dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Gaz ziemny czy lpg?

    Witam
    Posiadam instalacje gazu płynnego. Dom ok 250m2 kubatura 850m3, zuzycie gazu przy temp ok 0 stopnia na poziomie 5,5 m3 na dobe.
    Zastanwiam sie jakie zuzycie miałbym przy gazie ziemnym, który maja mi podlaczyc w najblizszych 2 latach. Czy to prawda ze LPG jest 4-krotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego? czy oznacza to ze bede zuzywal 4 krotnie wiecej gazu ziemnego?
    Prosze o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie.

    Witolo

  2. #2

    Domyślnie

    Gazu ziemnego będziesz zużywał dużo wiecej
    ale płacić będziesz dwa razy mniej

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Gaz ziemny czy lpg?

    Cytat Napisał Witolo
    Witam
    Posiadam instalacje gazu płynnego. Dom ok 250m2 kubatura 850m3, zuzycie gazu przy temp ok 0 stopnia na poziomie 5,5 m3 na dobe.
    Zastanwiam sie jakie zuzycie miałbym przy gazie ziemnym, który maja mi podlaczyc w najblizszych 2 latach. Czy to prawda ze LPG jest 4-krotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego? czy oznacza to ze bede zuzywal 4 krotnie wiecej gazu ziemnego?
    Prosze o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie.

    Witolo
    W praktyce kaloryczność to nie taka prosta sprawa. Przy lpg (płynny może być też ziemny, ale nie sądzę, że masz taką instalację) zależy od stosunku propanu do butanu, a i gaz ziemny ma różną kaloryczność. Dodatkowa kwestia jest w jego jakości. O dodawaniu azotu do gz jest cały czas głośno.
    Śmiem podejrzewać, że chodzi tobie o koszty użytkowania obu rodzajów gazu i najprościej poszukać osób, które montowały instalację lpg w nadziei na przyszłe doprowadzeniu rury z gz. Oni po zagazowaniu powinni mieć najbardziej dokładne porównanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał cienki66
    Gazu ziemnego będziesz zużywał dużo wiecej
    ale płacić będziesz dwa razy mniej
    DOKŁADNIE TAK - ja miałem LPG, teraz mam ziemny i to prawda co pisze cienki66.

  5. #5

    Domyślnie

    ile % wiecej m3 zuzywasz na gazie ziemnym?

  6. #6

    Domyślnie Re: Gaz ziemny czy lpg?

    Cytat Napisał Witolo
    Witam
    Posiadam instalacje gazu płynnego. Dom ok 250m2 kubatura 850m3, zuzycie gazu przy temp ok 0 stopnia na poziomie 5,5 m3 na dobe.
    Zastanwiam sie jakie zuzycie miałbym przy gazie ziemnym, który maja mi podlaczyc w najblizszych 2 latach. Czy to prawda ze LPG jest 4-krotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego? czy oznacza to ze bede zuzywal 4 krotnie wiecej gazu ziemnego?
    Prosze o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie.

    Witolo
    jak za dwa lata to ja proponuję wstrzymać temat do tego czasu, w tym okresie może się dużo zmienić, i to że ktoś Ci powie jaki jest koszt użytkowania danego gazu teraz nijak się ma do tego co może być za 2 lata...

  7. #7

    Domyślnie

    przeszedłem z LPG na GZ-50,
    spalanie prawie x2,2 w m3,
    różnica w cenie: gaz ziemny 5 razy tańszy ....
    per saldo płacę za ciepełko prawie 2,5 raza mniej,
    no comments ....

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Witolo
    ile % wiecej m3 zuzywasz na gazie ziemnym?
    Kompletnie nie mam pojecia LPG tankowałem i rozliczałem w litrach, nie miałem żadnego licznika m3. Po prostu z porównania kosztów rocznych tankowania LPG i obecnej estymacji kosztów GZ wiem, że GZ bedzie 2x tańszy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony