dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 136
  1. #61

    Domyślnie

    Potwierdzam, na etapie fundamentów zrobić jak najwięcej przepustów, na instalację elektryczną zewnętrzną, na wode do ogrodu, etc. Wystarczy zostawić peszle z patronem, który ułatwi potem wprowadzenie przewodu.
    Przy wylewaniu chudziaka przy posadzkach nie zapominajcie, aby w miejscu pod kominek dać grubiej. Także pod pierwszy stopień schodów wewnętrznych.
    Na etapie stropu także zostawić przepusty na instalacje, szczególnie przy stropie monolitycznym, trudno potem przebić się przez zbrojenie i beton.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doki
    Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.
    kurczę jaki fajny pomysł....a ja teraz zastanawiam się jak dac wycieraczkę ...po prostu nie mieści się pod drzwiami

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał jędrzej
    Najpierw posadźcie drzewa w ogrodzie.
    Chętnie, tylko jak je zabezpieczyć przed ciężkim sprzętem i buciorem budowlańców??? Ja planuję posadzić, ale u teścia. A jak budowa się skończy - przesadzę już podrośnięte do siebie. Ciekawe, czy się przyjmą?

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał James Bond
    Potwierdzam, na etapie fundamentów zrobić jak najwięcej przepustów, na instalację elektryczną zewnętrzną, na wode do ogrodu, etc. Wystarczy zostawić peszle z patronem, który ułatwi potem wprowadzenie przewodu.
    Przy wylewaniu chudziaka przy posadzkach nie zapominajcie, aby w miejscu pod kominek dać grubiej. Także pod pierwszy stopień schodów wewnętrznych.
    Na etapie stropu także zostawić przepusty na instalacje, szczególnie przy stropie monolitycznym, trudno potem przebić się przez zbrojenie i beton.
    Kiedyś pewien murarz, na moją uwagę żeby zostawić przepusty w stropie, powiedział mi, że to się później przebije... myślałem że mnie szlak trafi! Ale jak sam wylewałem strop i próbowałem zostawić parę przepustów, to pojawiły się następujące problemy:
    - bardzo trudno jest precyzyjnie wymierzyć odpowiednie miejsce
    - a najwięcej problemu sprawia uszczelnienie tego tak, żeby beton z pompy nie wlał się do terivy, albo na parter
    Miałem mało czasu, bo gruchy już jachały... stwierdziłem, że to się później przebije
    Poza tym (przynajmniej przy terivie) nie wszędzie można zrobić przepust przed zalaniem (nie zrobisz go w belce, a właśnie często tam wypada, bo jest przy samej ścianie) - a przekuć da się wszędzie (dobrym młotem, np. HILTI pneumatycznym, to nawet jest przyjemne - zegarmistrzowska robota)

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    Cytat Napisał jędrzej
    Najpierw posadźcie drzewa w ogrodzie.
    Chętnie, tylko jak je zabezpieczyć przed ciężkim sprzętem i buciorem budowlańców??? Ja planuję posadzić, ale u teścia. A jak budowa się skończy - przesadzę już podrośnięte do siebie. Ciekawe, czy się przyjmą?
    Mało ciekawe... raczej się nie przyjmą (sorry).
    Zabezpieczyć można - kilka desek i kartka "szanuj zieleń - inwestora"

  6. #66
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawelgosia

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    7

    Domyślnie Zmierzyć przekrój komina przed zakupem pieca

    Kochani !!
    Zanim zakupicie piec węglowy, gazowy inny skontrolujcie czy przekrój przewodu kominowego jest zgodny z wymaganiami DTR pieca. Jeśli nie zo zawezwijcie kominiarza niech skontroluje czy jest ciąg kominowy zgodny z zaleceniami producenta. Jeśli kupicie piec dla którego te warunki nie są spełnione możecie mieć problemy z gwarancją no i oczywiście kopceniem kotłowni (w przypadku węglówki) w przypadku gazówki....
    p&g

  7. #67

    Domyślnie

    Uwzględnijcie w projekcie miejsce na pomieszczenia gospodarcze, zwłaszcza jeśli nie macie piwnicy.

    Dobrze jest uzbrojenie ław wypuścić do góry bednarką, jeśli jest planowana instalacja odgromowa. Mamy wtedy za darmo uziom naturalny z ław, nie trzeba robić otokowego.

    Przewidzieć gniazda na stryszku nieużytkowym. Przydadzą się np do odkurzacza, wzmacniacza antenowego, ...

  8. #68

    Domyślnie

    Opal - dzięki Tobie za pomysł "listy porad" i podziękowania również dla tych, którzy ją uzupełniają
    To wątek, który będę teraz najczęściej czytała
    pozdrawiam - ania
    .....bać się, czy nie bać....?? Aż strach się bać....
    gg: 5371163

  9. #69

    Domyślnie

    Porada dla planujących budowę:

    Lepiej wydać dwa razy więcej pieniędzy na działkę w dobrym miejscu (i zbudować mały dom), niż mieć duży dom na kiepskiej, ale taniej działce!
    Dla dżentelmena... luźne szelki.

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał JarL
    Uwzględnijcie w projekcie miejsce na pomieszczenia gospodarcze, zwłaszcza jeśli nie macie piwnicy.

    Dobrze jest uzbrojenie ław wypuścić do góry bednarką, jeśli jest planowana instalacja odgromowa. Mamy wtedy za darmo uziom naturalny z ław, nie trzeba robić otokowego.

    Przewidzieć gniazda na stryszku nieużytkowym. Przydadzą się np do odkurzacza, wzmacniacza antenowego, ...
    Uziom robimy zawsze niezaleznie czy jest odgromowka czy jej nie ma. Zwykla instalacja potrzebuje tez uziemienia.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonesca
    Cytat Napisał Doki
    Do kladacych kafle w przedsionku: wstawic w wylewke zaraz za drzwiami wejsciowymi metalowa ramke i dac w tej ramce wylewke o 15 mm nizej. Pozniej w tej ramce ulozyc wycieraczke tak, ze bedzie na jednym poziomie z kaflami.
    kurczę jaki fajny pomysł....a ja teraz zastanawiam się jak dac wycieraczkę ...po prostu nie mieści się pod drzwiami
    Problem się pojawia jak trzeba z tej niszy wybierać zalegające tam błoto.

  12. #72

    Domyślnie

    Ciekawy wątek! Rzeczywiście po zbudowaniu człowiek ma pomysły jak mógł wcześniej ten problem rozwiązać

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Pewnie. Dlatego uznałam że warto go podnieść

  14. #74

    Domyślnie

    Podnoszę bardzo pożyteczny wątek.
    Serdeczne dzięki dla wszystkich, którzy bezinteresownie chcą podzielić sie swoimi dobrymi radami.

  15. #75

    Domyślnie

    witam
    Elektryka dobrego na budowę, zanim zalejecie fundamenty.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Elektryka dobrego na budowę, zanim zalejecie fundamenty.

    Proszę o rozwinięcie tego zdania!!!

  17. #77

    Domyślnie

    witam
    Elektryk przewidzi ewentualne bruzdy i przejścia w stopach i ścianach fundamentowych, zadba o poprawne wykonanie uziomu fundamentowego, wyprowadzi uziom do głównej szyny uziemiającej, itp
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  18. #78

    Domyślnie

    obserwuje

  19. #79

    Domyślnie Instalacja alarmu

    Witam
    a kiedy najlepiej zacząć instalację alarmu?
    Przed czy po połeżeniu tynków?

  20. #80

    Domyślnie

    Zacząć? jak najbardziej przed tynkiem, mniej będziesz później ciął bruzd w ścianach.

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony