dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 669 z 755
Pokaż wyniki od 13.361 do 13.380 z 15099
  1. #13361

    Domyślnie

    witam

    proszę o pomoc w doborze zmiękczacza:

    rodzina 2+2
    zużycie na poziomie 6-7m3
    twardość wody 187 mg CaCO3 - dane z wodociągów
    w domu testu jeszcze nie robiłem
    szukam czegoś w cenie ok 3tyś
    i najlepiej do 95 cm wysokości
    naczytałem sie na temat głowic że najlepiej Clack i złoża Lewatit..
    proszę o jakieś konkretne propozycje

  2. #13362
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kjedrzejczyk87 Zobacz post
    witam

    proszę o pomoc w doborze zmiękczacza:

    rodzina 2+2
    zużycie na poziomie 6-7m3
    twardość wody 187 mg CaCO3 - dane z wodociągów
    w domu testu jeszcze nie robiłem
    szukam czegoś w cenie ok 3tyś
    i najlepiej do 95 cm wysokości
    naczytałem sie na temat głowic że najlepiej Clack i złoża Lewatit..
    proszę o jakieś konkretne propozycje
    Nawet zmiękczając do zera z tak niewielkiej twardości wystarczy mały zmiękczacz (np. na 10 czy 12 litrów złoża). Przy takiej wielkości praktycznie każdy zmieści się w wymaganej wysokości. Standardowy kabinet (np. Crystal Mini) ma 67 cm wysokości.

  3. #13363
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał kjedrzejczyk87 Zobacz post
    witam

    proszę o pomoc w doborze zmiękczacza:

    rodzina 2+2
    zużycie na poziomie 6-7m3
    twardość wody 187 mg CaCO3 - dane z wodociągów
    w domu testu jeszcze nie robiłem
    szukam czegoś w cenie ok 3tyś
    i najlepiej do 95 cm wysokości
    naczytałem sie na temat głowic że najlepiej Clack i złoża Lewatit..
    proszę o jakieś konkretne propozycje
    Proponujemy Ecoperla Toro 20 ze złożem Lewatit.

    Zachęcamy do zapoznania się z opiniami na temat tego zmiękczacza - jest bezawaryjny i oszczędny.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...o%C5%9B)/page7

    Więcej informacji o urządzniu na naszej stronie internetowej oraz w recenzji YT:

    https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

    https://youtu.be/qTo239BmY8U
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  4. #13364
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    trurlo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Mam studnię na działce, głębokość 28m, lustro na około 4m, na razie jakiś najprostszy tymczasowy hydrofor zasysający (przepona, 24l, pompa JET100), żeby była woda na czas budowy.

    Brak kanalizacji (szambo 10m), brak prądu z sieci, ale jest instalacja PV off-grid 5kWh, przetwornica 5000VA, co wystarcza bezproblemowo do korzystania z większości urządzeń, w tym wspomnianego hydroforu. Chciałbym uniknąć, jeśli to możliwe, zrzucania do szamba dużych ilości popłuczyn czy rozsączania agresywnej chemii. Planowane użytkowanie tylko w okresie letnim (brak ogrzewania), 2 osoby najczęściej, zapewne do 3m na miesiąc.

    Nie zdążyłem jeszcze zrobić długiego odpompowania, niemniej od początku wiadomo było, że w wodzie jest żelazo, mangan i siarkowodór (który po jakimś czasie kontaktu wody z powietrzem w zasadzie znika). Któregoś ranka, po godzinnym pompowaniu zawiozłem próbkę do badania. Wyniki:

    Barwa 11
    Mętność 1
    Odczyn 6,38
    Twardość 284,8
    Żelazo 2 mg/l
    Mangan 0,6 mg/l
    Amoniak 0,2 mg/l
    Azotany 0
    Azotyny 0

    Rozumiem, że przy takim pH wybicie żelaza i manganu w prosty sposób będzie kłopotliwe. Jednak, jeśli przyjmę, że woda nie musi być do picia, lecz w miarę znośna do celów sanitarnych, mam jakieś realne możliwości ją poprawić? Czy napowietrzanie aspiratorem (mam zbiornik wimest 300l) na wstępie dałoby coś i pozwoliło uniknąć konieczności stosowania bardziej chemicznych metod? Z góry dzięki za pomoc.

  5. #13365

    Domyślnie

    witam prosilbym o pomoc w doborze urzadzenia do uzdatniania wody
    zelazo 1544
    mangan 366
    amonowy jon 1,05
    twardosc 290
    metnosc 10
    barwa 12
    zapach 1
    pozdrawiam

  6. #13366

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Dwa zestawy RO to koszt ok 1200-1500 PLN. Koszt jednego filtra na azotany to ok 5 000 PLN... Oczywiście wygodniej jest usuwać je "centralnie" i jeśli jest to w budżecie to jak najbardziej jest to preferowana opcja.


    Do zmiękczacza (tym bardziej dużego) sugerowałbym złoże monosferyczne (np. Lewatit S1567).
    Na azotany niestety nie ma zbyt dużego wyboru złóż dostępnych w takich "detalicznych" ilościach. W hurtowniach są Pure Resin PA202 (chiński), Indion NSSR (indyjski) czy właśnie Purolite A520. Cenowo są to jedne z droższych jonitów i do tego ich trwałość nie jest zbyt duża - po kilku latach (celowałbym w +/- 5 lat) należy złoże wymienić na nowe.
    Przedstawiciel jednej z firm, zamiast drogich żywic typowo na azotany, zaproponował tanią żywicę zeolitową ( podobno poradzi sobie nawet z trzykrotnym ich przekroczeniem). Niestety w internecie nigdzie nie mogę znaleźć informacji ani opinii, na temat uzdatniania wody z azotanów zeolitem.
    Czy posiada Pan wiedzę w tym zakresie?

  7. #13367
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał efellka Zobacz post
    Przedstawiciel jednej z firm, zamiast drogich żywic typowo na azotany, zaproponował tanią żywicę zeolitową ( podobno poradzi sobie nawet z trzykrotnym ich przekroczeniem). Niestety w internecie nigdzie nie mogę znaleźć informacji ani opinii, na temat uzdatniania wody z azotanów zeolitem.
    Czy posiada Pan wiedzę w tym zakresie?
    Zeolitów jest ok 200 rodzajów, ale szczerze mówiąc nie słyszałem o ich zastosowaniu w usuwaniu azotanów (aniony). Raczej stosuje się je do usuwania twardości, jonu amonowego (czyli kationów)...

  8. #13368
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    Proponujemy Ecoperla Toro 20 ze złożem Lewatit.
    Nie sądzicie, że jest to trochę za duży model na takie niskie zużycie i twardość?

  9. #13369
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał trurlo Zobacz post
    Witam,

    Mam studnię na działce, głębokość 28m, lustro na około 4m, na razie jakiś najprostszy tymczasowy hydrofor zasysający (przepona, 24l, pompa JET100), żeby była woda na czas budowy.

    Brak kanalizacji (szambo 10m), brak prądu z sieci, ale jest instalacja PV off-grid 5kWh, przetwornica 5000VA, co wystarcza bezproblemowo do korzystania z większości urządzeń, w tym wspomnianego hydroforu. Chciałbym uniknąć, jeśli to możliwe, zrzucania do szamba dużych ilości popłuczyn czy rozsączania agresywnej chemii. Planowane użytkowanie tylko w okresie letnim (brak ogrzewania), 2 osoby najczęściej, zapewne do 3m na miesiąc.

    Nie zdążyłem jeszcze zrobić długiego odpompowania, niemniej od początku wiadomo było, że w wodzie jest żelazo, mangan i siarkowodór (który po jakimś czasie kontaktu wody z powietrzem w zasadzie znika). Któregoś ranka, po godzinnym pompowaniu zawiozłem próbkę do badania. Wyniki:

    Barwa 11
    Mętność 1
    Odczyn 6,38
    Twardość 284,8
    Żelazo 2 mg/l
    Mangan 0,6 mg/l
    Amoniak 0,2 mg/l
    Azotany 0
    Azotyny 0

    Rozumiem, że przy takim pH wybicie żelaza i manganu w prosty sposób będzie kłopotliwe. Jednak, jeśli przyjmę, że woda nie musi być do picia, lecz w miarę znośna do celów sanitarnych, mam jakieś realne możliwości ją poprawić? Czy napowietrzanie aspiratorem (mam zbiornik wimest 300l) na wstępie dałoby coś i pozwoliło uniknąć konieczności stosowania bardziej chemicznych metod? Z góry dzięki za pomoc.
    Zbiornik 300 litrów z napowietrzaniem na pewno by pomógł. Jednak zwężka będzie wymagała ciśnienia.
    Naturalny filtr bez regeneracji chemią będzie ciężki czyli będzie wymagał dużo wody do płukania (dużo ścieków, konieczna solidna pompa).

    Filtr automatyczny będzie raczej wymagał zabierania na zimę...

    Ogólnie nie wiem czy warto się w to bawić.
    Może spróbować z małym (25 litrów) filtrem wielofunkcyjnym? Ale on będzie regenerowany solanką...

  10. #13370
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    trurlo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    2

    Domyślnie

    Zbiornik 300 litrów z napowietrzaniem na pewno by pomógł. Jednak zwężka będzie wymagała ciśnienia.
    W jakąś konkretną pompę (niezatapialną) powinienem celować?

    Filtr automatyczny będzie raczej wymagał zabierania na zimę...
    Tak, z tym się liczę.

    Może spróbować z małym (25 litrów) filtrem wielofunkcyjnym? Ale on będzie regenerowany solanką...
    Za zbiornikiem napowietrzającym i bez nadmanganianu? Jest to jakaś opcja. Rozumiem, że przy małym zbiorniku regeneracja będzie w miarę często przy większym zużyciu i raz co jakiś czas niezależnie od niego. Porządną głowicę pewnie da się zaprogramować, aby robiła to w dzień, kiedy będzie prąd pod dostatkiem, a ja na plaży? Czy można przed dłuższą nieobecnościa (nie w zimie oczywiście) wymusić regenerację i powyłączać wszystko?

    Dzięki za pomoc.

  11. #13371
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał trurlo Zobacz post
    W jakąś konkretną pompę (niezatapialną) powinienem celować?
    Przy ciężkim odżelaziaczu - jak najbardziej wydajną, ale nie wiem na ile się to zejdzie z wydajnością studni i dostępną mocą.

    Za zbiornikiem napowietrzającym i bez nadmanganianu? Jest to jakaś opcja. Rozumiem, że przy małym zbiorniku regeneracja będzie w miarę często przy większym zużyciu i raz co jakiś czas niezależnie od niego. Porządną głowicę pewnie da się zaprogramować, aby robiła to w dzień, kiedy będzie prąd pod dostatkiem, a ja na plaży? Czy można przed dłuższą nieobecnościa (nie w zimie oczywiście) wymusić regenerację i powyłączać wszystko?
    W tym przypadku bez napowietrzania. Dałbym jakiś filtr wstępny żeby łapać to co się może wytrącić wcześniej, a potem tylko ten filtr wielofunkcyjny.
    Jeśli jest to takie zastosowanie "nie musi być idealnie" to powinno dać radę. Głowicę oczywiście da się zaprogramować na regenerację tylko o określonej godzinie.
    Przy dłuższej nieobecności możesz taki filtr "zakonserwować" przerywając mu regenerację po zassaniu solanki i wyłączyć go. Po powrocie włączasz do prądu i kończysz regenerację i masz urządzenie gotowe do pracy.

  12. #13372

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nawet zmiękczając do zera z tak niewielkiej twardości wystarczy mały zmiękczacz (np. na 10 czy 12 litrów złoża). Przy takiej wielkości praktycznie każdy zmieści się w wymaganej wysokości. Standardowy kabinet (np. Crystal Mini) ma 67 cm wysokości.
    nie mogę znaleźć danych na temat tego zmiękczacza

    czy jest sens zmiękczacz wodę o tak stosunkowo nie dużej twardości?

    odprowadzenie będzie do POŚ (jeśli to coś zmienia)

  13. #13373

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Zeolitów jest ok 200 rodzajów, ale szczerze mówiąc nie słyszałem o ich zastosowaniu w usuwaniu azotanów (aniony). Raczej stosuje się je do usuwania twardości, jonu amonowego (czyli kationów)...
    Wyniki badań:
    Bakterie: brak
    Jon amonowy: 0,12 mg/l NH4
    Azotyny: poniżej 0,022 mg/ l NO2
    AZOTANY: 89,8 +- 12,6 mg/l NO3
    Żelazo: 76
    Mangan: 22,1
    TWARDOŚĆ: 482 mg/l CaCO3

    Ok. Jeśli chodzi o uzdatniacz na azotany, to już mniej więcej wiem wszystko. 25 litrów złoża ( któregoś z tych które Pan polecał).

    Natomiast zostaje jeszcze kwestia zmiękczacza. Pojemność myślę 25-35 litrów, tylko nie wiem czy złoże Lewatit, czy jednak Ecomix lub inne multifunkcyjne? Bo tak jak pisałam wcześniej, niby normy przekroczone tylko na azotany i twardość, to jednak osad zabarwia się lekko na różowo.
    Co może być przyczyną?

  14. #13374
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kjedrzejczyk87 Zobacz post
    nie mogę znaleźć danych na temat tego zmiękczacza
    To nie jest konkretny model tylko nazwa standardowej obudowy kompaktowej na zmiękczacz. Chodziło tylko o jej wymiary. Na pewno jest też sporo innych o zbliżonej wielkości. Szukaj raczej po ilości złoża.

    czy jest sens zmiękczacz wodę o tak stosunkowo nie dużej twardości?
    To już Twoja decyzja. Twardość nie jest zbyt wysoka, ale jak to ma być do nowego domu to ja bym postawił ten zmiękczacz...

    odprowadzenie będzie do POŚ (jeśli to coś zmienia)
    Przy tak małym zmiękczaczu to raczej nic nie zmieni.

  15. #13375
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał efellka Zobacz post
    Natomiast zostaje jeszcze kwestia zmiękczacza. Pojemność myślę 25-35 litrów, tylko nie wiem czy złoże Lewatit, czy jednak Ecomix lub inne multifunkcyjne? Bo tak jak pisałam wcześniej, niby normy przekroczone tylko na azotany i twardość, to jednak osad zabarwia się lekko na różowo.
    Co może być przyczyną?
    Sama twardość tworzy osady zazwyczaj o mlecznym zabarwieniu. Ale z domieszką żelaza czy manganu ten kolor może się zmieniać. Przy usunięciu twardości zdecydowana większość osadów zniknie. Poza tym samo złoże zmiękczające usuwa też inne kationy (w tym żelazo i mangan) więc jest szansa, że te parametry też się nieznacznie obniżą (chociaż i tak są niskie).
    Moim zdaniem złoże wielofunkcyjne nie ma tu sensu. Jego pojemność jest niższa niż samego zmiękczacza, żywotność krótsza, a efekt będzie praktycznie taki sam. Przy tak dużej twardości potrzebny jest po prostu zmiękczacz. Aha - i przy usunięciu takiej ilości twardości trzeba pamiętać, że wzrośnie poziom sodu, więc do wody do picia dobrze byłoby dać jeszcze tą odwróconą osmozę.

  16. #13376

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To nie jest konkretny model tylko nazwa standardowej obudowy kompaktowej na zmiękczacz. Chodziło tylko o jej wymiary. Na pewno jest też sporo innych o zbliżonej wielkości. Szukaj raczej po ilości złoża.


    To już Twoja decyzja. Twardość nie jest zbyt wysoka, ale jak to ma być do nowego domu to ja bym postawił ten zmiękczacz...


    Przy tak małym zmiękczaczu to raczej nic nie zmieni.
    czy w takim razie poleciłbyś ten zmiękczacz Aqua-Soft Basic 12 ( głowica Clack WS1 CI, złoże Lewatit)

    ewentualnie poleciłbyś jakąś firmę z W-wy lub okolic najlepiej od strony Łomianek?

    zmiękczacz założyć chce głównie ze względu na pompę ciepła

  17. #13377
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktospomoze Zobacz post
    witam prosilbym o pomoc w doborze urzadzenia do uzdatniania wody
    zelazo 1544
    mangan 366
    amonowy jon 1,05
    twardosc 290
    metnosc 10
    barwa 12
    zapach 1
    pozdrawiam
    Przy tak wysokim przekroczeniu żelaza, manganu i jonu amonowego, zapewne konieczne będzie zastosowanie dwóch stacji uzdatniania - odżelaziacza ze wstępnym napowietrzaniem oraz stacji wielofunkcyjnej.

    Możemy zaproponować wykonanie testów obciążeniowych w naszym laboratorium. Dobierzemy wtedy odpowiedni system i damy gwarancję, że woda będzie zdatna do spożycia.

    Zapraszamy do kontaktu na [email protected]
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  18. #13378
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Z informacji od studniarza wiem że studnia przechodzi przez złoże torfu które to jest na granicy warstwy wodonośnej,.
    Sama woda jak ją odpompowuje jest czysta wzrokowo ale posiada delikatny zapach siarkowodoru?
    jak odstoi we wiadrze to robi się pomarańczowa i bardziej śmierdzi. Zanim zlece badania wody to chciałbym wiedzieć czy taka woda z siarkowodorem jest trudna do oczyszczenia? A może to minerały tak smierdzą?

  19. #13379
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Z informacji od studniarza wiem że studnia przechodzi przez złoże torfu które to jest na granicy warstwy wodonośnej,.
    Sama woda jak ją odpompowuje jest czysta wzrokowo ale posiada delikatny zapach siarkowodoru?
    jak odstoi we wiadrze to robi się pomarańczowa i bardziej śmierdzi. Zanim zlece badania wody to chciałbym wiedzieć czy taka woda z siarkowodorem jest trudna do oczyszczenia? A może to minerały tak smierdzą?
    Minerały nie śmierdzą
    Zapach dają lotne związki, gazy rozpuszczone, organika, itp
    Usunięcie siarkowodoru jest możliwe (najprościej przez napowietrzanie wody lub przez złoża odżelaziające), ale to złoże torfu może sugerować wysoki poziom zanieczyszczeń organicznych, które są trudniejsze do usunięcia.
    Dodatkowo im płytsza studnia tym większa szansa na zmienną jakość wody, co utrudnia dobór filtrów, lub zwiększa ich ilość.

  20. #13380

    Domyślnie

    Co myślicie o tym urządzeniu
    https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do...kow-p-213.html
    Zmiękczać za 1900zł. warty uwagi ?

Strona 669 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony