dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 746 z 756
Pokaż wyniki od 14.901 do 14.920 z 15117
  1. #14901
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli pytasz o zwykły domowy zmiękczacz na 20-30 litrów złoża to przepływy są rzędu 8-10 l/min.


    To zależy od ciśnienia w sieci, ale można spokojnie popchnąć to o piętro czy dwa do góry. Ale jeśli już planujesz taką instalację to radziłbym to uwzględnić dobierając restryktor (dać o rozmiar większy bo opór będzie już spowodowany wysokością)

    .
    U mnie pcha ok 5/6metrów do góry czy powinienem dać większy restryktor? Ten ma 2 2 (nie wiem czy to numer czy przeplyw- jest na foto z mojego posta). Złoże 22litry, na jaki powienienem wymienić? Gdzie takie coś można dostać do głowic BNT?
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  2. #14902
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Nie wiem czy te restryktory z BNT są kalibrowane tak jak w Clacku, ale tam oznaczenie 22 oznacza 2.2 gpm (galona na minutę, czyli ok 8,3 litra na minutę).
    Rozmiar powinien być dobrany do typu złoża oraz średnicy zbiornika. Do zmiękczacza w zbiorniku o średnicy 10" taki rozmiar powinien być wystarczający (nadal zakładając, że to oznaczenie jest tym co myślę).

  3. #14903
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie wiem czy te restryktory z BNT są kalibrowane tak jak w Clacku, ale tam oznaczenie 22 oznacza 2.2 gpm (galona na minutę, czyli ok 8,3 litra na minutę).
    Rozmiar powinien być dobrany do typu złoża oraz średnicy zbiornika. Do zmiękczacza w zbiorniku o średnicy 10" taki rozmiar powinien być wystarczający (nadal zakładając, że to oznaczenie jest tym co myślę).
    Zbiornik to 10''x30'', złoże to Lewatit s1567 - 22 litry, Dopiero co wymienione przez ze mnie... Woda zmiękczana do ok 5 stopni niemieckich, ale dalej nie jest 'śliska' nie ma się wrażenia przy myciu mydłem, że nie można go zmyć z siebie... W testach paskowych wychodzi że twardość węglanowa jest kolo 20 stopni.. nie wiem czy to ma wpływ...

    Na początku po zainstalowaniu zmiękczacza kilka lat temu żona była zadowolona, ale wtedy popłuczyny wylewałem wężem (nie mam kanalizacji w kotłowni). Później przez nieużywany komin poprowadziłem wylewkę popuczyn na strych (podłoczone trójnikiem do wentylacji kanalizacji). Nie wiem czy to mogło spowodować takie a nie inne działanie - większe opory. Teraz przypadkowo przy wymianie złoża (myślałem że to ono jest winne) wypadł mi ten restryktor... Ciekawe czy zamontowanie nowego, większego coś poprawi. Na szczęście sprzedawca wyśle mi większy za darmo (płacę tylko koszty wysyłki). Zobaczymy czy to poprawi sytuację. Złoże po wymianie było tylko płukane nie robiłem regeneracji.
    Ostatnio edytowane przez domelek ; 21-11-2023 o 19:04
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  4. #14904

    Domyślnie

    Witam,

    Od paru lat przymierzam się do zmiękczacza , twardość ~16dH (tester kropelkowy)
    Chciałbym uzyskać 3-5dH - brak kamienia w czajniku i na armaturze po 2 dniach od czyszczenia ...

    Instalacja to pompa głębinowa , zawór zwrotny i naczynie przeponowe 200l. (Brak filtrów)

    Generalnie woda wygląda i "pachnie" ok, jedynie pojawia się kamień w czajniku i na armaturze oraz czerwony osad w kibelku.

    Rodzina 4os ale na stałe są 3 osoby (4 okresowo - chociaż wtedy jest największe zużycie wody ) Nie znam dokładnego zużycia.

    Studnie i instalację już "przechlorowałem" ale badania musiałbym pewnie powtarzać po każdym z incydentów (powódź błyskawiczna,mała bonanza z zwierzętami hodowlanymi sąsiadów) dlatego proszę również o info czy Lampa UV TMA D8 - 2,1 m3/h powinna wystarczyć na 3os ?

    Jednostka Wartość Dopuszczalne
    pH 7,4 6,5-9,5
    PEW w 25*C µS/cm 492 ≤2500
    Mangan (Mn) µg/l <4,0 ≤50
    Żelazo (Fe) µg/l <60,0 ≤200
    Mętność NTU 0,3 do 1,0
    Barwa mgPt/l <5
    KMnO4 mg/l <0,50 ≤5
    Azotyny(NO2) mg/l <0,03 ≤0,50
    Twardosć (CaCO3) mg/l 292 60-500
    Liczba mikroorganizmów (22°C) jtk/1ml >300 200
    Liczba enterokoków kałowych jtk/100ml 0 0
    Liczba bakterii grupy coli jtk/100ml 16 0
    Liczba Escherichia coli jtk/100ml 7 0
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  5. #14905
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Od paru lat przymierzam się do zmiękczacza , twardość ~16dH (tester kropelkowy)
    Chciałbym uzyskać 3-5dH - brak kamienia w czajniku i na armaturze po 2 dniach od czyszczenia ...

    Instalacja to pompa głębinowa , zawór zwrotny i naczynie przeponowe 200l. (Brak filtrów)

    Generalnie woda wygląda i "pachnie" ok, jedynie pojawia się kamień w czajniku i na armaturze oraz czerwony osad w kibelku.
    Ten czerwony osad sugerowałby jednak żelazo... którego w badaniach prawie nie ma.
    Rodzina 4os ale na stałe są 3 osoby (4 okresowo - chociaż wtedy jest największe zużycie wody ) Nie znam dokładnego zużycia.
    Zakładając te 10 m3 miesięcznie, powinien Ci wystarczyć zmiękczacz z 20 litrami złoża.

    Studnie i instalację już "przechlorowałem" ale badania musiałbym pewnie powtarzać po każdym z incydentów (powódź błyskawiczna,mała bonanza z zwierzętami hodowlanymi sąsiadów) dlatego proszę również o info czy Lampa UV TMA D8 - 2,1 m3/h powinna wystarczyć na 3os ?
    Tak, powinna wystarczyć.
    Ale jak masz często takie "atrakcje" to proponowałbym rozważenie zamiast zmiękczacza, złoża CR200, które można regularnie dezynfekować celą chlorującą.

  6. #14906

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Ten czerwony osad sugerowałby jednak żelazo... którego w badaniach prawie nie ma.

    Zakładając te 10 m3 miesięcznie, powinien Ci wystarczyć zmiękczacz z 20 litrami złoża.

    Tak, powinna wystarczyć.
    Ale jak masz często takie "atrakcje" to proponowałbym rozważenie zamiast zmiękczacza, złoża CR200, które można regularnie dezynfekować celą chlorującą.
    Atrakcje nie zdarzają się często, 7 lat był spokój tylko ostatni rok to urodzaj tego typu zdarzeń ...

    Mam test kropelkowy na żelazo i pokazuje że niby nie ma, na protokole 3 razy sprawdzałem jednostki bo na windzie przy kopiowaniu uparcie zamienia [µg/l] na [mg/l], wynik jest w [µg/l], przyłącze wody przy przeponie jest zrobione w ocynku - wymienię na pexa przy przeróbce.

    Proszę jeszcze o info czy kolejność montażu jest ok : pompa głębinowa -> zawór zwrotny -> przepona -> filtr wstępny (ten z zaworkiem do czyszczenia) -> zmiękczacz -> filtr węglowy (lub inny ) -> lampa UV -> [kuchnia, łazienki].

    Proszę jeszcze o pomoc w doborze modelu - czy przewymiarowany zmiękczacz 30l będzie ok czy lepiej nie przewymiarować ?

    Doczytałem że Clack i Lewatit ale może mała podpowiedź jaki producent/model ? Chciałbym jak najmniej uwagi poświęcać temu ustrojstwu.

    Instalację mam w PE i PEX i kawałek w ocynku - cela chlorująca nie wpłynie na szybką degradację PE i PEX`a ?
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  7. #14907
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Atrakcje nie zdarzają się często, 7 lat był spokój tylko ostatni rok to urodzaj tego typu zdarzeń ...
    To bym się nie rozpędzał i wziął zwykłe złoże zmiękczające (Lewatit). W razie potrzeby też da się je zdezynfekować.

    Proszę jeszcze o info czy kolejność montażu jest ok : pompa głębinowa -> zawór zwrotny -> przepona -> filtr wstępny (ten z zaworkiem do czyszczenia) -> zmiękczacz -> filtr węglowy (lub inny ) -> lampa UV -> [kuchnia, łazienki].
    Tak, jest OK.

    Proszę jeszcze o pomoc w doborze modelu - czy przewymiarowany zmiękczacz 30l będzie ok czy lepiej nie przewymiarować ?
    Moim zdaniem nie ma sensu go przewymiarowywać. Nic na tym nie zyskasz, a koszt eksploatacji (i zakupu) będzie wyższy.

    Instalację mam w PE i PEX i kawałek w ocynku - cela chlorująca nie wpłynie na szybką degradację PE i PEX`a ?
    Cela chlorująca działa tylko w czasie regeneracji zmiękczacza, więc nie ma wpływu na instalację. Ale przy zwykłym zmiękczaniu bym jej nie instalował.

  8. #14908

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Witam,

    Od paru lat przymierzam się do zmiękczacza , twardość ~16dH (tester kropelkowy)
    Chciałbym uzyskać 3-5dH - brak kamienia w czajniku i na armaturze po 2 dniach od czyszczenia ...

    Instalacja to pompa głębinowa , zawór zwrotny i naczynie przeponowe 200l. (Brak filtrów)

    Generalnie woda wygląda i "pachnie" ok, jedynie pojawia się kamień w czajniku i na armaturze oraz czerwony osad w kibelku.

    Rodzina 4os ale na stałe są 3 osoby (4 okresowo - chociaż wtedy jest największe zużycie wody ) Nie znam dokładnego zużycia.

    Studnie i instalację już "przechlorowałem" ale badania musiałbym pewnie powtarzać po każdym z incydentów (powódź błyskawiczna,mała bonanza z zwierzętami hodowlanymi sąsiadów) dlatego proszę również o info czy Lampa UV TMA D8 - 2,1 m3/h powinna wystarczyć na 3os ?
    Ze względu, że jest to woda studzienna, poszedł bym w stronę stacji na złożu multifunkcyjnym Ecomix A, mimo dobrych wyników. Czerwony osad może świadczyć o żelazie, ale faktycznie wyniki o tym nie wskazują.
    Myślę, że taka stacja dałaby pełny spokój na duszy

    Jeżeli zostawisz 3-5 dH na wyjściu, to i tak będzie się kamień zbierał w czajniku, ale z pewnością już nie w takim tempie i z taką intensywnością jak przy 17dH.

    Reasumując: obowiązkowo dobre filtry typu BB lub Cintropur na wstępie, stacja uzdatniania wody, filtr węglowy i lampa UV. Woda będzie jak kryształ.

    Warto byłoby pomyśleć nad RO.

  9. #14909

    Domyślnie

    Pod tym linkiem jest wynik badania wody, ujęcie studnia wiercona.
    https://drive.google.com/file/d/13Tb...ew?usp=sharing
    Może ktoś doradzić co mam zrobić, aby pozbyć się żelaza i manganu - jak mam w coś zainwestować, to chcę zrobić to dobrze. Dziękuję
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  10. #14910

    Domyślnie

    Cytat Napisał niciacia Zobacz post
    Pod tym linkiem jest wynik badania wody, ujęcie studnia wiercona.
    https://drive.google.com/file/d/13Tb...ew?usp=sharing
    Może ktoś doradzić co mam zrobić, aby pozbyć się żelaza i manganu - jak mam w coś zainwestować, to chcę zrobić to dobrze. Dziękuję
    Proszę o podanie informacji na temat pompy, wydajności, czy jest już zamontowany hydrofor, a może "przeponówka", miesięczne zapotrzebowanie na wodę.

  11. #14911

    Domyślnie

    Cytat Napisał prohus Zobacz post
    Proszę o podanie informacji na temat pompy, wydajności, czy jest już zamontowany hydrofor, a może "przeponówka", miesięczne zapotrzebowanie na wodę.
    Tak, jest hydrofor z 2012 roku i myślę, że jest to taki zwykły jak kiedyś były montowane, pompa jest głębinowa, ale ponieważ nie ja ją montowałem, nie potrafię podać wydajności. Co do zapotrzebowania na wodę, to w tej chwili mieszkają 3 osoby, ale wolałbym zrobić z zapasem, bo mam plany na rozbudowę góry o małą agroturystykę. Chcę uzdatniać wodę na dom, ta na ogród raczej nie. Mam nadzieję, że takie dane coś pomogą.
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  12. #14912
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał niciacia Zobacz post
    Tak, jest hydrofor z 2012 roku i myślę, że jest to taki zwykły jak kiedyś były montowane, pompa jest głębinowa, ale ponieważ nie ja ją montowałem, nie potrafię podać wydajności. Co do zapotrzebowania na wodę, to w tej chwili mieszkają 3 osoby, ale wolałbym zrobić z zapasem, bo mam plany na rozbudowę góry o małą agroturystykę. Chcę uzdatniać wodę na dom, ta na ogród raczej nie. Mam nadzieję, że takie dane coś pomogą.
    Nie znając wydajności pompy, najbezpieczniej byłoby zastosować filtr wielofunkcyjny.
    Jeszcze pytanie co robisz ze ściekami? (filtr wielofunkcyjny generuje ścieki z chlorkami).

  13. #14913

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie znając wydajności pompy, najbezpieczniej byłoby zastosować filtr wielofunkcyjny.
    Jeszcze pytanie co robisz ze ściekami? (filtr wielofunkcyjny generuje ścieki z chlorkami).
    Oczyszczalnia taka biologiczna
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  14. #14914
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    Nie jest to idealne rozwiązanie, bo te chlorki z regeneracji będą wpływały na wydajność oczyszczalni, ale chyba lepsze to niż niedopłukany odżelaziacz... chyba, że uda Ci się potwierdzić wydajność pompy głębinowej.

  15. #14915
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Chcę kupić polepszacz do wody wodociągowej, od czego zacząć edukację?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #14916

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Chcę kupić polepszacz do wody wodociągowej, od czego zacząć edukację?
    A co dokładnie masz na myśli ?

  17. #14917
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    To zależy co Ci w tej wodzie przeszkadza... osady? kamień? zapach? smak? kolor?

  18. #14918
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To zależy co Ci w tej wodzie przeszkadza... osady? kamień? zapach? smak? kolor?
    Nie wiem, korzystam z tej wody tylko do celów budowlanych. Jak się dowiedzieć, co i czy w ogóle trzeba uzdatniać/polepszać wodę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #14919

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie wiem, korzystam z tej wody tylko do celów budowlanych. Jak się dowiedzieć, co i czy w ogóle trzeba uzdatniać/polepszać wodę?
    Pobrać próbkę wody i zanieść do laboratorium przy sanepidzie, wodociągach lub do prywatnego laboratorium.
    Po otrzymaniu wyników, otrzymasz odpowiedź.

  20. #14920
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.093

    Domyślnie

    To woda wodociągowa... na stronie wodociągów znajdziesz jej badania. Na 99% wszystko będzie z nią w porządku. Prawdopodobnie "polepszyć" możesz twardość (czyli to co powoduje osady) - do tego są zmiękczacze.
    Druga sprawa to jej parametry organoleptyczne - smak, zapach... jeśli teraz nic nie czujesz to raczej nie ma potrzeby instalowania nic więcej.
    Oczywiście na wejściu wody wodociągowej powinien być też zwykły filtr mechaniczny, o wydajności odpowiedniej do zapotrzebowania (nie wiemy czy ma to być woda na kawalerkę czy na hotel).

Strona 746 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony