dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 188 z 755
Pokaż wyniki od 3.741 do 3.760 z 15100
  1. #3741
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BadMiky

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam
    Chciałbym podpiąć do domu wode ze studni. Woda ta miałaby służyć do celów spożywczych.
    Jest tylko jeden problem w tej wodzie jest za dużo żelaza i manganu.
    Żelaza jest 1534 przy wartości dopuszczalnej 200
    Manganu jest 266,50 przy wartości dopuszczalnej 50, a pH wynosi 5,3 przy wartości dopuszczalnej 6,5- 9,5.
    Doradzilibyście jakie urządzenia dobrać, żeby uzdatnić moją wode
    Pozdrawiam

  2. #3742
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał BadMiky Zobacz post
    Witam
    Chciałbym podpiąć do domu wode ze studni. Woda ta miałaby służyć do celów spożywczych.
    Jest tylko jeden problem w tej wodzie jest za dużo żelaza i manganu.
    Żelaza jest 1534 przy wartości dopuszczalnej 200
    Manganu jest 266,50 przy wartości dopuszczalnej 50, a pH wynosi 5,3 przy wartości dopuszczalnej 6,5- 9,5.
    Doradzilibyście jakie urządzenia dobrać, żeby uzdatnić moją wode
    Pozdrawiam
    Głównym problemem jest u ciebie niskie pH. Najpierw musisz je podnieść do poziomo ok 7-8, a dopiero wtedy usuwać Fe i Mn.

    Żeby dobrać odżelaziacz przydałoby się więcej informacji - pompa, hydrofor, zużycie wody, rodzaj kanalizacji... i pełne badanie wody.

  3. #3743
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nairda13

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam potrzebuję filtru(ów) do poprawy wody - wynik badania poniżej -sanepid. Rodzina 5 osób, studnia głebinowa, zbiornik buforowy - przeponowy. Proszę o propozycje ludzkie finansowo.
    badanie wody:
    - pH 6,9
    -żelazo 1,38 mg/l (norma 0,2 mg/l)
    -mangan 0,087 mg/l (norma 0,05 mg/l)
    -jon amonowy NH4 1,62 mg/l (norma 0,5 mg/l)
    -zapach – siarkowodór 3 TON ------
    przewodność el. 936 (norma <2500)
    twardość ogólna 132 mg/l

    czy można zastosować cr100 crystal right? czy greensand czy coś prostszego. instalacja ma zabezpieczyć cały dom.

  4. #3744
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał nairda13 Zobacz post
    Witam potrzebuję filtru(ów) do poprawy wody - wynik badania poniżej -sanepid. Rodzina 5 osób, studnia głebinowa, zbiornik buforowy - przeponowy. Proszę o propozycje ludzkie finansowo.
    badanie wody:
    - pH 6,9
    -żelazo 1,38 mg/l (norma 0,2 mg/l)
    -mangan 0,087 mg/l (norma 0,05 mg/l)
    -jon amonowy NH4 1,62 mg/l (norma 0,5 mg/l)
    -zapach – siarkowodór 3 TON ------
    przewodność el. 936 (norma <2500)
    twardość ogólna 132 mg/l

    czy można zastosować cr100 crystal right? czy greensand czy coś prostszego. instalacja ma zabezpieczyć cały dom.
    Można CR100 - masz dość niską twardość, więc wydajność CR100 będzie stosunkowo duża. Pamiętaj, że woda będzie w tym przypadku całkowicie zmiękczona. Dodatkowo ze względu na amoniak musisz dać trochę większy filtr niż by to wynikało z samego zmiękczania/odżelaziania. CR nie rusza też siarkowodoru!
    Jeśli chciałbyś robić oddzielne odżelazianie, usuwanie amoniaku, i ewentualnie zmiękczanie to wyjdzie drożej (potrzebujesz 3 filtrów).

  5. #3745

    Domyślnie Co mi doradzicie?

    Witam bardzo serdecznie.
    Rok temu wywierciliśmy studnię głębinową ( woj. dolnośląskie, powiat Kamienna Góra). Studnia głęboka na 25m, domek jednorodzinny, 4 osoby, dzienne zużycie raczej niskie, gdyż wszyscy są dopiero późnym popołudniem w domu. Hydrofor z poduszką powietrzną. Woda po zbadaniu okazała się niezdatna do użycia.
    Oto wyniki:

    azotyny - <0,01 mg/l
    jon amonowy - <0,1 mg/l
    azotany - <1,0 mg/l
    żelazo - 3,073mg/l
    przewodność - 25
    pH - 6,3
    chlor - 7mg/l
    zasadowość - 1,2
    twardość - 1mmol/l
    wapń - 30mg/l
    magnez - 6mg/l

    Takie badanie szczegółowe było rok temu. Od tamtego czasu studnia była nieużywana.
    Niedawno zmieniła się trochę sytuacja, i jesteśmy zmuszeni zacząć korzystać z tejże studni. Oddaliśmy tydzień temu wodę do badania, i wyniki wyszły takie:

    mangan - 0,147mg/l (norma 50ug/l)
    siarczany - 39mg/l (norma 250mg/l)
    żelazo ogólne - 3,5mg/l (norma 200ug/l)

    Czy zrobić jeszcze dodatkowe badania w sanepidzie?

    Prosiłbym znawców o poradę, czego potrzebuję i jakim sprzętem pozbyć się nadmiaru manganu i żelaza w wodzie.
    Zdaję sobie sprawę , że im droższa instalacja, tym lepsza, jednak wolałbym kupić instalację, gdzie cena jest adekwatna do jakości i mojego zapotrzebowania.

  6. #3746
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ardius Zobacz post
    Czy zrobić jeszcze dodatkowe badania w sanepidzie?

    Prosiłbym znawców o poradę, czego potrzebuję i jakim sprzętem pozbyć się nadmiaru manganu i żelaza w wodzie.
    Zrób pełne badania fizykochemiczne. I określ jakie masz możliwości odprowadzania ścieków z płukania odżelaziacza (szambo, oczyszczalnia, kanalizacja)?

  7. #3747

    Domyślnie

    Szambo przydomowe tylko i wyłącznie.

  8. #3748

    Domyślnie

    Witam i prosze o pomoc
    Studnia wiercona pare m-cy temuna 16m, zwierciadło na 4,5m i w wodzie surowej ph7, twardość całkowita 8 stopni niemieckich i 10mg Fe...reszty teraz niemogę się doszukać.
    Teraz mam odżelaziacz na Greensand Plus10x54 42litry złoża z autotrolem 268/742
    Regenaracja ustawiona 4g KMn0 na litr złoża czyli 168g na cykl co 3 dni, działało fajnie ale niecały miesiąc... przy ostatniej regeneracji nie pobrał roztworu (nikt nie wiedział)-okazało się że winny był zapchany inżektor - oczywiście żelazem i zamiast 3 dni chodził 6 i przestał odżelaziać, regeneracja już po czyszczeniu inżektora nic nie dała ale greensand "wstał" po awaryjnej regeneracji "chlorem". Teraz woda znów jest ok choć puszcza 0,75mg Fe(test akwariowy) to zacieków niewidać... Przypuszczam że problemy z zatykaniem się inżektora mogą się powtarzać a ja nie mam zamiaru o 02.00 wpatrywać się w zbiornik co 3 dni...więc chciałem zapytać was Panowie czy na 10mg Fe jest lepszy sposób tzn pewniejszy?
    Teraz mam zbiornik przeponowy 300l + pompa 1,5 KW, 7,5bar, max 100l/h, max 70m podnoszenia. Rozważam zmianę zbiornika na tradycyjny ocynk z napowietrzaniem jeśli byłby lepszą opcją i inny typ odżelaziacza. Woda i jej ilość z płukania nie stanowi problemu. Nowe pełne badania wody mogę zrobić za parenaście dni, teraz studnia została przy okazji także potraktowana chlorem (nigdy nie była więc dla pewności już jest). Czy ten odżelaziacz (autotrol z cyber wave) można wykożystać z innym złożem w tradycyjnym odżelazianiu z napowietrzaniem czy trzeba coś większego? Narazie nie prosze o jakieś gotowe rozwiązanie bo nie mam badań ale raczej o kierunek i ile może taka opcja kosztować żeby w miare te 10mg bezawaryjnie usuwać (woda do kąpieli/łazienki, rodzina 3 osoby, ok 15m3 miesięcznie), chodzi o koszt samych elementów bez montażu itd.
    Prosze o pomoc i pozdrawiam

  9. #3749
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_a3 Zobacz post
    Witam i prosze o pomoc
    Studnia wiercona pare m-cy temuna 16m, zwierciadło na 4,5m i w wodzie surowej ph7, twardość całkowita 8 stopni niemieckich i 10mg Fe...reszty teraz niemogę się doszukać.
    Teraz mam odżelaziacz na Greensand Plus10x54 42litry złoża z autotrolem 268/742
    Regenaracja ustawiona 4g KMn0 na litr złoża czyli 168g na cykl co 3 dni, działało fajnie ale niecały miesiąc... przy ostatniej regeneracji nie pobrał roztworu (nikt nie wiedział)-okazało się że winny był zapchany inżektor - oczywiście żelazem i zamiast 3 dni chodził 6 i przestał odżelaziać, regeneracja już po czyszczeniu inżektora nic nie dała ale greensand "wstał" po awaryjnej regeneracji "chlorem". Teraz woda znów jest ok choć puszcza 0,75mg Fe(test akwariowy) to zacieków niewidać... Przypuszczam że problemy z zatykaniem się inżektora mogą się powtarzać a ja nie mam zamiaru o 02.00 wpatrywać się w zbiornik co 3 dni...więc chciałem zapytać was Panowie czy na 10mg Fe jest lepszy sposób tzn pewniejszy?
    Teraz mam zbiornik przeponowy 300l + pompa 1,5 KW, 7,5bar, max 100l/h, max 70m podnoszenia. Rozważam zmianę zbiornika na tradycyjny ocynk z napowietrzaniem jeśli byłby lepszą opcją i inny typ odżelaziacza. Woda i jej ilość z płukania nie stanowi problemu. Nowe pełne badania wody mogę zrobić za parenaście dni, teraz studnia została przy okazji także potraktowana chlorem (nigdy nie była więc dla pewności już jest). Czy ten odżelaziacz (autotrol z cyber wave) można wykożystać z innym złożem w tradycyjnym odżelazianiu z napowietrzaniem czy trzeba coś większego? Narazie nie prosze o jakieś gotowe rozwiązanie bo nie mam badań ale raczej o kierunek i ile może taka opcja kosztować żeby w miare te 10mg bezawaryjnie usuwać (woda do kąpieli/łazienki, rodzina 3 osoby, ok 15m3 miesięcznie), chodzi o koszt samych elementów bez montażu itd.
    Prosze o pomoc i pozdrawiam
    Mozesz tylko wymienic zloze w zbiorniku na takie ktore nie wymaga regeneracji nadmanganianiem, oczywiscie wymianiajac tez zbiornik na ocynkowany. Glowice mozna przestawic w tryb pracy bez regeneracji. Przynjamniej w glowicach Clak tak mozna, tu prawie na pewno tez, jako ze glowica bardziej wypasiona pod wzgledem ustawien.

    Przy czym moim skromnym zdaniem, przy takiej ilosci zelaza to trochu maly ten filtr. Nie zabolaloby gdyby byl 13". A i tak moze sie okazac ze czesc zelaza zostanie.

    marcin

  10. #3750
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Możesz też ustawić częstszą regenerację lub większą dawką... może to trochę zwiększy czas pomiędzy kolejnymi awariami inżektora...

  11. #3751
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Możesz też ustawić częstszą regenerację lub większą dawką... może to trochę zwiększy czas pomiędzy kolejnymi awariami inżektora...
    A co myslisz o takim pomysle. Bo czym sie zatyka inzektor. Zelezem wytracajacym sie z wody. Wytracic sie musi, skoro ma kontakt z silnym utleniaczem. A co jesli by przestawic glowice zeby zbiornik nadmanganianiu byl napelniany przed regeneracja (np 2h).
    Zastanawiam sie nad jedna rzecza. Czy napelnienia zbiornika nie daloby rady przepchac zanieczyszczen prze inzektora. To jest rodzaj mazi a nie cialo stale, Napelnienie odbywa sie pod cisnienie jakie znajduje sie w hydroforze. Jakby podniesc cisnienie w hydroforze do dosyc wysokiego, np 5atm. to z takim cisnieniem inzektor bylby "przepychany". A przez np 2h nie zdazylby sie znowu zapchac. Jak napelniamy zbiornik po regeneracji, to ten inzektor ma sobie te 3 dni zeby "zarosnac". Latwiej jest go chyba przepchac woda pod cisnieniem w czasie napelniania, niz podczas zasysania. Plyn zasysasany przez inzektor nie plynie oszamiajaco szybko, czyli ma mniejsza mozliwosc przepychania inzektora.

    marcin

  12. #3752
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ropcio1

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam

    Mam pytanie-czy spotkał się ktoś z tematem urządzeń do dezynfekcji wody wykorzystujących promieniowanie UV i ultradzwięki?
    Ostatnio edytowane przez ropcio1 ; 04-09-2012 o 11:50 Powód: literówka

  13. #3753

    Domyślnie

    Jastrząb, qbek17 dziękuje za odpowiedzi

    Wczoraj greensand regenerował się, dziś na teście Fe 1mg a wczoraj przed regeneracją 1,5mg. Regeneracja wczorajsza na próbe była dawką 200-250g (ciężko oszacować ile dokładnie nadmanganianu się rozpuściło bo temperatura w pomieszczeniu wahała się miedzy 15 a 20 stopni przez ostatnie kilkanaście godzin) czyli poszło coś między 5 a 7g na litr złoża a efekt sam niewiem czy dobry czy nie bo jednak w surowej wodzie te 10mg podobno jest...tak czy inaczej troche drogo wychodzi czesta regeneracja dużą dawką i możliwe są awarie przez ten inżektor...

    Raczej skłaniałbym się ku opcji przebudowy tego systemu ale niewiem czy dobrze kombinuje dlatego nadal prosiłbym o pokierowanie
    Myślę o układzie:
    studnia->dom->aspirator/napowietrzacz->zbiornik ocynkowany 300l z odpowietrznikiem automatycznym->filtr mechaniczny(mam cintropur nw25)->odżelaziacz z zmienionym zbiornikiem na 13x54 + 56l złoża lub 14x65 z 84l złoża dobranego oczywiście po ponownych badaniach wody tylko czy to się sprawdzi? teraz mam na hydroforze zalączanie przy 4atm a wyłączanie przy 5,5atm (czas napełnienia 35s sekund przy przeponowym 300l)pompa niby daje max 7,5atm i 100l/h i ma 1,5KW...teraz jest ustawiona na 8metrów studnia na rurze 125mm a lustro wody na ok 4,5m przy ciagłym pompowaniu nawet kilkanaście godzin bez przerwy, spada o 1metr na czas pompowania. Studnie mam ok 15 metrów od domu, rurociąg od studni do hydroforu 1 i1/4 cala następnie do odżelaziaczawszystko na 1". Za odżelaziaczem mam reduktor 1" ustawiony na 3,5atm i dalej na 2 pomieszczenia 3/4 cala. Ogród podpięty przed odżelaziaczem na 1 i1/4.
    Jak myślicie Panowie czy moja pompa da rade zbiornikowi 14x65 z czymś cięższym? Chciałbym zostawić tą głowie autotrol 268/742 jeśli nada się do użytku w innym układzie, niby zestawiany jest po świecie nawet z 16x65 z greensad'em który taki lekki też nie jest chyba ? w opcjach głowicy można ustawić na starcie różne rodzaje użądzeń tj rożne zmiękczacze, filtr, filtr Fa performa, filtr performa cv...i regulować cykle od c1 do c8 czasowo, te które teraz są nieużywane(c6 i c7)są wyzerowane
    Proszę o rady i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Marcin_a3 ; 04-09-2012 o 12:34

  14. #3754
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ropcio1 Zobacz post
    Witam

    Mam pytanie-czy spotkał się ktoś z tematem urządzeń do dezynfekcji wody wykorzystujących promieniowanie UV i ultradzwięki?
    Ultradzwieki pierwsze slysze, UV jest powszechne. Sam mam.

    marcin

  15. #3755
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_a3 Zobacz post
    Proszę o rady i pozdrawiam.
    Dobrze rozumiem, ze masz tam wpiety obecnie filtr wstepny? Wywal go. Albo inaczej czy otwierales go ostatnio i zagladales do wkladu? Moze byc tak, ze on sie totalnie zapackal utlenionym zelazem, przez co przepuszcza bardzo malo wody i Greensand sie nie doplukuje. Niby zbiornik masz z workiem, ale przy 10mg zawsze cos sie osadzi na takim filtrze.

    Dobrze kombinujesz ze zbiornikiem i napowietrzaniem. Tylko ze jak przy takiej ilosci zelaza, jak sie jego czesc utleni w zbiorniku ocynkowanym to moze by jeszcze gorzej z zatykaniem inzketora. Ja bym przy okazji wymienil tez zloze a takie ktore nie wymaga regeneracji.

    Zloza maja dokladie okreslone wymogi w kwestii regeneracji. Greensand, o ile pamietam powienien byc plukany z predkosci 25-30m/h. Przy filtrze 13" daje to opkolo 2,1 - 2,5m3/h, Pamietaj, ze aspirator solidnie stlumi przeplyw wody. Jak zamontujesz aspirator, zmierz czas napelniania zbiornika, i dokladnie ilosc wody. Bedziesz wiedzial na ile wody mozesz liczyc przy tej pompie.

    Moim zdaniem zrob rzecz nastepujaca:
    - sprawdz jaki masz w glowicy restryktor przeplywu wody do plukania. (przy filtrze 10" filtr powinien sie plukac 1,3-1,5m3/h, czyli 5,5 - 6,7 galona na minute). Sprawdz jaki Ci tam ten restryktor wsadzili. Zeby spraewdzic czy aby sie fabrycznie za wolno nie plucze. Optymalnie powinienes miec restryktor 6gal/min. Nie wiem jaki jest typoszereg restryktor w autotrollu
    - zmierz "wiadrem i stoperem" ile wody faktycznie Ci z filtra w czasie plukaia leci, czy aby ten filtr wstepny nie ogranicza przeplywu
    - jesli to jest OK, to
    - wymien zbiornik + aspirator
    - zregeneruj zloze chlorem (tak zeby chlor potrawil greensand ze 12h)
    - potrenuj w ukladzie z napowietrzaniem (w takim przypadku musisz wywalic cintropur bo na bank sie zatka po tygodniu). Zmierz ile Ci zelaza zostaje. Posprawdzaj przez nmiesiac czy Ci sie restryktor ciagle zatyka, ile zelaza zostaje.

    dopiero jak to nie zadziala, to kombinuj z wymiana zloza na inne, badz zwiekszeniem srednicy filtra. Mozesz tez (ale tu kasa) postawic drugi wiekszy filtr przed tym.

    Co do pompy, to pytanie zasadnicze czy jest ssaca czy glebinowa. Jesli glebinowa to 1.5KW sugeruje ze jest dosyc mocna. Jesli ssaca to juz szalu nie ma. Na poczatek odczytaj z wykresu wydajnosci pompy jaka ma wydajnosc przy tym cisnieniu 5.5atm. Bedziesz mniej wiecej wiedzial na co mozesz liczyc w kwestii wydajnosci.

    Ale z ciezkim zlozem (np. pyrolox) nie poszalejsz. Powinino byc plukane okolo 60m/h, co przy zbiorniku 13" daje juz 5m3h. Przy tylko 10" potrzebujesz 3m3/h.
    Wiec przy wiekszym zbiorniku zostaja lzejsze zloza, wiec rzeczony greensand i Birm.

    marcin

  16. #3756

    Domyślnie

    Jastrząb

    Bardzo dziękuje za tak obszerną odpowiedź
    Narazie mogę jedynie napisać że pompa jest oczywiście głębinowa jej max to 6m3/h tylko niewiem jak to przeliczyć z wykresu na swoje warunki. Niby wydajność przedstawiona jest na 100l/m do 30m podnoszenia, 90l/m do 40m, 75l do 50m podnoszenia, 60l do 60m podnoszenia...
    pompa jest na 8metrach a lustro na 4,5m a odległość studni od zbiornika hydroforowego to 15m, rurociąg 1m pod ziemią hydrofor niżej ok4metry w piwnicy. Nie za bardzo wiem jak ten temat ogarnąć żeby odnieść się do tej wysokości podnoszenia

    Filtr wstępny mam tj mechaniczny między zbiornikiem przeponowym a odżelaziaczem ma on niby 5,5m3/h przelotu, typ "skarpetkowy", z opłukiwaniem i by-pasem co umożliwia płukanie przeciw prądowe i tak też co pare dni go czyszcze, narazie zmieniany wkład co miesiąc ostatni raz kilka dni temu. na wejściu filtra mam manometr, na wyjściu także, tak samo na odżelaziaczu manometr na wejściu i wyjściu i ciśnienie staram się kontrolować przynajmniej raz dziennie także przelot raczej drożny

    Resztę rzeczy o których napisałeś postaram się ogarnąć i napisać jak już coś będe wiedział

    Czy restryktor o którym piszesz to ten mały inżektor z głowicy co mi się zatyka? jesli tak to go wykręciłem teraz i jest typu "F" i według info z strony GE ten typ ma opis "Tank Diameter (inches) 7" czyli byłby do zbiornika 7 cali? według tabeli występują 6,7,8,9,10,12,13,14...????

    Co do wymiany zbiornika hydroforowego to jeśli bym się zdecydował to razem z wymianą zbiornika ciśnieniowego odżelaziacza chociaż na 13x54 i wymianie złoża na płukane wodą bez regeneracji chemicznej ale to temat po badaniach wody.

    Teraz to najbardziej ciekawi mnie ten inżektor typu 7 cali i oco z tym chodzi...

    Dzięki jeszcze raz za obszerne info
    Ostatnio edytowane przez Marcin_a3 ; 04-09-2012 o 14:37

  17. #3757
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_a3 Zobacz post
    Jastrząb

    Bardzo dziękuje za tak obszerną odpowiedź
    Narazie mogę jedynie napisać że pompa jest oczywiście głębinowa jej max to 6m3/h tylko niewiem jak to przeliczyć z wykresu na swoje warunki. Niby wydajność przedstawiona jest na 100l/m do 30m podnoszenia, 90l/m do 40m, 75l do 50m podnoszenia, 60l do 60m podnoszenia...
    Pompujesz hydrofor do 5.5 atm. 10m slupa wody wywiera cisnienie 1atm. Wiec zeby napompowac zbiornik do 1atm, trzba pokonac taki opor jak pompujac wode 10m w gore. Pompujesz wode okolo 5m do gory (ze studni). Ale zbiornik pompujesz od nizszego cisnienia (4atm), wtedy wydajnosc bedzie ciut wieksza. Pi razy oko powiniens miec srednia wydajnosc w okolicy tego co na wykresie jest kolo 50-55m. czyli gdzies miedzy 60-75litrow. Przy czym jak pisalem, przy napowietrzaniu bedzie mniej bo aspirator przeplyw ogranicza.

    Cytat Napisał Marcin_a3 Zobacz post
    Czy restryktor o którym piszesz to ten mały inżektor z głowicy co mi się zatyka? jesli tak to go wykręciłem teraz i jest typu "F" i według info z strony GE ten typ ma opis "Tank Diameter (inches) 7" czyli byłby do zbiornika 7 cali? według tabeli występują 6,7,8,9,10,12,13,14...????
    Sa 2 rozne rzeczy. inzektor to taka zwezka (jak aspirator do hydroforu) ktory zasysa roztwor nadmanganianiu potasu.
    Dodatkowo gdzies w glowicy siedzie kawalek plastiku ktory redukuje srednice rury ktora z glowicy wyplywaja popluczyny. Te plastiki moga miec otwor o roznej srednicy. Im wieksza dziura tym wiecej wody poplyie w czasie plukania. Wszak rura o sredniy 1" poplynelo by wiecej z hydroforu niz takie 1500l/h potrzebne do plukania filtra. Glowica nie wie czy masz zbiornik 9" czy 16". A ze za duzo tez nie dobrze, to wymyslono ze ilosc wody ktora filtr bierze do plukania reguluje sie taka prosta redukcja srednicy wyplywu popluczyn
    Jesli srednica jest za mala, to wody na plukanie idzie za malo, filtr sie moze nie doplukiwac.
    Wiem z wlasnego doswiadczenia ze firmy lubia wkladac za male restryktory, zeby filtr produkowal (np w przypadku szamba) mniej sciekow.

    Inzektory tez sa najwyrazniej rozne. Duzy zbiornik bedzie potrzebowal wiecej regeneratu niz maly. Jesli w czasie regeneracji caly roztwor nadmanganianiu Ci sie pobiera to tu nic ie musisz kombinowac.



    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 04-09-2012 o 14:54

  18. #3758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Pompujesz hydrofor do 5.5 atm. 10m slupa wody wywiera cisnienie 1atm. Wiec zeby napompowac zbiornik do 1atm, trzba pokonac taki opor jak pompujac wode 10m w gore. Pompujesz wode okolo 5m do gory (ze studni). Ale zbiornik pompujesz od nizszego cisnienia (4atm), wtedy wydajnosc bedzie ciut wieksza. Pi razy oko powiniens miec srednia wydajnosc w okolicy tego co na wykresie jest kolo 50-55m. czyli gdzies miedzy 60-75litrow. Przy czym jak pisalem, przy napowietrzaniu bedzie mniej bo aspirator przeplyw ogranicza.
    Dzięki teraz już będe wiedział jak to działa

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Sa 2 rozne rzeczy. inzektor to taka zwezka (jak aspirator do hydroforu) ktory zasysa roztwor nadmanganianiu potasu.
    Dodatkowo gdzies w glowicy siedzie kawalek plastiku ktory redukuje srednice rury ktora z glowicy wyplywaja popluczyny. Te plastiki moga miec otwor o roznej srednicy. Im wieksza dziura tym wiecej wody poplyie w czasie plukania. Wszak rura o sredniy 1" poplynelo by wiecej z hydroforu niz takie 1500l/h potrzebne do plukania filtra. Glowica nie wie czy masz zbiornik 9" czy 16". A ze za duzo tez nie dobrze, to wymyslono ze ilosc wody ktora filtr bierze do plukania reguluje sie taka prosta redukcja srednicy wyplywu popluczyn
    Jesli srednica jest za mala, to wody na plukanie idzie za malo, filtr sie moze nie doplukiwac.
    Wiem z wlasnego doswiadczenia ze firmy lubia wkladac za male restryktory, zeby filtr produkowal (np w przypadku szamba) mniej sciekow.

    Inzektory tez sa najwyrazniej rozne. Duzy zbiornik bedzie potrzebowal wiecej regeneratu niz maly. Jesli w czasie regeneracji caly roztwor nadmanganianiu Ci sie pobiera to tu nic ie musisz kombinowac.



    marcin

    Już znalazłem ten restryktor, jest na zakrętce w głowicy z tyłu na lewym boku z napisem "backwash" numer 13 co według manualu serwisowego znaczy No. 13 (4.5 gpm; 17 Lpm) czyli chyba mało i żłoże może mi się niedopłukiwać? czas pierwszego cyklu to 20 minut. Co do regeneracji to płyn pobiera dość szybko bo trwa to nie długo bo może z 5 minut więc tu chyba jest ok z inżektorem...jak jest nie zapchany.
    Pozdrawiam

  19. #3759
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_a3 Zobacz post
    Dzięki teraz już będe wiedział jak to działa

    Już znalazłem ten restryktor, jest na zakrętce w głowicy z tyłu na lewym boku z napisem "backwash" numer 13 co według manualu serwisowego znaczy No. 13 (4.5 gpm; 17 Lpm) czyli chyba mało i żłoże może mi się niedopłukiwać? czas pierwszego cyklu to 20 minut. Co do regeneracji to płyn pobiera dość szybko bo trwa to nie długo bo może z 5 minut więc tu chyba jest ok z inżektorem...jak jest nie zapchany.
    Pozdrawiam
    Moze w tym plukaniu jest pies pogrzebany. Warto sprawdzic.

    Wedlug tego katalogu (strona 24)
    http://www.alamowaterpoland.com/ftp/...12_USD_EUR.pdf
    restryktor nr 13 to tylko 4.1gal. Ale moze sie alamo walnelo w katalogu.

    Wedlug tegoz katalogu, powyzej 5gal, to juz jest restryktor zewnetrzny. Wiec tego co masz trzeba jak zgaduje wyciagnac z glowicy.

    Nawet jesli jest 4.5galona to malo. Jak pisalem, zalecana predkosc plukania to 25-30m/h. Przy 10" zbiorniku i restrykcji 4.5 galona ta predkosc wynosi 20,3m/h! Biorac pod uwage ile Ty tego zelaza masz, raczej bym plukal lepiej niz gorzej, czyli szukal restryktora 6,5 galona/min. Choc z tego co widze, zewnetrzne restryktory do autotrola sa co 1gal, czyli masz albo 6gal (27m/h) albo 7gal (31,5m/h). Osobiscie wzialbym 7, bo prawie na pewno w srodku filtra masz taki koszyk, ktory uniemozliwai wyplukiwanie zloza.


    marcin

  20. #3760
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ropcio1

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ultradzwieki pierwsze slysze, UV jest powszechne. Sam mam.

    marcin
    No właśnie wiem że UV to norma,ale jest takie coś: http://www.lazur-uv.pl/

    słyszał ktoś,używał?

Strona 188 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony