dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie Radio, TV, TVSAT w kilku pokojach - podział sygnału Cyfry +

    Witam,
    jestem na etapie robienia instalacji TV w domu jednorodzinnym. Zamierzam mieć TV w 5 pomieszczeniach, w każdym mieć możliwość oglądania innego programu, również SAT. Możliwość legalnego podziału sygnału daje z tego co wiem tylko Cyfra +.
    Przejrzałem forum, ale na kilka pytań nie znalazłem odpowiedzi:
    1. w kilku wątkach napisano, że od konwertera powinienem poprowadzić 4 koncentryki. Pytanie po co, jeżeli i tak idą do centrali i tam są dopierow roadzielane na pomieszczenia.
    Na poniższym schemacie ze strony dipol (nanim staram się wzorować):
    http://www.dipol.com.pl/schemat_inst..._schemat02.htm
    widoczny jest tylko jeden przewód, z jednego konwertera.
    To samo widzę obserwując anteny na blokach i domkach w mieście.

    2. na tym samym schemacie przewody od konwerterów spotykają się w przełączniku DiSEqC - co to jest?

    3. żeby móc rozdzielić sygnał, do każdego gniazda musze doprowadzić koncentryk i przewód telefoniczny. Niektrzy mówią że ma być skrętka (8x0,5) ale po co, jezeli tylko 4 żyły są wykorzystane?

    4. dalej, kontynuując pkt. 3 łączę koncentryk w gwiazdę i do centrali. Ale co z telefonicznym? też w gwiazdę i do centrali? Tak planuję aktualnie, ale znalazłem w jakimś wątku informację, że ma być prowadzony od głównego tunera do poszczególnych gniazd.

    5. Do głównego tunera planuję jeden koncentryk i jeden telefoniczny, czasami proponowane jest 2x koncentryk i 1x telefoniczny - po co?

    W domu ani będzie sieci komputerowej ani telefonu stacjonarnego.

    Będę wdzięczny za wszelkie sensowne odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    1 niestety ten schemat nie zadziała tak jak sobie życzysz - będzie można oglądać dowolny program z anteny naziemnej i tylko JEDEN program z cyfry - ten na który zostanie ustawiony dekoder - czyli kto ma pilota ten ma władzę

    powód dla którego montuje się 4 koncentryki jest prosty, różne kanały nadają na różnych polaryzacjach, ważne jest to w chwili jeśli chcesz oglądać różne programy w tym samym czasie więc w schemacie, który przedstawiłeś jest to bez znaczenia bo będziesz odbierał tylko jeden kanał


    2 w skrócie jest to taki bajer, że jednocześnie możesz odbierać i astrę i hotbirda

    kiedy już będę na etapie podłączania instalacji TV-SAT zrobię raczej tak
    http://www.dipol.com.pl/schemat_inst..._schemat04.htm
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cyfre + chyba jako jedyną dostępną u nas telewicje cyfrową można tak zrobić ze na różnych odbiornikach będzie mógł oglądać różne kanały . Nie do zrobienia z Polsatem Cyfrowym i "N" (ale tu nie jestem w 100% przekonany)

    Pytanie jak to zrobić , nie jest to proste ,ale da się zrobić

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Wiec tak:

    Dotego powinny byc inne konwertery, ktore rozbijja sygnał na V+/- i H+/-. tz Quatro.Wiec z konwetrera wychodza 4 kable dla kazdego satelity i to trafia do multiswitcha. U mnie mam zeza wiec 2 konwertery = 8 kabli.
    Musisz sobie kupic multiswitcha z 5 wyjsciami.Do multiswitcha dopinamy tez kabel od TV naziemnej i radia Z niego juz wychodza pojedyncze koncentryki do gniazdek w pokajach. Takim kablem przesyłany jest sygnał SAT , TV ,radio. Warto dołozyc skretke i dorobic internet. I nie mów ze czegos nie bedzie bo na tym etapie koszt niewielki wiec lepiej zrobic sobie full opcje.

    widoczny jest tylko jeden przewód, z jednego konwertera.
    To samo widzę obserwując anteny na blokach i domkach w mieście.
    Mozesz zastosowac konwerter ktory daje ci gotowy sygnał bezposrednio no dekodera(nie trzeba multiswitcha) tz Quad ale z tego co wiem maja max 4 wyjscia wiec 5 pokoji nie podłaczysz.

    Co do rozdzielania C+. Ja ma tz splitera ale on nie rozdziela sygnalu tylko same uprawnienia z karty. Wiec jak chcesz miec TV z C+ w kazdym pokoju to bedziesz potrzebował 5 dekoderów . Jak nie chcesz ciagnac wszedzie kabla telefonicznego do splitera jest niewiele drozsza wercja bezprzewodowa

    DiSEqC z tego co sie orientuje słuzy do przełaczania pomiedzy satelitami jak masz zeza.

    Jak wróce do domu to wstawie jakies foty.


    PS. Nie jestem fachowcem ale robilem taka instalacje u siebie w domu i dziala :d Wiec mogłem pomylic sie gdzies w nazewnictwie

  5. #5

    Domyślnie

    Musisz sobie kupic multiswitcha z 5 wyjsciami.
    w zasadzie są multiswitche 4 lub 8 wyjściowe (i oczywiście większe) ale różnica w cenie wynosi 40 zł
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1978
    Dotego powinny byc inne konwertery, ktore rozbijja sygnał na V+/- i H+/-. tz Quatro.Wiec z konwetrera wychodza 4 kable dla kazdego satelity i to trafia do multiswitcha. U mnie mam zeza wiec 2 konwertery = 8 kabli.
    Musisz sobie kupic multiswitcha z 5 wyjsciami.Do multiswitcha dopinamy tez kabel od TV naziemnej i radia Z niego juz wychodza pojedyncze koncentryki do gniazdek w pokajach. Takim kablem przesyłany jest sygnał SAT , TV ,radio.
    OK, czyli pytania 1 i 2 mamy załatwione: konwerter quattro min 4x koncentryk do multiswitcha.
    Tak jak napisałem wyżej - w domu będzie Cyfra +, bo tylko oni na dzień dzisiejszy dają możliwość rozdziału sygnału/uprawnień. Czy na cyfrze tez mogę zastosowac quattro, czy musi być standardowy dostarczany w pakiecie.

    Warto dołozyc skretke i dorobic internet.
    internet będzie bezprzewodowy/radiowy, z routera

    Co do rozdzielania C+. Ja ma tz splitera ale on nie rozdziela sygnalu tylko same uprawnienia z karty. Wiec jak chcesz miec TV z C+ w kazdym pokoju to bedziesz potrzebował 5 dekoderów . Jak nie chcesz ciagnac wszedzie kabla telefonicznego do splitera jest niewiele drozsza wercja bezprzewodowa
    Oczywiście jest dla mnie jasne, że musze mieć w każdym pokoju dekoder, ale to nastąpi etapami, także problemu nie powinno być.
    Jeżeli natomiast chodzi o przewód od gniazd do splittera, to gdzie jest umieszczany splitter? W centrali czy przy dekoderze głównym, np. w salonie?
    I czy na talerzu C+ też można zastosować zeza i czy jest sens to robić?

    jk wróce do domu to wstawie jakies foty.
    będę wdzięczny

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Czy na cyfrze tez mogę zastosowac quattro, czy musi być standardowy dostarczany w pakiecie.
    Postaram sie jasniej. Konwerter nie ma nic wspolnego z C+. Mozesz zastosowac konwerter co daja w zestawie ale ma on mozliwosc podpiecia tylko 1 dekodera. Mozna zamiast niego zastosowac takiego z 4 wyjsciami i wtedy te kabale podłaczasz bezposrednio do 4 dekoderów(na wiecej wyjsc nie widziałem). Ale z tego co piszesz ty chcesz podlaczyc 5 odbiorników wiec musisz zastosowac multiswitcha i do niego inny konwerter o ktorym pisalem.
    Tak czy siak konwerter z zestawu mozesz schowac do szuflady.


    internet będzie bezprzewodowy/radiowy, z routera
    Tez tak mam ale i tak dałem skretke. Tak na wszelki wypadek


    Jeżeli natomiast chodzi o przewód od gniazd do splittera, to gdzie jest umieszczany splitter? W centrali czy przy dekoderze głównym, np. w salonie?
    Ja mam przy dekoderze w salonie ale mam tylko 2 dekodery . Jak bym miał wiecej to dał bym go przy centrali. Nie mam telefonu wiec wykorzystuje kable telefoniczne z gniazdek do przesylania uprawnien. Trzeba tylko odpowiednio je poprzepinac.

    I czy na talerzu C+ też można zastosować zeza i czy jest sens to robić?
    Ja zrobiłem to na zaś. Bo potem nie miałem mozliwosci wpuszczenia dodatkowych 4 koncentrykow. Zeza uzywałem tylko jak miałem C+ w pakiecie hiperpremium . Teraz konwerter jest nieuzywany.
    Co do zeza na antenie C+ to nie wiem jaka daja teraz srednice

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał btx
    Jeżeli natomiast chodzi o przewód od gniazd do splittera, to gdzie jest umieszczany splitter? W centrali czy przy dekoderze głównym, np. w salonie?
    Cytat Napisał marcin1978
    Ja mam przy dekoderze w salonie ale mam tylko 2 dekodery . Jak bym miał wiecej to dał bym go przy centrali.
    czyli rozumiem że prowadzenie przewodu telefonicznego równolegle do koncentryka, do każdego gniazda, ze środkiem gwiazdy w centrali, jest rozwiązaniem prawidłowym i mogę splitter umieścić w centrali?

    Cytat Napisał marcin1978
    Co do zeza na antenie C+ to nie wiem jaka daja teraz srednice
    to stosowanie zeza jest zależne od średnicy talerza?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1978
    Co do zeza na antenie C+ to nie wiem jaka daja teraz srednice
    C+ daje 60 standard lub 80 na HD.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Na 60 moze byc troche ciezko zeza zrobic, ale antena jest tania wiec zawsze mozna wieksza kupic.

    a u mnie wyglada to tak :

    Konwertery Quattro, jak widac wiazka kabli jest troche gruba. Kable poprowadzone do domu przez srodek uchwytu do montazu anteny.



    Sciana od wewnatrz , po prawej stronie wiazka kabli z anteny,dodałem tez kable do głosników na 7.1 i do projektora który bedzie wisial na suficie




    Multiswitch na stryszku, jak widac mam na 8 wyjsc z czego na razie uzywam 7
    Od góry podlaczone sa kable od konwektora. Potem juz pojedynczy koncentryk idzie do gniazdka, a nim trzy sygnaly - TV,SAT,Radio





    I na koniec gniazdko



    czyli rozumiem że prowadzenie przewodu telefonicznego równolegle do koncentryka, do każdego gniazda, ze środkiem gwiazdy w centrali, jest rozwiązaniem prawidłowym i mogę splitter umieścić w centrali?
    Tego co teraz napisze nie jestem pewien musze sie kumpla zapytac co mi to podłaczal ale do moich gniazdek idzie tylko koncentryk i skretka, nie mam kabla telefonicznego. Z tego co sie orientuje to nie wszystkie zyły sa potrzebne do sieci. Wiec moge sobie poprzepinac na stryszku jak chce. W zaleznosci jak pospinam kable na stryszku w niektórych gniazdkach moge miec telefon a niektóre moga byc połaczone ze soba i przesyłac uprawnienia. (chyba ???). Dowiem sie dokladnie to potwierdze

  11. #11

    Domyślnie

    Polsat też można dzielić , ale jest trudniejsze bo karta jest parowana z dekoderem, i trzeba wyciągnąć boxkey'a .

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtad
    Polsat też można dzielić , ale jest trudniejsze bo karta jest parowana z dekoderem, i trzeba wyciągnąć boxkey'a .
    Możesz trochę to rozwinać ? Bo do tej pory wszyscy mówili że się nie da . Jesteś pierwsza osobą która mówi ze jest taka możliwość . Mam w domu Polsat Cyfrowy i chętnie bym go rozdzielił na dwa odbiorniki , ale tak aby każdy mógł oglądać oddzielnie .
    Podziel sie swoim doświadczeniem .

  13. #13

    Domyślnie

    Wiem że można to zrobić, ale sam tego nie mam bo mam Cyfrę. Ale czytając trochę w necie na temat sharingu znalazłem też na temat Polsatu i z niektórych dekoderów w szczególności tych starszych modeli można wyciągnąć właśnie tego boxkey'a . Można o tym poczytać http://dvhk.pl/

  14. #14

    Domyślnie

    Jak masz stary odbiornik np sagem to boxkeya wyciągniesz, z nowych niema szans.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marxxx
    Jak masz stary odbiornik np sagem to boxkeya wyciągniesz, z nowych niema szans.
    To właśnie napisałem

  16. #16

    Domyślnie

    Jest takie specjalistyczne forum, gdzie są opisy, zdjęcia, co gdzie przyspawać, podłączyć, jaki dekoder kupić.

    Najlepsze są NOKI !!!dbox.
    To potrafi rozwalić sygnał wszystkich dostępnych stacji tv.

    A to co wy chcecie zrobić to nazywa się SZERING!

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał marxxx
    Jak masz stary odbiornik np sagem to boxkeya wyciągniesz, z nowych niema szans.
    A juz miałem cichą nadziej ze się da . A co to są te "boxkeye" i dlazego z nawszych dekodrów nie da się ich wyciągnąć ?

    Czyli jednak sie nie rozdzielić sygnału jak się ma Polsat Cyfrowy na dwa odbiorniki .

    Jacek

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1978
    ...Tego co teraz napisze nie jestem pewien musze sie kumpla zapytac co mi to podłaczal ale do moich gniazdek idzie tylko koncentryk i skretka, nie mam kabla telefonicznego. ...
    Skrętka czteroparowa, jak sama nazwa wskazuje ma 4 pary przewodów, z czego dwie do instalacji komputerowej, jedna do telefonicznej i jedna nie wykorzystana (w zapasie).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofj

    Skrętka czteroparowa, jak sama nazwa wskazuje ma 4 pary przewodów, z czego dwie do instalacji komputerowej, jedna do telefonicznej i jedna nie wykorzystana (w zapasie).
    To się zgadza ale żeby to przełączać trzeba mieć małą szafę logiczną ,patchpanele i podwójne gniazda w pokojach.
    Chyba , że na skręconej prowizorce.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    orientuje się ktoś jak to jest teraz z cyfrą+?
    Coś ostatnio słyszałem że nie można już dzielić ich sygnału...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony