dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hejjpozn

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    114
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie jaka moc przyłączeniowa do domu jednorodzinnego?

    Właśnie otrzymałam od Enei warunki przyłączenia do sieci. Zgłosiłam 25KW, ale zastanawiam się, czy to nie za dużo? W domu (150m2 z garażem) będą tradycyjne urządzenia, bez kuchenki elektrycznej, ogrzewanie piecem gazowym z dolnym spalaniem. Zmniejszyć tę moc czy podpisać umowę z taką wartością kW?

    Asia

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    16,5 kW wystarczy.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  3. #3

    Domyślnie Re: jaka moc przyłączeniowa do domu jednorodzinnego?

    Cytat Napisał hejjpozn
    Właśnie otrzymałam od Enei warunki przyłączenia do sieci. Zgłosiłam 25KW, ale zastanawiam się, czy to nie za dużo? W domu (150m2 z garażem) będą tradycyjne urządzenia, bez kuchenki elektrycznej, ogrzewanie piecem gazowym z dolnym spalaniem. Zmniejszyć tę moc czy podpisać umowę z taką wartością kW?

    Asia
    ŁO RETY! Po kiego az tyle? Masz zamiar zakład produkcyjny w garażu uruchomić? W większości wypadków do domu jednorodzinnego zaleca się 11kW, ja mam u siebie w tej chwili 8 kW i wszystko działa bez problemu: LCD, dwa kompy, lodówka, kocioł, alarm, czajnik 2kW, oświetlenie i inne standardowe pierdoły

  4. #4

    Domyślnie

    Standardowe wymgania to teraz 16,5 kW przynajmniej tak mi powiedziano w energetyce. To w zupełności wystarczy.
    25 kW to chyba że w garażu jakaś mała działalność.
    (spawarkii kompresory,chulające elektronarządznia nontoper)
    U mnie w starym domu do rozbiórki jest 5,5 kW i da sie żyć
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    raydenstream

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    16.5 KW wystarczy w zupełności, a zawsze mozna zwiększyć,

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziubek25077
    Standardowe wymgania to teraz 16,5 kW przynajmniej tak mi powiedziano w energetyce. To w zupełności wystarczy.
    25 kW to chyba że w garażu jakaś mała działalność.
    (spawarkii kompresory,chulające elektronarządznia nontoper)
    U mnie w starym domu do rozbiórki jest 5,5 kW i da sie żyć
    Pozdro !!!
    mi mowili 11kW ale szczerze mowiac to uwazam ze i tak w jakims stopniu naciagają bo przecież od przydzielonej mocy placi się abonament za przesył - im wyższa moc tym abonament wiekszy dla ZE

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    25 KW to jeśli bedziesz mieć w domu jakiś warsztat.
    Energrtyka naciąga klientów, bo płaci się za moc
    My mamy 15 i chyba wystarczy

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    1 czy 3 fazy?
    Dla 3 faz 10-15KW wystarczy - lepiej więcej z tego przedziału niż mniej. A i tak najważniejsze jest zabezpieczenie przedlicznikowe - 20A całkowicie wystarczy.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    1 czy 3 fazy?
    Dla 3 faz 10-15KW wystarczy - lepiej więcej z tego przedziału niż mniej. A i tak najważniejsze jest zabezpieczenie przedlicznikowe - 20A całkowicie wystarczy.
    Spokojnie wystarczy.
    Przy tym zabezpieczeniu u mnie chodzi spawarka na siłe,karcher z silnikiem w starcie 9.2KW.Niegy nie wybyło zabezpieczenia.
    c126 vis a vis

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    1 czy 3 fazy?
    Dla 3 faz 10-15KW wystarczy - lepiej więcej z tego przedziału niż mniej. A i tak najważniejsze jest zabezpieczenie przedlicznikowe - 20A całkowicie wystarczy.
    3 fazy 20A moim zdaniem mało . 25A
    jak 10 kW to nie dostanie zabezpieczenia 20A. Podpisujac umowę wybieraj poziom zabezpieczeń a nie moc przyłączeniową. Jesteś z Poznania czyli 25A dostaniesz przy 16 kW i to Twoim wypadku w zupełnosci wystarczy
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar aaaaaaaa
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Łódź
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ja się zastanawiam nad wystąpieniem o moc przyłączeniową 18 kW (dom o pow. użytk. 130 m2, pompa ciepła gruntowa 9 kW, płyta indukcyjna).

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    wystarczy spokojnie trzeba zrobić bilans ile urządzeń będzie maksymalnie działało i jakiej mocy
    el-tom.business.site

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dymek1984

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Gowarzewo
    Kod pocztowy
    63-004
    Posty
    81

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaaaaaaa Zobacz post
    Ja się zastanawiam nad wystąpieniem o moc przyłączeniową 18 kW (dom o pow. użytk. 130 m2, pompa ciepła gruntowa 9 kW, płyta indukcyjna).
    tylko te 9kW to ta pompa ma mocy grzewczej, a moc elektryczna to jest jakieś ca 1/3, czyli 3kW. Sprawdź dokładnie w instrukcji.

    Dla Pani założycielki tego tematu to dla domu jednorodzinnego spokojnie starcza 12kW, tym bardziej, że jednocześnie nie pierzesz, włączasz zmywarki, gotujesz używając pełnej mocy płyty, w między czasie robisz sobie herbatę.

    Przy 16kW to znajomy ogrzewa dom 120m2.

    W Enei proponują taką moc, bo za każdy kW mocy przyłączeniowej trzeba płacić chyba 160zł netto, więc sobie policz.

    Pozdrawiam

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    CAPSLOCK

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    OPOLSKE
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam.
    Trochę odkopię temat.
    W moich warunkach przyłączenia sięci energetycznej podane jest że zapezpieczenie przedlicznikowe ma być 20A.
    Jak to się ma do mocy jakie podajecie czyli 11-16kW na cały dom? przecież 20A przy prądzie 230V to jest raptem ok 4,5kW, czy źle liczę?

    Jeżeli włącze piekarnik elektryczny (2kW), czajnik (2kW), pralkę (2kW) i do tego odkurzacz(1.8kW) i jeszcze suszarkę do włosów (1.8kW) do tego w domu zawsze chodzi jakiś inny sprzęt to czy takie zabezpiecznie 20A nie będzie wybijało?
    Dom z piwnicą powierzchnia ok 270m2.

    Wydaje mi się to bardzo słabe i nie wiem czy nie wystąpić o 40A. Chciałbym uniknąć sytuacji jaką w starym domu maja rodzicę, że jak chodzi pralka i np. odkurzacz to żeby zagotować wodę w czajniku elektryznym trzeba coś wyłączyć żeby nie wybiło zabezpiecznia.
    Przecież wiadomo że w duzydm domu będzie dużo sprzętu elektrycznego, komputery, telewizory, alarmy ale głównie te mocne czyli piekarnik, płyta grzewacza (kuchenna), suszarka do prania, pralka, czajnik, odkurzacz itp.
    Troche tego jest i bez sendu byłoby pilnować się co można włączyć jednocześnie a co nie.

    Pozdrawiam
    CAPSLOCK

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał CAPSLOCK Zobacz post
    Witam.
    Trochę odkopię temat.
    W moich warunkach przyłączenia sięci energetycznej podane jest że zapezpieczenie przedlicznikowe ma być 20A.
    Jak to się ma do mocy jakie podajecie czyli 11-16kW na cały dom? przecież 20A przy prądzie 230V to jest raptem ok 4,5kW, czy źle liczę?

    Jeżeli włącze piekarnik elektryczny (2kW), czajnik (2kW), pralkę (2kW) i do tego odkurzacz(1.8kW) i jeszcze suszarkę do włosów (1.8kW) do tego w domu zawsze chodzi jakiś inny sprzęt to czy takie zabezpiecznie 20A nie będzie wybijało?
    Dom z piwnicą powierzchnia ok 270m2.

    ...
    Pozdrawiam
    CAPSLOCK
    20A to moc jeśli dobrze pamiętam z przedziału 11-13kW. Ale to masz dla układu 3F.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Masz 3x20A, czyli na fazę 4,5kW. Teoretycznie mógłbyś wyciągnąć 13,5kW, a w praktyce mniej bo nie jesteś w stanie dociążyć na maksa każdej fazy.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    CAPSLOCK

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    OPOLSKE
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam
    Zgadza się dopiero teraz doczytałem w warunkach przyłączenia że moc 12kW.
    Czy to wystarczy na dom jednorodzinny 160m2 (prąd nie będzie służył do ogrzewania)?
    Projektant mówi że bez problemu i że zawsze można wystąpić o zwiększenie mocy np na 16kW, a narazie nie ma sensu bo to więcej kosztuje.
    Nie dopytałem tylko czy więcej kosztuje przyłączenie czy większy będzie abonament miesięczny z tytułu większej mocy?

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    W zupełności wystarczy. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń.
    W rzeczywistości możesz de facto otrzymać większą moc.
    Wynika to stąd, że wartości zabezpieczeń są skokowe. Najlepiej udać się do Zakładu Energetycznego i zapytać jaki przedział mocy obsługuje ten bezpiecznik. Wybrać najmniejszą moc w tym zakresie (mniejsze opłaty) a i tak będziesz miał największą w tym przedziale.

  19. #19

    Domyślnie

    W dzisiejszych czasach zabezpieczenie mniejsze niż 25A to pomyłka.
    Taki stan rzeczy powoduje brak selektywności co jest sprzeczne z logiką oraz z prawem (Rozporządzenie).
    O braku funkcjonalności nie wspominam.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał CAPSLOCK Zobacz post
    Witam
    Zgadza się dopiero teraz doczytałem w warunkach przyłączenia że moc 12kW.
    Czy to wystarczy na dom jednorodzinny 160m2 (prąd nie będzie służył do ogrzewania)?
    Projektant mówi że bez problemu i że zawsze można wystąpić o zwiększenie mocy np na 16kW, a narazie nie ma sensu bo to więcej kosztuje.
    Nie dopytałem tylko czy więcej kosztuje przyłączenie czy większy będzie abonament miesięczny z tytułu większej mocy?

    Pozdrawiam
    Pewnie wystarczy, ale zawsze możesz wziąć 14kW - zabezpieczenie 25A i mieć spokój.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 09-06-2013 o 16:54 Powód: literówka
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony