dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 502 z 755
Pokaż wyniki od 10.021 do 10.040 z 15099
  1. #10021

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Twardość jest wysoka więc zmiękczacz raczej powinien być większy (proponuję 30 litrów złoża). Oczywiście przy założeniu jakiegoś średniego zużycia wody (przyjąłem 10 m3 miesięcznie).
    Druga sprawa to poziom sodu - przy zmiękczeniu z takiej twardości, jego poziom w wodzie będzie prawdopodobnie przekraczał normę. Z tego powodu pomysł na dodatkowy kran z wodą niefiltrowaną (lub mieszaną) to wcale nie najgorszy pomysł...
    Poza zmiękczaczem wystarczy filtr wstępny - zwykły piankowy, narurowy, np. 20 um.
    Bardzo dziękuję za reakcję.
    Liczyłam się z tym, że woda po zmiękczeniu nie będzie odpowiednia do nadmiernego spożycia. Czy czymś jeszcze grozi wysoki poziom sodu? Czy lepiej będzie nie zmiękczać wody do minimum, tylko zostawić kilka stopni twardości?
    Czy najpopularniejsze zmiękczacze: Denver Plus 30, Watermark 30, czy Ecoperla Toro, czy Aqua-Soft Basic 30 to dobre wybory? Jeśli tak, to który najlepszy? Cena ~2500zł jest przewidziana w budżecie na to urządzenie.
    Jednak popularny portal aukcyjny kusi urządzeniami za niecałe 1500zł i dla mnie jako laika nie ma między nimi różnicy. Domyślam się, że cena ma znaczenie przy żywotności tych urządzeń? Bo w działaniu producenci obiecują to samo. Są też jeszcze droższe urządzenia, pod jakim względem są one lepsze?

  2. #10022
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał wildling Zobacz post
    Liczyłam się z tym, że woda po zmiękczeniu nie będzie odpowiednia do nadmiernego spożycia.
    Dobrze to ujęłaś - "nadmiernego spożycia". Przy normalnym używaniu takiej wody nie poczujesz różnicy (chyba, że masz jakieś konkretne medyczne przeciwwskazania).

    Czy najpopularniejsze zmiękczacze: Denver Plus 30, Watermark 30, czy Ecoperla Toro, czy Aqua-Soft Basic 30 to dobre wybory? Jeśli tak, to który najlepszy?
    Z tych wymienionych tylko Basic ma solidną głowicę - reszta to chińczyki.

    Cena ~2500zł jest przewidziana w budżecie na to urządzenie.
    Jednak popularny portal aukcyjny kusi urządzeniami za niecałe 1500zł i dla mnie jako laika nie ma między nimi różnicy. Domyślam się, że cena ma znaczenie przy żywotności tych urządzeń? Bo w działaniu producenci obiecują to samo. Są też jeszcze droższe urządzenia, pod jakim względem są one lepsze?
    Tańsze urządzenia mają przede wszystkim niższą jakość komponentów lub nie mają niektórych (niby drobnych) dodatków (np. brak zaworu solankowego). Przekłada się to na żywotność urządzenia, czasami też na jakość wody (np. tanie żywice jonowymienne potrafią przez długi czas wypłukiwać z siebie duże ilości zanieczyszczeń - to nie są rzeczy "widoczne gołym okiem") lub wygodę obsługi (np. brak zaworu obejścia czy mieszacza).
    Podam Ci przykład... wybierając zmiękczacz z tanią, chińską głowicą podejmujesz jakieś tam ryzyko, że ta głowica ulegnie awarii. Ryzyko nie jest duże, bo przecież masz jeszcze inne zabezpieczenia (np. zawór solankowy). Ale jak wybierzesz zmiękczacz także bez tego zabezpieczenia to ryzyko się kumuluje i droga do zalania mieszkania/domu robi się coraz prostsza. Nie ma co panikować (nie chcę straszyć) ale takie rzeczy się zdarzają. Nawet najlepsze urządzenie może się zepsuć - pytanie jak duże ryzyko jesteś w stanie przyjąć kosztem ceny
    W drugą stronę, czyli bardzo drogie urządzenia dają już tylko korzyści w stylu "sterowanie przez WiFi" czy lampkę w zbiorniku soli...
    Kwota 2500-3000 jest już raczej na poziomie zapewniającym porządną jakość.

  3. #10023

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    O ile nie ustawiłeś takiej twardości na mieszaczu to taki wynik oznacza problem ze zmiękczaczem.
    Dlaczego ten wynik oznacza problem? Woda jest zbyt miękka? Dlaczego jest to problemem?

  4. #10024
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Jesli na mieszaczu ustawiles twardosc 0 a wychodzi wiecej to masz problem z urzadzeniem.

  5. #10025

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    Jesli na mieszaczu ustawiles twardosc 0 a wychodzi wiecej to masz problem z urzadzeniem.
    Instalator powiedział, ze twardość 0 nie jest dobra dla zdrowia i ustawił na 3 st niemieckie. I taka twardość mniej więcej jest.

  6. #10026
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Ustawione 3 a wychodzi ci 7 wiec tez nie jest ok, z tego co sie orientuje 0 lub 3 bedzie miało podobny efekt dla zdrowia, zalezy ile tej wody pijesz. Mi jak stacja szwankowala to juz przy 4 st fr mialem na wszystkim osad (mimo ze jest to woda bardzo miekka). Po to tez montowalem stacje aby sie go pozbyc, a na zupe czy do picia nie gotowanej zawsze mozna pobrac przed stacją lub podprowadzic do kuchni dodatkową linię.

  7. #10027

    Domyślnie

    Koledzy i koleżanki,

    borykam się z problemem jakości wody w domu. Dom mam nowy (mieszkamy mniej niż rok), podłączony do wodociągu (Poznań - Aquanet). W domu został zainstalowany refiner (zmiękczacz + aktywne złoże węglowe) Ecowater ERM 20CE+ i znajduje się on na głównym przyłączu za wodomierzem, więc cała woda w domu płynie przez niego. Problem jest z tą wodą z refinera taki, że 1) jest bardzo gorzka w smaku, na tyle, że nie nie da się jej pić bezpośrednio 2) pozostawia biały osad (zmywalny, ale uciążliwy) na zlewie, w zmywarce, na kabinie prysznicowej, na bateriach itd. 3) armatura w kolorze chromu ma tęczowe naloty (niezmywalne) 4) w odpływie liniowym kabiny prysznicowej (aluminiowe korytko) rosną kamyczki, dość miękkie i białe po rozkruszeniu (trochę jak kreda czy jak wapień).
    Woda na wejściu ma podobno 19 stopni twardości (tak zmierzyła firma montująca) i na tyle jest nastawione urządzenie, zmiękczana jest do zera. Nastawa zawartości żelaza - 0.0 ppm. Przed refinerem jest filtr mechaniczny, dość szybko po wymianie robi się herbaciany ("niegroźne przebarwienia wody" jak to nazywa Aquanet, czyli pewnie rdza ze starych rur). Refiner regeneruje się dość często - powiedzmy średnio co 4 dni. Średnie dzienne użycie wody 450 litrów - 2 dorosłych 3 małych dzieci (duża wanna często w użytku) a jego wydajność to około 2000 litrów. Refiner działa już ponad rok (podłączony był wcześnie) i problem z wodą był cały czas ten sam, nie nastąpiło jakieś nagłe pogorszenie. Firma odpowiedzialna za montaż i serwis urządzenia "nie widzi problemu". Czy można jakoś zbadać wodę, aby ustalić czym jest zanieczyszczona czy też można np. od razu po objawach stwierdzić, że np. refiner jest wadliwy i za mocno "soli" wodę?
    Ostatnio edytowane przez wlw88 ; 16-12-2017 o 15:41

  8. #10028

    Domyślnie

    O, w końcu ktoś z Ecowater co ja chciałem kupić. To ten nowy model z wifi? Tęczowe naloty to mi się kojarzy tylko z benzyną w wodzie lub podobnymi chemikaliami. Jak rosną kamyczki wapienne to chyba zmiękczacz nie radzi sobie z tą wodą? Może zbyt mało złoża, za mały kupiony zmiękczacz.

  9. #10029

    Domyślnie

    Ja mam model ERM 20CE+ (złoże 20 litrów) a z tego co wiem, WiFi jest osobnym modułem, który można zamontować m. in. do mojego urządzenia (Hydrolink WiFi). Zważywszy, że soli sypię raz na pół roku, to nie potrzebuję WiFi za ponad 1000zł żeby sprawdzać na telefonie czy soli brakuje
    Wydajność urządzenia nie powinna być problemem. Producent podaje wydajność przy 18 stopni niemieckich na poziomie 4700 litrów a u mnie jakby połowa tego (na protokole przeglądu po pierwszym roku mam wpisane 18 stopni właśnie)... A te kamyczki są nietypowe bo są miękkie, nie jest taki twardy kamień typowy dla twardej wody, a są one właśnie miękkie tak, że w palcach je można kruszyć i "rozsmarować". Jak kreda. Do tego nie pokrywają powierzchni tak jak kamień z twardej wody, a tworzą takie właśnie małe grudki dookoła odpływu.

    Sąsiad ma Viesmanna (tylko zmiękczacz a nie refiner) i tam w środku też jest Ecowater (całe złoże).

    EDIT
    rzeczone kamyczki przy odpływie oraz po rozsmarowaniu palcem. Sól??? Lizać nie zamierzam...
    https://drive.google.com/drive/folde...A9N6yCuTTjvNAz
    Ostatnio edytowane przez wlw88 ; 16-12-2017 o 15:50

  10. #10030

    Domyślnie

    To chyba jeszcze stary model. Nowe to eVOLUTION. Musisz poczekać co napisze @qbek17, on tu ekspert od zmiękczaczy. Moim zdaniem tak nie powinno być. Gdzieś popełniasz jakiś błąd, albo sam zmiękczacz coś źle robi.

  11. #10031

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Z tych wymienionych tylko Basic ma solidną głowicę - reszta to chińczyki.
    Oki, czyli radzisz kupić Aqua-Soft Basic 30? Czy jakieś jeszcze inne wchodzą w grę? Czy mógłbyś coś podrzucić w wymienionej kwocie 2500-3000?
    Czytałam na forum, że polecasz konkretne głowice i złoża i inne części składowe, ale nie znalazłam firmy, która by tak składała.

  12. #10032
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    Zważywszy, że soli sypię raz na pół roku ....]
    ile tej soli sypiesz ze regeneracja jest co 4 dni a wystarcza na pol roku?

  13. #10033

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    ile tej soli sypiesz ze regeneracja jest co 4 dni a wystarcza na pol roku?
    Zasobnik jest duży.Poprzednim razem wsypałem 3 worki 25kg co dało poziom 6 czy 7 na wskaźniku (czyli wszedłby spokojnie jeszcze jeden worek) ale na przyszłość będę sypał mniej, bo jak jest tak dużo, to pył z tabletek na dole się zbiera i zbryla, więc nie będę sypał po więcej niż 2 worki na raz. Po tamtym zasypaniu pokazywał mi że soli starczy na ponad 200 dni a teraz pokazuje że zostało 30. Dosypywałem jakoś w czerwcu/lipcu więc średnio mu z tym liczeniem idzie.

  14. #10034

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    Ustawione 3 a wychodzi ci 7 wiec tez nie jest ok, z tego co sie orientuje 0 lub 3 bedzie miało podobny efekt dla zdrowia, zalezy ile tej wody pijesz. Mi jak stacja szwankowala to juz przy 4 st fr mialem na wszystkim osad (mimo ze jest to woda bardzo miekka). Po to tez montowalem stacje aby sie go pozbyc, a na zupe czy do picia nie gotowanej zawsze mozna pobrac przed stacją lub podprowadzic do kuchni dodatkową linię.
    No ale 3 stopnie niemieckie to chyba ok 7 stopni francuskich. Podkręcić uzdatniacz do 0?

  15. #10035

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    Zasobnik jest duży.Poprzednim razem wsypałem 3 worki 25kg co dało poziom 6 czy 7 na wskaźniku (czyli wszedłby spokojnie jeszcze jeden worek) ale na przyszłość będę sypał mniej, bo jak jest tak dużo, to pył z tabletek na dole się zbiera i zbryla, więc nie będę sypał po więcej niż 2 worki na raz. Po tamtym zasypaniu pokazywał mi że soli starczy na ponad 200 dni a teraz pokazuje że zostało 30. Dosypywałem jakoś w czerwcu/lipcu więc średnio mu z tym liczeniem idzie.
    Ja przy tym samym modelu mam sól na poziomie 2 i informację, że starczy jej na 147 dni... Dzienne średnie zużycie to wg wskazań uzdatniacza 180l. Też mam osad: biały ale trudno zmywalny
    Ostatnio edytowane przez chester07 ; 16-12-2017 o 19:52

  16. #10036
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał chester07 Zobacz post
    No ale 3 stopnie niemieckie to chyba ok 7 stopni francuskich. Podkręcić uzdatniacz do 0?
    Dokładnie tak, skrec mieszacz na 0, sprawdz czy zmiekcza do 0. Jesli tak to uzywaj takiej wody, obserwuj nalot i sprawdzaj czy przed samą regeneracja tez jest miekka, pamietaj ze w boilerze woda dluzszy czas sie wymienia na calkowicie miekka.

  17. #10037
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlw88 Zobacz post
    Zasobnik jest duży.Poprzednim razem wsypałem 3 worki 25kg co dało poziom 6 czy 7 na wskaźniku (czyli wszedłby spokojnie jeszcze jeden worek) ale na przyszłość będę sypał mniej, bo jak jest tak dużo, to pył z tabletek na dole się zbiera i zbryla, więc nie będę sypał po więcej niż 2 worki na raz. Po tamtym zasypaniu pokazywał mi że soli starczy na ponad 200 dni a teraz pokazuje że zostało 30. Dosypywałem jakoś w czerwcu/lipcu więc średnio mu z tym liczeniem idzie.
    Cos mało tej soli idzie, moze jak sie zrobił MOST SOLNY to nie pobierało tyle co powinno

  18. #10038

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    Cos mało tej soli idzie, moze jak sie zrobił MOST SOLNY to nie pobierało tyle co powinno
    Mogło tak być przez chwilę dopóki go nie rozbiłem, stąd mój wniosek żeby w przyszłości sypać mniej. Tym niemniej nie widzę w tym związku z objawami, woda nie jest twarda - przeciwnie, jest całkowicie miękka. Jednak problemy jak opisane powyżej, plus sucha skóra i włosy suche jak nieugotowany makaron krajanka.

  19. #10039
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Masz ustawione zmiekczanie do 0?

  20. #10040

    Domyślnie

    Tak, tylko na bypassie się reguluje i zawsze jak serwis jest to sprawdza testerem chemicznym, wpisane mam na protokole 0 stopni.

Strona 502 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony