
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Masz masakryczną twardość (chyba że gdzieś się wkradła literówka)
    Dodatkowo przekroczone są azotany i azotyny.
    Jeśli chcesz tej wody używać do celów spożywczych to konieczny jest filtr na azotany i sporej pojemności zmiękczacz (rozmiar zależy od zużycia wody).

  13. #2173
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    julkas

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Piękne dzięki za odpowiedź , niestety wartości są rzeczywiste , najgorsze te azotany wg. norm przekroczone prawie 7-krotnie , no i twardość rzeczywiście tragiczna. Żelazo i mangan też ponad normy , no ale nie aż tak jak te poprzednie... Czyli tak jak radzisz zmiękczacz o duzej pojemności (dla 3 os. rodzinki) i do tego filtr na azotany ,żelazo i mangan. Teraz głupie pytanie , ale jestem zupełnie zielona w tym temacie , czy jest jakieś urządzonko , które miało by w sobie i ten zmiękczacz i filtry? Czy to wszystko osobno trzeba kompletować?

  14. #2174
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Żelazo i mangan są przekroczone minimalnie - prawdopodobnie po zmiękczaczu także te wartości się zmniejszą. Jeśli jednak chcesz je koniecznie usunąć to byłoby to kolejne urządzenie.
    Niestety usuwania azotanów i zmiękczania nie połączysz w jednym urządzeniu - będą to dwie oddzielne kolumny z innym wypełnieniem.
    Co do wielkości zmiękczacza to przy 3 osobach i średnim zużyciu wody 150 l/dobę/osobę to radziłbym zmiękczacz na 50 litrów żywicy. Taka ilość pozwoli na regenerację raz w tygodniu i da ok.3,5 m3 miękkiej wody. Co do azotanów to dobrze byłoby znać jeszcze zawartość siarczanów żeby dokładnie dobrać wielkość.

  15. #2175

    Domyślnie

    Witam,

    mam wrażenie, że w końcu trafiłem tam, gdzie powinienem.
    Stoję przed koniecznością uzdatniania wody ze swojej studni, która ma właściwości:
    barwa: <5,0 mg/l
    azotany: 21,6 mg/l
    azotyny: 0,10 mg/l
    mangan: 1,300 mg/l
    zelazo ogólne: 0,072 mg/l
    amoniak: 0,13 mg/l
    pH: 7,5
    mętność: 0,133 NTU
    utlenialność: 0,94 mg/l
    twardość sumaryczna: 286mg CaCO3 (ok. 14° niemieckich)
    chlorki 56,2 mg,l
    zapach: akceptowalny


    Mam bardzo dużą zawartość manganu, przy jednoczesnej niewielkiej ilości żelaza.
    Proponowano mi filtrację 2-stopniową : 1° złoże Greensand Plus, 2° zmiękczacz na złożu CR-100
    (mam hydrofor przeponowy 150L)

    przeraża mnie trochę ilość wody potrzebna do regeneracji tych złóż (Greensand ok. 700 l + CR-100 ok. 150-200 l)
    nie uśmiecha mi się co kilka dni dolewać do szamba dodatkowo 1m3 ścieków.

    Jednocześnie największe problemy, jakie mam w związku z tą wodą, to kamień na armaturze (więc również w piecu gazowym i instalacji) oraz brunatne plamy na białym praniu (praktycznie za każdymrazem).

    Czy miałaby zatem uzasadnienie poniższa konfirguracja?:

    filtr BB 20 mikro
    złoże Crystal-Right 100 (200?) na kolumnie 10x54 (lub 13x54)

    dodatkowo w kuchni RO
    dodatkowo przed pralką mały filtr na złożu Aquacleanit+Birm
    ?

    Czy złoże C-R ma szansę całkowicie usunąć mangan? Twardość nie jest jakaś kosmicznie wysoka i jednocześnie jest b. mało żelaza, wię - przynajmniej teoretycznie - duża część zdolności jonowymiennej byłaby skierowana na usuwanie manganu (tak sobie myślę...)

    Ewentualnie - nawet jeśli na CR nie zostanie w pełni usunięty Mangan, to zostanie on doczyszczony na kolumnie przed samą pralką...
    wtedy można by też było ustawić nie całkowitą eliminację twartości na zmiękczaczu (bo dodatkowa ilość manganu wprowadzona wraz z surową wodą do uzyskania zadanego poziomu twardości, byłaby usuwana na filtrze przed pralką).

    Czy taki tok rozumowania jest słuszny?
    Adriana skończona, kostka skończona, ogrodzenie prawie...
    Czas na trawnik i tarasy!
    a tymczasem pozdrawiam. Wem.

  16. #2176
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał wemil Zobacz post
    Witam,



    mangan: 1,300 mg/l
    zelazo ogólne: 0,072 mg/l
    Malo zelaza i brunatne osady na praniu? Mangan daje chyba czarne osady. Moze zrob jeszcze raz w kontrolowanych warunkach badanie na zelazo. To chyba nieczeste zero zelaza i duzo manganu. Moze probka byla zle pobrana, albo w probe sie po drodze zelazo utlenilo?

    Strasznie kombinujesz. Jak chcesz przed prallka postawic maly filtr z Birmem, to postaw go jako duzy zamiast greensandu. Pojdzie na niego zdecydowanie mniej wody niz na plukanie greensandu. 10-minutowe plukanie Birmu na zbiorniku 10" przy predkosci plukania 29m/h to jest jakies 250L.
    Przy zbiorniku 13" to juz jakies 400L. To bedzie wymagalo niestety wymiany zbiornika na taki bez worka. Ale osobisie mialem problemy z greensandem bez napowiertrzania. Po wymieniae hydroforu problemy zniknely. Pewnie dlatego polecono Ci greensand, bo juz masz zbiornik z workiem. NOwy zbiornika to koszt 500-600PLN.

    Za tym postaw zmiekczacz. Na caly dom bedziesz mial miekkna wode bez manganu. Czarne smoliste osady z manganu ponoc strasznie ciezko sie usuwa. Jak CI cos takiego wyjdzie w WC czy wannie.

    marcin

  17. #2177
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Zgadzam się że chyba za mocno kombinujesz...
    W tym przypadku możesz np. postawić odżelaziacz na Birmie i zwykły zmiękczacz lub sam filtr na CR (ale wersja CR200). Rozmiar zależnie od zużycia wody i przepływów. Do picia w każdym przypadku radziłbym RO z mineralizatorem.

    W każdym przypadku nie unikniesz sporego zużycia wody na płukanie...

  18. #2178

    Domyślnie

    no właśnie też mnie zaskoczyły relacje żelaza i manganu, dlatego badanie było powtórzone po kilku miesiącach, dodatkowo w ramach drugiego badania próbka na obecność manganu przebadana dwukrotnie (badanie było 3-4 godziny po pobraniu próbki) - niestety wszystko potwierdziło te wyniki.

    Na potwierdzenie tego również jest fakt, iż nie ma nigdzie na armaturze rdzawych nalotów czy osadów, co mogłoby świadczyć o żelazie. mam za to 3mm warstwę smolistego osadu w rezerwuarach - co wskazuje faktycznie na duże ilości manganu. Myślę, że jak taki fragment osadu dostanie się do pralki, to może dawać brunatny osad na praniu.

    Czy jeśli teraz postawię tylko Crystal-Right, aby sprawdzić efektywność działania przy dotychczasowym hydroforze, to później mogę zamienić po prostu hydrofor i dostawić na 1° zloże usuwające mangan (Birm? Defeman? G-1?) te złoża chyba nie zużywają znacznie mniej wody do regeneracji niż Greensand...?
    Adriana skończona, kostka skończona, ogrodzenie prawie...
    Czas na trawnik i tarasy!
    a tymczasem pozdrawiam. Wem.

  19. #2179
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał wemil Zobacz post
    Czy jeśli teraz postawię tylko Crystal-Right, aby sprawdzić efektywność działania przy dotychczasowym hydroforze, to później mogę zamienić po prostu hydrofor i dostawić na 1° zloże usuwające mangan (Birm? Defeman? G-1?) te złoża chyba nie zużywają znacznie mniej wody do regeneracji niż Greensand...?
    Dostawić kolejny stopień możesz bez problemu.
    Birm jest dużo lżejszy niż Defeman czy G1 i dlatego zużyjesz mniej wody na jego płukanie. Ma on też swoje ograniczenia: musisz mieć dobre napowietrzanie, brak fosforanów, chloru, olejów czy siarkowodoru oraz odpowiednia zasadowość.

  20. #2180
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał wemil Zobacz post
    no właśnie też mnie zaskoczyły relacje żelaza i manganu, dlatego badanie było powtórzone po kilku miesiącach, dodatkowo w ramach drugiego badania próbka na obecność manganu przebadana dwukrotnie (badanie było 3-4 godziny po pobraniu próbki) - niestety wszystko potwierdziło te wyniki.

    Na potwierdzenie tego również jest fakt, iż nie ma nigdzie na armaturze rdzawych nalotów czy osadów, co mogłoby świadczyć o żelazie. mam za to 3mm warstwę smolistego osadu w rezerwuarach - co wskazuje faktycznie na duże ilości manganu. Myślę, że jak taki fragment osadu dostanie się do pralki, to może dawać brunatny osad na praniu.

    Czy jeśli teraz postawię tylko Crystal-Right, aby sprawdzić efektywność działania przy dotychczasowym hydroforze, to później mogę zamienić po prostu hydrofor i dostawić na 1° zloże usuwające mangan (Birm? Defeman? G-1?) te złoża chyba nie zużywają znacznie mniej wody do regeneracji niż Greensand...?
    Niestety jeżeli masz taki skład wody musisz zacząć raczej od odżelaziacza na Greensandzie – przy małej zawartości żelaza powinien sobie poradzić z manganem. Zrób badanie po trzech miesiącach. Do twardości wystarczy ci zmiękczacz. Nie licz na CR a tym bardziej na złoża do których wymagane jest natlenianie. Problemu z popłuczynami przy twojej wodzie na pewno nie przeskoczysz legalnie.

Strona 109 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony