dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Budowa instalacji wody uztykowej samodzielnie, bojler?

    Witam

    Budowal ktos moze instalacje wody uzytkowej samodzielnie? Mam na mysli zbiornik w plaszczu podpiety pod piec. Szukam jakis doswiadczen z tematu bo chcem cos takiego robic i niewiem co potrzebuje...

    Zbiornik, pompke do cyrkulacji wody piec-wymiennik w zbiorniku, sterownik do kontroli, kilka recznych zaworow... I co wiecej? Czy grzana w zbiorniku woda (przez wymiennik) nie bedzie wytwarzala wewnatrz zbiornika cisnienia?

    Pozdrawiam

    Mithos

  2. #2

    Domyślnie

    będzie wytwarzała - dlatego się daje przed bojlerem taki zawór bezpieczeństwa, przy czym bojler podgrzewasz wodą z pieca - czyli maks 80*C - a to ci wody nie zagotuje, czyli bojler jest bezpieczny
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, ale to taki normalny "gwizdek" na bojlerze robi jako ten zawor czy potrzeba cos innego - jakis specjalny zawor albo naczynia?

  4. #4

    Domyślnie

    z własnego doświadczenia zalecałbym naczynie przeponowe do c.w.u. - i spokój z "nieszczelnym" zaworem bezpieczeństwa

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1
    z własnego doświadczenia zalecałbym naczynie przeponowe do c.w.u. - i spokój z "nieszczelnym" zaworem bezpieczeństwa
    Powiem nawet więcej - zastosuj grupę bezpieczeństwa czyli:
    - naczynie przeponowe,
    - zawór bezpieczeństwa,
    - manometr,
    GG 2971919

  6. #6

    Domyślnie

    Oo...

    Naczynie przeponowe - o tym nie pomyslalem.

    A jak sie takie montuje? Chodzi o zwykle naczynie przeponowe dzielone membrana - woda/powietrze z zaworkiem u gory?

    Jakos specjalnie trzeba montowac takie naczynie? Prze pompom czy za (cyrkulacyjna piec-zbiornik)?

    Czy wysokosc ustawienia naczynia ma jakis wplyw? Tzn powinno byc w najwyzszym punkcie instalacji albo cos takiego?

    Pozdrawiam

    Mithos

  7. #7

    Domyślnie

    panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze

    za chwilę będziemy montować do bojlera automatykę z powiadamianiem użytkownika przez SMS o aktualnym stanie temperatury
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    W sumie ja tam lubie duzo zabezpieczen... Spie spokojnie i nie martwie sie jak mnie niema ze zona moze miec klopot....

  9. #9

    Domyślnie

    naczynie musi być zamontowane za zaworem zwrotnym (patrząc od strony zasilania zbiornika), musi tez być jego wersja do c.w.u. (odpowiednia guma wew. zbiornika - trochę droższy niż do c.o.)
    niektórzy producenci zasobników dodają, zintegrowany zawór zwrotny/bezpieczeństwa montowany na zasilaniu ale polecam wstawienie dodatkowo zwrotniaka z prawdziwego zdarzenia - oczywiście przed zaworem bezpieczeństwa np.

    http://www.letorex.com.pl/por_schematy.htm

    i 5-ty schemat od góry

    "panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

    - chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

    zawór bezpieczeństwa to podstawa

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1

    "panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

    - chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

    zawór bezpieczeństwa to podstawa
    zawór - oczywiście że tak - tak jak napisałem w pierwszym poście

    a co do zagotowania wody to też zależy od konstrukcji ogrzewania - u mnie prędzej piec wyleci w powietrze niż zagotuje się woda w bojlerze - chociaż to też się nie stanie bo piec ma swoje zabezpieczenie
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tig1

    (...)

    "panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

    - chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

    zawór bezpieczeństwa to podstawa
    Niema takiej opcji żeby paląc w kotle i grzejąc cwu w bojlerze wodą z kotła zagotować wodę w bojlerze. Praw fizyki nie zmienisz. Można zagotować wodę w kotle, ale nigdy w bojlerze.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28
    Cytat Napisał tig1

    (...)

    "panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

    - chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

    zawór bezpieczeństwa to podstawa
    Niema takiej opcji żeby paląc w kotle i grzejąc cwu w bojlerze wodą z kotła zagotować wodę w bojlerze. Praw fizyki nie zmienisz. Można zagotować wodę w kotle, ale nigdy w bojlerze.
    no chyba że w C.O. jest wlane coś innego niż woda i przeniesie do bojlera temperaturę większą niż 100*C, albo jak w parowozie - parę przegrzaną coś około 300*C

    ps. ciekawe czy grzałką elektryczną można zagotować wodę w bojlerze
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    panowie trochę się czepiacie określeń ale macie rację
    chcę tylko zobrazowac problem wysokiej temperatury w zasobniku c.w.u. i w związku z tym konieczności stosowania zabezpieczeń - będzie to z korzyścią dla calej instalacji - nie tylko zasobnika - ale wszelkich połączeń, zgrzewów ...

  14. #14

    Domyślnie

    Nie ma problemu zagotować kotłem wody w bojlerze. Wystarczy tylko zamknać kocioł i przać wodę pod ciśnieniem bez wrzenia do temperatury np 130 st. C.

    A grzałka elektryczną - odpowiedniej mocy nie ma problemu zagotować wody nawet w basenie pływackim a co dopiero bojlerze.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony