dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 76 z 76
  1. #61
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    malkusno

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Wczoraj w instalacji kolektora próżniowo-rurowego CPC o powierzchni czynnej 3,5m^2 (Warszawa) temp. maksymalna zarejestrowana do godziny 11:30 wynosiła 54st.C, w zbiorniku bodaj ~65stC. Reszty danych niestety nie pamiętam :/
    W piątek, CPC 4m^2 (Małkinia) maksymalnie ponad 140stC, w zbiorniku ~85stC.

    Pozdrawiam.
    Szkoda tylko , że w badaniach kolektory firmy Wat CPC mają niewiele lepsze parametry od kolektorów firmy Urlich.

    Z drugiej strony zastanawiam się po co kupować kolektory próżniowe, które ze względu na niski współczynnik strat konwekcyjnych są lepsze zimą jak 95 % instalacji jest budowana pod uzyski CWU latem ?? a nie pod wspomaganie CO.

    Pozdro

  2. #62

    Domyślnie

    przychylam sie do opini na temat solarów prozniowych

  3. #63

    Domyślnie

    Witajcie.... a moze mi ktos powiedziec jakie macie cisnienie glikolu w instalacji? Bo ja mam cos niewiele powyzej 2 Bar i nie wiem czy to nie za malo....
    Pozdrawiam serdecznie.
    Chcieć znaleźć prawdę jest zasługą, nawet gdy się błądzi po drodze.

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lyzwa01

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam...
    Ja z bratem zamontowaliś my sobie po zestawie 30 rur zbiornik 300l centralka digisol poprostu to co bylo w zwstawie.
    Montaz zrobiliśmy sami, kąt nachylenia w moim przypadku 45 stopni u brata 40 stopni polaczenie z bojlerem miedzią
    miekka na odcinku 20 m co daje 40 metrow rurki u mnie rurka 15-ka u brata 18-ka cisnienie plynu 2,8 bara z tym że
    wiekszość sprzedawców mówi że 1bar wystarczy trzeba to sprawdzic gdyż nie wiem jak płyn solarny ale woda ma
    mniejszą temp. wrzenia przy mniejszym cisnieniu jak by tak było z płynem to przy mniejszym cisnieniu byłby wydajniejszy
    i tak przy pogodnym niebie choc może być chłodno temp wody dobija do 50 stopni a teraz latem osiagi nawet do 80stopni
    wszystko oczewiscie zalezy od zuzywania wody ja tu podaje prametry ale przy dwoch osobach. Stwierdzilismy rowniez
    ze bojler trzeba samemu docieplic w naszym przypadku wata mineralna 5cm gdyz temp przez noc potrafila spasc nawet
    o 7 stopni przeplyw na pompie ustawiony na 1,5 l/min
    zestawy niby firmowe ale ja jestem rozsadny i wiem ze w dzisiejszym swiecie 90 proc. to produkty chinskie ale i tak jestem BARDZO zadowolony!
    nawet jak przez tydzien pada woda w boilerze sie zagrzewa do 32 stopni potem mozna podlaczyc grzalke na zaledwie 45 min i mamy 50 stopni w calym bojlerze.
    Ostatnio edytowane przez lyzwa01 ; 28-06-2010 o 09:12

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie zestaw solarny

    Witam
    posiadam taki zestaw i jestem zadowolony.
    Temperatura wody około 47 stopni przy temperaturze na zewnątrz 21 stopni. Zestaw 24 rur.Ustawiony idealnie na południe na czarnym dachu / dachówka ceramiczna Roben/, pochylenie około 35 stopni. W pochmurne dni temperatura rzędu 37 stopni. Myślę, że wszystko zależy od montażu i wiedzy ekipy montującej.

  6. #66
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    interside

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Dołożę jeszcze opinie od siebie nie mam porównania z produktami innych firm posiadam zestaw Ulricha SD300 z 30 rurami. Montowałem je sam ( z ogromną pomocą brata). I teraz w upały mam odczyty temp. na górnej czujce w granicach 40-75C a na dolnej 15-40C i nie zauważyłem jeszcze do tej pory problemu z przegrzewaniem się kolektora zwykle temperatura na kolektorze jest zbliżona do temp. odczytywanej na górnej czujce w zbiorniku, (poza dwoma incydentami gdy wyłączyłem grupę solarną. Wtedy miałem temp. blisko 200C i oczywiście pompka już sama się nie załączyła, pomogłem jej trochę i po obniżeni się temp. na solarz wszystko wróciło do normy)połączenie mam wykonane rurami karbowanymi inox 15mm w otulinie armoflex. Rodzina 4osoby cieplej wody pod dostatkiem trzeba uważać żeby się nie po parzyć (na dniach zainstaluje jeszcze zawór mieszający esbe) wszyscy zadowoleni i jak na razie zero palenia w piecu na CWU.

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam!
    Posiadam taki zestaw sd 300. Wiec krótko go opisze: zbiornik 300 l 24 rurki temperatura wody w lecie 25-35 stopni Po dołożeniu 24 rur czyli w sumie 48 rur temperatura w lecie 30-48. Zestawów tych nikomu nie polecam bo nawet nie wiem czy to dziadostwo będzie grzało przy 60 rurach. W urlichu przekonywali, że przy 48 rurach woda będzie się gotować i się gotuję ale we mnie jak muszę w ciepłe dni palić w piecu. Instalacja sprawdzona, kolektory ustawione pod kątem 45 stopni na południe. ok 18 metrów rurek miedzianych 1,5. Ta firma robi sobie jaja z klienta. A komentarze pozytywne o tych zestawach i jak to im nie grzeje to w necie piszą sprzedawcy. Aha i jeszcze jedna rzecz jak kolektory to tylko płaskie dobrej firmy! Inne - dziękuję.
    Dopóki firma ta nie wymieni wszystkim kupującym paneli próżniowych na nowe lepsze w ramach gwarancji - to do tego czasu omijajcie ich dalekim łukiem.

    PS. Nie dajcie się nabić w butlę tak jak ja bo tylko kasę wtopicie !!!

    Pozdr.
    Ostatnio edytowane przez kinei ; 13-10-2011 o 11:13

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinei

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Teraz w tym okresie (październik - słoneczny dzień, może nawet nie być cały) mam temperaturę kolektorów powyżej 55 stopni i wody w zbiorniku ok 50 stopni. Jednak najważniejsze to odpowiednio ustawić taki zestaw - co nie było łatwe. Można powiedzieć, że tak ma być 48 rur to jest minimum na 300 litrów tej firmy. Wcześniej z ciekawości zadzwoniłem sobie do Paradigma zapytać w jakiej cenie mają kolektory próżniowe i co? 20 rur długie na 160 cm ponad 2 tyś euro netto za panel to moim zdaniem dużo za dużo. Ale jak kogoś stać to czemu nie. Zmieniam zdanie co do Ulricha: jak będą 2 panele po 30 rur na zbiornik 300 litrów to będzie perfekt a nawet w lecie lekka nadwyżka - teraz bym tak u siebie zrobił. Cena takiego całego zestawu około ceny jednego panela Paradigmy - a gdzie reszta? Wybór należy do Was. Jedyny minus to, że będziemy musieli znaleźć tyle miejsca na dachu. Jeśli go nie mamy na dachu i nie chcemy, żeby stał na ziemi to Paradigma wskazana. W każdym razie przy dużym zachmurzeniu lub opadach deszczu jedne i drugie nie nagrzeją wody, w której będziemy mogli się kąpać - nawet jak cały dach będziemy mieli w panelach.

    Pozdr. i dziękuję za wsparcie techniczne - zamykam wątek ze swojej strony

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    [QUOTE=k_m;3044722]Nie zastanawiasz się dlaczego ta cena jest tak niska.?Dobre i tanie nie można mieć dwóch rzeczy za tak niską cene.[/QUOTE

    Może być dobre i tanie .
    Porównaj ceny kolektorów w Szwajcarii i w Polsce np firmy WOLF.
    To przecież banalnie proste urządzenia .Ja mam od 15 lat i działają dobrze (wody jest dużo).
    Było już masę udoskonaleń i patentów .Wydajność wzrosła minimalnie .

    Piszę tu o płaskich!!!!!
    Z próżniowymi jest bardzo różnie .trudno zdiagnozować co nawliło.
    Trzeba użyć kamery termowizyjnej .
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 28-08-2013 o 11:02
    Tu była reklama....

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinei Zobacz post
    Zmieniam zdanie co do Ulricha: jak będą 2 panele po 30 rur na zbiornik 300 litrów to będzie perfekt a nawet w lecie lekka nadwyżka - teraz bym tak u siebie zrobił.
    Pozdr. i dziękuję za wsparcie techniczne - zamykam wątek ze swojej strony
    No nieźle! 60 rur na zbiornik 300l
    W Solar-Techu na taki zbiornik 300l aby osiągać podobne efekty wystarcza przeważnie 30 rur próżniowych czyli 2x SPE15-58. Ci którzy nie wierzą mogą poczytać opinie klientów na temat tych zestawów lub skontaktować się bezpośrednio z klientami którzy użytkują takie zestawy już od roku 2008-2009.
    Ostatnio edytowane przez in*s*7 ; 29-08-2013 o 18:04

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    No nieźle! 60 rur na zbiornik 300l
    W Solar-Techu na taki zbiornik 300l aby osiągać podobne efekty wystarcza przeważnie 30 rur próżniowych czyli 2x SPE15-58. Ci którzy nie wierzą mogą poczytać opinie klientów na temat tych zestawów lub skontaktować się bezpośrednio z klientami którzy użytkują takie zestawy już od roku 2008-2009.
    Taaa... W S-T zaraz się okaże, że wystarczy jedna rura na 100 litrów wody... 36 rur Ulricha na zasobnik 300 l wystarczyć powinna w zupełności.

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Apeluje by w nomenklaturze dotyczącej kolektorów próżniowo rurowych używać jednostek ogólnie znanych i szanowanych jak np. m^2 powierzchni czynnej (apertury); m^2 powierzchni brutto; W moc; kWh energia.
    Pisanie o ilości rur jest moim zdaniem bezsensowne.

    2x SG1800/30 - 60 rur, powierzchnia brutto: 9,38m^2; moc pola kolektorów ~300W;
    2x SPE 15*58 - 30 rur, powierzchnia brutto: 4,74m^2; moc pola kolektorów ~455W;
    1x AquaPlasma 19/34 - 14 rur, powierzchnia brutto: 3,35m^2; moc kolektora ~714W.

    2x SG1800/30 - 60 rur, powierzchnia brutto: 9,38m^2; moc pola kolektorów ~300W;
    4x SPE 15*58 - 60 rur, powierzchnia brutto: 9,48m^2; moc pola kolektorów ~910W;
    3x AquaPlasma 19/50 - 63 rury, powierzchnia brutto: 15,03m^2; moc pola kolektorów ~3201W.

    Warunki: promieniowanie słoneczne 400W/m^2, średnia nadtemperatura 50stK.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #73
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Taaa... W S-T zaraz się okaże, że wystarczy jedna rura na 100 litrów wody... 36 rur Ulricha na zasobnik 300 l wystarczyć powinna w zupełności.
    10 rur na 100l wody w przypadku dobrych kolektorów próżniowych jest ok. Oprócz kolektorów aby uzyskać dobry efekt grzania wody ważne są również pozostałe komponenty zestawu solarnego oraz to czym są ze sobą połączone. Oprócz tego ważna jest jeszcze długość gwarancji na kolektory (jednak wydaje mi się, że Polacy nie zwracają na to uwagi i wolą kupować g..).
    Ostatnio edytowane przez in*s*7 ; 02-09-2013 o 22:16

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    10 rur na 100l wody w przypadku dobrych kolektorów próżniowych jest ok. Oprócz kolektorów aby uzyskać dobry efekt grzania wody ważne są również pozostałe komponenty zestawu solarnego oraz to czym są ze sobą połączone. Oprócz tego ważna jest jeszcze długość gwarancji na kolektory (jednak wydaje mi się, że Polacy nie zwracają na to uwagi i wolą kupować g..).
    Nawet wiem skąd ta wzmianka o gwarancji...
    Pozostałe komponenty - wydaje mi się, że większość z nich jest w podobnej jakości - przynajmniej jeśli chodzi o efekt grzania. Natomiast różnice mogą się ujawnić w trwałości. Czym są połączone - miedzią albo elastyczną nierdzewką. Chyba inne możliwości się nie pojawiają (nie mówię tu o hardkorowych połączeniach na PEXie, bo i takie widziałem).

  15. #75
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Pozostałe komponenty - wydaje mi się, że większość z nich jest w podobnej jakości - przynajmniej jeśli chodzi o efekt grzania. Natomiast różnice mogą się ujawnić w trwałości.
    Zgadza się różnice są w trwałości. Ale uwierz mi, zbiorniki z kwasówki również lepiej nagrzewają wodę. Być może ma to związek z brakiem osadzania się kamienia na wężownicach. Bardzo ważny na efekt grzania jest dobrze dobrany przepływ w zależności od typu kolektora (o czym zapomina większość instalatorów) oraz odpowiednie ustawienia kilku parametrów na sterowniku.

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Czym są połączone - miedzią albo elastyczną nierdzewką. Chyba inne możliwości się nie pojawiają (nie mówię tu o hardkorowych połączeniach na PEXie, bo i takie widziałem).
    Bardziej chodzi mi tu raczej o fabrycznie montowaną otulinę na przewody z nierdzewki. Może to być izolacja z kauczuku o grubości 10mm, może mieć on grubość 13mm, czy może to być izolacja odpowiadająca w końcu izolacji kauczukowej o grubości aż 20mm.
    Ostatnio edytowane przez in*s*7 ; 02-09-2013 o 22:49

  16. #76

    Domyślnie

    Kilku parametrów na sterowniku?
    Oprócz delty temperatur i ewentualnej automatycznej regulacji obrotów pompy czymś jeszcze idzie zmienić szybkość nagrzewania wody w zbiorniku?

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony