dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Araman - ludziska się zastanawiają czy drzwi od garażu mogą wchodzić do wiatrołapu, bo chyba im smród wejdzie do domu, a Ty się dziwisz, że nie jestem pewien, czy nie będzie lecieć otwartą rurą? Mój samochód póki co jest w miarę nowy, a poza tym stoi w szopie, więc trudno mi oceniać na swoim przykładzie. Garaże które znam mają już parę lat i zdążyły naciągnąć beznzynowo-olejowego zapachu.

    Kiedyś ktoś pisał, że firma produkująca kominek pokazała mu, że wlot ma być od zachodu, a komin od wschodu i ciąg będzie OK. Umieszczając go w garażu (nawet nieszczelnym) pogarszamy te warunki.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Hej, hej. Moja rura od powietrza wychodzi na zewn./po krakowsku "na pole"/. To nie ja pytałam o garaż tylko "majki", a to nie jedno i to samo.

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Majka - sorry za pomyłkę. Ostatnio nieźle ganiam w robocie.

  4. #24

    Domyślnie

    Frankai buduję juz trzeci dom ( ten ostatni od podstaw a dwa inne wykańczałem) we wszystkich garaż jest w budynku i ani razu nie czułem zapachu benzyny. Może coś z moim nosem. Wybacz tę kwestię samochodu nie chciałem cię urazić. A tak na marginesie ciekawe co sądzą inni na temat, sprawdzę w archiwum i może wrzucę na Forum

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    A ja wczoraj słyszałem fajną rzecz. Żeby użyć rury "spiro" tej rozciaganej.
    Tanio i zazbrojona, no i owinięta nierdzewkiem.
    A w ogóle to najlepsza podobno prostokątna.

  6. #26

    Domyślnie

    A jak powietrze bedzie się chowac po rogach rury?

  7. #27

    Domyślnie

    Jak wygląda sprawa z zamykaniem tej rury w okresach, w których nie korzysta się z kominka?
    A może wogóle nie trzeba jej zamykać.
    Alicjanka pisze, że może nią wiać. Może i tak, ale tą rurę podłącza się do komory paleniskowej. Czyli zimne powietrze będzie co najwyżej krążyło w kominie. Może się mylę. To tylko teoria. Co na to praktycy?

  8. #28

    Domyślnie

    słuchajcie - ja też wtrynię 3 groszę.
    z praktyki:
    - przekrój rury związany z mocą wkładu kominkowego, przy kominkach otwartych najlepiej zrobić nawiew do pomieszczenia (a nie do kominka) przez anemostat
    - kształt rury bez znaczenia
    - zasysanie tylko z zewnątrz (odpowienie nad- i podciśnienie w poszczególnych pomieszczeniach)
    - podejście do kominka najlepiej rurą żeliwną poźniej spiro, do spiro można kupić "przepustnicę", którą ręcznie można zamykać w okresach kiedy kominka nie używamy
    - ściany na których opiera się kominek z materiałów ceramicznych

  9. #29

    Domyślnie

    tom co to jest spiro?
    A tak przy okazji temat dotyczył raczej kominków z zamkniętą komorą spalania i sposobem dostarczenia do niej świeżego powietrza.

  10. #30

    Domyślnie

    Witam
    Może ja odpowiem. Rura spiro jest to rura aluminiowa zwijana z cienkiej blachy. Jej zaletą jest możliwość rozciągnięcia do 2,7 krotnej długości (jak podaje większość producentów) to znaczy z kupionej rury o długości 1m. Zrobisz 2,7m.
    Kominki z zamkniętą komorą spalania mają zazwyczaj kruciec przyłączeniowy do powietrza i tej średnicy dobrzy było by zastosować rurę.
    Jeżeli idzie o cały układ to proponuję rurą z PCV fi 110 (zwykłą kanalizacyjną) zakończoną równo z powierzchnią ściany lub posadzki w przestrzeni kominka a dalej rurę spiro fi 100 z odpowiednią przepustnicą, jeżeli kominek w taką nie jest wyposażony. Rurę spiro i przepustnicę instaluję się równocześnie z montażem wkładu. Ewentualne różnice w średnicy można skorygować króćcem redukcyjnym z blachy ocynkowanej wykonanym przez blacharza (coś w rodzaju rury spustowej) Wlot rury PCV można zabezpieczyć kratką wentylacyjną z odpowiednio gęstą siatką, co prawda fachowiec instalujący kominek u moich rodziców, stwierdził, że jest to zbędny, i poniekąd miał rację, bo owady nie lubią spalenizny a taki zapach będzie się utrzymywał w lecie, to raz a dwa natomiast w zimie ciąg powietrza nie pozwoli im się utrzymać a w komorze spalania po prostu zginą.
    Bobiczek nie pisz takich herezji na temat prostokątnej rury bo najlepsze są okrągłe gładkościenne. Uzasadnienie? Rura okrągła ma najlepszy stosunek powierzchni przekroju do obwodu a z tego wynika najmniejsze tarcie czyli najmniejszy opór przepływu. Jednak to się uwzględnia tylko przy projektowaniu wentylacji w tym konkretnym przypadku całkowicie niema to znaczenia


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jarpy dnia 2002-05-11 02:10 ]</font>

  11. #31

    Domyślnie

    To jest konkretna odpowiedź. Wielkie dzieki

  12. #32

    Domyślnie

    zamontowałem rurę 160 z PCW i pod kominkiem wykonałem podmurówkę z cegły, tak że kominek nasadziłem na tą podmurówkę. W dole kominka wywierciłem otwory które doprowadzają powietrze do paleniska. W ten sposób uzyskałem szczelne połączenie rury z paleniskiem. Nie muszę się martwić o dmuchanie zimnego powietrza do pokoju i o mrówki.

  13. #33

    Domyślnie

    jedna uwaga co do rur prostokątnych - taką rurę można wykonać w dowolnym kształcie np 5cm X 40cm i schować ją w podłodze. Inna sprawa że rury aluminiowe spiro są mniej trwałe mechanicznie niż ocynkowane.

  14. #34

    Domyślnie

    kanały prostokątne są powszechnie stosowane w wentylacji i aż tak bardzo bym ich nie dyskryminował choć faktycznie ich "efektywność" jest mniejsza niż okrągłych - ale czy ktoś widział kanał okrągły np 0,5m2? Ale my chyba w takiej skali nie operujemy sese

  15. #35

    Domyślnie

    tom soyer!
    Zgadzam się z tobą w całej rozciągłości co do powyższych wypowiedzi, a na swoje wytłumaczenie rura spiro będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez obudowę kominka, a co do okrągłych to zabolała mnie ich dyskryminacja, więc chciałem wykazać ich przewagę w jednym konkretnym przypadku - tu opory przepływu
    Pozdrawiam

  16. #36

    Domyślnie

    Swoje 3 grosze jeszcze dołożę. Rury okrągłe to lepsza charakterystyka hydrauliczna - fakt. Jednak spiro ma dużo większe opory przypływu niż rura gładka. Myślę, że w wielu przypdakach większe niż gładki kanał prostokątny, np z tworzywa. A im większe opory hydrauliczne, tym gorszy efekt - w skrajnym przypadku wywołana różnicą temperatur różnica ciśnień na wlocie i wylocie z rury zniwelowana będzie w całości przez opory przepływu i powietrze taką rurą nie będzie dostarczane. Uciec przed tym można zwiększając średnicę spiro, a to nie zawsze jest możliwe. Dlatego osobiście polecam gładkie rury PVC z przejściówką z blachy ocynk w rejonie kominka i wyższych temperatur.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony