dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie szerszenie zrobiły sobie paśnik na brzozie

    Przepatrzyłem istniejące tematy i takiej wersji nie znalazłem
    a problem mam następujący:

    są sobie na mojej działce 2 brzozy, do jednej przylatują szerszenie obgryzają (?) korę na gałęziach i 'pasą się' na soku który wycieka

    najgorzej że między tymi brzozami jest piaskownica dla dzieciaków, a szerszenie zaczęły już także latać na drugą brzozę.

    (psikałem już jakimś sprejem - na osy i szerszenie - jest skuteczny - jeśli trafi się mgiełką na owada - tak chociaż na 2 sec.) ale zasięg ograniczony i wydajność raczej mała. na popsikane tym ustrojstwem gałęzie i tak przylatują nowe sztuki

    jak ich się pozbyć - nie ścinając drzew (mają po ~5m wysokości i dają cień gdy jest potrzebny)

    pozdrawiam
    i czekam na konstruktywną poradę

    To_masz

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A jakim środkiem robisz ten "oprysk" Może zmień na coś mocniejszego.
    U mnie szerszenie próbowały zrobić sobie domek pod dachem i po spryskaniu wszystkiego i zrzuceniu "fundamentów" domku pojawiają się sporadycznie i to tylko na chwilę.
    W zeszłym tygodniu strażacy usunęli gniazdko u sąsiada i już ich nie ma.

  3. #3

    Domyślnie

    strażacy wzywani do tego typu zabiegów zyczą sobie raid niebieski

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał mery26
    strażacy wzywani do tego typu zabiegów zyczą sobie raid niebieski
    Potwierdzam - w zeszłym roku to stosowałem. W tym roku na razie mam bross'a a czeka też raid czarny - podobno typowo na szerszenie.

  5. #5

    Domyślnie

    Ten raid czarny, średnio się nadaje, bo rozpyla się nie w mgiełkę lecz w szprycę i trzeba jeszcze nią trafić szerszenia, który musiałby spacerować, a nie latać.

    Rajd niebieski jest rozpylany i pod jego wpływem szerszenie zostają na krótki czas otumanione a latające spadają na ziemię.

    Zlikwidowałem już kilka gniazd szerszeni, ale do ostatniego musiałem wezwać straż bo gniazdo założyły sobie na 9m pod kalenicą, a tu żadna moja drabina nie sięga.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  6. #6

    Domyślnie

    problem jest taki że nie ma tam żadnego gniazda - owady przylatują na drzewo żeby 'napić się' soku, który upuszczają z gałęzi.
    zwalczać mogę pojedyncze sztuki które nisko siedzą ale na miejsce zlikwidowanych przylatują nowe

    jak można im obrzydzić brzozę ?
    To_masz

  7. #7

    Domyślnie

    To_maszu,


    jak można im obrzydzić brzozę ?
    U mnie rzerująna bzie lilaku.
    Ale jakbyś chciał zmniejszyć ich populację to po zmroku wystarczy podświetlić od spodu przeźroczystą powierzchnię z plexy, lub grubego szkła i zlecą Ci się szerszonki z całej okolicy...
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dolabella
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Gruszczyn/Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie Szerszenie delektowały się moim dębem

    MIeliśmy właśnie podobny problem.
    Kilka dni temu zauważyliśmy, że do młodego dębu na naszej działce przylatują szerszenie. Zawsze wokół pnia (są tam dwie małe szpary) latało kilka sztuk. Pień jest cienki, więc gniazda tam raczej nie zakładały, raczej spijały jakieś soki lub podgryzały korę. Drzew na działce mam dużo, popękane stare śliwy z żywicą, brzozy, jeszcze jeden dąb, ale te drzewa je nie przywabiają.
    Owady odstraszyliśmy Raidem w areolozu i przesmarowaliśmy wszystkie szpary i powygryzane miejsca - pastą do regeneracji drzew. Już od kilku dni żaden szerszeń wokół drzewa nie lata
    Może komuś przyda się ta rada.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony