dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41

    Domyślnie Re: 2 pytania do 100%-wej segregacji odpadów

    Cytat Napisał Flexus
    Jeśli będę segregować odpady w 100% jak wyżej, to czy mogę zrezygnować z pojemnika na odpady, który teraz stoi przed moim domem, i zaprzestać opłacania wywozu odpadów, których przecież nie będzie? Czy obowiązujące przepisy zezwalają na to? Oto drugie pytanie.
    Ania ma rację - nie ma co się zastanawiać nad utopią, czyli samodzielnym rozwarstwianiem kartoników po śmietanie w sytuacji, gdy Państwo i samorządy nie realizują żadnej sensownej polityki śmieciowej.

    Jeśli nawet byłbyś takim herosem (nie wierzę!), to i tak w świetle przepisów musisz produkować odpady i ścieki. Ot taki automat, który ma ułatwić życie urzędnikom, bo przecież "co by to było proszę Pana, gdyby tak każdemu osobno obliczać śmieci i ścieki".


    Cytat Napisał Wowka
    Od początku nowego roku mają bowiem wzrosnąć opłaty za składowanie odpadów na wysypiskach....Przełoży się to na ok. 20-proc. wzrost cen dla klientów w większości firm wywożących odpady
    Podwyżki cen wywozu śmieci, nawet rzeczywiście uzasadnione, są w naszych warunkach bramką samobójczą. To można robić w krajach cywilizowanych. U nas powinno się je finansować drogą okrężną - z budżetu, tak żeby ludność się o nich nie dowiedziała. W przeciwnym razie, tak samo jak z podatkami, połowa ucieknie do szarej strefy, czyli do lasu.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    Nie rozumiem, dlaczego nikt nie zareagował na drugie pytanie postawione przez Flexusa? Dla mnie jest ono sednem sprawy. Obecne przepisy nie zezwalają na 100% recykling śmieci. Dlatego takie osoby jak Fleksus, kiedy już się na własną rękę uporają ze swoimi śmieciami, i tak będą musiały zapłacić za wywóz powietrza w kubłach.
    Segregowałam i recyklingowałam śmieci różnymi sposobami na długo przed pojawieniem się kolorowych pojemników. Dbałam, żeby mieć ich jak najmniej. Do czasu.
    Od kiedy Miasto Moje uchwaliło obowiązek (!!!)wywozu śmieci komunalnych co najmniej raz na 2 tygodnie oraz obowiązek (!!!) zawarcia jedoczesnej umowy na śmieci segregowane niezależnie od stanu ich posiadania - straciłam jakąkolwiek motywację do zmniejszania ilości moich śmieci i w ogóle do zaprzątania sobie głowy śmieciowym problemem świata. Nie będę do tego dopłacać.
    Żałosna jest gospodarka pro-ekologiczna, która nie nagradza tych, co dbają.
    Wam to nie przeszkadza, że o tym w ogóle nie piszecie?
    Przytocze jeszcze to drugie pytanie
    Jeśli będę segregować odpady w 100% jak wyżej, to czy mogę zrezygnować z pojemnika na odpady, który teraz stoi przed moim domem, i zaprzestać opłacania wywozu odpadów, których przecież nie będzie? Czy obowiązujące przepisy zezwalają na to? Oto drugie pytanie.
    Fleksus Odpad wytwarzany jest Twoja wlasnoscia więc owszem mozesz zrezygnowac -o ile udokumentujesz w razie kontroli odbiory poszczegolnych rodzajow odpadów wraz z zapisami o ich tonażu (na przyklad biol. zawieziesz do kompostowni, PetY do zakladu segregacji, utylizacji lub do kogokolwiek kto da Ci papier na to ze to odebral i zutylizowal itd.)
    Oczywiscie nie bedzie Ci sie to oplacac nic a nic.

    aniu a co robiłaś z tą posegregowaną częścią?
    Nie wiem jaka to gmina, dziwi mnie uchwała o wywozie co 2 tygodnie, ale wynika mi z tego, ze macie jakiś zakład segregacji/utylizacji odpadów i ten wsad jest moze potrzebny w takiej częstotliwosci? Druga sprawa to coś, o czym już pisałam LUDZIE NIE ŁUDŹCIE SIĘ, ŻE ZAWSZE NAJBARDZIEJ EFEKTYWNA JEST SEGREGACJA U ŹRODŁA....NIE ZAWSZE JEST! są inne sposoby, zeby prowadzic efektywna gospodarkę odpadami i odzyskiwać surowce
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał XX
    Nie wiem jaka to gmina, dziwi mnie uchwała o wywozie co 2 tygodnie, ale wynika mi z tego, ze macie jakiś zakład segregacji/utylizacji odpadów i ten wsad jest moze potrzebny w takiej częstotliwosci?
    Miasto stołeczne. A co w tym dziwnego. Uchwała rady gminy i już. Proszę, tu jest źródło. Ooo, nawet za brak umowy jest mandacik.

    http://www.wilanow.pl/strona,49,czys...adek,2,10.html

    I jeszcze raz odpowiedź na pytanie Flexusa: W obowiązującym systemie prawnym nie można zaprzestać płacenia za wywóz śmieci. Można tylko nie mieć śmieci.

  4. #44

    Domyślnie

    ania co do pierwszej czesci wypowiedzi to to sie po prostu liczy a potem uchwala (choc moze czasem na odwrot

    co do drugiej części niestety nie zgadzam sie- ograniczyłaś sie do malego obszaru Polski.
    nie kazda gmina w tym kraju jest wlascicielem odpadow (co zreszta powoduje ogromne problemy w konstruowaniu calego systemu gospodarki odpadami)
    przykład - Wroclaw.

    odsylam do http://www.mos.gov.pl
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  5. #45

    Domyślnie

    Oj, xx, mówił dziad do obrazu...
    Nie ma możliwości dowieść przed sądem, że się nie wytwarza śmieci.


    Art. 10 pkt. 2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1
    - podlega karze grzywny.
    3. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

    A
    Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym oraz przyłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej,
    2) gromadzenie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w urządzeniach, o których mowa w pkt 1,
    3) usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
    4) oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
    2. Wykonywanie obowiązków określonych w ust. 1 na terenie budowy należy do kierownika budowy.
    3. Oczyszczanie przystanków komunikacyjnych oraz wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych ze śniegu i lodu oraz usuwanie odpadów komunalnych, błota i innych zanieczyszczeń na tych terenach należy do obowiązków jednostek użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.
    4. Obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach nie wymienionych w ust. 1-3 należą w odniesieniu do dróg publicznych - do zarządu drogi, a w odniesieniu do pozostałych terenów - do gminy.


    Art. 6. 1. Właściciele nieruchomości, przy wykonywaniu obowiązku określonego w art. 5 ust. 1 pkt 3, zobowiązani są do udokumentowania korzystania z usług wykonywanych przez zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub podmiot posiadający zezwolenie na wykonywanie usług usuwania odpadów komunalnych przez okazanie umowy i dowodów płacenia za usługi lub okazanie, na żądanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, dowodów płacenia za składowanie odpadów na składowisku odpadów komunalnych.

  6. #46

    Domyślnie

    aniu
    powyzszym cytatem wlasnie potwierdzasz to co mowie - i takie jest moje zdanie na ten temat

    Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym oraz przyłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej,
    2) gromadzenie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w urządzeniach, o których mowa w pkt 1,
    3) usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,



    Czy rozumiesz ze jesli wezmiesz pod swa pache odpowiednio posegregowane wytworzone przez siebie odpady ze swojego kontenera i zawieziesz je osobiscie do zakladów utylizacji/składowisk/(u siebie mozesz nawet do spalarni) uzyskujac w ten sposob dokument o przyjeciu odpadu wraz z jego kodem i tonazem to spelniasz swoj obowiazek USUWANIA I UNIESZKODLIWIANIA ODPADOW KOMUNALNYCH? kontrola w tym wypadku polega na przejrzeniu tych papierow i ewentulanie podliczeniu czy nie oszukujesz oraz sprawdzeniu czy jednostki te maja zezwolenie na prowadzenie takiej dzialalnosci....

    aniu- masz coś wspolnego z branża odpadowa?

    I przy okazji zejdzmy moze z tonu o dziadach i obrazie...
    w mojej głowie kiełkuje juz nowy dom

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    Art. 10 pkt. 2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1
    - podlega karze grzywny.
    3. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

    A
    Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym oraz przyłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej,
    2) gromadzenie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w urządzeniach, o których mowa w pkt 1,
    3) usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
    4) oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
    2. Wykonywanie obowiązków określonych w ust. 1 na terenie budowy należy do kierownika budowy.
    3. Oczyszczanie przystanków komunikacyjnych oraz wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych ze śniegu i lodu oraz usuwanie odpadów komunalnych, błota i innych zanieczyszczeń na tych terenach należy do obowiązków jednostek użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.
    4. Obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach nie wymienionych w ust. 1-3 należą w odniesieniu do dróg publicznych - do zarządu drogi, a w odniesieniu do pozostałych terenów - do gminy.


    Art. 6. 1. Właściciele nieruchomości, przy wykonywaniu obowiązku określonego w art. 5 ust. 1 pkt 3, zobowiązani są do udokumentowania korzystania z usług wykonywanych przez zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub podmiot posiadający zezwolenie na wykonywanie usług usuwania odpadów komunalnych przez okazanie umowy i dowodów płacenia za usługi lub okazanie, na żądanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, dowodów płacenia za składowanie odpadów na składowisku odpadów komunalnych.
    Moje biuro prawne ma następującą interpretację przytoczonych przepisów:
    1. Można być ukaranym za nieusuwanie lub nieunieszkodliwianie odpadów komunalnych (jest przepis wykonawczy - Art. 10 pkt. 2)
    2. Nie można być ukaranym za brak udokumentowania korzystania z usług śmieciarzy (nie ma przepisu wykonawczego)
    3. Wniosek: można usuwać/unieszkodliwiać odpady samodzielnie lub bez umowy
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    flowera

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    520
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    ciekawy Wasz wątek dużo się dowiedzialam ja mam generalnie świra na punkcie segragacji i ekologii, ale o wielu rzeczach nie wiedzialam..., generalnie my wywozimy 3/4 pojemnika co 2 tyg tzn firma smieciarska , mam nadzieje, ze po lekturze tego watku, uda sie jeszcze bardziej zmniejszyc te smieci bo uwazam ze to ciągle za duzo...

  9. #49

    Domyślnie

    A może nie warto się rozdrabniać ? W jeden kubeł i...pooojechało...
    http://tiny.pl/vhd8

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony