dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 104
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a kominek

    Witam,

    planuję wykonać wentylację mechaniczną. Zastanawiam się nad kanałem wentylacyjnym dla kominka. Jeden instalator przekonuje mnie, żeby go nie robić. Drugi zaś, jeśli to nie jest duży koszt to ,,dla świętego spokoju zrobić". Co na to kominiarze?

    Jakie macie podejście do tego tematu?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie Re: Wentylacja mechaniczna a kominek

    Cytat Napisał akapap
    Witam,

    planuję wykonać wentylację mechaniczną. Zastanawiam się nad kanałem wentylacyjnym dla kominka. Jeden instalator przekonuje mnie, żeby go nie robić. Drugi zaś, jeśli to nie jest duży koszt to ,,dla świętego spokoju zrobić". Co na to kominiarze?

    Jakie macie podejście do tego tematu?

    Pozdrawiam.
    Jeśli chcesz to połączyć to tylko i wyłącznie kominek musi być z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza do paleniska z zewnątrz. Poza tym otwierając kominek żeby dołożyć drewna musisz pamiętać o wyłączeniu na tą chwilę wentylacji mechanicznej, inaczej mogą ci buchnąć spaliny do pokoju.

  3. #3

    Domyślnie Re: Wentylacja mechaniczna a kominek

    Cytat Napisał lee28
    Poza tym otwierając kominek żeby dołożyć drewna musisz pamiętać o wyłączeniu na tą chwilę wentylacji mechanicznej, inaczej mogą ci buchnąć spaliny do pokoju.
    Dlaczego ma buchnąć?!

  4. #4

    Domyślnie Re: Wentylacja mechaniczna a kominek

    Cytat Napisał Adamol
    Cytat Napisał lee28
    Poza tym otwierając kominek żeby dołożyć drewna musisz pamiętać o wyłączeniu na tą chwilę wentylacji mechanicznej, inaczej mogą ci buchnąć spaliny do pokoju.
    Dlaczego ma buchnąć?!
    Nie napisałem że "ma" tylko że "może". A może sie to stać jak wentylacja więcej wyciąga niż wdmuchuje i masz w domu lekkie podciśnienie, wtedy zaciągnie ci powietrze z komina kominkowego i masz dym w pokoju.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    kwestia regulacji instalacji. Można tez założyć kontarkon przy drzwiczkach kominka który na czas podkładania do kominak wyłączy wentylator wywiewny.

    Kanał "ssący" przy kominku to niezły pomysł z innego względu - zasysa gorące powietrze i wymienia ze strugą powietrza nawiewanego. I masz takie DGP

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    kwestia regulacji instalacji. Można tez założyć kontarkon przy drzwiczkach kominka który na czas podkładania do kominak wyłączy wentylator wywiewny.

    Kanał "ssący" przy kominku to niezły pomysł z innego względu - zasysa gorące powietrze i wymienia ze strugą powietrza nawiewanego. I masz takie DGP
    Namiastkę dgp. Bo jaką wydajność będzie miał ten kanał wywiewny?

  7. #7

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna i kominek są dopuszczone tylko przy wentylacji zrównoważoinej lub panującym nadciśnieniu.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  8. #8

    Domyślnie

    witam, jesli w pomieszczeniu np. w goscinnym, gdzie bedzie stal kominek zrobie nawiew, to co ma mi wybuchac z kominka, wtedy moge otwierac ile chce.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał phum2
    witam, jesli w pomieszczeniu np. w goscinnym, gdzie bedzie stal kominek zrobie nawiew, to co ma mi wybuchac z kominka, wtedy moge otwierac ile chce.
    I co z tego, jak będziesz mieć źle wyregulowaną wentylację i lekkie podcisnienie w domu to nieważne czy w pokoju masz nawiew, czy wywiew i tak buchnie. Poprostu wentylację trzeba wyłączać dla bezpieczeństwa przed dołożeniem do kominka.
    Może 10 razy nic sie nie stanie a za 11 będziesz mieć smog w salonie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28

    I co z tego, jak będziesz mieć źle wyregulowaną wentylację i lekkie podcisnienie w domu to nieważne czy w pokoju masz nawiew, czy wywiew i tak buchnie. Poprostu wentylację trzeba wyłączać dla bezpieczeństwa przed dołożeniem do kominka.
    Może 10 razy nic sie nie stanie a za 11 będziesz mieć smog w salonie.
    Możesz to jakoś uzasadnić. Niby czemu ma coś buchnąć?
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  11. #11

    Domyślnie

    Przecież sam napisałeś : "Wentylacja mechaniczna i kominek są dopuszczone tylko przy wentylacji zrównoważoinej lub panującym nadciśnieniu."

    Jeśli będzie lekkie podciśnienie w pomieszczeniu to zassie spaliny z komina.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28
    Przecież sam napisałeś : "Wentylacja mechaniczna i kominek są dopuszczone tylko przy wentylacji zrównoważoinej lub panującym nadciśnieniu."

    Jeśli będzie lekkie podciśnienie w pomieszczeniu to zassie spaliny z komina.
    Ale skąd ma się wziąć to podciśnienie skoro wentylacja jest ustawiona na nadciśnienie lub w najgorszym przypadku zrównoważona.

    Ponadto ciąg w rozgrzanym kominie ...
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  13. #13

    Domyślnie

    mam kominek z zamkniętą komorą i rurę ze świeżym powietrzem do spalania.
    Jak otwieram drzwiczki kominka nic do salonu mi nie leci.
    Instalację mam na lekkim nadciśnieniu.
    Ważne jest też średnica rury z powietrzem do spalania i szczelne podłączenie z kominkiem.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z

    Ale skąd ma się wziąć to podciśnienie skoro wentylacja jest ustawiona na nadciśnienie lub w najgorszym przypadku zrównoważona.

    Ponadto ciąg w rozgrzanym kominie ...
    Bo naprzykład żona stwierdzi że za mocno wieje z anemostatu i go przykręci lekko.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28

    Bo naprzykład żona stwierdzi że za mocno wieje z anemostatu i go przykręci lekko.
    Coś to trochę naciągane

    Bardziej bym się obawiał że coś "buchnie" przy wentylacji grawitacyjnej zwłaszcza przy włączonym okapie kuchennym ale też nie bardzo.

    Spotkałęś się kiedyś z takim "buchnięciem", czy są to tylko przypuszczenia?

    Miałem piece w mieszkaniu przez przeszło 20 lat. Mi jedynie takie buchnięcie zdażyło się jak do mocno rozpalonego węgla w piecu dorzuciłem szufelkę miału ale "wybuch" pyłu węglowego to zupełnie inna bajka.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Przy zamkniętym kominku obieg jest taki:

    Wlot z dworu pod wkład, komora paleniskowa, kanał dymny.
    Przy otwartym:
    Wlot z WNĘTRZA domu, komora i... NO WŁAŚNIE!!!

    Wywiew jest:
    Kanałem wywiewnym wentylacji mechanicznej i kanałem dymowym.
    Teoretycznie...
    Bo praktycznie to TYLKO kanałem wywiewnym i strugą napędzaną wentylatorem.
    GDZIE się w takim razie mają podziać spaliny z kominka?
    Wyglądają sobie do salonu....

    W tej sytuacji zarówno kanał dymowy jak i dolot pod kominkiem - nie działają!
    Adam M.

  17. #17

    Domyślnie

    Takie ciekawe zjawisko zaobserwowalem pare razy podczas dokladania....A jak zapobiec?Mnie chwilowe ,lekkie zadymienie az tak nie przeszkadza,a wiem,ze pieknie dziala wywiew i smrodek idzie jak po sznurku do wywiewu....Zgodnie z tym co pisze adam-mk.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Przeciwdziała się tak:
    Robi się czujnik otwarcia/zamknięcia kominka.
    Zmiana stanu tego czujnika po otwarciu kominka powinna wyłączyć wentylator wywiewny.
    Wtedy będzie:
    Nawiew, wnętrza, palenisko, kanał dymowy...
    To proste i zawsze to stosuję...
    Adam M.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    .... Przy otwartym:
    Wlot z WNĘTRZA domu, komora i... NO WŁAŚNIE!!!

    Wywiew jest:
    Kanałem wywiewnym wentylacji mechanicznej i kanałem dymowym.
    Teoretycznie ...
    Bo praktycznie to TYLKO kanałem wywiewnym i strugą napędzaną wentylatorem ...
    A to niby dlaczego?
    Przy ustawieniu nadciśnienia w pomieszczeniu otwarcie kominka powoduje ruch powietrza przez kominek do komina, przynajmniej u mnie ciąg w kominie jest wystarczająco duży.
    Cytat Napisał adam_mk
    ....
    W tej sytuacji zarówno kanał dymowy jak i dolot pod kominkiem - nie działają!
    Adam M.
    Skoro kanał dymowy nie działa, a wręcz spaliny z kominka wydostają się do pokoju to co się dzieje z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń przez wentylator który podaje tego powietrza więcej niż wyciąga wentylator wywiewny? A czym kompensowane jest podciśnienie w kominie?

    Cytat Napisał Lookita
    Takie ciekawe zjawisko zaobserwowalem pare razy podczas dokladania....A jak zapobiec?Mnie chwilowe ,lekkie zadymienie az tak nie przeszkadza,a wiem,ze pieknie dziala wywiew i smrodek idzie jak po sznurku do wywiewu....Zgodnie z tym co pisze adam-mk.
    Wydaje mi się, że zadymienie pokoju nastąpiło bo próbowałeś dołożyć do kominka przy działającym wentylatorze nawiewającym świeże powietrze do komory spalania.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  20. #20

    Domyślnie

    Kiedy dokladam,wentylator zawsze nie pracuje...Problemem jest to chyba,ze mam chlamowate drzewo,ale....czy nadcisnienie mam w domu,skoro mam wentylacje na 1 biegu praktycznie caly czas i tyle wlata co wylata?
    Raczej palac iglastym drzewem,gdy palace sie czesciowo fragmenty igliwia sa w poblizu drzwiczek to wowczas syfiku jest wiecej i problem tym tlumacze.Niemniej 2 dni temu Wasze opinie mnie zaciekawily i...inaczej juz patrze na dokladanie do kominka,ale nigdy jako moment ,w ktorym cos niebezpiecznego sie przydarzy...Wszystko pieknie mi dziala i....chwle sobie te gadzety....A dom ladnie trzyma cieplo....

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony