dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 520 z 756
Pokaż wyniki od 10.381 do 10.400 z 15105
  1. #10381

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    A jakiej wielkości zbiornik?
    Zbiornik 10x54

    Wody brudnej nie badałem.
    Za odżelaziaczem mam filtr mechaniczny. miałem wkład 10um i nic nie wyłapywał, więc zamontowałem wkład 1um i po tych dwóch miesiącach z brudną wodą nie widać na nim zabrudzeń. Nadal jest praktycznie biały.
    Jak zostawię tą najbrudniejszą wodę w wiadrze to częściowo się ustoi. Osad opadnie na dno w postaci takiej ciemnej mazi. Nie ma w niej grudek, nic nie jest wyczuwalne w palcach.
    Po zakonczeniu płukania 50l/min mam z kranu około 100l brudnej wody.
    Po zakonczeniu płukania 30l/min mam z kranu około 20l lekko szarej wody.

    Co bym nie robił to jak nie pobieram wody kilka godzin to zaczyna lecieć czarna.
    Zostawiłem też filtr na kilka dni z zakreconym bypassem i wyłączonym płukaniem jednak efekt jest taki sam - czarna woda.

    Czyli obstawiasz za słabe płukanie?
    Czy może jest za mocne i złoże się ściera?

  2. #10382
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawadzony Zobacz post
    Zbiornik 10x54

    Wody brudnej nie badałem.
    Za odżelaziaczem mam filtr mechaniczny. miałem wkład 10um i nic nie wyłapywał, więc zamontowałem wkład 1um i po tych dwóch miesiącach z brudną wodą nie widać na nim zabrudzeń. Nadal jest praktycznie biały.
    Jak zostawię tą najbrudniejszą wodę w wiadrze to częściowo się ustoi. Osad opadnie na dno w postaci takiej ciemnej mazi. Nie ma w niej grudek, nic nie jest wyczuwalne w palcach.
    Po zakonczeniu płukania 50l/min mam z kranu około 100l brudnej wody.
    Po zakonczeniu płukania 30l/min mam z kranu około 20l lekko szarej wody.

    Co bym nie robił to jak nie pobieram wody kilka godzin to zaczyna lecieć czarna.
    Zostawiłem też filtr na kilka dni z zakreconym bypassem i wyłączonym płukaniem jednak efekt jest taki sam - czarna woda.

    Czyli obstawiasz za słabe płukanie?
    Czy może jest za mocne i złoże się ściera?
    50l/min to poprawna prędkość płukania dla 10" Pyroloxa.
    Złożaw butli nie masz za dużo.
    W czasie płukania złoże się ściera, ale mówimy o 2% rocznie, nie powinno to wygenerować takiej ilości syfu, po za tym, większość tego co się zetrze leci od razu do kanalizacji i masz po płukaniu wstecznym masz krótkie płukanie w kierunku filtracji, wiec powinno zwszystko zniknąć. Filtr postoi jak rozumiem, to znowu leci z niego czarna woda. NA róznych złożach.

    Hydrozagadka normalnie. Ja bym odstany osad zaniósl do sanepidu, powiedział że to z wody studziennej i spytał o możliwość identyfikacji.

    Czy probowałeś filtr odłączyć? Czy woda prosto ze studni jest OK, czy też generuje taki czarny syf?

    Bo jeśli filtr 1um czyli bardzo dokładny niczego nie zatrzymuje, to i Pyrolox tego nie zatrzyma, czyli może być tak, żę coś dziwnego i niezwykle drobnego przełazi Ci z wody.

  3. #10383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Czy probowałeś filtr odłączyć? Czy woda prosto ze studni jest OK, czy też generuje taki czarny syf?
    Wystarczy że zakręcę bypass i spuszczę wodę z rur i jest czysta:



    jest troche żółtawa, ale to woda napowietrzona w hydroforze 300l.
    Jak pobieram wodę przed hydroforem to jest kryształ. Zawsze była czysta. Po podłączeniu odżelaziacza są takie historie.

    Teraz od tygodnia używam wody z pominiętym filtrem i zero problemów z czarną wodą.

    Obserwując odpływ filtra w trakcie płukania to na początku BACKWASH jest trochę szara i z czasem się oczyszcza. W trakcie RINSE tylko przez chwilę jest szara, później jest kryształ. A po zakonczeniu regeneracji i odkręceniu kranu mamy czarną wodę.

  4. #10384
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawadzony Zobacz post
    Wystarczy że zakręcę bypass i spuszczę wodę z rur i jest czysta:



    jest troche żółtawa, ale to woda napowietrzona w hydroforze 300l.
    Jak pobieram wodę przed hydroforem to jest kryształ. Zawsze była czysta. Po podłączeniu odżelaziacza są takie historie.

    Teraz od tygodnia używam wody z pominiętym filtrem i zero problemów z czarną wodą.

    Obserwując odpływ filtra w trakcie płukania to na początku BACKWASH jest trochę szara i z czasem się oczyszcza. W trakcie RINSE tylko przez chwilę jest szara, później jest kryształ. A po zakonczeniu regeneracji i odkręceniu kranu mamy czarną wodę.
    Czyli filtr/złoże winne. Ja bym oddał tą brduną wodę do badania w takim razie i się dowiedział czym ten osad jest. SKoro filtr jest sprawny i poprawnie eksploatowany.
    Woda z płukania powinna być bardziej brązowa, pomarańćzowa od żelaza a nie czarna/szara. Czarne, to tlenki magnanu, ale Ty tego manganu masz znikome ilości.

  5. #10385
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Czyli filtr/złoże winne.
    To ewidentnie pył ze złoża... i o ile woda po regeneracji ma całkiem normalne objawy to dziwne jest to że robi się ciemna po odstaniu kilku godzin.
    Może woda jakoś reaguje z tym konkretnym typem złoża (w końcu były dwa złoża tego samego typu) powodując taki efekt?

  6. #10386

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    dziwne jest to że robi się ciemna po odstaniu kilku godzin.
    Krótki eksperyment wygląda tak:

    złoże zostawione w szklance na kilka dni nie powoduje zabarwienia wody



    Dopiero jak się potrząśnie przez chwilę szklanką to zaczyna barwić:



    Wygląda to tak:

    https://photos.app.goo.gl/i6VlgRF0wZfOTnHB3

  7. #10387
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzes_

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam,

    W najbliższym czasie przeprowadzam sie do nowego domu. W temacie wody jestem zielony, prosiłbym o porade czy cos z ta wodą trzeba robić. Jezeli tak to co tam zamontować.
    Rodzina 2+2. Dane pochadza ze strony wodociągów:

    Barwa <5 mg/l Pt
    Mętność 0.6 NTU
    pH 7.7
    Przewodność el.właściwa w 25ºC - 634 µS/cm

    Stężenie amoniaku <0.064 mg/l NH4
    Stężenie azotanów 7.6 mg/l NO3
    Stężenie azotynów <0.05 mg/l NO2
    Stężenie żelaza 84 µg/lFe
    Stężenie manganu 6.84 µg/l Mn
    Sumaryczna zawartość Ca+Mg (Twardość ogólna)
    mg/l CaCO3 - 302
    mmol/l CaCO3 - 3
    dH ( O n) - 16.9

  8. #10388
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzes_ Zobacz post
    Dane pochadza ze strony wodociągów:

    dH ( O n) - 16.9
    Jeśli to wodociąg to w zasadzie wszystko powinno być w porządku i nie musisz robić nic. Jedyne co może sprawiać jakiś dyskomfort w czasie użytkowania to twardość, która jest w normie, ale jednak nie najniższa i będzie powodować osady. Jeśli chcesz (bo nie musisz) to możesz zamontować zmiękczacz wody na wejściu do domu. Wielkość standardowa (ok 25 litrów złoża) powinna być wystarczająca na 4 osoby... chyba, że znasz dokładniejsze dane o zużyciu wody? Koszt dobrego urządzenia to ok.2500-3000 PLN

  9. #10389
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawadzony Zobacz post
    Krótki eksperyment wygląda tak:

    złoże zostawione w szklance na kilka dni nie powoduje zabarwienia wody
    A zrob taki eksperyment. To co masz w szklance, wyplucz na sitku kuchannym. Od razu po solidnym wyplukaniu i wstrząsnieciu nie powinno zabarwaić wody.
    Jesli tak jest, to odstaw z wodą na te pare dni bez mieszania i kombinowania, i wstrząśnij jeszcze raz. Pojawi się wtedy zabawrwienie? BO to by oznaczało, że w jakiś sposob faktycznie woda ze złożem reaguje.

  10. #10390

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Witam serdecznie!
    Czy woda o takich parametrach wymaga uzdatniania?







    Woda pobrana ze studni wierconej 2 m-ce temu.
    Będę wdzięczna za podpowiedź
    Pozdrawiam
    Witam ponownie! 5 m-cy temu pisałam powyższy post, w celu uzyskania informacji o ewentualnym uzdatnianiu wody. Od tego czasu woda nie była używana. Kilka razy uruchamiałam pompę na kilka godzin dziennie. Woda początkowo leci śmierdząca i lekko brunatna. Po niedługim czasie pompowania jest ok.
    Obecnie mam wodę rozprowadzoną w budynku i nie chcę jej puszczać w nowe instalacje. Przed montażem hydroforu instalatorzy przepompowali wodę, zanim trafiła do zbiornika. W zeszłym tygodniu hydraulicy spuścili wodę z hydroforu w celu podłączenia zbiornika CWU i całej reszty i znowu pojawił się nieprzyjemny zapach. Wg wyżej zamieszczonych wyników, woda jest ok. (być może mangan powoduje ten zapach?)
    Pytanie, co z tym fantem zrobić?
    Na razie puszczam wodę na ogród (z pominięciem zbiornika CWU), ale chciałabym już uruchomić bojler i móc korzystać z ciepłej wody. Być może sytuacja się poprawi, jak woda będzie regularnie używana, ale nie chciałabym takiej niepewnej wody pchać w nowe instalacje.
    Uzdatniacza nie mamy, tylko filtr samopłuczący Aqua Filter. Badania wody powtórzę niedługo.
    Dajcie znać, jakie kroki poczynić
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  11. #10391
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    W zeszłym tygodniu hydraulicy spuścili wodę z hydroforu w celu podłączenia zbiornika CWU i całej reszty i znowu pojawił się nieprzyjemny zapach. Wg wyżej zamieszczonych wyników, woda jest ok. (być może mangan powoduje ten zapach?)
    Pytanie, co z tym fantem zrobić?
    Mangan (a tym bardziej w takiej ilości) nie spowoduje zapachu. Możesz jakoś określić ten zapach? Gnilny czy jajowy? a może metaliczny?
    Na podstawie tamtych badań obstawiałbym te mikroorganizmy... i teraz podgrzanie wody może problem rozwiązać lub nasilić zależy jakie to organizmy
    Ale zacząłbym od ponowienia badań żeby wiedzieć czy woda ma stałe parametry.

  12. #10392

    Domyślnie

    Zdecydowanie jajowy
    Dzięki za szybki odzew.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  13. #10393
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Zdecydowanie jajowy
    To zdecydowanie siarkowodór. Zazwyczaj występuje razem z żelazem i manganem. Można go usuwać na odżelaziaczu lub częściowo przez napowietrzanie.

  14. #10394
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Wojak65
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cześć ponownie wszystkim !

    Widzę że znajomi (annatulipanna) też tutaj się udzielają

    Poniżej wklejam moje wyniki z badań wody z własnego ujęcie - jest tu wielu specjalistów którzy się znają na rzeczy - proszę o pomoc w doborze odpowiedniego zestawu do uzdatnienia.

    Dzięki wielkie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-04-04_08h37_03.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	410445
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-04-04_08h37_23.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	410446

  15. #10395
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojak65 Zobacz post

    Poniżej wklejam moje wyniki z badań wody z własnego ujęcie - jest tu wielu specjalistów którzy się znają na rzeczy - proszę o pomoc w doborze odpowiedniego zestawu do uzdatnienia.

    Dzięki wielkie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-04-04_08h37_03.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	410445
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-04-04_08h37_23.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	410446
    Trochę słabo widać wartości, ale jest sporo żelaza i manganu, do tego niskie pH - to nie wróży nic prostego do usunięcia. Kwestia twardości to twój wybór (można usuwać, można zostawić).
    Podaj trochę informacji o instalacji - jaka pompa, jaki hydrofor, jakie zużycia wody, co ze ściekami?

  16. #10396

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To zdecydowanie siarkowodór. Zazwyczaj występuje razem z żelazem i manganem. Można go usuwać na odżelaziaczu lub częściowo przez napowietrzanie.
    No to się trochę zmartwiłam. Czytałam coś o napowietrzaniu właśnie w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu. I tutaj lepiej mieć hydrofor bez membrany. Albo jakiś zbiornik do napowietrzania przed hydroforem? A ja mam piękny, nowy hydrofor przeponowy.
    Możecie zaproponować jakiś odżelaziacz, który spełnił by to zadanie i nie puścił nas z torbami?
    Wczoraj oglądałam w necie jakieś uzdatniacze, które usuwają twardość, żelazo i mangan. Ale trochę to kosztuje
    Chociaż, jak już trzeba coś instalować, to fajnie byłoby mieć i zmiękczacz.
    Przypomnę tylko, że ten zapach zanika po niedługim czasie pompowania. Tylko przy uruchomieniu pompy czuć smrodek. No i woda odstana w hydroforze też dawała po nosie.
    Dziękuję bardzo za informacje qbek17.


    Ps. Cześć Wojaku Śledzisz mnie??

    Widzę, że badania zrobione. Teraz musimy jakoś doprowadzić wodę do porządku
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 04-04-2018 o 09:51
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  17. #10397
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    No to się trochę zmartwiłam. Czytałam coś o napowietrzaniu właśnie w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu. I tutaj lepiej mieć hydrofor bez membrany. Albo jakiś zbiornik do napowietrzania przed hydroforem? A ja mam piękny, nowy hydrofor przeponowy.
    Możecie zaproponować jakiś odżelaziacz, który spełnił by to zadanie i nie puścił nas z torbami?
    Są odżelaziacze z napowietrzaniem, ale to nie są tanie rzeczy. Po drugie - żeby coś dobrać potrzebne byłyby aktualne wyniki bo skoro jest zapach to może też być żelazo i mangan (pytanie ile).
    Wczoraj oglądałam w necie jakieś uzdatniacze, które usuwają twardość, żelazo i mangan. Ale trochę to kosztuje
    Kosztuje, ale akurat nie usuwa siarkowodoru więc nie tędy droga.

  18. #10398

    Domyślnie

    Co racja, to racja Dzięki!
    Żelazo i mangan to jedyne związki, które pojawiły się przy pierwszym badaniu.
    Czyli teraz muszę jak najszybciej wykonać ponowne badanie.
    A czy mam robić oznaczenie wszystkich poprzednio badanych składników? Czy coś dodać, coś pominąć?
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  19. #10399
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Co racja, to racja Dzięki!
    Żelazo i mangan to jedyne związki, które pojawiły się przy pierwszym badaniu.
    Czyli teraz muszę jak najszybciej wykonać ponowne badanie.
    A czy mam robić oznaczenie wszystkich poprzednio badanych składników? Czy coś dodać, coś pominąć?
    Te wszystkie parametry są zazwyczaj w zestawie badań.
    Dobrze mieć w badaniach pH i utlenialność.
    NIe jesteś pierwsza która ma piękny hydrofor przeponowy gdy się zorientuje że bezprzeponowy byłby lepszy

    Ważne też, żeby wodę solidnie przepompować przed pobraniem próbki do badań. Na tyle żeby całą woda stojąca w studni i hydroforze się wypompowałą a do badania zostałą pobrana bezpośrednio z warstwy wodonośnej. Woda stojąca może mieć zafałszowane wyniki (coś się w odzie wytrąca i opada na dno). No powinna też iść przez żadne filtry.

  20. #10400
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    A czy mam robić oznaczenie wszystkich poprzednio badanych składników? Czy coś dodać, coś pominąć?
    Możesz pominąć to co było poniżej granicy oznaczalności, a dodać np utlenialność... chociaż z drugiej strony - te parametry też się mogły zmienić i jeśli to nie zrobi dużej różnicy w cenie to może nie warto z nich rezygnować?

Strona 520 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony