dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 43
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 852
  1. #221

    Domyślnie

    W Millenium kurs kupna czyli po tyle ile się spłaca 2,93zł....
    Co nie zmienia faktu,że dopóki szwajcarzy nie podniosą stóp procentowych franek do 3,30 nie ma się co martwić
    W pewne zakłopotanie może się jedynie wprawić kredytobiorca biorący np. 300tys we CHF po 2zł w lipcu 2008 ..obecnie ma już 438tys zadłużenia

    Pisałem kiedyś,że poczekamy do wyboru Barracka Obamy.Zdania nie zmieniam.Zaprzysiężenie 20.01.2009 to już ostatnie podrygi szalejącej spekuły.
    No chyba że się jednak rozczaruje......

  2. #222

    Domyślnie

    BGZ - sprzedaż ........ 3.0063 ......

  3. #223
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał areq
    W pewne zakłopotanie może się jedynie wprawić kredytobiorca biorący np. 300tys we CHF po 2zł w lipcu 2008 ..obecnie ma już 438tys zadłużenia
    Sprawdź jak wyglądają Ci co wzieli wtedy kredyt w JPY !!!
    Ich nie chroni spadek stóp:
    28 lipca 1.8937 w NBP za 100JPY
    wczoraj 3.5048
    Pomijając prowizję, spread, dokonane spłaty i przyjmując marżę tylko 2%:
    300 tys. kredytu zmieniło się w 550 230zł !!!
    LIBOR 3M dla JPY był 0.9% a teraz jest 0.8%. Nie chroni więc ich spadek oprocentowania i rata z 1650 zł wzorsła uwaga do.... 3050 !!! Przy takim wzroście szarak przestałby spłacać nawet nie ma ucieczki w przewalutowanie.
    No ale rzadko który bank dawał JPY. Chyba tylko Noble Bank a ten ma tylko kasiastych klientów.

  4. #224

    Domyślnie

    Stara, konserwatywna zasada mówi, że trzeba brać kredyt w takiej walucie, w jakiej się zarabia. Ale jeśli pominie się głosy różnych czarnowidzów i analityków, to może jeszcze i frank wróci do normalności. łatwo powiedzieć, ale trzeba uzbroić się w cierpiliwość i zacisnąć pasa na jakiś czas.

    Pozdr,

  5. #225
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar lbryndal
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    2.258
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    362

    Domyślnie

    mBank - kurs po którym spłaca się kredyt czyli kurs sprzedaży 2,96

    nonono robi się ciekawie

    wzrost raty o 10% w stosunku do tej "normalnej" i to tylko dzięki niskiemu Liborowi
    W życiu piękne są tylko chwile.
    Dziennik
    Komentarze

  6. #226

    Domyślnie

    Trzeba zaktualizować tytuł tematu - CHF już 2,80 przebił

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamaju
    Wprawdzie kurs CHF sporo wzrósł, ale dzięki temu że spadło oprocentowanie, wysokość raty także spadła Miejmy nadzieję że tak pozostanie...
    dokładnie... spojrzałem w harmonogram rat i oprocentowanie i nawet przy kursie CHF wyższym o 50gr niż jak brałem kredyt, rata jest teraz niższa i to sporo - o prawie 200 franków!

  8. #228
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Tytuł zaktualizowany

    Obawiam się tylko jednego. Co prawda złotówka się może znacząco nie umocni, ale kwestią czasu jest jak szwajcarzy podniosą stopy ...

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Tytuł zaktualizowany

    Obawiam się tylko jednego. Co prawda złotówka się może znacząco nie umocni, ale kwestią czasu jest jak szwajcarzy podniosą stopy ...
    Szwajcarzy podniosą stopy w momencie kiedy będa mieli wzrost inflacji. Nastąpi to w momencie przełamania kryzysu - gdy gospodarka ruszy.
    Prognozy samych Szwajcarów nie zakładają, że nastapi to w 2009 roku.
    W chwili obecnej mają inflację niższą od prognozowanej i pewnie bardziej myślą o dalszych cięciach stóp (a na pewno nie myślą o podwyżkach)

    Natomiast oceny nawet najbardziej pesymistycznych w stosunku do Polski analityków zakładają, że PLN będzie się w II połowie roku umacniał i odrabiał straty.

  10. #230

    Domyślnie

    M@riusz_Radom nie strasz ludzi
    1 CHF =2.8019 zł - tyle kurs oficjalny, a banki ...... musza jakos zarabiac.

  11. #231
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Tytuł zaktualizowany

    Obawiam się tylko jednego. Co prawda złotówka się może znacząco nie umocni, ale kwestią czasu jest jak szwajcarzy podniosą stopy ...
    Kwestią czasu jest sytuacja, kiedy i stopy i kurs będą jak kiedyś - powiedzmy na poziomie 3-4% i 2zł. To co mnie strzymywało przed CHF był tempo zmian i przeciąganie przez banki procedur. Zresztą mogłem się załapać na fajny kurs dla pierwszej transzy, a potem kicha. Nie chciałem brać poniżej 2.50zł, więc wolę wybudować się za PLN, a jak kurs po zamknięciu budowy będzie powyżej 2.50, to pomyślę o refinansowaniu. Góra jest już chyba blisko, bo wszyscy analitycy wieszczą dalszy wzrost kursu. Na rynkach nie ma nic takiego jak wieczny wzrost. Jak ktoś w niego uwierzy, to się wkopie.

  12. #232
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Różnie to może być ale moje oprocentowanie we franciszku wynosi teraz 1,65 %, spadło z 4,20 % (LIBOR 3M) przez co rata mniejsza (spłacam na razie odsetki) spadał o 510 zł. Przy tym kursie to miła informacja.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  13. #233

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Tytuł zaktualizowany

    Obawiam się tylko jednego. Co prawda złotówka się może znacząco nie umocni, ale kwestią czasu jest jak szwajcarzy podniosą stopy ...
    jezeli inflacja spada to nie rusza stop..raczej jeszcze obniza..

    imho pamietam jak pisales ze oslabienie zlotowki to wytchnienie dla importerow niestety stalo sie tak jak ja myslalem co z tego ze zlotowka slaba jak nikt nic nie chce kupowac..i tak jak firmy jakas wiazac koniec z koncem przy silnej zlotowce dawaly rade tak teraz zaczynaja zwalniac i oglaszczac bankructwa
    rafal

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał Inka Opole
    jezeli inflacja spada to nie rusza stop..raczej jeszcze obniza..l
    problem jest taki że nie bardzo mają z czego obniżać... bo już mają stopy na poziomie 0,7%

    ale skoro ECB obniżył wczoraj stopy o 0,5% to Szwajcarzy powinni analogicznie obniżyć o 0,25% no to zostanie im wtedy jeszcze jedna, ostatnia obniżka - nie wiem czy możliwe są ujemne stopy - teoretycznie tak

  15. #235

    Domyślnie

    Pocieszające się wydaje być, że średni kurs CHF w stosunku do złotówki to 2,5zł-2,7zł natomiast to pewne, że tak niski libor nie będzie zawsze.

    Co myślicie o hipotezie, że kurs CHF będzie jeszcze długo rósł bo zadłużyło się w tej walucie wielu Polaków, Węgrów, Rumunów i brakuje tej waluty?

  16. #236
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007
    Co myślicie o hipotezie, że kurs CHF będzie jeszcze długo rósł bo zadłużyło się w tej walucie wielu Polaków, Węgrów, Rumunów i brakuje tej waluty?
    Czyżbyś sądził, że Polska, Węgry i Rumunia cokolwiek znaczą? Nie wspomnę już o tym, że kredyty hipoteczne to tylko mały fragment rynku. Zobacz też sobie jak szybko jego kurs spadał, a jak rósł. To spekulacja + kryzys. No chyba że kryzys został wywołany celowo przez spekułę.
    Znacznie większy wpływa na kurs CHF (ale pośredni) ma nasz "kochany" rząd (nie mam na myśli PO tylko ogólnie). Pożyczali za granicą i potem musiali mieć złotówki, by rozdawać je. Zasypali rynek walutą, więc miała niski kurs. Teraz jakoś było cicho o emisjach obligacji za granicą, więc może dlatego wzmogło to osłabienie złotówki (główny powód to ucieczka kapitału spekulacyjnego).

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007
    Co myślicie o hipotezie, że kurs CHF będzie jeszcze długo rósł bo zadłużyło się w tej walucie wielu Polaków, Węgrów, Rumunów i brakuje tej waluty?
    dokładnie tak - jest okazja wycyckać kogoś z kasy to to zrobią... dlatego kurs franka będzie nadal rósł. A zaklinanie rzeczywistości przez skrzypka na dachu nie działa. Mówienie, że gospodarka Polski ma się dobrze i złotówka osłabiła się chwilowo jest dość żałosne, skoro nie ma się w rękawie żadnego asa. Jest taka prawda giełdowa - większość nigdy nie ma racji... i ta reguła sprawdzi się ponownie akurat na rynku kredytów...

  18. #238
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    Jest taka prawda giełdowa - większość nigdy nie ma racji... i ta reguła sprawdzi się ponownie akurat na rynku kredytów...
    Na giełdzie są różne "prawdy". Jest też między innymi taka, że nie walczy się z trendem. Przenosząc więc z giełdby na kredyty, należało uznać, że jest trend brania kredytów w CHF i umacniania się złotówki, więc należy tez brać w CHF. Ja jednak patrzę na wiele spraw dość konserwatywnie i byłem sceptyczny co do CHF. Cudów nie ma i skoro już CHF urósł 40%, to za chwilkę chuśtawka zmieni kierunek - spekuła już o to zadba.
    A co do skrzypka na dachu - rekomendacja S z pewnością przyczyniła się w pewnej mierze do osłabienia złotówki, likwidując podaż CHF, ale dalej obstawiam, że minimalnie.

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai
    Czyżbyś sądził, że Polska, Węgry i Rumunia cokolwiek znaczą? Nie wspomnę już o tym, że kredyty hipoteczne to tylko mały fragment rynku.
    Zacytuje pewien komentarz z innego forum

    "Europa Wschodnia (gł. Polska i Węgry, trochę też Rumunia) pożyczyła
    od Szwajcarów 650 miliardów franków (dane pochodzą z gazet
    szwajcarskich). Dla porównania: wszystkie banknoty i monety frankowe
    znajdujące się w obiegu mają wartość ok. 50 mld franków."

    Jeśli to prawda to chyba jednak coś znaczy. Chociaż nie za bardzo rozumiem co się stało z tymi 650mld pożyczonych franków, przecież muszą krążyć w obiegu. Podobno banki nie mają fizycznie CHF dlatego niektóre z nich zaprzestały akcji kredytowej w tej walucie. Być może to się przyczyniło do wzrostu kursu, pożądany pieniądz ma wyższą wartość.

  20. #240
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007
    Cytat Napisał Frankai
    Czyżbyś sądził, że Polska, Węgry i Rumunia cokolwiek znaczą? Nie wspomnę już o tym, że kredyty hipoteczne to tylko mały fragment rynku.
    Zacytuje pewien komentarz z innego forum

    "Europa Wschodnia (gł. Polska i Węgry, trochę też Rumunia) pożyczyła
    od Szwajcarów 650 miliardów franków (dane pochodzą z gazet
    szwajcarskich). Dla porównania: wszystkie banknoty i monety frankowe
    znajdujące się w obiegu mają wartość ok. 50 mld franków."
    Nie jestem ekspertem finansowym, więc może się pomylę, ale postaram się raczej przegiąć na swoją niekorzyść.

    "Inne forum" nie jest dla mnie wykładnią.
    Porównując rozmiar Węgier, Polski i Rumuni, możemy przyjąć, że minimum 250 mld tych forumowych franków trafiła do Polski.
    Wg danych z Money wydatki na budownictwo (główny "konsument" CHF"), były na poziomie 61 mld zł, a wcześniej 52 i 45 mld. 250 mld CHF to jakieś 600 mld zł. Jeżeli nawet w 2007 i 2008 przyrastało budownictwo o jakieś 20%, to byłoby 73 i 88 mld. Czyli przez 5 lata mamy 319 mld. Zakładając, że przed 2004 było constans 45, to do 600mld brakuje nam ponad 6 lat. 600 mld złotych wydano w Polsce na budownictwo przez 11 lat. Co więcej - budownictwo indywidualne (główny konsument CHF) to fragment całego budownictwa. Jak duży? Czy to jeszcze ma znaczenie? Idźmy za to dalej - część budownictwa indywidualnego finansowana jest gotówką. Powiedzmy zachowawczo 20%, co wydłuża okres, w którym musielibyśmy uzbierać te 600mld. Jak na złość innemu forum - część kredytobiorców bierze kredyty w PLN, EUR, USD czy nawet JPY. Oczywiście pewne firmy mogą pożyczać CHF w celu finansowania swojej działalności, ale nie mam danych i nie obijało mi się o uszy, by to było nagminne.

    Cytat Napisał Frofo007
    Chociaż nie za bardzo rozumiem co się stało z tymi 650mld pożyczonych franków, przecież muszą krążyć w obiegu. Podobno banki nie mają fizycznie CHF dlatego niektóre z nich zaprzestały akcji kredytowej w tej walucie. Być może to się przyczyniło do wzrostu kursu, pożądany pieniądz ma wyższą wartość.
    Te mld CHF ktoś musił odkupić. Kto? Kto miał złotówki, a potrzebował waluty - importerzy lub spłacający kredyty walutowe. Import w 2007 roku był raptem 119 mld Euro, więc nie mógł wchłonąć aż takich ilości CHF, bo mamy eksporterów - 101 mld Euro.
    Jest jeszcze jeden aspekt, który chyba niezbyt dobrze wytłumaczę. Spłacający kredyty kupują CHF, zanoszą je do banku i zwracają. To że bank najczęściej robi to za nich zarabiając dodotkowo na spreadzie, nie zmienia tutaj faktu. Skoro zwrócili, więc bank ma CHF, żeby pożyczać ponownie. W szczególności, że od roku zmniejsza się ilość kredytów walutowych po rekomendacji S. Mamy więc dużo osób "przynoszących" CHF do banku.[/url]

Strona 12 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony