dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie Komin wentylacyjny - zagwozdka

    Murarze wymurowali mi komin z klinkieru. Dla kanałów wentylacyjnych po obu stronach są kratki wentylacyjne, czyli wloty z boku, na górze jest czapka, w środku kanały wentylacyjne są rozdzielone, jest miedzy nimi ścianka. No i przyszedł kominiarz na odbiór, kazał rozbić sciankę miedzy kanałami wentylacyjnymi, aby był otwór na przestrzał. Powiedział, że jeśli zostanie tak jak jest, to zimny wiatr przy podmuchu będzie wpadał do kanału i wychładzał pomieszczenie. Jak będzie wybita scianka i otwor na przestrzał, to wtedy wiatr sobie zawieje, wpadnie przez jedną kratkę, podcisnieniem wyciagnie powietrze z obu kanałów i drugą kratką wyleci.

    Murarz twierdzi, że to bzdura, bo jak się usunie tą sciankę na gorze i połączy kanały, to powietrze z jednego kanalu może zostac zassane do drugiego i trafi ponownie do mieszkania (w moim przypadku z kotłowni do salonu albo na odwrót). Kierbud w zasadzie zgadza się w murarzem. I bądź tu mądry. Kto ma rację?

  2. #2

    Domyślnie

    Na logikę: obaj
    Jeśli jest wiatr, to rzeczywiście otwór na przestrzał będzie powodował postawanie korzystnego podciśnienia w wentylacji, a brak otworu na przestrzał może spowodować, że wiatr wiejący od strony kratki będzie się "wpychał" w przewód wentylacyjny i w efekcie z wlotu wentylacji w pomieszczeniu będzie dmuchało.
    Z drugiej strony, jeśli wiatru nie ma, to zrobienie otworu na przestrzał może rzeczywiście spowodować podsysanie "zapachów" z sąsiedniego wylotu - szczególnie, jeśli masz wentylację "podatną" na ciąg wsteczny - np. kominek w salonie bez własnego doprowadzenia powietrza czy okap kuchenny z dobrym wiatrakiem.

    Proponuję zrobić ruchomą przegrodę - jeśli wieje: wyjmujesz, jeśli nie wieje: wkładasz.

    U mnie zrobili na przestrzał - ale wtedy nad tym się nie zastanawiałem (wtedy nie przyszło mi to do głowy - teraz pewnie bym z tego zrobił doktorat ).

    Natomiast nie mam zielonego pojęcia, czy jest jakaś zasada i jaka.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  3. #3

    Domyślnie

    Każdy kanał powinien mieć otwory na przestrzał a ztego co rozumiem u ciebie kanał ma otwór ale tylko jeden... Racje ma więc kominiarz !
    Zdaje się, że murarz pokpił sprawę i zrobił otwory na szczytach komina...

  4. #4

    Domyślnie

    Jak rozumiem, każdy kanał powinien mieć swój własny otwór na przestrzał?
    To ma sens, ale może być trudne w wykonaniu - jeśli np. dwa kanały idą obok siebie w "poprzek" komina...
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  5. #5

    Domyślnie

    ja też zrobiłem na przestrzał zbytnio się nad tym nie zastanawiając...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Jak rozumiem, każdy kanał powinien mieć swój własny otwór na przestrzał?
    To ma sens, ale może być trudne w wykonaniu - jeśli np. dwa kanały idą obok siebie w "poprzek" komina...
    No właśnie... A co w przypadku często (np u mnie ) spotykanej konstrukcji, w której komin dymowy od kominka obudowany jest z dwóch stron kominkami wentylacyjnymi (tzn. naprawdę jest to jeden blok) - nie da rady na przestrzał, chyba, żeby włączyć w to ścianki działowe między kanałami wentylacyjnymi, ale to raczej bez sensu.
    Podobnie zresztą konstruowane są na ogół wszelkie kominy systemowe (Schiedel itp) - główny ciąg dymowy otoczony ciągami wentylacyjnymi, więc chyba duży błąd w sztuce to nie jest (jesli wogóle).

    Pozdrowienia
    WaldekZ
    Życie to nie jest bajka!

  7. #7

    Domyślnie

    wtedy robisz "przestrzał' przez dwa kanały wentylacyjne jeśli dobrze rozumuje twego posta, wrzuc jakiś schemat-rysunek to będzie wiadomo o co dokladnie chodzi ( ja mam komin systemowy w konfiguracji: spalnowy-wentylacja-2xwentylacja-wentylacja-dymowy i oczywiście dało się zrobić)

    o np. w obu z poniższych rysunków da sie to wykonać:

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Witam,
    kłania się Polska Norma PN 89 B 10425 Przewody kominowe murowane z cegłe z której wynika, że wyloty przewodów wentylacyjnych powinny być boczne obustronne:

    choć często się zdarza, iż wyloty budowane są nieprawidłowo jednostronnie:
    ...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    wtedy robisz "przestrzał' przez dwa kanały wentylacyjne jeśli dobrze rozumuje twego posta, wrzuc jakiś schemat-rysunek to będzie wiadomo o co dokladnie chodzi ( ja mam komin systemowy w konfiguracji: spalnowy-wentylacja-2xwentylacja-wentylacja-dymowy i oczywiście dało się zrobić)

    o np. w obu z poniższych rysunków da sie to wykonać:
    Np. taki układ:
    I------I---------------I
    I I I
    I ---- I---------------I
    I I I
    I I I
    I------I---------------I
    To w prawym dolnym rogu to kanał dymowy, wentylacja - pozostałe.
    I co wtedy?

    Pozdrowienia
    WaldekZ
    Życie to nie jest bajka!

  10. #10

    Domyślnie

    u mnie niestety też wymurowali ściankę pomiędzy kanałami wentylacyjnymi przy wylocie i nieraz wieje z kanału przy niekorzystnym wietrze.
    będę ja musiał rozwalić w pi..du

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    U mnie wygląda to tak:



    W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
    Buduje Dom w Groszku 2

  12. #12

    Domyślnie

    kiepski ten rysunek - nic z niego nie wynika piszesz że czerwone kreski to ścianki i rysujesz wlot przez ściankę

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    kiepski ten rysunek - nic z niego nie wynika piszesz że czerwone kreski to ścianki i rysujesz wlot przez ściankę
    Chodziło mi o zaznaczenie gdzie są ścianki. W miejscu "wlotu przez ściankę" to komin pełni rolę ściany, czyli wlot jest bezpośrednio do komina.
    Buduje Dom w Groszku 2

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G
    U mnie wygląda to tak:



    W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
    Z tego co zrozumiałem, chodzi o wyloty, a nie o wloty...

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado
    Cytat Napisał Darek G
    U mnie wygląda to tak:



    W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
    Z tego co zrozumiałem, chodzi o wyloty, a nie o wloty...
    Ok, ale przecież rozmieszczenie ciągów na wylocie jest takie same jak na wlocie, prawda? Jeśli nie da się połączyć dwóch ciągów na wlocie, to nie da się też na wylocie.

    Chyba, że ja czegoś nie rozumie.
    Buduje Dom w Groszku 2

  16. #16

    Domyślnie

    Ale nie chodzi o to, żeby łączyć te kanały, tylko żeby były na przestrzał.
    Tzn. jeśli masz dwa obok siebie, nie mogą mieć pomiędzy ściankę. Ty nie masz obok siebie, więc generalnie ta sytuacja Ciebie nie dotyczy. Tzn. dotyczy o tyle, że te co masz, też powinny być na przestrzał.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    A od czego są nasady kominowe (dla wentylacji). Wtedy nie trzeba się męczyć z tymi kratkami(otworami) z boku komina. Przy kominach dwurzędowych faktycznie tylko pozostaje zrobić nasady kominowe.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G
    Ok, ale przecież rozmieszczenie ciągów na wylocie jest takie same jak na wlocie, prawda? Jeśli nie da się połączyć dwóch ciągów na wlocie, to nie da się też na wylocie.

    Chyba, że ja czegoś nie rozumie.
    chodzi o sam wylot na szczycie komina :
    kanały wentylacyjne mają wyloty na boki - jeżeli kanały sąsiadują ze sobą (np pustak dwukanałowy) to technicznie można to zrobić na 2 sposoby:

    1
    ____
    ...|
    -------

    patrząc od lewej: jest wylot lewego kanału, ścianka wylot prawego kanału
    wstawiłem kropki zamiast spacji bo mi sie rysunek rozjezdzał

    a ma być tak

    2
    ---------

    ---------

    wylot lewego, brak kawałka ścianki między kanałami, wylot prawego

    i tylko 2 sposób jest poprawny.

  19. #19

    Domyślnie

    W moim kominie są 3 kanały wentylacyjne. Dwa są obok siebie i dla tych, zdaniem kominiarza, wystarczy wybić sciankę między pustakami i będzie ok. Trzeci kanał wentylacyjny sąsiaduje z kominem do pieca CO i tutaj kominiarz kazał wstawić nasadę kominową od góry, a sam otwór boczny (kratkę) zaślepić. Kupiłem taką nasadę w Castoramie za niecałe 50 PLN, mam nadzieję ją zamontować w weekend. Czyli nikt nie ma obawy, że połaczone na górze komina kanały wentylacyjne będą narażone na wzajemne zasysanie powietrza?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek G
    U mnie wygląda to tak:



    W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
    Od strony wlotu w pomieszczeniach jest dobrze natomiast od strony wylotu ponad dachem tak jest źle.
    Pisząc obrazowo:
    kanały wentylacyjne powinny mieć otwory na bocznych ścianach komina, czyli wszystkie cztery (teraz jest ich za mało) strzałki na obrazku oznaczające umiejscowienie otworów w kominie powinny być umieszczone pionowo zarówno u góry jak i u dołu rysunku.
    Nie ma tu potrzeby ani możliwości przebijania się z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony