dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 111
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Zerwałbym je i watą mineralną (50) otulił. Coby się nie rozpadło to jeszcze folią stretch na okrętkę. (stale to robię!).
    Wtedy będzie dobrze a strych zostaw jak było.
    Taniej wyjdzie, choć trochę roboty wsadzisz.
    Rolka waty (50) ma 2 x 7 do 10mb. ze 2 setki kosztuje.
    ILE wsadzisz w te skosy dachu?
    Adam M.
    ale one są już otulone wełną 50

    Cytat Napisał jack_2000
    700 zł wydam na wełnę,
    zastanawiałem się nad zaizolowaniem kanałów - aktualnie mają 5cm ocieplenia, ale stwierdziłem że lepiej bedzie zaizolować poddasze, przy okazji będą niższe temp. w lecie i trochę chłodniej w pokojach na pietrze. Tego lata na poddaszu miałem temp. powyżej 50 stopni.
    czyli ma ok, czy powinien podwoić (do 10cm) izolację?

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie


    Masz tam miejsce święte!!!

    JAK to się dzieje, że następują zmiany temperatur w tak ocieplonych kanałach?!!!


    Daj jaką fotkę tego strychu i tych kanałów!
    Coś nie możemy się dogadać!
    Adam M.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk

    Masz tam miejsce święte!!!

    JAK to się dzieje, że następują zmiany temperatur w tak ocieplonych kanałach?!!!


    Daj jaką fotkę tego strychu i tych kanałów!
    Coś nie możemy się dogadać!
    Adam M.

  4. #24

  5. #25

    Domyślnie

    Jack
    Ładne poddasze ale ocieplij sobie dom 5cm wełny.
    Podejrzewam , że za ciepło nie będzie.Nie ma więc co się dziwić , że 5cm na kanałach nie wystarcza tym bardziej , że część kanałów masz pod samą dachówką.

  6. #26

    Domyślnie

    Masz za duże kanały . powietrze w nich ma większą powierzchnię studzenia i dłuższy czas na to. Przepływa wolno. ja mam fi 60mm. I ciszej bo powietrze idzie laminarnie , a przy tym jest dwa razy mniejsza powierzchnia studzenia
    Widzę też , ze centrala jest wypoziomowana a powinna być nachylona na stronę odpływu skroplin.
    Wentylatory ustaw na 50W.
    automatyka górą

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wgregor
    Masz za duże kanały . powietrze w nich ma większą powierzchnię studzenia i dłuższy czas na to. Przepływa wolno. ja mam fi 60mm. I ciszej bo powietrze idzie laminarnie , a przy tym jest dwa razy mniejsza powierzchnia studzenia
    Widzę też , ze centrala jest wypoziomowana a powinna być nachylona na stronę odpływu skroplin.
    Wentylatory ustaw na 50W.
    centrala jest nachylona w stronę skroplin.

    jak ustawić wentylatory na 50W skoro na I biegu ciągną 120W?

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Ja tam sobie ocieple i to, i to. Strych nieuzytkowy to taki rozbudowany stropodach wentylowany. Zakładając w miare dobre jego uszczelnienie uzyskujemy dodatkową izolacje w postaci stojącego powietrza. Ja mam jeszcze inne powody do ocieplenia krokwi obok już ocieplonego stropu (30cm).

    Oczywiście, że dodatkowe ocieplenie kanałów na pewno pomoże. Ponadto dla mnie absurdem jest umieszczenie ich pod samą dachówką - nie dośc, że zimniej, to jeszcze wydłużyłeś drogi (czyli dłużej się chłodzi).

    No i powiedz, co to za wymiennik - po krzyżowym nie ma co sie spodziewać cudów.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Oczywiście, że dodatkowe ocieplenie kanałów na pewno pomoże. Ponadto dla mnie absurdem jest umieszczenie ich pod samą dachówką - nie dośc, że zimniej, to jeszcze wydłużyłeś drogi (czyli dłużej się chłodzi).
    Może część kanałów była budowana jak jeszcze sufitów nie było?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Cytat Napisał Depi
    Oczywiście, że dodatkowe ocieplenie kanałów na pewno pomoże. Ponadto dla mnie absurdem jest umieszczenie ich pod samą dachówką - nie dośc, że zimniej, to jeszcze wydłużyłeś drogi (czyli dłużej się chłodzi).
    Może część kanałów była budowana jak jeszcze sufitów nie było?
    `
    Można było położyć na jętkach....

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamol
    Można było położyć na jętkach....
    Ale na jętkach od góry potem położył podłogę i musiałby rozpinać kanały.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam,
    A czy możesz zmierzyć temperature bezpośrednio przy rekuperatorze (nawiewu, wywiewu i temp zewnetrzna wpadajaca do reku)?
    Przy podanych przez Ciebie temperaturach sprawnosc twojego reku to 42.9%
    Zakladajac ze tracisz po 1 stopniu w rurach, podniesiesz sprawnosc do 50%, 2 stopnie - 55%, 3 stopnie - 60%
    Wiecej raczej nie tracisz.
    Jesli masz wymiennik krzyzowy, wszystko sie zgadza, niestety.
    U mnie przy 21 w domu, temp zewn -4 nawiew mam 16.5 stopnia, co daje 82%, podwojny krzyzowy.
    Pozdrawiam
    Mirek
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    Witam,
    A czy możesz zmierzyć temperature bezpośrednio przy rekuperatorze (nawiewu, wywiewu i temp zewnetrzna wpadajaca do reku)?
    Przy podanych przez Ciebie temperaturach sprawnosc twojego reku to 42.9%
    Zakladajac ze tracisz po 1 stopniu w rurach, podniesiesz sprawnosc do 50%, 2 stopnie - 55%, 3 stopnie - 60%
    Wiecej raczej nie tracisz.
    Jesli masz wymiennik krzyzowy, wszystko sie zgadza, niestety.
    U mnie przy 21 w domu, temp zewn -4 nawiew mam 16.5 stopnia, co daje 82%, podwojny krzyzowy.
    Pozdrawiam
    Mirek
    tylko jak zmierzyć bezpośrednio przy rekuperatorze jak od niego idą rury i dopiero czujnik w kanał przy anemostacie można włożyć.

    Tak wymienik krzyżowy - ale powietrze wywiewane powinno mieć ok 15 stopni przy zerze na dworze i 20 stopniach w domu. A u mnie 8,9 stopnie.

    Docieplam jeszcze stryszek 15 cm wełny. Powiedzcie jak zrobić wentylacje na tym stryszku.??? Na podłodze wełna, wełna między jętki do kalenicy.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał jack_2000
    Docieplam jeszcze stryszek 15 cm wełny. Powiedzcie jak zrobić wentylacje na tym stryszku.??? Na podłodze wełna, wełna między jętki do kalenicy.
    W kalenicy musi być przerwa w wełnie i membranie.W szczytach po obu stronach powinny być kratki wentylacyjne.

  15. #35

    Domyślnie

    Przy tym temacie , Adam_mk czy w aspekcie sprawności central zimą i GWC liczyłeś ile "tracimy" na rozprowadzaniu ( zwłaszcza latem) . Widzę, że tu są preferowane kanały 127 i więcej mm . Ja mam 60mm (fabrycznie były z centralą)
    automatyka górą

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie

    Zakładam, że wszelkie stosowane materiały są odpowiednie do pełnionej przez nie roli.
    Kartonowe rury to też rury, ale wody bym nimi nie prowadził!

    Rury do wentylacji powinny być w miarę szczelne (nie muszą być ciśnieniowe!), ale przede wszystkim dobrze termoizolowane.
    Średnica bez znaczenia! Przy każdej średnicy nie mogą wymieniać ciepła prowadzonego strumienia powietrza z otoczeniem. W dowolną stronę! I z i do!

    To, co jest w marketach dość często nadaje się tylko nad podwieszany sufit, gdzie termoizolacja w gruncie rzeczy jest zbędna.
    Jedne są perforowane (bo ciszej) inne otulone jakimś puchem bylejakim i cynfolią z czekolady... Jeszcze inne są gładkie, ze ścianką 2mm i podwójnymi uszczelkami, ale gołe jak Turecki święty!

    Dlatego jak ja muszę - to robię! Przyzwoite fleksy owijam przyzwoitą wełną mineralną i dodatkowo zabezpieczam się przed migracją powietrza z tej wełny owijając je folią stretch.
    Upierdliwe, ale skuteczne! No i cena metra "dla ludzi" wychodzi.

    Im większe średnice tym wolniejszy przepływ przy stałej wydajności (prawo przepływów) a wydajność to obroty wentylatora (które ja reguluję płynnie od zera do max).
    No i mnie to działa!

    Adam M.

  17. #37

    Domyślnie

    Pełna zgoda!
    Mamy identyczną delta T (latem 20stC) (zimą 15stC) w kanale świeżego powietrza i wokół niego. Mamy identyczną izolację termiczną np 5 cm wełny. Oczywiście identyczną długość kanałów ( np 130mb)
    policz teraz Adam ile tracimy na tym, że powietrze w kanale 127mm idzie cztery razy wolniej niż w 60mm i powierzchnia wymiany jest dwa razy większa ! Możesz to policzyć?
    A teraz policz ile więcej wełny poszło na zaizolowanie grubszych kanałów.

    Tylko błagam nie pisz że mi w wentylacji coś piszczy, czy szumi!
    automatyka górą

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie

    Nie!
    Nie chce mi się! Za dużo z tym, zupełnie jałowej, roboty!

    Zaniedbujesz tu wiele czynników wcale niełatwych do ujęcia w takich obliczeniach.
    Np. lepkość powietrza!
    Inaczej płynie ono w nisko/bezoporowych rurach a inaczej w wąskich i ciasnych.
    W tych szerokich i pofalowanych przy samej ściance to ono stoi. Żadnego udziału w wymianie ciepła nie bierze i raczej zwiększa ich termoizolację! Struga płynie wyłącznie środkiem światła rury!
    Opisują to paskudnie piętrowe wzory. Trzeba by całkować, być może całki po objętości by wychodziły...
    Więc raczej... nie!

    Tu eksperyment jest lepszy! Bierzesz termometr, wciskasz gdzie trzeba i czytasz co jest. W minutę masz wynik.
    Robiłem to wiele razy i wiem czego można się spodziewać.
    Na długiej trasie i po uśrednieniu temperatury strug pobieranych z różnych pomieszczeń strat właściwie nie ma.
    Masz wiatrołap, spiżarnię i czasem jaki garaż czy garderobę o wyraźnie niższej temperaturze - a też wentylowane! Średnio na reku w 20 stopniowym domu pakujesz jakieś 16 do 18stC. I tak ma być!
    Adam M.

  19. #39

    Domyślnie

    Jasne rozumiem taką postawę. Nie może wyjść z obliczeń, że przewymiarowanie kanałów rozprowadzających chłodne czy ciepłe powietrze to nie tylko wyższy koszt materiału. Szkoda, że jak pisaliśmy o rozbudowanych GWC – argument „wziąłem termometr i mój GWC działa świetnie „ był idiotyczny.
    Podobnie było z czujnikami termometrów zatopionymi na różnych głębokościach fundamentu w temacie „ile kWh spieprza do gruntu mostkiem termicznym”
    automatyka górą

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie

    O co Tobie chodzi?
    Staram się z Tobą gadać jak z człowiekiem.
    Wymyślono i młot i kafar i młotek szklarski!
    Zasada ta sama a zastosowania różne!

    Czasem lepiej siąść i policzyć a czasem po prostu zmierzyć.
    Jak mierzysz tam, gdzie inni liczą i liczysz tam, gdzie mierzą to albo jesteś geniuszem, albo odmieńcem.
    W zależności od tego jakie z wyników NIEPODWAŻALNE I PRAKTYCZNE wnioski wyciągasz.

    Adam M.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony