dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 756
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 15101
  1. #441

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    OK - tyle mnie więcej przyswoiłem już z lektury wątku i innych materiałów. Zaplanowałem właśnie hydrofor + napowietrzacz + odżelaziacz/odmanganiacz + zmiękczacz osobno (właśnie po to, aby nie musieć zmiękczać do zera).
    Bardzo dobre rozwiązanie

    Cytat Napisał Depi
    Następna kwestia to rozmiar urządzeń. Czy 12 cali średnicy ma być, czy może być 10? Czy wysokość 44 czy 52 cale? Czy to się da jakoś obliczyć, dobrać? Na razie jest nas dwójka, choć jakieś rozszerzenie rodziny pewnie nastąpi kiedyś...
    Lepszym (pewniejszym rozwiązaniem (szczególnie przy tańszych złożach) jest butla 12x52 cale. Przy droższych powinna wystarczyć 10x54 cale. Zobacz, co Ci się bardziej kalkuluje.
    Cytat Napisał Depi
    Ze zmiękczaczem podobnie - mają w ofercie tańsze, ale proponują droższy. I teraz pytanie - czy tylko po to, aby więcej zgarnąć, czy coś jest na rzeczy? Czy 10/44 to dobry rozmiar zmiękczacza? Czy cena 2100 netto jest OK? Sami na stronie polecają na 4-5 osób (czyli w naszej sytuacji z dużym zapasem) w pełni zautomatyzowane urządzenie za 2069 brutto, więc nie wiem co jest grane
    10/44 jest dobra, ale w Twoim przypadku wystarczy zmiękczacz kompaktowy o zdolności jonowymiennej 75°dx m3 (lub 130°Fxm3). Cena 2100 jest w miarę dobra. Chociaż jeżeli chcesz zaoszczędzić możesz kupić chińszczyznę za 1700 brutto.
    Cytat Napisał Depi
    te jednostki (czy to są stopnie twardości na m3?) oFxm3
    Tak. Twardość często podaje się w stopniach francuskich (F), lub niemieckich (d).
    Cytat Napisał Depi
    Ponoć trochę manganu i żelaza też zjada, jakby przez odżelaziacz się przedostały.
    Zmiękczacz zdejmuje również żelazo i mangan. W tej samej proporcji, co twardość. Czyli jeżeli zmiękczysz swoją wodę o połowę, to żelaza również będzie o połowę mniej.
    Cytat Napisał Depi
    Kolejna kwestia - ponoć w odżelaziaczach nie stosuje się głowic wolumetrycznych, bo nie ma sensu oszczędzać samej wody.
    Nie stosuje się.
    Cytat Napisał Depi
    No i ostatnia kwestia - czy jest sens robić trójnik i latem wylewać wodę z płukania na ogród, ew. do studni chłonnej?.
    Nie ma sensu wstawiać trojnika. Płukanie filtra zawsze odprowadzane jest wężem giętkim (np 1/2 cala), ktory wprowadza się do ruru kanalizacyjnej. Zawsze można taki wąż wyciągnąć i wywalic za okno. Ale uwaga! Tylko z odżelaziacza! Popłuczyny ze zmiękczacza tylko do szamba szczelnego!
    Cytat Napisał Depi
    Jej - ale walnąłem epistołę
    No! Acha, jeszcze jedno! Dobrze jest zakupić glowice do odżelaziacza i zmiękczacza jednej firmy.

  2. #442

    Domyślnie

    Cytat Napisał DZIDZIAK
    Jestem po wstępnej analizie wody, wyniki poniżej. Otrzymałam propozycje zakupienia takich filtrow „Filtr automatyczny odzelaziajaco - odmanganiajacy typ BLUE 1054 GS” i „Zmiekczacz BLUE COMPACT 11 V- sterowanie objętościowe” i zastanwiam się czy to są dobre urzadzenia? Nie ukrywam ze koszt całościowy jest dosyc wysoki stad tez moje pytanie czy warto tyle pieniędzy placic. Firma namawia mnie również na badanie włacznie z bakteriologia czy warto mimo tego ze w sąsiedztwie nie ma tego typu problemu?


    Parametr analizy Woda surowa
    zapach akceptowalny
    Twardosc ogólna 250
    Żelazo 3
    Mangan 0,5
    Urządzenia bardzo dobre (głowice firmy Clack). Ale analiza wody trochę krótka Jeżeli nie daleś im pełnej analizy, to w przypadku nieprawidłowej pracy urządzeń, firma się wypnie
    Analizę bakteriologiczną warto zrobić. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, można ją wykonać po zamontowaniu filtrów i wypłukaniu instalacji.

  3. #443

    Domyślnie

    dzieki za odpowiedz, w tym wpadku zrobie pelniejsze badanie wody aby mi sie pozniej firma nie wypiela

  4. #444

    Domyślnie

    Dzień dobry

    Proszę o poradę czy z taką wodą jak moja można coś zrobić czy może mam już zacząć kopać nową studnię?

    Mętność 10,8
    Odczyn 6,69
    Twardość 96
    Żelazo 0,92
    Mangan 0,224
    Amoniak 0,28
    Azotany 4,2
    Azotyny 0,243
    Chlorki 14,9
    Bakterie coli 50
    Ogólna liczba bakterii >100
    Clostiridia 1
    Enterokoki 2

  5. #445

    Domyślnie

    po prosze jeszcze o pomoc w wyborze pompy, zamierazm kupic wg waszych wskazowek zbiornik bezprzeponowy 300L i do tego pompe myslala o Grundfos MQ 3-45, ale nie wiem czy ona sie nadaje

  6. #446

    Domyślnie

    Cytat Napisał DZIDZIAK
    po prosze jeszcze o pomoc w wyborze pompy, zamierazm kupic wg waszych wskazowek zbiornik bezprzeponowy 300L i do tego pompe myslala o Grundfos MQ 3-45, ale nie wiem czy ona sie nadaje
    Grundfos MQ 3-45 to hydrofor, czyli pompa i zbiornik hydroforowy w jednym.
    Zasada działania jest taka, że ta pompa nie potrzebuje zbiornika. Nie wiem dokładnie, ale elektronika (czujnik cićnienia albo przepływomierz) steruje obrotami pompy. Czyli zawsze (czy odkręcisz jeden kran, czy wszystkie w domu) masz zawsze takie samo ciśnienie. Zestaw: hydrofor (czyli w Twoim przypadku MQ 3-45) + zbiornik hydroforowy powinien teoretycznie zadziałać. W praktyce nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Może ktoś z forumowiczów ma takie doświadczenia?
    Może lepiej zastosować zwkłą pompę wirnikową?

  7. #447

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11
    Dzień dobry
    Bakterie coli 50
    Ogólna liczba bakterii >100
    Clostiridia 1
    Enterokoki 2
    Dzień dobry!
    Brakuje tu tylko świńskiej grypy Pić Broń Boże! Kąpać się nie polecam.
    Wygląda na płytką studnię. Jeżeli tak jest, prawdopodobnie źródło jest skażone.
    Związków azotu (amoniak, azotyny, azotany) bardzo mało.
    Twardość cudowna (miękka woda).
    Chlorki jak w "Żywcu".
    Zelazo i mangan do zdjęcia.
    Dwie propozycje:
    1. napowietracz + zbiornik hydroforowy bezprzeponowy + odzelaziacz (płukany wodą) + lampa UV
    2. zestaw hydroforowy (dowolny) + odzelaziacz regenerowany nadmanganianem potasu (np. ze złożem Greensand) + lampa UV.
    Jeżeli studnia jest głęboka, zachlorować studnię i instalację. Następnie jeszcze raz zrobić analizę biologiczną wody.

  8. #448

    Domyślnie

    Czy w Jeleniej Górze lub okolicach możesz polecić jakąś firmę zajmującą się uzdatnianeim H2O ?[/quote]

    witam i podłączam sie do pytania

  9. #449

    Domyślnie

    Studnia kopana o głębokości około 10m (lustro wody na ok. 8m).
    W chwili obecnej mam zamontowany zbiornik hydroforowy ocynk 200l i pompa w studni Espa acua 5.
    W najbliższych dniach planuję zachlorować (ClO2) studnię, porządnie przepłukać instalację i powtórzyć badanie wody.
    Czytałem, że przed odżelaziaczem (odmanganiaczem) należy montować filtr mechaniczny zastanawiam się czy jest sens montować dodatkowo na wejściu filtr węglowy lub (i) ceramiczny 0,3 mikrona (podobno zatrzymuje większość bakterii).
    Jeden gość radził mi kupno obudowy filtra narurowego 20'' i zasypanie go złożem Pyrolox, Greensand albo Crystalright w celu pozbycia się nadmiary żelaza i manganu, czy to zdałoby egazamin?

  10. #450

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Grundfos MQ 3-45 to hydrofor, czyli pompa i zbiornik hydroforowy w jednym.
    Zasada działania jest taka, że ta pompa nie potrzebuje zbiornika. Nie wiem dokładnie, ale elektronika (czujnik cićnienia albo przepływomierz) steruje obrotami pompy. Czyli zawsze (czy odkręcisz jeden kran, czy wszystkie w domu) masz zawsze takie samo ciśnienie. Zestaw: hydrofor (czyli w Twoim przypadku MQ 3-45) + zbiornik hydroforowy powinien teoretycznie zadziałać. W praktyce nie spotkałem się z takim rozwiązaniem. Może ktoś z forumowiczów ma takie doświadczenia?
    Może lepiej zastosować zwkłą pompę wirnikową?
    nie chcialabym przekombinowac, takze moze lepiej zakupie zwykla pompe wiernikowa, czy moglbys mi polecic jakas dobra pompe?

  11. #451
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    free_shop Dzięki wielkie za odpowiedzi!

    Wpis powyżej przypomniał mi tez o filtrach mechanicznych - wstępnym i pewnie za filtrami także powinny być. Jakie? Sznurkowe, odśrodkowe, krążkowe? 5, 10, 50 um?

    Czy 1300 netto za montaż tego to nie przesada? Czy dam radę zrobić to samemu z ew. pomocą hydraulika?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  12. #452

    Domyślnie

    Cytat Napisał mundi73, kafelka
    Czy w Jeleniej Górze lub okolicach możesz polecić jakąś firmę zajmującą się uzdatnianeim H2O ?
    Przykro mi, ale w okolicach Jeleniej Góry nie mam znajomych ani też wrogów . Chętnie, ale nikogo nie mogę polecić (może bym dostał jakąś działkę ). To nie znaczy, że nie ma w tych okolicach dobrych firm

  13. #453

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert11
    Studnia kopana o głębokości około 10m (lustro wody na ok. 8m
    To powinno wystarczyć , aby nie było bakterii. Chyba, że sąsiad ma nieszczelne szambo
    W najbliższych dniach planuję zachlorować (ClO2) studnię, porządnie przepłukać instalację i powtórzyć badanie wody.
    Jest to dobry pomysł (CiO2!). Życzę Ci, aby bakterie były tylko w instalacji. Najlepiej po chlorowaniu, jest podłączyć wąż do najdalszego kranu i wylewać wodę na trawę przez kilka (kilkanaście) godzin.
    Czytałem, że przed odżelaziaczem (odmanganiaczem) należy montować filtr mechaniczny zastanawiam się czy jest sens montować dodatkowo na wejściu filtr węglowy lub (i) ceramiczny 0,3 mikrona (podobno zatrzymuje większość bakterii).
    Teoretycznie, tak! Montuje się filtry mechaniczne (100 lub 200 mikronów) przed urządzeniami. Chodzi o zabezpieczenie głowic filtrów np. przed "porysowaniem". Za filtrami montuje się filtry tzw. "końcowe" (od 100 do 1 mikrona). Jest to norma w przypadku dużych instalacji (np. woda butelkowana).
    W praktyce w domkach jednorodzinnych się tego nie stosuje. No chyba, że Klient chce mieć "full wypas" . Z drugiej strony, każda firma zabezpiecza się i nie daje gwarancji na urządzenia, jeżeli nie ma filtra wstępnego (przed urządzeniami).
    Filtr węglowy montuje się na końcu.
    Co do filtra ceramicznego, to się nie znam, nie stosowałem. Nie wiem, czy przepuści takie ilości wody (np. 1m3/godz. - średni wypływ do wanny)
    Jeden gość radził mi kupno obudowy filtra narurowego 20'' i zasypanie go złożem Pyrolox, Greensand albo Crystalright w celu pozbycia się nadmiary żelaza i manganu, czy to zdałoby egazamin).
    Chyba nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Zwykły filtr narurowy wymaga odpowiedniej przeróbki (fachowo nazywa się to "wstawieniem rury z koszem ssawnym"). W zależności od zastosowanego złoża należałoby go płukać co jakiś czas (może się okazać, że np. co 2 tygodnie), Pyrolox- wodą, Greensand-roztworem nadmanganianu potasu, Cryslalright-roztworem soli kuchennej. Wystarczająco zniechęciłem ?
    W Twoim przypadku wystarczy wstawić aspiraror (napowietrzacz) przed zbiornikiem hydroforowym oraz zamontować odżelaziacz.

  14. #454

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Czy 1300 netto za montaż tego to nie przesada? Czy dam radę zrobić to samemu z ew. pomocą hydraulika?
    Cena zalezy od materiału z jakiego jest wykonana instalacja, oraz czy wykonuje ją hydraulik, czy firma sprzedająca filtry.
    Hydraulik, robiący w miedzi, zawołany do podłączenia filtrów może sobie zażyczyć nawet 1500 zł (brutto). Firma sprzedająda filtry wykona montaż za 1000 zł. Jeżeli masz hydraulika na miejscu, który robi Ci całą instalację w domu, możesz zapłacić 500 zł.
    Oczywiście są to przykładowe ceny, wszystko zależy od tego, kogo zatrudnisz, oraz od kosztów materiałów.

  15. #455

    Domyślnie

    Cytat Napisał DZIDZIAK
    nie chcialabym przekombinowac, takze moze lepiej zakupie zwykla pompe wiernikowa, czy moglbys mi polecic jakas dobra pompe?
    Przekombinować, to może nie, ale przepłacić TAK
    Nie będę Ci doradzał w sprawie pomp, bo się nie znam
    Najlepiej póść do firmy, która zajmuje się sprzedażą i serwisem pomp.
    Najpierw zdecyduj się na filtry, a później kup pompę.
    Chodzi o to, aby pompa "miała siłę wypłukać filtry". Uwierz mi, ale potrzeba o wiele więcej wody, niż do mycia rąk.
    Dla przykładu: do wanny potrzebujesz 1- 1,5 m3/h (przy ciśnieniu 0,5 bara). Do wypłukania filtra może być potrzebne 2,5 m3/h (np. przy ciśnieniu 2 bary).

  16. #456
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Cena zalezy od materiału z jakiego jest wykonana instalacja, oraz czy wykonuje ją hydraulik, czy firma sprzedająca filtry.
    Instalacja jest z plastiku, hydraulik jest mi jeszcze winien dokończenie kotłowni a firma sprzedająca cały sprzęt chce 1300 netto. Co sądzisz?

    No i te filtry wstępne/końcowe mechaniczne - jaki i o jakiej dokładności jest potrzebny?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  17. #457

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje.
    Niestety z tego co czytam w innych postach to chyba będę jeszcze musiał wymienić pompę na "mocniejszą" ale to dopiero po konsultacji ze sprzedawcą odżelaziacza.
    Czy znasz może kogoś sprawdzonego z okolic Bielska-Białej, kto sprzedaje odżelaziacze?

  18. #458
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    No i te filtry wstępne/końcowe mechaniczne - jaki i o jakiej dokładności jest potrzebny?
    Sorry - już doczytałem w innej odpowiedzi
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  19. #459

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Przekombinować, to może nie, ale przepłacić TAK
    Nie będę Ci doradzał w sprawie pomp, bo się nie znam
    Najlepiej póść do firmy, która zajmuje się sprzedażą i serwisem pomp.
    Najpierw zdecyduj się na filtry, a później kup pompę.
    Chodzi o to, aby pompa "miała siłę wypłukać filtry". Uwierz mi, ale potrzeba o wiele więcej wody, niż do mycia rąk.
    Dla przykładu: do wanny potrzebujesz 1- 1,5 m3/h (przy ciśnieniu 0,5 bara). Do wypłukania filtra może być potrzebne 2,5 m3/h (np. przy ciśnieniu 2 bary).
    dzieki za odpowiedz. Na filtr juz sie zdecydowalam BLUE 1054 GS, teraz musze poszukac dobrej pompy, polecano mi grudfos JP6 tylko ze przeczytalam ze wielkosc zbiornika 200 L a mialam miec 300L

  20. #460

    Domyślnie

    Witam
    właśnie dostałem wyniki badań wody ze studni głębinowej, niestety jest tam trochę żyjątek których chciałbym się pozbyć (przez parę dni otwór studni nie był zabezpieczony i mogła dostać się do niego deszczówka, więc zakładam że chlorowanie powinno załatwić sprawę) Przejrzałem forum i niestety nie znalazłem bliższych informacji o samym chlorowaniu. Stąd moje pytania, jak wygląda zabieg chlorowania,? można go wykonać samemu czy lepiej zlecić to jakieś firmie, gdzie można dostać podchloryn ewentualnie inne środki do dezynfekcji?

Strona 23 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony