dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie

    Zaczynam budowę ścian z betonu komórkowego (36,5 cm bez docieplenia). Z tego co wiem, wieniec obudowuje się z zewnątrz płytką z betonu komórkowego, dociepla styropianem a dopiero później przychodzi "wieniec zasadniczy" czyli zbrojenie, beton, strop.
    Pytanie brzmi: jaką grubość powinna miec płytka z betonu komórkowego (5, 10 cm?) a jaką grubość styropian? Proszę o pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Styropian 7-10cm, reszta b.-k.

  3. #3

    Domyślnie

    Ale ile tego betonu komórkowego? 5 cm wystarczy? To ma utrzymać napór betonu podczas zalewania!

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że najbezpieczniej wykorzystać do tego kształtki U, od wewnętrznej strony ocieplenie styropianem 5cm. Chyba tak jest nawet podane w ostatnim Muratorze.

  5. #5

    Domyślnie

    Płytka z betonu komórkowego ma znaczenie wyłącznie użytkowe (łatwość późniejszego tynkowania, jednorodny podkład pod tynk), i nie utrzyma ci płynnego betonu. Jeśli utrzyma, to przez przypadek, i nie liczyłbym na to.
    Pracownicy i tak muszą ten "szalunek" zaprzeć - choćby nie chcieli. Jeśli kiedykolwiek wykonywali takie prace - sami to zrobią.

  6. #6

    Domyślnie

    Grubość warstwy ocieplającej wynika raczej z możliwości konstrukcyjnych, niż z obliczeń cieplnych, tzn. grubość ocieplenia=grubość ściany - szerokość wieńca - (2 x grubość płytek ). Grubość ocieplenia można zwiększyć ( do 10 cm), jeśli na wewnętrznej płaszczyźnie ściany jest szalunek demontowalny lub wieniec jest w płaszczyźnie stropu.
    Najczęściej stosuje się płytki o grubości 6 do 8 cm. Producenci systemów miewają w swojej ofercie płytki wieńcowe z przyklejoną warstwą ocieplenia z wełny (np. Ytong 7 cm + 4 cm wełny).
    Nie podparte płytki mogą zostać wypchnięte podczas zagęszczania mieszanki betonowej. Szczególnie podatne na wypchnięcie są płytki zewnętrzne, które oddziela od mieszanki warstwa ocieplenia. Większe szanse na sukces w takim przypadku daje płytka z przyklejoną wełną, niż z dostawionym paskiem styropianu.
    Mimo, iż przy zachowaniu kilku warunków, realne jest wykonanie wieńca bez podpierania płytek, to ze względów praktycznych-biorąc pod uwagę czynnik ludzki-do płytek z ociepleniem nie polecałbym takiego rozwiązania.

  7. #7

    Domyślnie

    ,

  8. #8

    Domyślnie

    Ja zastosowalem systemowe (Ytong) elementy docieplenia wienca
    maja standardowe wymiary i welne mineralna docieplajaca od
    wewnatrz.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam.

    Takie same robi na pewno Prefbet Niegocin i Prefbet Śniadowo, z tym, że w wersji ze styropianem. Czy z wełna mineralna to nie pamiętam.

    Sebastian.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomta

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja Ci proponuję 12 cm płytke z betonu komórkowego i na 24 wieniec. Kiedyś miałem okazję sprawdzić takie rozwiązanie pod kątem fizyki budowli i wyniki były wystarczające do zapewnienia dobrej izolacyjności.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony