dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wodnikpl

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Jak ustalić współczynnik U w istniejącej szybie zespolonej?

    Witam
    Jestem nowicjuszem na tym forum.
    Szukam odpowiedzi na pytanie jak ustalić współczynnik U i inne parametry w istniejącej szybie zespolonej?
    Mam okna PVC z lat 1996-9 niewiadomego producenta.
    Szyba zespolona antywłamaniowa z szprosami.
    Brak jakichkolwiek oznaczeń.
    Grubość pakietu około 24mm
    Ramka dystansowa cięta, bez otworów na wypełnianie gazem
    Badanie płomieniem zapalniczki: wszystkie 4 połmyki jasnożółte, odległość pł. zewnętrznych 2xwiększa niż wewnętrznych.

    Pytanie:
    jak ustalić (zmierzyć) współczynnik U bez wymontowywania szyby z ramy?
    Na fotografii termowizyjnej okna :
    1. wykonanej z wnętrza temperatura szyby jest niższa około 2,0 st.C od temperatury ramy.
    2. wykonanej z zewnątrz u dołu okna temperatura szyby jest wyższa około 2,0- 3,0 st.C od temperatury ramy
    W czasie badania:
    temperatura zewnętrzna około -7stC
    temperatura wewnętrzna około +19stC.
    Pozdrawiam
    wodnikpl
    PS Czekam niecierpliwie na pomoc

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Nie wystarczy przyjąć typowego dla tego typu okien? Naprawde potrzebna Ci aż tak precyzyjna wiedza?

    Poza tym 24mm to chyba cały pakiet ma?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Może dobierzesz z tabel w Zał. nr.2 ostatniej noweli Rozporządzena w sprawie warunkow.......
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    na 99% zwykla szyba o k=2,8
    dlaczego tak sadze? Jeden z płomyków powinien mieć barwę odróżniająca sie od pozostałych
    albo 2 albo 3 powinien sie lekko odróżniać - świadczy to o posiadaniu przez szybę warstwy niskoemisyjnej - jesl tego nie ma to na 99% nie ma tez argonu bo i po co? Argon az tak bardzo nie obniża "k" - obniża go przede wszystkim napylona warstwa niskoemisyjna
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  5. #5

    Domyślnie

    Jareko powiedz mi a czy ma to znaczenie przy szybach niskoemisyjnych którą stroną szyba jest założona? Bo u mnie rozbierali okna i widzę teraz po napisach wewnątrz szyby że mam niektóre szyby obrócone tzn. ta strona która była na zewnątrz teraz jest od środka i nie wiem czy mam to reklamować?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wodnikpl

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Re: Jak ustalić współczynnik U w istniejącej szybie zespolon

    "Badanie płomieniem zapalniczki: wszystkie 4 połmyki jasnożółte, odległość pł. zewnętrznych 2xwiększa niż wewnętrznych."


    Wczoraj biegałem z zapalniczką po markecie budowlanym.
    Okna z szybami U=1,1 miały jeden płomyk różowo-fioletowy, jako odbicie od warstwy wewnętrznej pakietu szyby wewnętrznej. Odbicie szyby zewnętrznej pokazywało dwa płomyki w odległości identycznej jak odbicie od szyby wewnętznej z czego wnoszę że u mnie pakiet ma układ 4+4+12+4 (szyba antywłamaniowa)

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    na to wyglada
    a ten plomyk o innej barwie to warstwa niskoemisyjna
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.596

    Domyślnie Re: Jak ustalić współczynnik U w istniejącej szybie zespolon

    Cytat Napisał wodnikpl
    ...jak ustalić (zmierzyć) współczynnik U bez wymontowywania szyby z ramy?
    Jeżeli masz dostęp do kamery termowizyjnej to zapewne do innych gadżetów również...
    Wykrywaczem metalu sprawdzisz, czy szyba jest thermoflotem (ciepła) czy nie- przyłożony do niej zaczyna piszczeć. Jeśli tak jest to szyba jest ciepła - niezależnie od szerokości ramki oraz wpuszczonego argonu- powinna mieć max U=1,3-1,4 . Argon oraz ramka 16-18 mm powodują dodatkowe obniżenie U- do ok.1,1.
    W przypadku braku wykrywacza - metodą jest wyjęcie jednej szyby i dokładne obejrzenie powierzchni po obwodzie przy krawędziach- pod warstwą klejów (tiokol i butyl). Jeśli szyba była "ciepła" to zauważysz z którejś strony zeszlifowany pasek szerokości ok. 1-1,5 cm po całym obwodzie i jakby "tęczowy" poblask. Szyby thermo szlifuje się dlatego, że do tlenków metali niezbyt dobrze przylegają te "kleje" i szyba sie rozwarstwia.

    Nie wiem, czy 10 lat temu ktokolwiek napełniał argonem w komorze tak jak większość producentów obecnie, więc jeśli nie masz "korków" na obwodzie ramki dystansowej to stawiam, że jest to szyba zwykła, czyli U w granicach 2,8- 3 W/m2*K.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony