dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 202
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Koszty ogrzewania propanem.Planuję ogrzewać budowany dom D-09
    propanem.Powierzchnia 102 m2.Zapotrzebowanie na moc co,cwu 10 kW.
    Po rozmowach ze sprzedawcami kotłów , instalatorami ,dostawcą-
    przyszłym-gazu wyliczyłem koszty ogrzewania następująco:
    kocioł z mocą maxymalną-Vaillant ATMOmax PLUS VU 120-5/12 kW
    pracuje średnio 8 godzin na dobę
    przy tym trybie pracy zużywa 1l gazu
    w miesiącu zużyje ok.240l
    w ciągu roku 2400l - a więc tankowanie raz na 10 miesięcy.
    Acha-w łazienkach wspomaganie ogrzewaniem elektrycznym podłogowym
    w salonie kominek. Myślę że jest to realne. A może nie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Ja wybudowałem D04 i wybór nośnika energii zajął mi wiele czasu.Ostatecznie zrobiłem takiec olejowy ULRICH najmniejszy dwufunkcyjny 11kw z kominem "turbo"(94%),zbiornik 750l,w łazienkach i kuchni dodatkowe elektryczne podłogowe oraz planuję kupić piec wolnostąjący(koza) z płaszcem wodnym(na dni "trudne" finansowo).
    Propan stanowczo odradzam zapomnij o takim ogrzewaniu!(koszty min.dzierżawa ,bezpieczeństwo itd)


  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Witam . Chcę budować dom D-09 , pow. 100 m2.
    W projekcie jest kocioł gazowy 10 kW na co i cwu.
    Instalatorzy z którymi rozmawiałem mówili że to
    za mało.Proponowali kocioł 20 kW . Tłumaczyli to
    komfortem podgrzewania wody użytkowej-CZAS.
    Kocioł jest jednofunkcyjny , zasobnik 150 l.
    Jak to się ma do zaleceń Muratora żeby nie
    kupować kotła przewymiarowanego.Rozpatruję
    jeszcze jedną alternatywę : solary na dachu do
    wspomagania cwu + zasobnik dwuwężownicowy 300 l.
    Czy w takim wypadku moc kotła powinna być większa.
    Kocioł 20kW ma modulację mocy od 7 do 20 kW.
    Ale czy pracując z mocą 7 kW osiąga odpowiednio
    wysoką sprawność. Doradźcie coś. Pozdrawiam.
    ZIBI

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pogoń tych instalatorów - to badziewiaki. Jak masz zasobnik, to Ci wisi czas podgrzewania. Jedną wannę napełnisz, a zanim się wykąpiesz, to Ci się zdąży podgrzać. No chyba że z wanny korzystasz jak z prysznica - 3 min. Pisaliśmy o doborze kotłów, więc możesz poszukać. Zauważ, że wg szacunków wystarczy Ci 7kW na mrozy do -20st. Solary bardzo mi się podobają ze względów ekologicznych i jak Cię stać - to rób. Pomożesz naszej przyrodzie, a za jakieś 7 lat poczuje to Twoja kieszeń.

  5. #5

    Domyślnie

    solary przy polskim słońcu(dużo promieniowania rozproszonego )zwracają sie po kilkudziesięciu latach . Jeżeli wszystko zrobiłeś mam tu na myśli sprawy termoizolacyjne w domu zgodnie z projektem to myślę ,że instalator który liczył zapotrzebowanie na piec chyba się nz tym znał, chyba że się pomylił.
    Hej!

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Ketiso , wyjaśnij ostatnie zdanie , bo nie wiem co miałeś
    na myśli. ZIBI

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ketiso - są z grubsza 2 typu kolektorów i z tego co pamiętam, jeden jest droższy odrobinę, ale sprawność ma prawie dwukrotnie wyższą. Wg różnych szacunków widziałem okres zwrotu 7-10 lat. A jak dołożyć do tego wzrost cen nośników energii, to powinno się zwrócić wcześniej. Poza tym jak napisałem na wstępie tamtego posta - dobrze by było, gdybyśmy myśleli ekologicznie. Ja myślałem o kolektorze, ale jednak brak dobrego miejsca + dodatkowy koszt przeważyły. Mam jednak nadzieję, że może za parę lat sobie takowe sprawię. Napewno będę miał takie w drugim domu.

  8. #8

    Domyślnie

    ZIBI. wyjaśnienie ostatniego zdania pomylenie się rzecz ludzka. To miał być czarny Humor.
    Tak serio to coś mi to dziwnie wygląda tylko 10 kW przy piecu z podgrzewaczem.
    Hej!

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ketiso - zaleca się 20kW przy podgrzewaczach przepływowych i chodzi o jako taką wydajność. Tu mowa o zasobniku, więc i 7kW pociągnie. O ile dobrze pamiętam moc tracona na utzymanie temperatury wody już podgrzanej to 60-100W, czyli prawie 7kW pójdzie na grzanie wody. Jak myślisz jaką moc mają podgrzewacze elektryczne (bojlery i przepływowe)?

  10. #10

    Domyślnie

    Frankai.
    Tak mi się właśnie wydawało z tym piecem,że te 10 kW to kpina.
    zaś co się tyczy kolektorów to z obiektywnych źródeł podaje się okres zwrotu na ponad 20 lat i to grubo. dodatkowo (nie wiem jak jest teraz bo przed 3 laty kolektory były takie że sie rozszczelniały po kilku latach użytkowania i bardzo traciły sprawność-też z obiektywnych niezależnych od producentów źródeł)

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    A propo kolektorow slonecznych - tez mnie ciagnie do tego pomyslu ale proponuje dac sobie na wstrzymanie z dwoch powodow:
    - na razie jest to jeszcze dosc drogie i brak dobrych fachowcow (przynajmniej w Polsce)
    - licze ze technika pojdzie jeszcze do przodu i za pare lat bedzie to oplacalne nawet w naszym klimacie (zwrot ponizej 10 lat)

    Pozdrawiam
    Andrzej

  12. #12

    Domyślnie

    ZIBI,
    10 kW do c.w.u. to co najmniej 2 razy za mało. Zwróć uwagę jaki czas grzania dają podgrzewacze pojemnościowe gazowe. Poszukaj kotła, który ma zmienną moc palnika w zależności od priorytetu grzania. Ten o którym mówisz, 20 kW może być o.k. o ile ma tę funkcję. Wg mnie na zasobnik 150 l potrzeba 23 kW.
    Wiem, że to co mówię może być niepopularne. Jeśli chodzi o c.o to przy dobrym ociepleniu domu 1o kW jest o.k.
    Pozdrawiam Krzychol

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Krzychol - poproszę o dowód. Jak to jest, że dużo przepływowych podgrzewaczy ma moc 20kW, a Ty chcesz naciągać Zibiego na 23kW kiedy ten będzie miał zasobnik? Producenci elektrycznych podgrzewaczy montują grzałkę 1500W do takiegoż bojlera i ludziom to jakoś musi wystarczyć, a Ty chcesz ich poprawić 16-krotnie. Ulala! Wiem, że taki elektryczny to żre niezły prąd i mógłby być problem z przyłączem, ale nie przesadzajmy. 10kW jest już ponad 6-krotnie większe niż te w bojlerach i spodziewam się, że osiągnie temp. 60 st (z 20st) poniżej godziny. To będą 2 ostre napełniania wanny w ciągu godziny. Biorąc pod uwagę taką "niedogodność", a wyższą sprawność pieca, niższy koszt i większą trwałość zrobiłbym tak jak obliczył projektant i poszukał kotła, który dla c.o. daje moc 4-10kW, a na podgrzewacz pełne 10kW.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cześć Frankai.
    Myślę podobnie jak Ty.Zgodnie z zaleceniami
    Muratora nie jest pożądane przewymiarowanie
    kotła . Kocioł pracujący z mocą znamionową
    ma o wiele lepsze warunki pracy(sprawność itd)
    Powstaje jednak problem,który chcę abyście mi
    wyjaśnili.Jaki będę miał komfort użytkowania
    cwu przy mocy kotła dobranej przez projektanta
    10 kW - modulacja 4-10 lub gdy zastosuję kocioł
    większy 20 kW - modulacja 7-15 .Jak wspomniałem
    zasobnik jest 150l.Rozpatruję też wspomaganie cwu
    solarami.Wówczas potrzebny będzie zasobnik 300l.
    Czy zimą gdy solar nie pracuje na nagrzanie wody
    będę musiał czekać kilka godzin ? ZIBI

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Nie jestem specjalistą od c.o. i c.w.u. i wolałbym nie dawać rad, których nie sprawdzę od początku do końca, a to zajęłoby mi trochę czasu, którego nie mam zbyt wiele (bo tracę dużo tu ). Jak Ci ktoś tego nie policzy, to może sam wrócisz się w czasy szkolne i policzysz sobie ile ciepła należy przekazać wodzie, by zmieniła swoją temperaturę o ileś stopni. A potem z tego obliczysz sobie moc. Jako przykład (dys)komfortu podam, że bojlery elektryczne z grzałką 1500W nagrzewają się z 20 do 60st. z następującą szybkością:
    80 3h30
    100 4h30
    120 5h30
    150 6h30 (zauważ, że tu już przybyło 30l, a czas zmienił się dalej o 1h)
    Pamiętaj, że najgorszy przypadek to kąpiel w wannie, bo wtedy może nawet nie wystarczy Ci zasobnik - zależy jak duża wanna i czy chcesz napełniać po brzegi. Proponuję sprawdź ile chcesz lać do niej wody. Oczywiście odlicz "swoją pojemność". Załóżmy, że zużywasz całe 150l i woda w zasobniku ma 20 stopni. Jest to najgorszy przypadek, choć trochę go poprawiono przez założone 20 stopni na wejściu, bo w zimie spodziewałbym się raczej 5-8 stopni. Do następnego brudnego osobnika musisz przygotować pełne 150l wody. Z mocą 10kW (6,67*1,5kW)zrobisz to powiedzmy w 50min-1h. W zimie też solary pracują, choć mają mniejszą moc. Pytanie jak sobie będzie radził kociołek z tymi 300 litrami. Z jednej strony lepiej bo to większa bezwładność. Z drugiej jak spuścisz całe 300l, to sobie poczekasz 2 razy dłużej. Zwróć uwagę na jeszcze jednen aspekt - taka instalacja będzie już droższa i to na starcie. Nikt Ci nie da dodatkowych 150l za darmo. Czas amortyzacji Ci się więc wydłuża.

    A propos kąpieli w wannie - czy wiecie ile wody potrzebuje Amerykanka by się wykąpać? Tylko 1 szklankę wody ... bo więcej do wanny już nie wejdzie


  16. #16

    Domyślnie

    Frankai,
    moje doswiadczenia z eksploatacji podgrzewacza gazowego przepływowego 19 kW jest takie, że zapewnia on komfort dla jednego punktu czerpalnego c.w.u. W wypadku włączenia drugiego punktu poboru wody znacznie spada wydajność, bo temp. jest o.k.
    W wypadku domu 100 m2, gdzie jest łazienka, w.c. oraz kuchnia i np. cztery osoby potyencjałnie korzystające z c.w.u to przy zasobniku 150 l potrzebna jest taka moc podgrzewania, aby zapewnić bierzące podgrzewanie wody. Stąd moja wypowiedź.
    Oczywiście, wszystko zależy od dziennego zapotrzebowania na c.w.u. Być może wystarczy szklanka na kąpiel.
    Pozdrawiam Krzychol.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Krzychol - wg mnie, tylko kąpiel w wannie wymaga tyle wody, że robi to różnicę zasobnikowi. Jasne, że jak liczy się tylko komfort, to lepiej dać większy zasobnik i większą moc. Większość z nas ma jednak ograniczenia finansowe i teraz i w przyszłości. Musimy iść na kompromis. Ile zużyjesz na poszczególne czynności? Najwięcej, bo 80-150l na kąpiel, prysznic szacuje się na 1/3-1/2 ilości potrzebnej do kąpieli, zmywanie powiedzmy z 15l max, mycie to 1-10l. Jak widać nie są to ilości oszałamiające.
    Ja mam 2 łazienki i nie zamierzam dać zasobnika wiekszego niż 120l, bo nie mam zbyt dużo miejsca. Będę miał trochę większą moc (potrzebne mi jakieś 13kW) i tym skompensuję mniejszy zasobnik. Najwyżej będą pewne ograniczenia w korzystaniu. Oczywiście jak kto lubi.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Po co tobie zasobnik 150 l, wystarczy 100 l, a najlepiej 80 l.Ta moc jest zupełnie wystarczająca przy kotle jednofunkcyjnym, jeżeli 2-fynkcyjny to 18 kW na cwu i 7-8 co.

  19. #19

    Domyślnie

    On 2002-02-28 19:24, Frankai wrote:
    Nie jestem specjalistą od c.o. i c.w.u. i wolałbym nie dawać rad, których nie sprawdzę od początku do końca, a to zajęłoby mi trochę czasu, którego nie mam zbyt wiele
    To nie dawaj
    Pamiętaj, że najgorszy przypadek to kąpiel w wannie, bo wtedy może nawet nie wystarczy Ci zasobnik - zależy jak duża wanna i czy chcesz napełniać po brzegi. Proponuję sprawdź ile chcesz lać do niej wody. Oczywiście odlicz "swoją pojemność". Załóżmy, że zużywasz całe 150l i woda w zasobniku ma 20 stopni.
    Bzdury - pokaz mi zasobnik z ktorego "wyciagniesz" cala pojemnosc wody o jednakowej temp.
    Twoja odpowiedz przypomina bardzo te o katowce - glebokosc ciecia =(fi tarczy - fi wrzeciennika)/2
    Bzdury ^2. )
    Popatrz na katowke to bedziesz wiedzial dlaczego.

    Pozdrawiam
    Dlugi

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cześć Długi - no to czekam teraz na Twoją opinię w temacie, a nie tylko na krytykę. Do szacunków przyjmuje się pewne skrajne przypadki i zwykle najgorsze, a takim było spuszczenie całej ciepłej wody, bo chodziło o oszacowanie jak długo później woda będzie się nagrzewać.
    Co do samej krytyki, to nie ja jeden wypowiadam swoje zdanie, które może nie jest super fachowe, ale jest, co zresztą uczciwie zaznaczam, po trochu chę tym sformułowanie wywołać specjalistów, którzy mnie poprawią, a jeżeli nie to gość pozna kilka opinii. Dlaczego Ty się nie odezwałeś w obydwu wątkach skoro wiesz? Może jednak zbierzesz całość wątku i go nam podsumujesz?

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony