dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 85 z 85
  1. #81
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Z układu jaki opisałem wyżej ,na rurkach pex fi 16 dostaję 15Wh/h/1mb przy pełnym słońcu.Wg.twojego opisu układ będzie miał znacznie niższą wydajność .20-ma czy 30-ma mb.nie nagrzejesz tego bojlera do 40oC.
    Pozdrawiam.

  2. #82
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    xjooox

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3

    Domyślnie pex pod dachowka jako solar

    witam , pochwale sie ze kiedys czekajac na gosci od dachu podobnie jak kolega polozylem 100 m najtanszego pex pod dachowka , podlaczylem to pod 300 litrowy boiler zalozylem sterownik , pompke od co 2 czujniki temperatury i efekty sa taki : w normalny letni dzien , sloneczny caly boiler nagrzewa sie do ok 30-40 stopni , srednio 32-35 , ( wiec w sloneczne dni spokojnie mozna sie wykompac ) .Zauwazylem w moim rozwiazaniu w zasadzie 2 powazne wady : przede wszystkim za malo rury , lub za duzy boiler do tej dlugosci pexa ( widzialem takze takie rozwiazanie z dolozona do pexa folia wygladala jak aluminiowa , mysle ze to byloby sprawniejsze ) co do dachowek sa koloru czarnego i i w sloneczne dni nie da sie ich dotknac , mysle wiec ze akurat czy blacha czy dachowka nie ma to znaczenia , ogolnie planuje na koncu instalacji wpiac jeszcze jakis panel solarny i wtedy zobacze jak to bedzie smigalo , na zime nie licze bo i tak boiler jest podpiety w zimie do weglowego pieca co .teraz zrobilbym to samo ale starnniej i tzn wiecej rurt i cos na ksztalt foli , podlcazylbym tez do ornej spirali w boilerze a nie do dolnej jak mam teraz ( do gornej mam piec co ) i to narzaie tyle

  3. #83
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar przybyl
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    74
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Witam
    Czy ktoś z użytkowników zamieszkałych na północy Polski ma i korzysta z kolektora słonecznego z rurek PEX pod blacho dachówką ?
    Ten kolektor z rurek chodzi mi po głowie już jakiś czas ale mam zero doświadczenia z jakimikolwiek kolektorami : )
    Planuje zastosowanie bufora 1000 l , ustawienie połaci dachu będzie na osi północy wschód– południowy zachód, nachylenie dachu 35 stopni dach kryty blacha dachówką.
    Jaką jest minimalna długość i średnica rurek żeby układ miał sens ?
    Pozdrawiam

  4. #84
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ten kolektor o jakim piszesz nie ma racji bytu, za to w każdym miejscu Polski możesz zrobić patent z wentylatorem zasysającym gorące powietrze spod połaci dachowej, a następnie skierowane na chłodnicę samochodową, przez którą będziesz tłoczył wodę z układu CO. Wszystko opisane w wątku "Jaśkowe wynalazki" na tym forum.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  5. #85
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar przybyl
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    74
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz, dobrze że dowiedziałem sie o tym teraz a nie jak będe robić już dach : )
    Kolega wskazał mi kolejny ciekawy wątek, tylko jak znaleść czas żeby to wszytko przeczytać ?

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony