dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 755
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 15100
  1. #421
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    to jak gotowanie z książki kucharskiej
    albo się zgadzasz, albo pie...sz
    innej możliwości nie ma, więc nie jęcz i się wysil!!!!
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  2. #422

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniawmuratorze
    Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?
    Jeżeli ta woda nie sprawia Ci problemów (rude lub czarne zacieki na sanitariatach, "oczka" na herbacie, rude kołnierzyki na białych koszulach męża po praniu) to daj sobie spokój. Taka ilość żelaza i manganu Cię nie zabije (wodę masz miękką, ok. 10 stopni niemieckich). Ale jeżeli woda Ci nie odpowiada, może warto zainwestować w odżelziacz (2000-3000 zł). Może się okazać, że woda z Twojej studni jest lepsza niż z wodociągów (a na pewno tańsza).

  3. #423

    Domyślnie

    free shop uważaj ....
    zastosowanie Crystal Right'u przy instalacji miedzianej doprowadzi do powaznych problemów....
    lepiej tego złoza nie doradzac bez odpowiedniego rozpoznania tematu.....
    Ale tak poza tym to słusznie prawisz...

  4. #424
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aniawmuratorze
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    9.490
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    to jak gotowanie z książki kucharskiej
    albo się zgadzasz, albo pie...sz
    innej możliwości nie ma, więc nie jęcz i się wysil!!!!
    mniej kropek poproszę bo nie wiem o co Ci chodzi

    jakby ktoś chciał zajrzeć do przepisów to proszę (dzięki veruni)
    http://www.halat.pl/wodawarunki.html

  5. #425
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aniawmuratorze
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    9.490
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Cytat Napisał aniawmuratorze
    Czy jest konieczność uzdatniania wody przy takich parametrach ?
    Jeżeli ta woda nie sprawia Ci problemów (rude lub czarne zacieki na sanitariatach, "oczka" na herbacie, rude kołnierzyki na białych koszulach męża po praniu) to daj sobie spokój. Taka ilość żelaza i manganu Cię nie zabije (wodę masz miękką, ok. 10 stopni niemieckich). Ale jeżeli woda Ci nie odpowiada, może warto zainwestować w odżelziacz (2000-3000 zł). Może się okazać, że woda z Twojej studni jest lepsza niż z wodociągów (a na pewno tańsza).
    dzięki free shop o to mi chodzilo

  6. #426

    Domyślnie

    Cytat Napisał dusigrosz2000
    free shop uważaj ....
    zastosowanie Crystal Right'u przy instalacji miedzianej doprowadzi do powaznych problemów....
    lepiej tego złoza nie doradzac bez odpowiedniego rozpoznania tematu
    I tu masz rację! Chodziło mi o to, aby Klientowi pokazać jakie są rozwiązania problemu. Tak, czy siak musi iść do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody (albo do Ciebie, albo do mnie ). Firma ,np. taka jak moja "krzak", bierze póżniej odpowiedzialność za jakość wody, czyli powinna się dowiedzieć wszystkiego: z czego jest zrobiona instalacja, dostać pełną analizę wody (sam wiesz, że żelazo i mangan nie wystarcza, potrzeby jest amoniak, barwa, utlenialność itp.).
    Sanityzer, ze złożem Cryslal Right niektórym Klientom odpowiada i są zadowoleni.

  7. #427

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniawmuratorze
    dzięki free shop o to mi chodzilo
    vuala!
    Jeszcze raz umieszczę linka do rozporządzenia Ministra:
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0417.htm
    Nikogo nie interesuje jaką wodę używasz, to jest Twój problem (patrz paragaf 3).

  8. #428

    Domyślnie

    witam.
    moja studnia po drugiej dezynfekcji nie zawiera bakteri szkodliwych dla zdrowia.czyli można pozbyć sie pierwiastków i pić do woli.


    pozdrawiam

  9. #429

    Domyślnie

    witam.
    czy ktoś wie jaki test użyć do oznaczenia twardości wody i gdzie go kupic bo sanepid olał sprawe a 3 raz płacić nie za bardzo.
    pozdrawiam

  10. #430

    Domyślnie

    Tester do twardości całkowitej (inaczej "ogólnej") możesz nabyć w firmie sprzedającej filtry, albo w sklepie z rybkami. Akwaryści nazywają go tester do twardości "GH" (to taki ich slang ). Większość testerów podaje wynik w stopniach niemieckich. Mnożysz to przez 17,9 i masz wynik w mg/l.

  11. #431

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Tester do twardości całkowitej (inaczej "ogólnej") możesz nabyć w firmie sprzedającej filtry, albo w sklepie z rybkami. Akwaryści nazywają go tester do twardości "GH" (to taki ich slang ). Większość testerów podaje wynik w stopniach niemieckich. Mnożysz to przez 17,9 i masz wynik w mg/l.
    dzieki bardzo

  12. #432
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniawmuratorze
    szkoda że to Ty free shop nie odpowiadałeś na moje pytanie
    tylko Barbossa wysłał mnie blondi na drzewo po przepisy
    No Barbossa troche racji ma, bo te normy łatwo znaleźć (chyba nawet w tym wewątku) - jest to prosta informacja. Zresztą gdzie Ty robiłaś te badania że Ci nie powiedzieli co z nich wynika???

    Ale jak nie dajesz rady, to znaj jednak moje dobre serce

    - żelazo - norma do 0,2 mg/l (czyli u Ciebie przekroczona)
    - mangan - do 0,05 mg/l (czyli przekroczona)
    - twardość masz dość wysoką, ale bez przesady (norma - do 500)

    Wnioski już ci free_shop wyłożył przed chwilą jak widzę.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  13. #433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aniawmuratorze
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    9.490
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał aniawmuratorze
    szkoda że to Ty free shop nie odpowiadałeś na moje pytanie
    tylko Barbossa wysłał mnie blondi na drzewo po przepisy
    No Barbossa troche racji ma, bo te normy łatwo znaleźć (chyba nawet w tym wewątku) - jest to prosta informacja. Zresztą gdzie Ty robiłaś te badania że Ci nie powiedzieli co z nich wynika???

    Ale jak nie dajesz rady, to znaj jednak moje dobre serce

    - żelazo - norma do 0,2 mg/l (czyli u Ciebie przekroczona)
    - mangan - do 0,05 mg/l (czyli przekroczona)
    - twardość masz dość wysoką, ale bez przesady (norma - do 500)

    Wnioski już ci free_shop wyłożył przed chwilą jak widzę.
    Depi dziękuję za Twoje dobre sercebadania robiłam w Sanepidzie
    wiem że normy są przekroczone i w jakim stopniu to mam opisane w badaniu

    ale bardziej chodziło mi o użytkowość takiej wody
    jak to wpływa na codzienne użytkowanie np pranie, czy zanieczyszczenia sanitariatów
    wody nie będę używać dłużej niż rok (mam nadzieję )
    dlatego zaczełam się zastanawiać czy warto ją uzdatniać na ten okres

    mam do reanimacji stację uzdatniajacą znajomych którym po awarii ogrzewania w pom gosp pękły na mrozie wkłady filtracyjne

    stacja jest oddana do przeglądu do firmy która ją montowała kilka lat temu

  14. #434

    Domyślnie

    Witam
    Jakiś czas temu odebrałem wyniki badania wody z mojej studni (wiercona na 15 m głębokości, lustro wody znajduje się na poziomie 3,5m), oto one:

    Wyniki badań organoleptycznych i fizykochemicznych:

    Barwa: 30 +- 4 \\\ dop. 15

    Mętność: 6,9 +- 1,3 \\\ dop. 1

    Odczyn: 6,9 \\\ dop. 6,5-9,5

    Przewodność: 976 \\\ dop. 2500

    Zapach: akceptowalny

    Amony jon: poniżej 0,40 \\\ dop. 0,50

    Azotany: 71,0 +- 8,0 \\\ dop. 50

    Azotyny: 0,16 \\\dop. 0,50

    Mangan: 0,369 +- 0,074 \\\ dop. 0,050

    Żelazo: 0,108 \\\ dop. 0,200

    Glin: -

    Twardość: -

    Fluorki: -

    Chlorki: -

    Wyniki badań mikrobiologicznych:

    Wykryto tylko:

    Liczba bakterii grupy coli (NPL) w 100 ml wody: 20 \\\ dop.0


    Dzisiaj będę chlorował studnię, prosiłbym aby znawcy tematu poradzili mi co mam zrobić, aby ta woda nadawała się do użytku (tzn. pranie, gotowanie, zmywanie). Instalację C.O mam w miedzi, cała reszta jest z alupexu.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

    Pozdrawiam

  15. #435

    Domyślnie

    Zainstalować odmanganiacz....skoryguje barwe i metnośc również oraz wymiennik jonowy z żywica na azotany.
    I nic więcej.
    Oczywiście woda musi być uprzednio pozbawiona bakterii.

  16. #436

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Miałbym jeszcze jedną prośbę, abyś podpowiedział mi, które urządzenia są godne polecenia dla rodziny czteroosobowej.

    Pozdrawiam

  17. #437

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Cytat Napisał kafelka
    Z piątej strony woda jest pewnie podskórna i bakterie mogą się pojawić w przyszłości nawet jak ubijemy je w tej chwili, więc może od razu montować lampę uV? Jaki byłby koszt takiej lampy? I jak się to montuje, w pomieszczeniu gosp. czy też pod zlewozmywakiem?
    Twój tok rozumowania jest chyba prawidłowy. Nie mogę spojrzeć na to chłodnym okiem, bo gorący pot zalewa mi oczy (nie mam klimy ).
    Po szóste: masz rację! Bakterie przy tak płytkiej studni mogą się pojawiać co chwila. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy UV. Koszt to jakieś 1.500 - 2.500 zł (w zależności od firmy). Tzw. palnik (czyli jarzeniówkę, która jest w środku) należy wymieniać raz w roku. Lampę UV montuje się za zbiornikiem hydroforowym (tak aby cała woda idąca na dom była dezynfekowana). Jeżeli masz odejście na ogródek (woda do podlewania), to lampę wstawiasz "za". Nie ma sensu dezynfekować wody do podlewania.
    Przy montażu, ważne jest aby rury podłączeniowe "szły" do góry. Zapobiegnie to zapowietrzaniu się lampy. Po montażu należy zachlorować całą instalację.
    Ważne jest aby w wodzie nie było żelaza ani manganu, ponieważ rura osłonowa palnika ("jarzeniówki") pokrywa się rdzą i lampa wtedy nie działa. Ale w Twoim przypadku (barwa 0) tego problemu chyba nie będzie.
    Nie kupuj lamp do akwariów i oczek wodnych (nie wytrzymują ciśnienia, które jest w instalacji).
    Dzięki free_shop.

    Czy w Jeleniej Górze lub okolicach możesz polecić jakąś firmę zajmującą się uzdatnianeim H2O ?
    Pozdrawiam, Kafelka

  18. #438
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Może wystarczy zmienić awatara
    Jest tak samo odstraszający jak Twoja woda
    Daj spokój - Hal Solo Cię odstrasza?

    Cytat Napisał free_shop
    A teraz na poważnie. W Twoim przypadku zastosowanie zbiornika bezprzeponowego np. 300 l nie zaszkodzi, a może pomóc. Koszt to ok. 700-800 zł. Plus aspirator, jakieś 150-200 zł.
    I teraz najważniejsze.
    Dwie metody uzdatniania.
    Pierwsza: odżelaziacz + zmiękczacz (plusem jest to, że możesz sobie dowolnie ustawiać twardość wody uzdatnionej).
    Druga: filtr tzw. "sanityzer" ze złożem Crystal Right (plusem jest to, że filtr jest tańszy, zdejmuje żelazo, mangan, twardość, amoniak, minusem, że nie ma możliwości regulacji twardości wody i może być za miękka).
    Zestaw odżelaziacz + zmiękczacz można kupić za ok. 5000-5500 zł (odżelaziacz automatyczny, zmiękczacz objętościowy).
    Nie wiem co to za złoże "klarsanit", bo to śakaś nazwa handlowa złoża sprzedawanego przez firmę Klarsan. Dopytaj się co to takiego. Chociaż co by to nie było, jeżeli dają Ci gwarancję usunięcia żelaza i manganu, to bierz! Z drugiej strony ten klarsanit (może się mylę), to może być złoże dolomitowe podwyższające pH. Jeżeli tak jest, to chyba nie zadziała
    Jeżeli chodzi o sterowanie filtrów to są 3 rodzaje: manualne (trzeba samemu kręcić zaworami kulowymi), automatyczne czasowe (klient nie musi nic robić, filtr płucze się sam co kilka dni), oraz automatyczne wolumetryczne inaczej objętościowe ( j.w., filtr płucze się po przejściu określonej ilości wody). Najtańsza jest wersja manualna, trochę droższa czasowa, a najdroższa objętościowa.
    Jeżeli coś nie jest jasne, to śmiało zadawaj pytania na forum, albo na priva Postaram się odpowiedzieć.
    OK - tyle mnie więcej przyswoiłem już z lektury wątku i innych materiałów. Zaplanowałem właśnie hydrofor + napowietrzacz + odżelaziacz/odmanganiacz + zmiękczacz osobno (właśnie po to, aby nie musieć zmiękczać do zera).

    Tylko w praktyce robi się różnie. Tej kwoty 5000-5500 tys. o której piszesz to żadna firma mi nie zaproponowała. Najtańsza proponuje taki zestaw za 5700 netto! To ci co mają Klarsanit/Defeman. Klarsanit to ma usuwac żelazo (choć na stronie piszą, że niby mangan też do 1mg, ale Klarsan już pisze, że tylko żelazo), a Defeman lepiej mangan (do 1,5mg). W sumie brzmi logicznie, ale ile w tym prawdy? O podnoszeniu pH ani słowa...

    Cenowo wygląda to tak Klarsanit<Birm, Klarsanit/Defeman<Defeman. Różnica przy butli 12/52 to między najtańszym o najdroższym 1400 zł! I bądź tu człowieku mądry.

    Następna kwestia to rozmiar urządzeń. Czy 12 cali średnicy ma być, czy może być 10? Czy wysokość 44 czy 52 cale? Czy to się da jakoś obliczyć, dobrać? Na razie jest nas dwójka, choć jakieś rozszerzenie rodziny pewnie nastąpi kiedyś...

    Ze zmiękczaczem podobnie - mają w ofercie tańsze, ale proponują droższy. I teraz pytanie - czy tylko po to, aby więcej zgarnąć, czy coś jest na rzeczy? Czy 10/44 to dobry rozmiar zmiękczacza? Czy cena 2100 netto jest OK? Sami na stronie polecają na 4-5 osób (czyli w naszej sytuacji z dużym zapasem) w pełni zautomatyzowane urządzenie za 2069 brutto, więc nie wiem co jest grane.

    Podobnie z pojemnością wymiany - te jednostki (czy to są stopnie twardości na m3?) oFxm3 jakoś się nie skalują z objętością żywicy, mimo, że żywica jest ta sama - Purolite C100E, czyli kationit silnie kwaśny. Ponoć trochę manganu i żelaza też zjada, jakby przez odżelaziacz się przedostały.

    Kolejna kwestia - ponoć w odżelaziaczach nie stosuje się głowic wolumetrycznych, bo nie ma sensu oszczędzać samej wody. Dla mnie ma sens, bo wywóz szamba kosztuje prawie 300 PLN! Co Ty o tym sądzisz?

    No i ostatnia kwestia - czy jest sens robić trójnik i latem wylewać wodę z płukania na ogród, ew. do studni chłonnej?

    Jej - ale walnąłem epistołę
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  19. #439
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Bump!
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  20. #440

    Domyślnie

    Jestem po wstępnej analizie wody, wyniki poniżej. Otrzymałam propozycje zakupienia takich filtrow „Filtr automatyczny odzelaziajaco - odmanganiajacy typ BLUE 1054 GS” i „Zmiekczacz BLUE COMPACT 11 V- sterowanie objętościowe” i zastanwiam się czy to są dobre urzadzenia? Nie ukrywam ze koszt całościowy jest dosyc wysoki stad tez moje pytanie czy warto tyle pieniędzy placic. Firma namawia mnie również na badanie włacznie z bakteriologia czy warto mimo tego ze w sąsiedztwie nie ma tego typu problemu?


    Parametr analizy Woda surowa
    zapach akceptowalny
    Twardosc ogólna 250
    Żelazo 3
    Mangan 0,5

Strona 22 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony