dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    Pewnie wystarczy, ale zawsze możesz wsiąść 14kW - zabezpieczenie 25A i mieć spokój.
    A nie lepiej wsiąść do pociagu byle jakiego ?
    Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A nie lepiej wsiąść do pociagu byle jakiego ?
    Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet ?
    Słownik Firefoksa mi źle poprawił słowo. A ja nie zauważyć!
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 09-06-2013 o 16:51
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  3. #23

    Domyślnie

    Co to jest słownik Firefoxa ?
    Bo ja nie wiedzieć
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    25kW dla domu z ogrzewaniem pompa ciepła i drobnymi pracami spawarka etc wystarczy ?

  5. #25

    Domyślnie

    Trzeba sobie zrobić bilans mocy.
    Zsumować wszystkie odbiorniki zainstalowane w domu, wstawić współczynnik jednoczesności, i zobaczyć jaki wynik wyjdzie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    25kW dla domu z ogrzewaniem pompa ciepła i drobnymi pracami spawarka etc wystarczy ?
    Mam połowę tego i wystarczy.
    Zadbaj o grube kable przyłączeniowe i weź mniejszą moc. Zawsze potem możesz dopłacić i zwiększyć - przyjadą wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #27

    Domyślnie

    Wg mnie po 1 i najważniejsze trzeba patrzeć na zabezpieczenie główne - wiadomo jest to powiązane ale - płaci się od każdego kW mocy przyłączeniowej ok 100zl a zabezpieczenia są w przedziałach w każdym ZE inaczej ale przykładowo 25A jest od 16 kW do 20 kW wiec w energetyce trzeba się dopytać jaka jest dolna granica i brać tyle ile trzeba. Na dom jednorodzinny 20A lub 25A w zupełności wystarcza bo pewnie i tak bezpieczniki w rozdzielnicy masz 16A na gniazdka i 10A na oświetlenie lub nawet na oświetlenie 6A - musisz zrobić zestawienie urządzeń a przyłącze zrobić o 1 zakres wyższe niż bezpieczniki w rozdzielnicy bo co za różnica czy będziesz mieć 40A główny jak pośrednio 16A ci wywali.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał doin_oakenhelm
    zabezpieczenia są w przedziałach w każdym ZE inaczej ale przykładowo 25A jest od 16 kW do 20 kW
    Nieprawda - 25 A mocy przyłączeniowej nie jest do 20 kW. Wystarczy sprawdzić w lokalnym RDE
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał doin_oakenhelm Zobacz post
    bo co za różnica czy będziesz mieć 40A główny jak pośrednio 16A ci wywali.
    Nie, za tą Twoją 40A przedlicznikową możesz mieć wiele obwodów zabezpieczonych 16A. Z żadnego z nich nie możesz pobrać więcej niż 16A, ale suma tego co pobierasz na różnych obwodach może to 16 przekraczać.
    To tak w dużym uproszczeniu, pomijam tutaj 3 fazy, możliwość podłączania urządzeń o większej mocy na stałe w obwody stosownie wykonane i zabezpieczone do obciążeń (na przykład przepływowy podgrzewacz wody).

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    [COLOR=#333333][FONT=Verdana] Nieprawda - 25 A mocy przyłączeniowej nie jest do 20 kW. Wystarczy sprawdzić w lokalnym RDE
    Napisałem ze przykładowo bo nie pamiętam poszczególnych zakresów tym bardziej, że co jakiś czas się zmieniają 25A zdaje się jest od 13 do 16 kW. Chodziło mi o to, że nie ma sensu zamawiać górnej granicy tylko dolną a nie ma to znaczenia czy będzie to 20kW czy 5kW

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał mturdus Zobacz post
    Nie, za tą Twoją 40A przedlicznikową możesz mieć wiele obwodów zabezpieczonych 16A. Z żadnego z nich nie możesz pobrać więcej niż 16A, ale suma tego co pobierasz na różnych obwodach może to 16 przekraczać.
    To tak w dużym uproszczeniu, pomijam tutaj 3 fazy, możliwość podłączania urządzeń o większej mocy na stałe w obwody stosownie wykonane i zabezpieczone do obciążeń (na przykład przepływowy podgrzewacz wody).

    Tak masz racje mój błąd przyznaje się pomyliłem się. Tak czy inaczej jeśli instalacja jest bez żadnych podgrzewaczy i innych cudów ogrzewania elektrycznego itp itp itp to na spokojnie na domek wystarczy 25A

  12. #32

    Domyślnie

    Aby nie zakładać tego samego tematu pozwolę sobie dopisać moje pytanie tutaj.
    Mieszkam w domu dwukondygnacyjnym, dwurodzinnym ( rodzice + dziecko ). Obecnie posiadamy moc przyłączeniową 15 kW, zabezpieczenie w skrzynce z licznikiem 3x25A, zasilanie 3 fazowe.
    Na parterze kuchnia, salon, 2 pokoje, łazienka. Na 1 kondygnacji tak samo. Piwnica 3 pomieszczenia ( tylko oświetlenie).
    Wyposażenie kuchni parter- piekarnik elektryczny( samodzielny, płyta jest gazowa), lodówka, czajnik, mikrofalówka, mikser, zmywarka itp.
    Salon- telewizor, jakiś dekoder, lampa. Sypialnie głównie oświetlenie i komputer/laptop.
    Kuchnia piętro - kuchenka elektryczna ( płyta ceramiczna + piekarnik), lodówka, czajnik, mikrofalówka. Salon na piętrze: telewizor + jakaś lampka.
    Łazienki- parter - podgrzewacz elektryczny siemens 21kW, pracujący tylko w trybie ekonomicznym, wg instrukcji pobiera 14 kW, pralka + oświetlenie,
    Łazienka piętro - jak na parterze.

    Instalacja w domu jest nowa, pokoje mają osobne bezpieczniki, podgrzewacze mają również osobne obwody + zabezpieczenia.

    Dom remontowaliśmy etapami, elektrycy. Po zrobieniu pokoi, dwóch kuchni i 1 łazienki, zdecydowaliśmy się na drugi podgrzewacz elektryczny w drugiej łazienki. Zasugerowali zwiększenie mocy przyłączeniowej, twierdząc, że teraz będzie wam "wybijać".

    Pytanie główne: jakie duża powinna być moc przyłączeniowa dla tego budynku i jakie zabezpieczenia główne? Dodam, że prąd mamy z Tauronu.
    z góry dziękuję,.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cześć odkopię nieco temat. Mam działkę ze złączem pomiarowym tj. szafką, jeszcze po poprzednim właścicielu. Złącze ma moc 12,5 kW, jest 3 fazowe i ma zabezpieczenie 25A. Mój architekt dla domu dwulokalowego, w którym będą aktualnie mieszkać 3 osoby a w przyszłości może 6.. Wyliczył moc 16,5 kW i zapotrzebowanie roczne 16500 kWh. Czy to nie jest przesadzone wyliczenie? Czytałem całą poprzednią dyskusję i podobno najważniejsze jest zabezpieczenie na złączu, a jest ono 25A więc z tego co zrozumiałem dobre. Czy jest sens wnioskować o zwiększenie mocy, czy zrobić to faktycznie po budowie i zobaczyć jak się będzie sprawdzało?

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwan89 Zobacz post
    Mój architekt dla domu dwulokalowego, w którym będą aktualnie mieszkać 3 osoby a w przyszłości może 6.. Wyliczył moc 16,5 kW i zapotrzebowanie roczne 16500 kWh.
    Wyliczył Ci zapotrzebowanie na energię elektryczną, czy na ciepło?
    Czym zamierzasz grzać?

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyliczył Ci zapotrzebowanie na energię elektryczną, czy na ciepło?
    Czym zamierzasz grzać?
    To jest zapotrzebowanie na energię elektryczną które dostałem we wniosku który dla mnie uzupełnił. Grzać będę gazem. Zdziwiło mnie to w kalkulatorach w internecie mniej więcej jest to 4000-6000 kWh rocznie.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dla prądu moc, to sumujesz odbiorniki, które możesz jednocześnie odpalić i wychodzi. Ale z kWh to na 99,99% ostro przesadził. Tyle to trudno zużyć grzejąc prądem dom ze 200m2 spałniający choćby minimalne WT 2017.

    Co do mocy to problemem jest to, że musisz w miarę równomiernie obciążać fazy. Jak dostaniesz zabezpieczenie 32A/fazę, to trzecie prądożerne urządzenie może przekroczyć zabezpieczenie.
    Upraszczając - brałbym najmniejszą moc, przy jakiej dostaniesz 32A. I trzeba rozsądnie porozdzielać obwody na fazy. Jak zabraknie, to przepięcie jakiegoś gniazdka do innej fazy rozwiąże problem. A jak nie, to zawnioskujesz o zwiększenie mocy.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A szacowane zużycie to ma znaczenie przy nadanej taryfie czy jak to jest? Jeśli zadeklaruje 16500 kWh a w praktyce wyjdzie 6000 kWh to jakie to ma zasadniczo znaczenie dla mnie?

  18. #38

    Domyślnie

    A kto w ogóle wymaga deklaracji od Ciebie? Nie przypominam sobie żebym musiał coś deklarować.

  19. #39

    Domyślnie

    No jest deklaracja na wniosku o przyłącze ale to raczej do celów statystycznych niż technicznych. Ja mam moc zamówioną 14 kW i zabezpieczenie C25A jako główne i dla mocy 16 kW i 18 kW PGE stosuje takie samo zabezpieczenie (o ile dobrze pamiętam tabele). To czy będziesz brał 16 kW czy 12 kW to specyfika nie tylko zabezpieczenia ale samego przyłącza, samego kabla, jego długości, oraz tego gdzie jesteś przyłączony tzn czy węzeł i podstacja/stacja transformatorowa jest w stanie zapewnić taką moc. Ja bym zostawił na razie tak jak jest, zawnioskować o większą moc możesz zawsze. Poza tym sam wniosek o zwiększenie mocy w sensie zapytania to chyba można złożyć bez żadnych późniejszych zobowiązań.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Szacowane zużycie jest potrzebne np. w PGE do wystawienia faktur prognozowanych zanim nie wykonają odczytów licznika.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony