dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Wymiana gruntu

    Witam

    Muszę się was poradzić w wymianie gruntu. W badaniach gruntu wyszło mi w jednym miejscu pod garażem (były wykonane 3 odwierty), że około 2,5m pod ziemią są luźniejsze piaski. Architekt powiedział mi że będę musiał wymienić grunt pod całym domem (około 330ton piasku). Gdy zapytałem się czy nie możemy wymienić tylko pod garażem powiedział mi, że tak naprawdę zadecydujemy jak zrobimy wykop na 1m i geolog podejmie decyzję. Czy ktoś przechodził przez coś takiego, z tego co się dowiedziałem koszt wymiany gruntu wyniesie około 15tyś 20tyś zł. Czy mogę wymienić grunt tylko pod garażem?
    Sama wymiana ma przebiegać w następujący sposób kopiemy do głębokości 2,5m następnie zagęszczamy co 30cm piasek i tak aby zostawić 50cm dół. Robimy następnie ławy stawiamy fundamenty zasypujemy je piaskiem i zagęszczamy i wylewamy chudziak. Nie wiem czy wszystko zrozumiałem co mi powiedział architekt ale tam to mam mnie więcej wyglądać

    Zaznaczę jeszcze, że garaż jest dwustanowiskowy a nad garażem jest pokój.
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie co do wymiany gruntu

    Zależy co jest pod resztą projektowanego domu (jaki grunt i jego współczynniki stopień zagęszczenia lub plastyczność). Jak mocno różnią się te współczynniki pomiędzy wszystkimi otworami. Ile jest tego pasku luźnego? Można zastosować płytę fundamentową, mikropale, albo np dylatacje między garażem a resztą domu. Można spróbować jak to możliwe dom ustawić tak żeby równe warunki były pod całym domem.
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MOLLAN

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Od wymiany gruntu tańsza byłaby płyta fundamentowa jak radzi Marcin H. Wymiana gruntu to potworne koszty-moj znajomy robił na powierzchni ok. 100 m2 i wyszło go to 40kpln.

  4. #4

    Domyślnie

    40tys strasznie dużo ja liczyłem tak a raczej znajomy który pośrednio zajmuje się tym piasek 330ton * 8,5zł tona = wychodzi około 3000zł do tego transport wywrotką 30tonowa tzw. "łódka" najtaniej wychodzi wynająć od razu 3 takie czyli 11kursów niestety kosztów nie znam. Koparka 5 dni pracy 5000zł + geolog 600zł + zagęszczarka 150zł doba trzeba liczyć 4 dni czyli 600zł no i oczywiście praca człowieka 1000zł czyli wychodzi mi bez transportu 10tys. Piasek oczywiście załatwia mi znajomy bo z tego co wiem tona kosztuje około 18zł bo tak by było około 6000zł za piach
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  5. #5

    Domyślnie

    Jesteśmy w podobnej sytuacji, tylko że u nas jest plastyczna glina i wysoki poziom wód gruntowych
    Generalnie opcje mieliśmy takie:
    - wymienić grunt na pospółkę do głębokości 3m + wynieść dom na jakieś 40cm (powierzchnia ok. 200m2)
    - wymienić grunt na pospółkę do głębokości 1m, wynieść dom na jakieś 40cm i zrobić płytę fundamentową (opcja rekomendowana przez konstruktora)
    Zdecydowaliśmy się na drugą opcję.
    Jak dowiadywałam się o ceny, to usłyszałam, że koparka kosztuje ok. 100zł/godz, podobno mają wystarczyć 2 dni pracy, żeby wykopać grunt na głębokość 1 m. Pospółka kosztuje podobno ok. 35zł za m3.

    A wracając do Twojego problemu, to ja bym chyba robiła wymianę pod całym domem, tylko te 2,5 m to sporo... Jeśli myślałbyś o płycie, to weź też po uwagę, że zaprojektowanie płyty dodatkowo kosztuje, bo konstruktor ma więcej roboty.

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie konstruktor stwierdził, że taniej będzie wymienić grunt bo i tak muszę zrobić wykop 1m następnie wezwać geologa niech sprawdzi jeszcze raz to felerne miejsce i potem wykopać jeszcze ewentualnie 1,5 potem zagęszczać piaskiem w warstwach po 30cm
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Marcin H
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    A może geologa wezwać wcześniej bo znając życie do tej pory były zrobione tylko 3 otwory geotechniczne, a w sytuacji takiej jak twoja warto zrobić jeszcze kilka zwłaszcza pomiędzy otworami pomiędzy którymi były znaczne różnice parametrów nośności gruntu. A dopiero później można coś powiedzieć dużo precyzyjniej i konstruktor może coś zaplanować. A mówiąc szczerze to chyba twój konstruktor to jakiś leń skoro nie chce mu się zaprojektować płyty fundamentowej. Co może być tańsze.
    geolog, geotechnik i geofizyk czyli 3w1
    Dziennik Budowy - http://forum.muratordom.pl/blog.php?47961

  8. #8

    Domyślnie

    witam !! ja wumienaim grunt !! mam kredy na działce do głebokości od 2,5 m- do 3,3 m !! koszty sa takie : wykopanie i wywiezienie 15 zł za metr 3, trzeba wymienic około 600 m3, nawiezienie pospołki to 600 m3 *1650kg = 1000 ton pospołki i to kosytuje mnie 16 000, do tego zageszczarka itp rzecZy - wykonawac kazał przygotować około 30 000 !! jak to wyjdzie napisze za 2 miesace jak bede zaczynał !! operacja ma potrwac 3 dni !! pozd

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał frendli
    witam !! ja wumienaim grunt !! mam kredy na działce do głebokości od 2,5 m- do 3,3 m !! koszty sa takie : wykopanie i wywiezienie 15 zł za metr 3, trzeba wymienic około 600 m3, nawiezienie pospołki to 600 m3 *1650kg = 1000 ton pospołki i to kosytuje mnie 16 000, do tego zageszczarka itp rzecZy - wykonawac kazał przygotować około 30 000 !! jak to wyjdzie napisze za 2 miesace jak bede zaczynał !! operacja ma potrwac 3 dni !! pozd
    A tak z ciekawości na jakiej pow. musisz wymienić grunt?
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  10. #10

    Domyślnie

    A zapomniałem dopisać podobno zamiast pospółki można dać suchosian (jest tańszy od pospółki).
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  11. #11

    Domyślnie

    przeprojektuj fundamenty na płytę i masz z głowy znacznie taniej. ja tak zrobiłam.mam gliny i iły gliniaste i icos tam jeszcze plastycznego.przeprojektowanie kosztowało mnie 800zł rok temu.
    jest nas dwoje i Cichy C95.
    budujemy dom 2-osobowy

  12. #12

    Domyślnie

    Ciekawi mnie jedno, jak wymienić grunt gdy mamy wysokie wody gruntowe? Przecież na 2,5m może być jej sporo i wszystko będzie zalewane wodą co może powodować kolejne rozluźnienie gruntu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Ciekawi mnie jedno, jak wymienić grunt gdy mamy wysokie wody gruntowe? Przecież na 2,5m może być jej sporo i wszystko będzie zalewane wodą co może powodować kolejne rozluźnienie gruntu.
    Igłofiltry.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elli3
    przeprojektuj fundamenty na płytę i masz z głowy znacznie taniej. ja tak zrobiłam.mam gliny i iły gliniaste i icos tam jeszcze plastycznego.przeprojektowanie kosztowało mnie 800zł rok temu.
    Skąd wiesz czy płyta się sprawdzi?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  15. #15

    Domyślnie

    wymiana gruntu na poiwerzchni okoo 16 metrow na 14 !! na kredzie nie mona nic zrobi !! tzlko wymina gruntu lub studnie !!! wymiana kosztuje mnie taniej !!! pozd

  16. #16

    Domyślnie

    Witam....

    Jeśli chodzi o wymianę gruntu na powierzchni 200m2 na głębokości 2m (bo pół metra zostaje) to mamy 400m3 do wymiany.

    Jeden metr sześcienny piasku waży półtorej tony co daje nam około 600ton.

    Jest to 25-30 łódek (wywrotki z naczepą) o ładowności 25ton. ( w skrajnych przypadkach 30ton)

    Proszę pamiętać że piasek po zagęszczeniu znacznie zmniejszy swoją objętość- stąd rozbieżność w ilości wywrotek.

    Jeśli dobrze pamiętam że Dołuje są około 10km od Szczecina to jedna łódka (jeden kurs z piaskiem zasypowym i wymienianym kruszywem w stronę powrotną) kosztuje od 300 do 500zł. - tu cena zależy od jakości piasku oraz długości trasy przejazdu.

    Jutro jak będę w pracy to się dokładniej dowiem w sprawie kosztów dla tej konkretnie lokalizacji i uzupełnie posta.

    Cena 18zł za piasek bez transportu jest stanowczo zawyżona (przy takiej ilości)

    Na terenie Szczecina ceny wahają się od 15-25zł/t z wliczonym już transportem.

    Według moich wyliczeń taka wymiana z koparką, zagęszczarką, człowiekiem, to 12-15tyś. (biorąc pod uwagę informacje które tu wyczytałem) Jeśli będzie podchodziła woda gruntowa to może się troszkę wydłużyć w czasie, ale nie powinno istotnie wpłynąć na koszty. Na taką akcję warto wybrać słoneczne dni żeby nie było komplikacji z dojazdem.

    A wszystko to pod warunkiem że łódka dojedzie do posesji - bo nie jest to terenowe auto i wtedy trzeba będzie użyć pojazdów bardziej bojowych

  17. #17

    Domyślnie

    Więc wrzuciłem na komputer i wychodzi następująco:

    25km w jedną stronę (w sumie 50km)
    31 wywrotek
    Przywóz + wywóz+koparka 25 tyś.


    Koszty spadną jeśli skrócimy dystans, ale dziś nie udało mi się znaleźć nic w tamtej okolicy.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał CAT
    Więc wrzuciłem na komputer i wychodzi następująco:

    25km w jedną stronę (w sumie 50km)
    31 wywrotek
    Przywóz + wywóz 25 tyś.

    Koszty spadną jeśli skrócimy dystans, ale dziś nie udało mi się znaleźć nic w tamtej okolicy.
    Ok dzięki za konkrety. A możesz mi napisać skąd wyszło Ci 25km w jedną stronę. Od tabliczki końca Szczecina do mojej działki jest dokładnie 6km ale nie wiem skąd miał bym liczyć transport a i jaki piasek liczyłeś?
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  19. #19

    Domyślnie

    Wpisałem do AutoMapy Dołuje, piasek akurat mam na powstańców wlkp. a miejsce wysypu gliny jeszcze trochę dalej. Ciężarówka jedzie z piaskiem, a wraca z gliną, którą musi wysypać, potem dojeżdża po piasek i tak w kółko. W sumie tak mi wyszło z automapy.

    Konkretną cenę mogę wyliczyć dla konkretnej lokalizacji i konkretnego czasu realizacji. Dlatego że miejsca wydobycia piasku się często zmieniają. Np za tydzień może być w na warszewie. i cena się zmieni. Dlatego proszę to traktować w lekkim przybliżeniu.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał CAT
    Wpisałem do AutoMapy Dołuje, piasek akurat mam na powstańców wlkp. a miejsce wysypu gliny jeszcze trochę dalej. Ciężarówka jedzie z piaskiem, a wraca z gliną, którą musi wysypać, potem dojeżdża po piasek i tak w kółko. W sumie tak mi wyszło z automapy.

    Konkretną cenę mogę wyliczyć dla konkretnej lokalizacji i konkretnego czasu realizacji. Dlatego że miejsca wydobycia piasku się często zmieniają. Np za tydzień może być w na warszewie. i cena się zmieni. Dlatego proszę to traktować w lekkim przybliżeniu.
    Ok dziękuje za poświęcony czas jak już będę przystępował do prac skontaktuję się z Panem
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony