dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 607 z 755
Pokaż wyniki od 12.121 do 12.140 z 15099
  1. #12121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    witam. chciałem poruszyć temat różnic pomiędzy zmiękczaczami wody. Są to różne półki cenowe ale przecież robią to samo. Mozna kupić stację za 1500zł i 3500. zrobią to samo, a różnice w cenie widać. Nie biorę tu pod uwagę różnice w zużyciu soli czy wody, bo myślę, że są to różnice pomijalne. Taką stacje za 2 tyś można kupić z 10 letnią gwarancją na całość, złoże to samo wiec..... głowica - ok ale skoro ma działać 10 lat na gwarancji to pewnie i wiecej podziała.
    Tak więc proste pytanie - przyda się na pewno dla przyszłych nabywców. Co ma skłonić do wydania 2krotnie większych pieniędzy???? Bardzo prosze o informacje.

  2. #12122
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygi72 Zobacz post
    witam. chciałem poruszyć temat różnic pomiędzy zmiękczaczami wody. Są to różne półki cenowe ale przecież robią to samo. Mozna kupić stację za 1500zł i 3500. zrobią to samo, a różnice w cenie widać. Nie biorę tu pod uwagę różnice w zużyciu soli czy wody, bo myślę, że są to różnice pomijalne. Taką stacje za 2 tyś można kupić z 10 letnią gwarancją na całość, złoże to samo wiec..... głowica - ok ale skoro ma działać 10 lat na gwarancji to pewnie i wiecej podziała.
    Tak więc proste pytanie - przyda się na pewno dla przyszłych nabywców. Co ma skłonić do wydania 2krotnie większych pieniędzy???? Bardzo prosze o informacje.
    To trochę jak ze wszystkim co nas otacza. Robiąc remont lub budując dom zawsze mamy wybór tańszych i droższych materiałów.

    10 letnia gwarancja musi obejmować dodatkowe serwisy lub całkowicie pomija części eksploatacyjne. Nikt nie da 10 lat gwarancji na cały system, bez dodatkowych obostrzeń. To tak jak z gwarancjami samochodów. Jest 7 lat gwarancji, ale obowiązkowe serwisy oraz wymiany nie obowiązują części eksploatacyjnych. Warto wczytać się w kartę gwarancyjną lub zapytać sprzedawcę. Zdarza się, że to 10 lat jest tak kalkulowane, że wydatek na obowiązkowy serwis w razie czego i tak pokryje koszt ewentualnej wymiany całego sprzętu.

    Jeżeli natomiast chodzi o same różnice cenowe to mogą wynikać z wielu kwestii. Dobrej jakości komponenty są kilkukrotnie droższe od najtańszych odpowiedników. Nie mówimy tu nawet o samej jakości tworzywa, z której wykonane są kabinety zmiękczaczy, ale generalnie o budowę urządzeń, osprzętu (pływak itp.) i głowic. Kolejna sprawa to możliwość serwisowania droższego sprzętu. Przykładowo w głowicy Clack można wymienić wszystko, a sam producent zapewnia dostęp do części przez wiele, wiele lat.

    Kolejna sprawa do dostęp do serwisu, wsparcie techniczne. Ileż to razy mamy do czynienia z Klientami, którzy po roku od zakupu nie są w stanie skontaktować się ze swoim sprzedawcą. Nie mówiąc już o serwisach po 2, 3, 4 latach...
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  3. #12123
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Witam,
    Używam uzdatniacza od roku i wsypana sól się zbryliła, czy coś z tym powinienem zrobić?
    Chyba wsypałem za dużo (obecnie jest około 1/2 zasobnika), utworzyła się z tego jedna wielka skamielina / bryła.

    Rozwalać czy zostawić?
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #12124

    Domyślnie

    Witam,
    Co sądzicie o zmiękczaczach firmy Viteco?
    Np. KZW 20L
    Głowica BNT, producent Canature
    Złoże Purolite C100E

    Po otrzymaniu kilku wycen (zrobionych na podstawie parametrów wody) i przeczytaniu tego tematu, tak 2 lata wstecz, gdzie w zasadzie dwie rzeczy są istotne: złoże i głowica, brałem pod uwagę takie zmiękczacze sugerując się również ceną:
    - Ecoperla Toro - głowica Fobrite, złoże Lewatit, cena ok. 2500zł
    - Ecoperla Slimline CS24, głowice Erie, złoże Lewatit, cena ok. 3400zł
    - Supreme Soft 20 (lub 26), głowica ??, złoże Lewatit, cena ok. 2550zł (Soft26 - 2650zł)
    - Aqua-Soft Basic 25, głowica Clack, złoże Lewatit, cena ok. 2600zł

    Ale lokalny monter (który na etapie budowy 10 lat temu wykonał u mnie instalację wodno-sanitarną) oferuje mi w/w Viteco za 1800zł (+ montaż). A że, montuje tylko takie oraz to, że zadowolony byłem z jego roboty to poważnie się zastanawiam czy nie wziąć go z tym Viteco...

  5. #12125

    Domyślnie

    Potłucz ją kijem od miotły.

  6. #12126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    pewnie ze są koszty serwisu, bo nie ma nic za darmo - 150zł. dostęp do czesci jest bo juz trochę istnieją. nie podaję firmy i nie namawiam, bo sam wziąłem inną ale zastanawiam się z czego te różnice jak ich nie widać. Fajnie jest czuć że jest powód dokładania do interesu. Porównania z samochodem do mnie nie trafiają, bo jak się jedzie mercem to się czuje że to nie maluch. W wypadku zmiękczacza cel jest wiadomy i osiągany w obu wypadkach.

  7. #12127
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Innov_

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-611
    Dzielnica
    Stanisławowska 47
    Posty
    310

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygi72 Zobacz post
    pewnie ze są koszty serwisu, bo nie ma nic za darmo - 150zł. dostęp do czesci jest bo juz trochę istnieją. nie podaję firmy i nie namawiam, bo sam wziąłem inną ale zastanawiam się z czego te różnice jak ich nie widać. Fajnie jest czuć że jest powód dokładania do interesu. Porównania z samochodem do mnie nie trafiają, bo jak się jedzie mercem to się czuje że to nie maluch. W wypadku zmiękczacza cel jest wiadomy i osiągany w obu wypadkach.
    Serwisowanie wcale nie jest rzeczą konieczną i niezbędną dla uzyskania efektu skutecznego uzdatniana wody
    Tu była reklama

  8. #12128
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Innov_

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-611
    Dzielnica
    Stanisławowska 47
    Posty
    310

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygi72 Zobacz post
    pewnie ze są koszty serwisu, bo nie ma nic za darmo - 150zł. dostęp do czesci jest bo juz trochę istnieją. nie podaję firmy i nie namawiam, bo sam wziąłem inną ale zastanawiam się z czego te różnice jak ich nie widać. Fajnie jest czuć że jest powód dokładania do interesu. Porównania z samochodem do mnie nie trafiają, bo jak się jedzie mercem to się czuje że to nie maluch. W wypadku zmiękczacza cel jest wiadomy i osiągany w obu wypadkach.
    Serwisowanie wcale nie jest rzeczą konieczną i niezbędną dla uzyskania efektu skutecznego uzdatniania wody
    Tu była reklama

  9. #12129
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    tak,tak,tak już dziękuję po raz kolejny, nie jestem zainteresowanym tym super sprzętem oferowanym przez Pana.

  10. #12130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał baarmi79 Zobacz post
    Witam,
    Co sądzicie o zmiękczaczach firmy Viteco?
    Np. KZW 20L
    Głowica BNT, producent Canature
    Złoże Purolite C100E

    Po otrzymaniu kilku wycen (zrobionych na podstawie parametrów wody) i przeczytaniu tego tematu, tak 2 lata wstecz, gdzie w zasadzie dwie rzeczy są istotne: złoże i głowica, brałem pod uwagę takie zmiękczacze sugerując się również ceną:
    - Ecoperla Toro - głowica Fobrite, złoże Lewatit, cena ok. 2500zł
    - Ecoperla Slimline CS24, głowice Erie, złoże Lewatit, cena ok. 3400zł
    - Supreme Soft 20 (lub 26), głowica ??, złoże Lewatit, cena ok. 2550zł (Soft26 - 2650zł)
    - Aqua-Soft Basic 25, głowica Clack, złoże Lewatit, cena ok. 2600zł

    Ale lokalny monter (który na etapie budowy 10 lat temu wykonał u mnie instalację wodno-sanitarną) oferuje mi w/w Viteco za 1800zł (+ montaż). A że, montuje tylko takie oraz to, że zadowolony byłem z jego roboty to poważnie się zastanawiam czy nie wziąć go z tym Viteco...
    Ta różnica w cenie nie bierze się z tego, że monter na nim mniej zarobi... to koszt jakości materiałów i tego czego na pierwszy rzut oka nie widać.

    Ale porównując tylko to co widać to ten zmiękczacz jest typowym, marketowym, tanim zestawem... wszystko chińskie.

    Swoją drogą ciekawe, że wszystkie zmiękczacze w ostatnich latach mają złoże Lewatit, a z dostępnością materiału u dystrybutora ciągle słabo

  11. #12131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Witam,
    Używam uzdatniacza od roku i wsypana sól się zbryliła, czy coś z tym powinienem zrobić?
    Chyba wsypałem za dużo (obecnie jest około 1/2 zasobnika), utworzyła się z tego jedna wielka skamielina / bryła.

    Rozwalać czy zostawić?
    Na pewno nie dosypywać nowej soli dopóki ta bryła się nie rozpuści. Jeśli możesz to pokrusz ją. Sprawdź też czy w tej bryle nie utknął zawór solankowy (to co zasysa solankę w czasie regeneracji).

  12. #12132

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Ta różnica w cenie nie bierze się z tego, że monter na nim mniej zarobi... to koszt jakości materiałów i tego czego na pierwszy rzut oka nie widać.

    Ale porównując tylko to co widać to ten zmiękczacz jest typowym, marketowym, tanim zestawem... wszystko chińskie.

    Swoją drogą ciekawe, że wszystkie zmiękczacze w ostatnich latach mają złoże Lewatit, a z dostępnością materiału u dystrybutora ciągle słabo
    Dzięki za info.
    Czyli podejrzewasz, że w tych 4 zmiękczaczach może być złoże inne niż Lewatit?
    Jaka głowica jest w Supreme Soft 20 oraz 26? nie udało mi się znaleźć informacji o tym.

  13. #12133
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Innov_

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-611
    Dzielnica
    Stanisławowska 47
    Posty
    310

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygi72 Zobacz post
    tak,tak,tak już dziękuję po raz kolejny, nie jestem zainteresowanym tym super sprzętem oferowanym przez Pana.
    Zawsze może Pan zmienić zdanie - jak pokazuje dotychczasowa praktyka, to zwykle kwestia świadomości ekologicznej i zdrowotnej oraz ekonomii.

    Koszt katalitycznego urządzenia niechemicznego wraz z montażem = ok. 1500 zł
    Koszty serwisowania, zasilania, dodatków chemicznych, części zamiennych, zrzutów wody z płukania urządzenia w ciągu ok 30 lat przeciętnego okresu eksploatacji urządzenia = 0,00 zł.
    Skuteczność zapobiegania powstawaniu kamienia kotłowego porównywalna z urządzeniami jonowymiennymi lub większa.
    Rozpuszczenie wcześniej nabudowanego kamienia kotłowego i brak zajmowanego miejsca - gratis.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Limetron CTE 2.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	439477
    Ostatnio edytowane przez Innov_ ; 16-01-2020 o 09:48
    Tu była reklama

  14. #12134
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał baarmi79 Zobacz post
    Dzięki za info.
    Czyli podejrzewasz, że w tych 4 zmiękczaczach może być złoże inne niż Lewatit?
    Jaka głowica jest w Supreme Soft 20 oraz 26? nie udało mi się znaleźć informacji o tym.
    Zarówno Ecoperla Toro, jak i Ecoperla Slimline CS24 jest zastosowane złoże Lewatit.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  15. #12135
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał baarmi79 Zobacz post
    Czyli podejrzewasz, że w tych 4 zmiękczaczach może być złoże inne niż Lewatit?
    Mogę sobie podejrzewać... dowodów nie mam, ale już ze dwa razy się spotkałem z sytuacją, że było wsypane inne złoże niż deklarowane (PS. nie dotyczyło to modeli z Twojej listy). Oczywiście sprawa została nazwana "pomyłką przy realizacji zamówienia" i nikt nie udowodni nikomu celowego działania. Kiedyś złoże monosferyczne było tylko w najlepszych i najdroższych modelach - teraz jest nawet w tych najtańszych... według deklaracji sprzedającego. Tylko kto to sprawdzi?

    Jaka głowica jest w Supreme Soft 20 oraz 26? nie udało mi się znaleźć informacji o tym.
    Nie wiem... trzeba pytać dostawcę lub szukać w necie... ale brak takiej informacji też świadczy o urządzeniu.

  16. #12136
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    W przypadku Ecoperla Toro dopłacamy dostawcy, aby to było konkretnie złoże monosferyczne Lewatit S1567
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  17. #12137
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adam_b96

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Tomaszów Lubelski
    Kod pocztowy
    22-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam Wszystkich.

    Jest wiele rzeczy które dałem radę ogarnąć w domu sam ale trafiłem głową na ścianę-mur jeśli chodzi o połączenie wiedzy, kart technicznych i najważniejsze doświadczenia, którego nie mam. W okolicy wśród lokalnych film zajmujących się ta tematyką, mamy temat w stylu sprzedać i zapomnieć po roku/dwóch latach. Widzę to po rozmowie ze sprzedawcą i podstawowymi informacjami które tutaj odnalazłem.

    Ponieważ wydatki na uzdatnienie wody idą w tysiące to wolę doradzić się ekspertów ( z ogromnym ukłonem dla @qbek17 oraz @KLARSAN). Dosłownie przebiłem się przez ostatnie 300 stron/5 lat i "boli mnie głowa i nie mogę spać".....

    Informacje.
    woj. lubelskie rejon Zamość/Tomaszów lubelski/wsch. granica Polski - teoretycznie woda twarda
    1. Wykonana Studnia głębinowa i pompa w 2013 roku. Pompa Omnigena 4" model 4SDM 3/14 na 230V 1 fazowa. Pompa na głębokości 14m, do tego w poziomie mamy jakieś 7metrów od studzienki do domu. Wydatek katalogowo pompy odczytany z wykresu przy tych warunkach to ok. 80l/min czyli prawie 5m3/h. Myślę, że taki jest bo nabija hydrofor momentalnie. Tak samo mocne jest ciśnienie z kranu ogrodowego.

    2. Hydrofor - zbiornik bez przeponowy 300 L ocynk z zasilaniem bocznym (na górze zaślepka+zaworek do dobijania ciśnienia), Za hydroforem filtr siatkowy z nierdzewki typu BIG BLUE 20" 100 mikrometr. Ciśnienie na wyłączniku ciśnieniowym 1,5-4 bar

    3. Filtr się zabija rudą mazią i spada ciśnienie instalacji. Na sedesie i kranach widać delikatne/lekkie pomarańczowe zacieki (szczególnie widoczne gdy któryś kran nie zostanie zakręcony i kapie przez dłuższy czas woda. Na ścianach w prysznicu sa widoczne białe smugi i zacieki,ale całość nie jest jakaś mocno dokuczliwa

    4. 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

    5. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym i dodawanymi bakteriami co 1 tydzień.



    Widać mangan na styk a żelazo przekroczone, natomiast chętnie bym ponowił testy mimo że

    7. Założenia jakie miałem zanim to wszystko przeczytałem to:
    * głowica CLACK ale z możliwością też regeneracji objętościowej np model CI, IA)
    * filtr dwuelementowy multifunkcyjny 10x54 ze złożem Ecomix-A ok 30L złoża

    Nie liczę na dostosowanie parametrów do pitnej wody mineralnej za uzdatniaczem ale chcę dobrać system w miarę o długiej żywotności i obniżeniu parametrów do norm. W kuchniach woda do gotowania/czajników leci jeszcze przez osmozy RO-5
    Ostatnio edytowane przez adam_b96 ; 23-01-2020 o 08:05

  18. #12138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    Witam Wszystkich.

    Jest wiele rzeczy które dałem radę ogarnąć w domu sam ale trafiłem głową na ścianę-mur jeśli chodzi o połączenie wiedzy, kart technicznych i najważniejsze doświadczenia, którego nie mam. W okolicy wśród lokalnych film zajmujących się ta tematyką, mamy temat w stylu sprzedać i zapomnieć po roku/dwóch latach. Widzę to po rozmowie ze sprzedawcą i podstawowymi informacjami które tutaj odnalazłem.

    Ponieważ wydatki na uzdatnienie wody idą w tysiące to wolę doradzić się ekspertów ( z ogromnym ukłonem dla @qbek17 oraz @KLARSAN). Dosłownie przebiłem się przez ostatnie 300 stron/5 lat i "boli mnie głowa i nie mogę spać".....

    Informacje.
    woj. lubelskie rejon Zamość/Tomaszów lubelski/wsch. granica Polski - teoretycznie woda twarda
    1. Wykonana Studnia głębinowa i pompa w 2013 roku. Pompa Omnigena 4" model 4SDM 3/14 na 230V 1 fazowa. Pompa na głębokości 14m, do tego w poziomie mamy jakieś 7metrów od studzienki do domu. Wydatek katalogowo pompy odczytany z wykresu przy tych warunkach to ok. 80l/min czyli prawie 5m3/h. Myślę, że taki jest bo nabija hydrofor momentalnie. Tak samo mocne jest ciśnienie z kranu ogrodowego.

    2. Hydrofor - zbiornik bez przeponowy 300 L ocynk z zasilaniem bocznym (na górze zaślepka+zaworek do dobijania ciśnienia), Za hydroforem filtr siatkowy z nierdzewki typu BIG BLUE 20" 100 mikrometr. Ciśnienie na wyłączniku ciśnieniowym 1,5-4 bar

    3. Filtr się zabija rudą mazią i spada ciśnienie instalacji. Na sedesie i kranach widać delikatne/lekkie pomarańczowe zacieki (szczególnie widoczne gdy któryś kran nie zostanie zakręcony i kapie przez dłuższy czas woda. Na ścianach w prysznicu sa widoczne białe smugi i zacieki,ale całość nie jest jakaś mocno dokuczliwa

    4. 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

    5. Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym i dodawanymi bakteriami co 1 tydzień.

    6. No i stare...... testy wody niestety z 2016r
    pH 7.0
    żelazo 1400µg/l (limit 200)
    mangan 44,5µg/l (limit 50)
    twardość z testów kropelkowych/paskowych/akwarium/ekspresu (wiem że wszystkie do niczego) ok 350mg CaCO3/l

    Widać mangan na styk a żelazo przekroczone, natomiast chętnie bym ponowił testy mimo że organoleptycznie zjawisko się nie nasila, woda nie śmierdzi, zacieki nie są mocno uciążliwe ale nie mam określonej twardości i innych parametrów o których tu wspominano wcześniej.

    7. Założenia jakie miałem zanim to wszystko przeczytałem to:
    * głowica CLACK ale z możliwością też regeneracji objętościowej np model CI, IA)
    * filtr dwuelementowy multifunkcyjny 10x54 ze złożem Ecomix-A ok 30L złoża

    Nie liczę na dostosowanie parametrów do pitnej wody mineralnej za uzdatniaczem ale chcę dobrać system w miarę o długiej żywotności i obniżeniu parametrów do norm. W kuchniach woda do gotowania/czajników leci jeszcze przez osmozy RO-5
    Badania oczywiście nie zaszkodzi wykonać, najlepiej razem z bakteriologią.
    Z tego co masz bardziej mi to wygląda na dwa filtry. Mając taki hydrofor to aż się prosi o dodanie napowietrzania i potem zatrzymanie żelaza na filtrze odżelaziającym (nie musi być bardzo duży). Na drugim stopniu dałbym klasyczny zmiękczacz bo twardość jest wysoka. Taki układ byłby najbardziej trwały, bo filtr wielofunkcyjny przy takich parametrach to wymiana złoża co kilka lat oraz częsta regeneracja.
    Wadą osobnego odżelaziacza jest spora ilość ścieków ale mogą to być ścieki bez chemii i może udałoby się podpiąć go pod drenaż?

  19. #12139
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adam_b96

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Tomaszów Lubelski
    Kod pocztowy
    22-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Badania oczywiście nie zaszkodzi wykonać, najlepiej razem z bakteriologią.
    Będą wykonane dla potwierdzenia parametrów, czy się zmieniły przez 4 lata.

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Z tego co masz bardziej mi to wygląda na dwa filtry. Mając taki hydrofor to aż się prosi o dodanie napowietrzania i potem zatrzymanie żelaza na filtrze odżelaziającym (nie musi być bardzo duży).
    W takim układzie przed odżelaziaczem nie ma mechanicznego filtra wstępnego? obecny siatkowy 20" szybko się okleja mazią (czyszczę co 1-2 miesiące). Rozumiem że teraz filtr będzie za odżelaziaczem czy i przed i za? ile μm powinien mieć.

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Na drugim stopniu dałbym klasyczny zmiękczacz bo twardość jest wysoka.
    Twardość nie jest tak dokuczliwa jak pomarańczowe zacieki z żelaza natomiast II stopień w postaci zmiękczacza spowoduje konieczność regeneracji solą która pójdzie do przydomowej oczyszczalni gdzie są bakterie... więc nie wiem

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Wadą osobnego odżelaziacza jest spora ilość ścieków ale mogą to być ścieki bez chemii i może udałoby się podpiąć go pod drenaż?
    Niestety podłączenie pod drenaż odpada, bo Wyjście kanalizacji z domu jest po drugiej stronie budynku niż wejście zasilania z pompy głębinowej. natomiast większa ilość ścieków bez chemii nie problem bo oczyszczalnia jest z dobrana z pewnym zapasem

    Najchętniej bym zastosował napowietrzenie w hydroforze + sam odżelaziacz tylko na na jakim złożu. Czy odżelaziacz redukuje cokolwiek twardość?
    Ostatnio edytowane przez adam_b96 ; 18-01-2020 o 10:07

  20. #12140

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Masz 2 podstawowe rodzaje badań: mikrobiologia (czyli bakterie) i fizykochemia.
    Mikrobiologia to standardowo 4 parametry: Bakterie typu Coli, E.Coli, Enterokoki i ogólna liczba mikroorganizmów
    Fizykochemia może być bardzo rozległa albo okrojona... zazwyczaj badanie podstawowe zawiera kilkanaście parametrów (np. pH, twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, azotyny, azotany, barwa, mętność, zapach, utlenialność, chlorki, przewodność).

    Badania mikrobiologiczne wykonują tylko niektóre laboratoria i tu bardzo istotny jest sposób poboru próbki (dezynfekcja kranu) i sterylność butelki (dobrze jest też zdezynfekować instalację przed badaniem).
    Fizykochemia może być wykonana przez praktycznie dowolne laboratorium - wyniki mogą być z różną dokładnością, ale do domowych potrzeb zazwyczaj jest to wystarczające.
    Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?

    Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/fi...-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco:

    Coli - jest
    E.Coli - jest
    Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest
    ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ?

    Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?

    Fizykochemia:
    pH - jest,
    twardość (ogólna) - jest,
    żelazo (ogólne) - jest,
    mangan (metoda płomienna) - jest,
    jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?),
    azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    barwa - jest,
    mętność - jest,
    zapach - jest,
    utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest,
    chlorki - jest,
    przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest.

    Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.

    Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?

Strona 607 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony