dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Gonzo - ja swoje spostrzeżenia opieram na kilkuset wykonanych przeze mnie osobiście kominkach i co najmniej kilkuset zamontowanych przez moich znajomych...a nie na jednym palenisku stojącym u mnie w domu. Widzisz różnicę?
    Porozmawiamy o spostrzeżeniach za kilka lat użytkowania przez Ciebie takiego wkładu.
    Poza tym...nie masz tak naprawdę żadnego porównania w postaci stojącego obok takiego samego paleniska, ale z szybą normalną...
    Pozdrawiam.
    witam

    Zaznaczam.Nie czepiam się tylko delikatnie zaznaczam.Widzę różnice ,która przedstawiasz.Niestety nie bardzo rozumiem jaką ona przedstawia wartość w stosunku do indywidualnego użytkownika.Za kilka lat o czym będziesz z nim rozmawiał jeśli wolno spytać?Przecież nie zakupie teraz innego wkładu by się doświadczać.U mnie akurat jest szyba normalna(chyba!).Tak na prawdę co to jest szyba normalna?

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamik1000
    Krystalizuję się kominek. Oto nasze typy:

    1. Hajduk Volcano
    2. Jotul I18 panorama
    3. Edilkamin Turbofire
    4. Turbokominek Makroterm.
    .
    Statystyki wskazują na punkt nr 3 jako najmniej awaryjny i najbardziej sprawny.
    Nie bij, wytłumacz!

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Gonzo - ja swoje spostrzeżenia opieram na kilkuset wykonanych przeze mnie osobiście kominkach i co najmniej kilkuset zamontowanych przez moich znajomych...a nie na jednym palenisku stojącym u mnie w domu. Widzisz różnicę?
    Porozmawiamy o spostrzeżeniach za kilka lat użytkowania przez Ciebie takiego wkładu.
    Poza tym...nie masz tak naprawdę żadnego porównania w postaci stojącego obok takiego samego paleniska, ale z szybą normalną...
    Pozdrawiam.
    czyli jak rozumiem gonzo nie moze miec czystej szyby i byc zadowolonym z wkładu firmy A dlatego , ze Ty zamontowałeś tysiąc wkładów firmy B ?
    wybacz, ale trochę nie dociera do mnie ten sposób rozumowania.
    nie mozna sprowadzac wszystkiego do stwierdzenia, ze firma A jest be, a firma B cacy.
    gdzie 10 klientów tam 10 mozliwych rozwiązań, kompromisów,i czego tam jeszcze

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Poczytaj ze zrozumieniem, to zauważysz, że nazwa firmy nie ma tu nic do rzeczy...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał racer
    Cytat Napisał kamik1000
    Krystalizuję się kominek. Oto nasze typy:

    1. Hajduk Volcano
    2. Jotul I18 panorama
    3. Edilkamin Turbofire
    4. Turbokominek Makroterm.
    .
    Statystyki wskazują na punkt nr 3 jako najmniej awaryjny i najbardziej sprawny.
    co do 3. Edilkamin Turbofire

    http://www.sosinski.com.pl/UserFiles...techniczna.pdf

    przepraszam ale zgodnie z kartą jak w zabudowanym wkładzie odkręcić górną część wymiennika i ją wyczyścić ? ... a bardzo się nad tym wkładem zastanawiałem

    co do 2 . wyglada to raczej podobnie


    pytanie do Forst-a margod-a jak to jest z czyszczeniem wymienika w Variach H20 ?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek R
    Cytat Napisał racer
    Cytat Napisał kamik1000
    Krystalizuję się kominek. Oto nasze typy:

    1. Hajduk Volcano
    2. Jotul I18 panorama
    3. Edilkamin Turbofire
    4. Turbokominek Makroterm.
    .
    Statystyki wskazują na punkt nr 3 jako najmniej awaryjny i najbardziej sprawny.
    co do 3. Edilkamin Turbofire

    http://www.sosinski.com.pl/UserFiles...techniczna.pdf

    przepraszam ale zgodnie z kartą jak w zabudowanym wkładzie odkręcić górną część wymiennika i ją wyczyścić ? ... a bardzo się nad tym wkładem zastanawiałem

    co do 2 . wyglada to raczej podobnie


    pytanie do Forst-a margod-a jak to jest z czyszczeniem wymienika w Variach H20 ?
    No tak to jest niestety wada kominków z nasadką wodną gdzie ciepło jest odbierane w górnej części kominka natomiast w innym modelu tego producęta np aqandato ten klopot nie występuje bo cieplo jest przekazywne już na poziomie paleniska dlatego nie ma potrzeby robienia w kominku rewizji do czyszczenia i ewentualnego dostępu do tej rewizji w obudowie
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    dokładnie nie dalej niz kilka dni temu napisałeś, ze nie zamontowałes ani jednego wkładu firmy A...
    rozumiem, ze dodatkowa szyba obniza sprawnośc takiego urządzenia, ale cóz jest to jakis kompromis, zresztą sprawnośc układu wodnego obniża także szamot, a jednak stosuje sie go aby cieszyc się widokiem ognia.
    cos za coś.
    ciekaw jestem czego jeszcze strasznego dowie sie uzytkownik wkladu A po kilku latach palenia ?
    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Poczytaj ze zrozumieniem, to zauważysz, że nazwa firmy nie ma tu nic do rzeczy...
    Pozdrawiam.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Witam.
    Tak abstrahując od tego co ma wchodzić w skład całości systemu.
    Pomysł żeby wkład z płaszczem wodnym miał boczną szybę jest dla mnie chory...
    Chyba jeszcze żaden producent takiego wkładu nie widział go podczas normalnego użytkowania. Jest to zwykłe zrobienie czegoś "pod publiczkę" i modę jaką narzuca rynek. Dodanie szyby bocznej powoduje wielokrotne zwiększenie wypromieniowania ciepła przez właśnie olbrzymią powierzchnię szkła i zmniejszenie temperatury wewnątrz samego paleniska (o wiele większe niż w przypadku oddawania tego ciepła do powierzchni zabudowy płaszcza wodnego).
    W rezultacie szyby są wiecznie zasmolone, brudne i praktycznie niemożliwe do utrzymania w stanie nadającym się do oglądania ognia.
    Z kolei duże wypromieniowanie ciepła przez powierzchnię samej szyby powoduje uczucie dyskomfortu w salonie gdzie stoi kominek i przegrzewanie tego pomieszczenia. Mówiąc wprost - chcąc utrzymywać "normalną temperaturę w płaszczu (około 70 stopni C) powyżej temperatury wykraplania się pary wodnej wewnątrz obudowy (na "powrocie do płaszcza winna być temperatura powyżej 55 stopni C) trzeba dużo więcej "hajcować".
    I tworzy się błędne koło.
    Paląc tak by w salonie było OK nie dogrzewamy dostatecznie wody w płaszczu co powoduje zbyt małą temperaturę na kaloryferach w pozostałych pomieszczeniach jak również wykraplanie się wody w palenisku i charakterystyczny smród "wędzonki" wydobywający się z wkładu. O ile od smrodu jak to się mówi jeszcze nikt nie umarł, ale już od przyspieszonej wykroplinami korozji, sam wkład zdechnie nam o wiele szybciej niż użytkowany w "normalny" sposób.
    Z kolei dbając o prawidłowe parametry pracy wkładu i temperatury wody, będziemy zmuszeni do przegrzewania salonu i utrzymywania w nim temperatury znacznie wyższej niż komfortowej dla ciała ludzkiego.
    No można zawsze otworzyć okna...ale nie o to chyba chodzi...
    W całym świecie branżowym producenci wkładów kominkowych czy piecowych, w których medium grzewczym jest woda, dążą wręcz do tego by była w nich jak najmniejsza powierzchnia szyby. Tylko nie u nas w kraju...bo tak naprawdę krajowe firmy produkujące wkłady mają w nosie względy techniczne, robią wszystko by uniknąć drogich i czasochłonnych testów użytkowych a skupiają się na bieżącej "potrzebie rynku". Byle jak najszybciej sprzedać jak największą ilość...a klient niech się sam martwi jak to będzie użytkował. To jest też m.in. fakt decydujący o ich relatywnie mniejszej cenie w porównaniu z firmami zachodnimi.
    Jakikolwiek sprzedawca czy instalator, który nie bierze tych faktów pod uwagę i nie informuje o tym swojego potencjalnego klienta jest dla mnie osobiście zwykłym "zarabiaczem" pieniędzy a nie fachowcem potrafiącym również doradzić i zaprojektować najlepsze rozwiązanie techniczne.
    To oczywiście moja opinia i nie zawsze i wszyscy muszą się z nią zgadzać.
    Ale warto zdawać sobie sprawę z "upierdliwości" późniejszego użytkowania takiego wkładu...
    "Ośla łąka" jesteś Lechosławie (lub można powiedzieć "uparty jak muł"), no to ponawiam prośbę byś jednak przeczytał ze zrozumieniem. Widzisz gdzieś nazwę firmy? Bo tyczy się to wszystkich producentów bez wyjątku.
    Co do szamotu - mylisz się, ale myślę, że przekonywać Cię będzie stratą czasu.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  9. #29
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechoslaw kierzkowski
    dokładnie nie dalej niz kilka dni temu napisałeś, ze nie zamontowałes ani jednego wkładu firmy A...
    rozumiem, ze dodatkowa szyba obniza sprawnośc takiego urządzenia, ale cóz jest to jakis kompromis, zresztą sprawnośc układu wodnego obniża także szamot, a jednak stosuje sie go aby cieszyc się widokiem ognia.
    cos za coś.
    ciekaw jestem czego jeszcze strasznego dowie sie uzytkownik wkladu A po kilku latach palenia ?
    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Poczytaj ze zrozumieniem, to zauważysz, że nazwa firmy nie ma tu nic do rzeczy...
    Pozdrawiam.
    Po pierwsze dowie się ,że kupił badziewie i musi kupić drugie.Po drugie w myśl zasady ...więcej we wkładzie szyby mniejsza sprawność kominka.Jeżeli chodzi o szamot w komorze paleniskowej to zdania jak widać są podzielone.Może niech wypowie się większa ilość osób użytkująca kominki z szamotem.W moim można na ten przykład szamotem obłożyć tylko ściany i to do pewnej wysokości.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    alez ja nie kwestionuje uzycia szamotu !
    stwierdzam tylko, ze obniza on nieco moc oddana wodzie, co w zadnym wypadku nie oznacza ,ze to złe rozwiązanie.
    gdyby z tego samego wkładu wyjąć szamot, moc oddana była by nieco wyzsza niz przy zastosowaniu szamotu, natomiast jego zamontowanie zapobiega brudzeniu szyby i opoznia korozję.

    jesli ktos chce sobie obnizyc jeszcze nieco sprawność i zamontuje boczna szybę do tego samego wkładu, to zyska boczną wizję ognia i tylko tyle.

    natomiast nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie jakie jeszcze inne nieszczęscia spottkaja uzytkownika takiego wkładu.
    nie nazwę cie mułem forescie, moze co najwyzej mułłą

  11. #31

    Domyślnie

    Szamot nie obniża mocy! Gdyż jego zastosowanie podnosi sprawność spalania i uzyskujemy więcej energii z tej samej ilości spalonego drewna ( sprawdzone na własnej skórze).
    Spaliny są czystrze, szyba jak się komuś brudziła, będzie brudziła się znacznie mniej. Stosowanie sad palu do wypalania sadzy zbędne u mnie płomieniówki są zawsze bialutkie, tak jakbym stosował sadpal do każdego palenia.
    Wiec szamot ma same zalety.
    Ma jedna wadę powoduje że szyba oddaje więcej ciepła do pomieszczenia w którym znajduje się kominek i może to powodować przegrzewanie tego pomieszczenia.
    Po za tym żadnych wad nie zauważyłem.
    Zachęcam do jego montażu.

  12. #32
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechoslaw kierzkowski
    alez ja nie kwestionuje uzycia szamotu !
    stwierdzam tylko, ze obniza on nieco moc oddana wodzie, co w zadnym wypadku nie oznacza ,ze to złe rozwiązanie.
    gdyby z tego samego wkładu wyjąć szamot, moc oddana była by nieco wyzsza niz przy zastosowaniu szamotu, natomiast jego zamontowanie zapobiega brudzeniu szyby i opoznia korozję.

    jesli ktos chce sobie obnizyc jeszcze nieco sprawność i zamontuje boczna szybę do tego samego wkładu, to zyska boczną wizję ognia i tylko tyle.

    natomiast nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie jakie jeszcze inne nieszczęscia spottkaja uzytkownika takiego wkładu.
    nie nazwę cie mułem forescie, moze co najwyzej mułłą
    bladyy78 to dobrze wytłumaczył bo jak widać "sprawdził to na własnej skórze".Nie wszystko jest tak oczywiste ,przynajmniej u mnie.Swego czasu wolo82 także dużo mówił o szamocie w swoim kominku i ja za jego namową też obłożyłem swój.Zaobserwowałem ,że drewno spala mi się lepiej nawet to mokre.Korzystniej wygląda komora paleniskowa.Rzeczywiście zjawisko nagrzewania płaszcza też jest jakby wolniejsze ale tylko na początku rozpalania.Niestety musiałem wyjąć te cegły które leżały bezpośrednio na ruszcie.Na dzień dzisiejszy mam wyłożone trzy ściany z tym ,że tylna jest o warstwę wyższa.Nie potrzeba doświadczać się tak jak proponuje kolega od mułły. .Stawiając drugi kominek z boczną czy nie boczną szybą tak dla porównania po to by się wkur...ć nie ma sensu.Kupiłem ,postawiłem ,zamontowałem,zabudowałem i moje.i cierpię ale próbuje polepszyć jego sprawność Na miły Bóg przecież nie po to go kupiłem by go teraz rozbierać i wstawiać inny.

    Cytat Napisał Forest-Natura
    ...ja swoje spostrzeżenia opieram na kilkuset wykonanych przeze mnie osobiście kominkach i co najmniej kilkuset zamontowanych przez moich znajomych...a nie na jednym palenisku stojącym u mnie w domu...
    To jest majstersztyk ale tylko dla foresta.Singli to nie dotyczy.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Szamot nie obniża mocy! Gdyż jego zastosowanie podnosi sprawność spalania i uzyskujemy więcej energii z tej samej ilości spalonego drewna ( sprawdzone na własnej skórze).
    W porównaniu do płaszcza wodnego, czy do kominka bez niczego?

    Bo do kominka bez niczego, to i owszem.
    A do płaszcza wodnego, to nie sądzę...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Cytat Napisał bladyy78
    Szamot nie obniża mocy! Gdyż jego zastosowanie podnosi sprawność spalania i uzyskujemy więcej energii z tej samej ilości spalonego drewna ( sprawdzone na własnej skórze).
    W porównaniu do płaszcza wodnego, czy do kominka bez niczego?

    Bo do kominka bez niczego, to i owszem.
    A do płaszcza wodnego, to nie sądzę...
    Zależy ile szamotu i w jakim palenisku ? wyłożenie włoszczyzny tzn. edil kamin bocznych ścianek zasłoni prawie cały płaszcz wodny, odbierają płomieniówki więcej ciepła i więcej odbierze górna powietrzna część palenska, i więcej ciepła może wyjść kominem Ale żeby mieć wiarygodne dane potrzebne są testy, pomiary w warunkach laboratoryjnych

    na oko może się uda.... może się wydawać
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  15. #35
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    witaj an-bud .

    Zapytam wprost.Masz kominek wyłożony szamotem?Masz włoski(włoszczyzna) firmy EDILKAMIN i rzeczywiście wyłożyłeś już szamotem co spowodowało całkowite zasłonięcie płaszcza wodnego?Więcej ciepła odbierają płomieniówki.To w tym układzie źle?Więcej odbierze górna część powietrzna paleniska.Także przez wyłożenie szamotem? A właściwie powiedz mi jaką rolę odgrywa ta górna część......itd?Z tym laboratorium to żartowałeś?

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Szamot z wszelkich wiadomych mi źródeł nie obniża mocy wkładu, podnosi ją bo podnosi temp spalania i autonomię. Jedyne co może być prawdą, to fakt że opóźnia uderzenie ciepła w stalowy korpus o jakieś minut, czyli czas kiedy się nagrzewa. Stąd też wywodzi się ta fałszywa propaganda o mniejszej skuteczności.
    Nie bij, wytłumacz!

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    witaj an-bud .

    Zapytam wprost.Masz kominek wyłożony szamotem?Masz włoski(włoszczyzna) firmy EDILKAMIN i rzeczywiście wyłożyłeś już szamotem co spowodowało całkowite zasłonięcie płaszcza wodnego?Więcej ciepła odbierają płomieniówki.To w tym układzie źle?Więcej odbierze górna część powietrzna paleniska.Także przez wyłożenie szamotem? A właściwie powiedz mi jaką rolę odgrywa ta górna część......itd?Z tym laboratorium to żartowałeś?
    Witaj
    Znęcam się ogrzewaniem kominkowym od kilkunastu lat Z wyłożeniem szamotem też się bawiłem, przy całkowitym wyłożeniu paleniska (wkładu) odczuwalnie mniej ciepła zostawało w pomieszczeniu, więc więcej musiało uciekać kominem (logiczne) dopiero rozbudowanie paleniska całkowicie wyłożonego szamotem zaczyna dawać jakiś efekt (zadawalający) Uważam że przesadzając z wyłożniem szamotowym (bez rozbudowy) można stracić więcej ciepła niż zyskać. Pomijając czystość spalania.

    Z tym laboratorium to żartowałeś?
    nie

    A właściwie powiedz mi jaką rolę odgrywa ta górna część....
    -np: odbiornik ciepła, komora dymowa

    mogą to rozdawać za darmo i tak bym olał
    Masz włoski(włoszczyzna)
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony