dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Rysy na tynkach cementowo-wapiennych

    Witam.
    Na moich wewnętrznych tynkach cementowo-wapiennych pojawiły się w kilku miejscach małe rysy. Tworzą one w tych miejscach jakby "pajęczynkę". Nie są głębokie i nie pochodzą od pęknięć ścian. Może za szybko schły? Ponieważ tynki wykonane są przyzwoicie i mają fajną fakturę nie zamierzałem na nie dawać gładzi gipsowej. Moje pytanie czy w takiej sytuacji lepiej wykonać gładź i przykryć te rysy czy też po pomalowaniu farba je ukryje i nie będą się pokazywać? Proszę o porady.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    przyłączam się do pytania - u mnie na ścianie z Ytonga tynkowanej gładzią Rimano z gruntem Rigikombat- pojawiają się rysy(pęknięcia) przebiegające w niejscach łączenia bloczków - nie wiem czym jet to powodowane , budynek zamkniety dachem w listopadzie ubiegłego roku - tynk wykonywane w sierpniu, malowane w październiku

    proszę o pomoc - jak usunąć oraz odpowiedż na pytanie dlaczego /

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Podbnie u mnie nad drzwiami, nad i pod oknami na tynkach gipsowych położonych rok temu na ścianę z bk pojwiły się rysy, czy wie ktoś z Państwa jak to naprawić i czy to może się powtarzać?

  4. #4

    Domyślnie

    W książce piszą, że pęknięcia i rysy pojawiają się, gdy warstwa wierzchnia tynku jest mocniejsza od spodniej albo gdy tynk został nałożony jednorazowo zbyt grubą warstwą. Z doświadczenia wiem, że tynk zewnętrzny na pustakach pęka w miejscach spoin, co wynika prawdopodobnie z tego, że pustak i zaprawa mają różną chłonność wilgoci i w tynku będą wytwarzać się naprężenia przy zamarzaniu i rozmarzaniu, przy obfitych opadach i wysychaniu.

  5. #5

    Domyślnie

    Rysy nie przebiegają tak jak spoiny. Może więc właśnie za grubo był nałożony jednorazową warstwą? Ale mniejsza o przyczynę. Wydaje mi się, że problem załatwiła by gładź ale jak pisałem wcześniej nie chciałem jej wykonywać. Czy po samym pomalowaniu nie będą widoczne?

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Po szpachlowaniu i malowaniu rysy i tak będą widoczne. Jedyna rada, żeby się ich definitywnie pozbyć to rozkuć na całą głębokość szczelinki i szerokość pozwalającą ją dogłębnie zaszpachlować.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie Re: Jeszcze raz rysy na tynkach cementowo-wapiennych

    witaj greg
    miałeś prawdopodobnie troszkę nierówne pustaki ( murarze pilnowali lica czyli ściany z zewnątrz) i tynkarze nadbili grubiej tynku - musiało spekać ...
    możesz to zaszpachlować gipsem ale uzyj ten gips podkładowy(mocniejszy, szary)
    lub piaskiem kopanym miałkim z mleczkiem wapiennym - zagładź to pacą filcową

    pozdro

    brzoza

  8. #8

    Domyślnie

    malowalem farba POLINIT Polifarbu Cieszyn, rysy takie, o ktorych piszesz pieknie zakrylo

  9. #9

    Domyślnie

    To są naprawdę małe ryski i na małych powierzchniach ale w kilku miejscach. Pewnie jest tak jak pisze brzoza bo na suficie ich nie znalazłem. Spróbuję pomalować fragment i będę obserwował zanim zdecyduję.
    Dziękuję wszystkim

  10. #10
    Guest

    Domyślnie Rysy/pęknięcia na mokrych tynkach.

    Dom stoi już 5 lat. Od czasu do czasu to tu to tam zauważam pęknięcia tynku (tradycyjny - cementowo wapienny). Nie zauważyłem jednak np. po drugiej stronie ściany (mam nieotynkowany garaż) by pękała ściana. Czy to normalne że tynki pękają , ale nie dlatego że pęka ściana (to samo mam na suficie (żelbetowy strop). Znajomy mówił że nie ma siły i takie ryski zawsze gdzieś powstaną na tego typu tynku bo inaczej niż ściana pracuje, ale są tak małe że nawet farbą można to przykryć. Jestem przed malowaniem powtórnym i nie wiem czy pogłębić rysę i zaszpachlować, czy pomalować bez szpachlowania, no iczy faktycznie to normalne dla takich tynków ?

  11. #11
    Guest

    Domyślnie Re: Rysy/pęknięcia na mokrych tynkach.

    Mysle, że tynk pod wplywem stukania nie oddaje głuchym echem - wiec nie ma potrzeby tym sie przejmowac
    rysy sa w normie
    o ile białkujesz wapnem - zastań przy białkowaniu bez szpachlowania
    o ile to emulsja - zaszpachluj "gipsarem" rysy

    brzoza

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    dzięki, a może poradzisz jeszcze z taką rzeczą - pogłębiłem w jednym miejscu rysę śrubokrętem, zaszpachlowałem i wciągło trochę gips w tą szparę. Po poprawkach udało mi się bo nałożyłem więcej, ale gąbką to szlifując i po malowaniu znów leciuteńko widać wgłębienie. Pewnie lekko miękka gąbka łatwiej zbiera czysty gips niż ten pomalowany na około. Możesz coś doradzić by tego uniknąć ? Z góry dzięki.

  13. #13
    KOv
    Guest
    KOv

    Domyślnie

    Mam podobny problem, mialem mala ryse na scianie co mnie strasznie irytowalo, a ze malowalem na kolor to postanowilem ja usunac. Rysy normalna rzecz ale wiadomo jak to jest z czlowiekiem zawsze chce miec lepiej niz jest, i zaczelo sie. Z rysy 15 cm zrobila mi sie 30 cm, bo ja tak rozbabralem . Na samym poczatku pogleblem ja jak wszyscy nakazuja, zaszpachlowalem, wyszlifowalem itp. Pomalowalem i okazalo sie ze ten cholerna gladz gipsowa poprzez to pogrobienie wciaga farbe i rysa wyglada jeszcze gorzej niz przed poprawkami. Robia sie pekniecia na tej rysie jakich wczesniej nie bylo. Jak to poprawie jest OK, jak pomaluje znowu to samo. Juz nie mam sily na te rysę . Oczywiscie moge dac siatke z wlokna i jeszcze raz to zaszpachlowac - ale nie chce tego rozbabrac jeszcze bardziej. Miala byc to mala popraweczka ale cos mi sie wydaje ze zrobi sie z tego 0,5 m2 poprawiania sciany.
    Moze ktos ma pomysl i wiedze co sie z czyms takim najprostszym sposobem robi.
    Pozdr.

  14. #14

    Domyślnie Rysy na tynkach cementowo - wapiennych - kiedy się martwić?

    Witajcie,
    na tynkach cementowo - wapiennych w jednym z pokojów zauważyłem kilka (cztery) pęknięć na ścianie lukarny (tynk na betonie komórkowym).
    Czy takie pęknięcia mogą mieć miejsce? Czy dobrze zrobiony tynk wogóle nie powinien ich mieć?
    Proszę o opinie.
    Inwestorski
    Oby wykończeniówka wykończyła tylko dom

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie Re: Rysy na tynkach cementowo - wapiennych - kiedy się martw

    Odpowiem na pytanie zamieszczone w temacie. Marwic sie jak zaczna sie powiekszac. i jak rysom w mieszkaniu beda odpowiadac podobne rysy na zewnatrz.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    jak w rysę da się palec włożyć, to już czas się martwić
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    a tak poważniej to musisz odczekać i obserwować te rysy jak nie będą się powiększać to i tak będziesz przecież te tynki gipsować (chyba ?)
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  17. #17

    Domyślnie

    Tak, gipsował będę.
    Dzięki za komentarze.
    Oby wykończeniówka wykończyła tylko dom

  18. #18

    Domyślnie

    Też to samo zauwazyłem u siebie - drua warstwa tynku tradycyjnego pęka po 2-3 dniaO czym to świadczy i czego się spodziewać?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosciel
    Też to samo zauwazyłem u siebie - drua warstwa tynku tradycyjnego pęka po 2-3 dniaO czym to świadczy
    Na przyklad o tym, ze za szybko scnie/wiaze.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Dokładnie to co JoShi mówi. Jeśli są cieniusieńkie, takie dosłownie na grubość włosa to po prostu za szybko wysychały.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony