dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar quisquis
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Lublin
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie Wiata garażowa

    Wiem już, że nie potrzebuje pozwolenia na wiatę do 25m2. Ale czy potrzebny jest projekt, czy mogę ja sobie postawić według własnego uznania?
    Gdzie dokonuje się zgłoszenia budowy takiej wiaty?

  2. #2

    Domyślnie

    mozesz postawić na podstawie rysunków, które zrobisz samemu z zgłosić musisz w tym samym miejscu, gdzie składasz wniosek o pozwolenie na budowę
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    Może "odświerzę" nieco wątek.
    Do ściany szczytowej domu mam dostawiony garaż. Budynek oddany, zamieszkany. Chciałbym teraz przedłużyć dach garażu i podeprzeć go słupkami aby w ten sposób uzyskać wiatę na drugi samochód. Do granicy działki mam dużo metrów (linia zabudowy)
    Technicznie nie ma problemu aby to wykonać Ale pozostaje kwestia formalna.....
    Co muszę zrobić, uzgodnić, zgłosić, uzyskać itp. aby to miało ręce i nogi
    Powierzchnia zabudowy powstałej w ten sposób wiaty nie może przekroczyć 20 czy 25m2 ?
    Czy mogę dostawić w ten sposób tylko na zgłoszenie?
    Ktoś to może przeżył?
    Pozdrawiam

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek
    Co muszę zrobić, uzgodnić, zgłosić, uzyskać itp. aby to miało ręce i nogi
    Powierzchnia zabudowy powstałej w ten sposób wiaty nie może przekroczyć 20 czy 25m2 ?
    Czy mogę dostawić w ten sposób tylko na zgłoszenie?
    Ktoś to może przeżył?
    Ja się dopiero przymierzam do tematu. Ale z tego co się orientowałem, to do 25m2 stawiasz na zgłoszenie.

  5. #5

    Domyślnie

    Byłoby to zbyt piękne
    Z tego co ja się zorientowałem to albo przepisy są różnie interpretowne albo zostałem zrobiony w .... bo:
    Koncepcja wiaty zrobinej w ten sposób jest juz u mnie stara. W zeszłym roku w trakcie budowy chciałem to robić od razu, ale pani w Starostwie "poradziła" mi, że to bedzie istotna zmiana w projekcie i lepiej bedzie dla mnie jak po skonczeniu budowy i odbiorze budynku dostawię sobie tę wiatę na zgłoszenie
    Teraz, gdy chciałem zgłosić zamiar jej wykonania inna pani (tamta już nie pracuje w starostwie) stwierdziła, że jeżeli chcę połączyć wiatę z budynkiem to muszę:
    - wystąpić o warunki zabudowy
    - zlecić wykonanie projektu wiaty
    - zebrać coś tam jeszcze
    i
    wystąpić o pozwolenie na budowę

    Zapewne domyślasz się co czułem, co powiedziałem i co chciałbym zrobić naszym kochanym urzędasom po takim numerze

    Wiatę wolnostojącą moge sobie postawić na zgłoszenie, z zachowaniem odległości od budynku czyli 3 lub 4 m, ale opinie co do powierzchni są rozbieżne 20 czy 25 m2 zabudowy?

    Stąd moja prośba o poradę jak to ugryźć?

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli budujesz wiatę wolnostojącą i nie związaną stale z gruntem (bez fundamentów) to jest to budowla a nie budynek i nie wymaga fachowego projektu. Możesz naszkicować projekt sam lub niech zrobi to wykonawca.

    Maksymalna powierzchnia to na pewno 25m na zwykłej działce (prawo budowlane).

    Dodatkowo są ograniczenia dotyczące odległości takiej budowli od granicy działki. Tu zależy od jej wielkości i wykonania. Jest przepis, który dopuszcza, że jeżeli wiata ma ścianę przy graniczy z działką nie wyższą niż 3 m, nie szerszą niż 5,5 i nie ma w niej okien to może stać nawet przy granicy działki. Jeżeli jednak nie spełnia tych wymogów to powinna stać 3 m od granicy działki przy ścianie bez okien lub 4 m jeżeli ściana ma okna lub drzwi.

    Garść informacji, wzór podania, prawo budowlane i rozporządzenie ministra infrastruktury wraz z nowelizacjami (które reguluje tą sprawę) możesz znaleźć tu http://bbrzeski.w.interia.pl/wiata.html

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    dzisiaj coś czytałem już o wiatach - może tam znajdziesz coś w swojej sprawie:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=164216

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gobe

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam

    ja mam pytanie jakis czas temu zgłaszałam budowę budynku gospodarczego w starostwie. budynek już stoi tylko jest jeszcze nie zadaszony i teraz stwierdziliśmy że przydałoby się dobudować do niego wiatę na samochód czy mogę to zgłosić jeszcze przed dokończeniem dachu chodzi o to aby je już razem pokryć czy coś takiego jest w ogóle dozwolone? bo wiadomo na pewno przekroczymy 25m2 ale i tak nie będzie to 2x25m2 na każde 500 m2 działki

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Zgodnie z prawem budowlanym budynek gospodarczy do 25 m2 ma być wolnostojący. Jeśli dobudujesz do niego wiatę to traktowane to bedzie jako rozbudowa budynku gospodarczego i wyjdziesz poza 25 m2 a to oznacza pozwolenie na budowę. NIe przeskoczysz.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    NIe przeskoczysz.
    Zwłaszcza jak nazwiesz to wiatą garażową – bo będzie to „odczytane” jako zadaszone miejsce postojowe dla samochodu.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    Kryptoreklama !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    Temat trochę już "zimny" ale mam nadzieję, że ktoś kompetentny tu zajrzy....
    Dla mnie ta sprawa zaczęła nabierać konkretów i chciałbym ja w tym roku zamknąć.
    Jak już pisałem wcześniej zbudowałem sobie domek:
    http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w2012.html
    Z boku garażu chciałbym dostawić daszek aby mieć miejsce zadaszone na drewno, rowery, samochód.
    Jak to w końcu jest? Można czy nie można? Czy nic się nie zmieniło?
    Dziś w Urzędzie Miasta pani stwierdziła, że można na zgłoszenie. Na poparcie czego przeczytała mi paragraf 29 ust 1 pkt 2 prawa budowlanego mówiący m.in. o wiatach o pow. zabudowy do 25m. Na pytanie czy słucha co czyta najpierw się zmieszała a potem stwierdziła, że muszę wystąpić o warunki zabudowy, dołączyć 2 mapki sytuacyjne itd....
    No to ja już głupi jestem (((
    A nie chciałbym mieć sytuacji jak sąsiad, który prawie zbudował garaż bez zezwolenia (papiery miał złożone ale jeszcze formalnie nie miał zgody) Przyszła smutna pani ze starostwa porobiła fotki i dała propozycje nie do odrzucenia albo 25 000 za zalegalizowanie samowoli budowlanej za zbudowanie (prawie) garażu bez zezwolenia na budowę albo rozbiera.
    Rozebrał.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiaczekm
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Bartochy koło Bezled ;)
    Posty
    313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    144

    Domyślnie

    Zaczniemy najpierw od podstawowej rzeczy… wszystkie budowle z wyrazem garaż… oznaczają garaż, miejsce parkingowe… i na nie potrzebne jest pozwolenie na budowę.

    Wiata garażowa to nic innego jak garaż otwarty…. i potrzebne jest pozwolenie na budowę.

    Także raczej nie należy tego słowa używać.

    Ostrożnie także używałbym słowa drewno, trzymanie opału. Tu kłaniają się przepisy przeciwpożarowe. Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej zabrania trzymania opału w odległości mniejszej niż 4m od granicy działki.

    Samo użycie słowa Wiata czyli nie spełniającego nazwy budynku – czyli fundamenty, ściany i dach – można budować na zgłoszenie do wielkości 25m2 w mieście. Pragnę zaznaczyć, że w tym paragrafie podanym przez Panią widnieje także słowo wolnostojący…. Dlatego radzę także to uwzględnić w jej projektowaniu. Niektóre urzędy wiatę dostawioną do budynku mogą traktować jako rozbudowę i wtedy zarządzają projektu budowlanego… a co się z tym wiąże wiadomo…

    Proponuję takie stwierdzenie:

    Wiata
    • obiekt o wymiarach 3 x 8 i wysokości maks. 3m;
    • nie związany bezpośrednio z gruntem, zakotwiczony do podłoża za pomocą kotw oraz słupków betonowych,
    • słupy w odległości co 2m, bez ścian,
    • dach jednospadowy, pokryty blachą trapezową,
    • wody opadowe skierowane w kierunku swojej działki (np. do kanalizacji deszczowej);
    • roboty budowlane będą wykonanie zgodnie z obowiązującymi warunkami, normami, przepisami bhp i ppoż.;
    • od granic działki położony w odległościach:
    a. do wyboru
     3-4m lub więcej,
     1,5m (wąska działka, mniej niż 16m)
     w granicy działki (wąska działka, mniej niż 16m – z uzasadnieniem)

    O granicę najlepiej iść się zapytać bezpośrednio w Swoim urzędzie – przecież wiata nie ma ścian więc praktycznie… ale to już pani w Waszej mafii powiatowej Wam powie.
    Ostatnio edytowane przez misiaczekm ; 06-08-2011 o 10:57
    () () MisiaczekM
    ( o )
    () _ ()
    () ()

    Dziennik MisiaczekM
    Foto naszego bliźniaka

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Trochę się (chyba) pogubiłeś.
    Opisujesz wiatę tak aby nie spełniała wymogów budynku, a jednocześnie podajesz wymagania „odległościowe” stawiane budynkom.

    A wiata bezapelacyjnie na zgłoszenie – przy czym nie może być konstrukcyjnie połączona z budynkiem, bo wtedy kwalifikuje się jako rozbudowa i wymagane jest pozwolenie na budowę.

    Ps. Miejsce postojowe (parkingowe) też na zgłoszenie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15

    Domyślnie

    Trochę czasu znów upłynęło...
    Na dzień dzisiejszy wygląda tak:
    W kwietniu złożyłem zgłoszenie o budowie wiaty o pow. zabudowy 24,8 m2. Dołączyłem do tego rysunki gdzie słupki wiaty są tuż obok ścian budynku (10 cm) Dach częściowo pokryty poliwęglanem (aby nie zasłaniać okna w garażu) a częściowo dachówką taką jak na garażu i domu i .... jest o.k. !
    Zadzwoniła Pani ze starostwa i nalegała abym zapłacił 20 zł za pisemną zgodę. Ale nie zapłaciłem bo przecież brak sprzeciwu oznacza zgodę - nieprawdaż?
    Puki co nie mam czasu tej wiaty wykonać ale to już inna bajka....
    Zatem - można

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiaczekm
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Bartochy koło Bezled ;)
    Posty
    313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Trochę się (chyba) pogubiłeś.
    Opisujesz wiatę tak aby nie spełniała wymogów budynku, a jednocześnie podajesz wymagania „odległościowe” stawiane budynkom.
    Czytaj do końca i ze zrozumieniem.

    Przecież napisałem:

    Cytat Napisał misiaczekm Zobacz post

    O granicę najlepiej iść się zapytać bezpośrednio w Swoim urzędzie – przecież wiata nie ma ścian więc praktycznie… ale to już pani w Waszej mafii powiatowej Wam powie.
    Zdziwisz się jak złożysz wniosek... Dlatego lepiej od razu iść się spytać.
    np. przy altanie miałem nakaz utrzymania 1,5m odległości. To nie jest budynek, ale ze względu na inne przepisy (budowlane, ppoż) urzędnicy przyjmują takie same odległości granicy jak dla budynków...

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    A wiata bezapelacyjnie na zgłoszenie – przy czym nie może być konstrukcyjnie połączona z budynkiem, bo wtedy kwalifikuje się jako rozbudowa i wymagane jest pozwolenie na budowę.
    I tak napisałem.... heh. Po co powtarzasz?

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post

    Ps. Miejsce postojowe (parkingowe) też na zgłoszenie.
    Ale otwarty GARAŻ już nie.
    Dlatego właśnie nie radzę używać tego słowa!!
    Przecież w dobrej wierze... więc o co Ci chodzi?!
    Ostatnio edytowane przez misiaczekm ; 15-08-2011 o 19:49
    () () MisiaczekM
    ( o )
    () _ ()
    () ()

    Dziennik MisiaczekM
    Foto naszego bliźniaka

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Pawrat

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Mam kilka pytań: pierwsze czy budynek gospodarczy (garaż bez pozwolenia) może stać na fundamentach o rozmiarach 4/6.2 m. Drugie, czy może być to budynek drewniany zakotwiony w fundamentach żelbetowych. I trzecie, czy może stać 0,5m od granicy jeśli na granicy stoją budynki sąsiada( bez okien). Pozdrawiam

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiaczekm
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Bartochy koło Bezled ;)
    Posty
    313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawrat Zobacz post
    Witam serdecznie. Mam kilka pytań: pierwsze czy budynek gospodarczy (garaż bez pozwolenia) może stać na fundamentach o rozmiarach 4/6.2 m. Drugie, czy może być to budynek drewniany zakotwiony w fundamentach żelbetowych. I trzecie, czy może stać 0,5m od granicy jeśli na granicy stoją budynki sąsiada( bez okien). Pozdrawiam
    Może, może, może -jesli stoją budynki u sąsiada lub/i jeśli działka ma szerokość mnieszą niż 16 m.

    PS
    ale jak sasiad podpierniczy, ze parkujesz samochod to kara...
    () () MisiaczekM
    ( o )
    () _ ()
    () ()

    Dziennik MisiaczekM
    Foto naszego bliźniaka

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Pawrat

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiaczekm Zobacz post
    Może, może, może -jesli stoją budynki u sąsiada lub/i jeśli działka ma szerokość mnieszą niż 16 m.

    PS
    ale jak sasiad podpierniczy, ze parkujesz samochod to kara...
    No tak. Ale jeśli budynek służy mi, dajmy na to, do czesania psa a kanał do przechowywania ogórków na zimę? Sąsiadem nie mam co się martwić bo po prostu nie wchodzimy sobie w paradę. Martwię się tylko tą odległością, co prawda działka ma 12m szerokości ale co sobie wymyśli akurat ten konkretny urzędas, tego nie wie nikt.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawrat Zobacz post
    I trzecie, czy może stać 0,5m od granicy jeśli na granicy stoją budynki sąsiada( bez okien).

    Nie może, bo albo w granicy („przyklejony” do sąsiada) albo w odległości nie mniejszej niż 1,5m dla budynku o długości nie większej niż 5,5m, albo w odległości nie mniejszej niż 1,5m dla działki wąskiej (do 16m), albo w odległości 3m – w każdym przypadku ściany bez okna.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony