dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 91
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie Jak zrobić ukryty ogródek warzywny

    Mam taki pomysł aby zrobić sobie kawałeczek ogródka warzywnego ale chciałbym go schować przed światem bo atrakcyjne to nie jest. Z drugiej strony musi mieć dużo słońca a ja południe mam od frontu domu (przecież nie zrobię sobie warzywniaka przed domem). Może jakieś ciekawe nasadzenie w dużych donicach, czy kręgach ... ma ktoś jakieś pomysły?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!MISS FORUM MURATORA 2005NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tola
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    16.259

    Domyślnie

    Możesz zrobić warzywniak od południa, ale jak najbliżej domu, najdalej od ulicy.
    Do rozważenia dwie koncepcje.

    1. warzywniak ukryty za krzewami ozdobnymi, iglakami, które będą go otaczać z każdej strony i ukryją przed wzrokiem, ale nie zacienią.

    2. warzywa na rabacie bylinowej, kwitnącej, umiejętnie skomponowane z roślinami ozdobnymi.
    Da się, widziałam takie kompozycje. Główki sałaty w środku, dookoła kapustki ozdobne, różnokolorowe.
    Szczypiorek w wianuszku kwitnących całe lato aksamitek.
    Koper, a wokół niego fioletowe lobelie...itd.
    DOM TOLI

    "Świat jest OK. To ludzie psują mu opinię."

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar anSi
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    3City
    Posty
    7.745

    Domyślnie

    Jaki fajny pomysl na warzywa na rabacie bylinowej

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    ukryj, albo... wyeksponuj

    z atrakcyjnych wizualnie warzyw np. mangold (burak liściowy)


    kapusta ozdobna (zgodnie z nazwą raczej tylko do ozdoby )



    zrób wokół grządek dekoracyjne obwódki z lawendy (kwiaty są jadalne, poza tym możesz je zbierać na "susz" zapachowy), coś w tym stylu:



    Ewentualnie częściowo ukryty, jak na zdjęciach poniżej, ale też od frontu, nawet z ławeczką do siedzenia i podziwiania

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko pamiętajcie, że jarzynki się wyrywa i coś trzeba zrobić z miejscami po nich
    Moja znajoma produkuje wiosną straszne ilości pelargonii w doniczkach, tylko po to, aby zapełniać puste miejsca po przekwitłych / wyrwanych roślinkach. Ja sobie otaczam warzywniak jednorocznymi rośłinkami - cynie, ślazówka, niesmiertelnik, nagietek, one kwitną w czasie, gdy rabatki z warzywami pustoszeją pomału.
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Też mi sie marzy mały warzywniaczek ale kompletnie nie wiem jak się za niego zabrać.. ziemia gliniasta,szpadek cieżko wbić
    Jak i Kiedy zabrać się do tego?
    Moze by ktoś tak krok po kroku...

  7. #7

    Domyślnie

    Długo zastanawiałam się nad tym tematem.Wokoło warzywniaka posadziłam krzewy ozdobne takie jak berberys,liguster krzewy porzeczki,trawa ozdobna /coby nie było za wysokie i nie zacieniały zbytnio/.Po zebraniu plonów zaraz siałam nawóz zielony żeby było zielono no i w ten sposób użyżniam także glebę.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcobaleno
    Też mi sie marzy mały warzywniaczek ale kompletnie nie wiem jak się za niego zabrać.. ziemia gliniasta,szpadek cieżko wbić
    Jak i Kiedy zabrać się do tego?
    Moze by ktoś tak krok po kroku...
    Przede wszystkim wybierz miejsce nasłonecznione.

    1. postarac sie o rozluźnienie gleby - w glinie bedziesz miala problem z warzywami korzeniowymi. Mozna przekopać z piaskiem i kompostem (lub obornikiem czy ziemia lisciowa)
    2. Posiej nawoz zielony - gleba nie powinna pozostawac odkryta dłuższy czas.
    3. Aby grzadki ladnie wyglądały warto otoczyć je bukszpanowym zywopłocikiem (bukszpan znosi gliny) - uporzadkuje przestrzeń.
    Bukszpan nie powinen miec wiecej niz 30-40 cm wys. Poniewaz jest dosc drogi, mozna kupic kilka roslin i porobic z nich sadzonki (dosc dobrze sie ukorzeniają)
    4. Między grządkami warto utwardzić nawierzchnię, aby było grządki łatwiej pielegnować.
    5 pomyśl o podciągnięciu wody do podlewania.

    A ogródek warzywny może wyglądać tak:


  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Trzeba pamiętać o płodozmianie i dobrze go sobie zaplanować oraz o tym jakie warzywa/zioła/kwiaty nie powinny bądź też powinny ze sobą sąsiadować. Np. bazylia ogranicza występowanie mączniaka rzekomego u ogórka i korzystnie wpływa na rozwój pomidorów. Grochu nie nalezy siac koło cebulowych. Aksamitki wpływają na ograniczenie wystepowania nicieni na grządkach warzywnych i w uprawie truskawek. Mieta odstrasza mszyce i bielinka kapustnika.

    Jeszcze jedno - pisałam o tym kiedyś w innym wątku poświęconym ogródkom warzywnym - w celu oczyszczenia gleby z ew. metali cięzkich warto jeden sezon przed uprawą warzyw posadzić na grządkach kanny (pacioreczniki). kanny świetnie "wyciągają" metale cięzkie z gleby - tylko problem, co później zrobić z liśćmi (bo na kompost przeciez nie...).

  10. #10

    Domyślnie

    Ja na wiosnę startuję z moim pierwszym warzywnikiem (i ogrodem) w życiu. Warzywnik stosunkowo duży jak na działkę 1100m, ale jestem wegetarianką i do rozpaczy doprowadza mnie jakość paszy dostępna w sklepach. Warzywnik zajmie róg działki, wykończony półokręgiem. Jest na podwyższeniu. Nawiozłam tam dobrego czarnoziemu, jesienią przekopałam z nawozem zielonym (łubiny, facelia, gorczyca zasiane w sierpniu wyrosły na 0,5 do października ). Brzeg obsadziłam jesienią żywopłotem z pigwowca japońskiego, niżej pięciorniki krzewiaste, berberys karłowaty i tawułka japońska. W rogu kompostownik obsadzony pożeczkami.

    Wymyśliłam, że grządki prowadzić będę promieniście od rogu stopniowo je rozszerzając. Między warzywami chcę sadzić kwiaty- zalecane w ogrodzie biodynamiczny,\m. I TU PYTANIE: Jak wsiewać te kwiaty? Na brzegach grządek, czy tak między warzywkami porozrzucać? Aksamitki i nasturcje pewnie pójdą na obrzerzach, jakie kwiaty można wsadzać między warzywa?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Ha, ukryty... mnie żona między karłowatymi iglakami dymkę posadziła

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Ja sadzę dymkę miedzy różami i dzięki temu mszyc nie mam

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Jeśli warzywnik ma być ładny tzn. wyeksponowany (bo po co chować coś ładnego? ) to tak jak wyżej: kwiaty na obrzeżach zagonów, kolorowe warzywa i takie o ciekawym pokroju np. brokuł. Jak ma być zwykły to można otoczyć go trajażami np. z Castoramy (płotki ażurkowe), na to posadzić jakieś ładne pnącza albo smaczny winogron U mnie będzie wersja pośrednia tzn. warzywnik spory, zwykły, bez ozdób, za to schowany za średniej wysokości płotkiem (coś a'la myśliwski) przed którym będą rosły różne roślinki ozdobne, nie za wysokie by nie zacieniać, ale na tyle wysokie żeby ukryć ten warzywnik, co trochę potrwa...

  14. #14

    Domyślnie

    Do mojego warzywnika same się zapraszają, a ja ich nie wyrzucam (no chyba, że jest ich za dużo:
    - tytoń ozdobny (pięknie pachnie wieczorem),
    - rudbekie
    - ostróżki jednoroczne
    - maciejka,
    - nagietki,
    - czarnuszka.
    Na obrzeżach wysiewam te co wspomniałaś, czyli aksamitki i nasturcje. A w tym roku wysieję też nagietki, bo jakoś się w ubiegłym roku nie zaprosiły
    Pozdrawiam i pięknego warzywnika życzę. Coraz mniej osób ma ochotę uprawiać warzywa. A ja im więcej się dowiaduję jak można "ulepszać" to co trafia do sklepów, tym większą mam ochotę mieć swoich warzyw jak najwięcej.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    się wtrącę z moim pomysłem ...
    ja mam przed domem na reprezentacyjnym miejscu wielgachne kosze z wikliny. Przyjechali panowie wikliniarze w zeszłym roku, ja patykiem narysowałam na ziemi kwiatka składającego się z płatków a oni te płatki mi wykonali z wikliny. Srodek wyłożyłam grubą folią i zasypałam dobrą ziemią. Z biegiem czasu - a trwało to chyba jakieś 2 tygodnie - wiklina ładnie ściemniała i nabrała ładnego, szlachetnego wyglądu. Jak wyrzucam jakieś zioła albo warzywa, bo już jest czas, to nasadzam sobie coś innego, np. kwiatki. Jesienią pięknie wyglądają chryzantemy, które kupujemy na cmentarze, szczególnie te beżowe i czerwono-wiśniowe.
    Nie wiem, czy mam jakieś nowe zdjęcie tego mojego przedogródka - w tym roku jesienią doszło jeszcze obsypanie koszy drobnym kamyczkiem, żeby wygodnie można było dojść bez ubłocenia butów oraz dostawiłam kosz podobny do tych plażowych do czytania ulubionych gazet, ale poszukam a jak nie to pstryknę nową fotkę. Wprawdzie teraz zima i nie ma roślinek, więc trochę łyso, ale ...
    Dodatkowo, w kamyczkach znajdują się lampy ogrodowe retro, które ładnie podświetlają całość.

    Tu późną jesienią:


    A tu trochę wcześniej, z gąszczem jakichś roślinek wewnąrz:

  16. #16

    Domyślnie

    Ja widziałam coś takiego,może cię zainspiruje...



  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Iwuś

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    1.111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    188

    Domyślnie

    Mam tę sama potrzebę ukrycia ogródka warzywnego
    ...jak ślepy żeglarz bez wiatru i wody...
    Dziennik Zajców
    Komentarze

  18. #18

    Domyślnie

    a może wkomponować w ogród małą szklarenkę, która pomieści w sobie warzywka bez wnikania w formę ich sadzenia.
    całość można obsadzić większymi iglakami, które zasłonią nasz warzywniaczek
    a i uprawa warzyw w szklarni ma wiele zalet, można wykorzystać bardziej optymalnie powierzchnie bo np. ogórki czy pomidory mogą być w odmianie pnącej
    taki mam właśnie plan ...
    Wykonuję certyfikaty energetyczne

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar maren100
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    877
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    133

    Domyślnie



    ja rowniez chcialabym ukryc warzywniaka

  20. #20

    Domyślnie

    A ja właśnie zakładam sobie ogródek warzywny i jestem z niego dumna i nie będę go ukrywać. Będzie odgrodzony jedynie żywopłotem

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony