dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Przecięty przewód elektryczny

    Witam,

    Podczas powiększania okna przeciąłem przewód elektryczny 4 x 4mm2 pomiędzy puszką z bezpiecznikami znajdującą się na ścianie a tablicą wewnątrz domu.
    Czy istnieje jakiś sposób naprawy poza wymianą przewodu? Wszystko mam schowane w ocieplonej ścianie.

  2. #2

    Domyślnie

    Sądzę, że tragedii nie ma i można ten kabel połączyć jakimiś złączkami lub kostkami,(kostki Vago o takich średnicach chyba nie występują) zwłaszcza, że masz gdzie to wszystko schować.
    Zastanawia mnie jednak do czego masz przeznaczony tak gruby kabel na zewnątrz ?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    czyżbyś sugerował takie rozwiązanie :

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BasH
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Bory Tucholskie
    Posty
    1.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie


  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Ja bym porządnie poskręcał, polutował, zaizolował i zapomniał. Drugie wyjście to puszka. Znajdą się i tacy co stwierdzą, że nic poza wymianą przewodu nie wchodzi w grę. Wybrać musisz sam.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kubanki

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    140
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    W poprzednim mieszkaniu udało mi się przewiercić kabel (oczywiście, po ustaleniu, że tam kabla absolutnie nie ma prawa być ). Wstawiliśmy puszkę. Nawet było to częściowo na rękę, bo zrobiłem tam odgałęzienie na dodatkowy kontakt, z którego korzystaliśmy potem. Fakt, że to dotyczyło zwykłego kabla 3x1.5, ale sugerowałbym właśnie puszkę (po uprzedniej konsultacji z elektrykiem), wkońcu co za problem. Wymiana kabla - no bez przesady.

  7. #7

    Domyślnie

    Podczas powiększania okna przeciąłem przewód elektryczny 4 x 4mm2 pomiędzy puszką z bezpiecznikami znajdującą się na ścianie a tablicą wewnątrz domu.
    Jeśli dobrze rozumiem, jest to wyjście zalicznikowe na rozdzielkę wewnątrz domu. Czyli nie jakiś tam kabelek, a zasilanie główne części obwodów elektrycznych ( duży przekrój przewodów )?
    Gdyby tak było, to ocena sytuacji przez instalatora nie była by przesadą. Przewód został przecięty, a więc nie ma żadnego zapasu, który mozna by obrobić i połączyć.
    Ewentualna naprawa tej grubości przewodu wymagać będzie z pewnościa rozkucia ściany, zastosowania wstawek z przewodu tego samego przekroju, odpowiednich złączek, izolacji i zastosowania puszki, w której to wszystko można by schować.
    Jeśli nie jesteś elektrykiem i nie masz doświadczenia w tej materii, to nie eksperymentuj .
    Możliwe że wymiana będzie najmniej inwazyjną operacją w tej sytuacji ?

  8. #8

    Domyślnie

    Wołaj elektryka. Pewnie trzeba wymienić. Skoro to 4x4mm to na pewno główny przewód zasilający tablicę rozdzielczą. Dziękuj Bogu że cię nie poraziło. Przeczytałem jeszcze raz pierwszy post i postanowiłem edytować moją wypowiedź. Przepraszam za gafę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał boszax
    Jeśli to przewód żólto-zielony to może od uziemienia
    przeciąłem przewód elektryczny 4 x 4mm2
    Cytat Napisał boszax
    Gdzieś czytałem...

  10. #10

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qgiel
    Podczas powiększania okna przeciąłem przewód elektryczny 4 x 4mm2 pomiędzy puszką z bezpiecznikami znajdującą się na ścianie a tablicą wewnątrz domu.
    Jeśli dobrze rozumiem, jest to wyjście zalicznikowe na rozdzielkę wewnątrz domu. Czyli nie jakiś tam kabelek, a zasilanie główne części obwodów elektrycznych ( duży przekrój przewodów )?
    Gdyby tak było, to ocena sytuacji przez instalatora nie była by przesadą. Przewód został przecięty, a więc nie ma żadnego zapasu, który mozna by obrobić i połączyć.
    Ewentualna naprawa tej grubości przewodu wymagać będzie z pewnościa rozkucia ściany, zastosowania wstawek z przewodu tego samego przekroju, odpowiednich złączek, izolacji i zastosowania puszki, w której to wszystko można by schować.
    Jeśli nie jesteś elektrykiem i nie masz doświadczenia w tej materii, to nie eksperymentuj .
    Możliwe że wymiana będzie najmniej inwazyjną operacją w tej sytuacji ?
    wypowiedź doskonała
    no i co więcej dodawać
    ale pamiętaj że jesteśmy w Polsce, tu każdy zna się
    najlepiej na wszystkim to znanie się
    zazwyczaj rodzi coś takiego jak na zacytowanej przeze mnie fotografii...


    uwaga prąd zabija
    czasem też się lubią byle jak sklecone do kupy kabelki zapalić
    /szczególnie taki przez który idzie prąd do całego domu/

  12. #12

    Domyślnie

    A co zrobić gdy jeden z trzecha kabli lub dwa (3x1,5) mają uszkodzoną zew izolacje ale nie sa calkiem przeciete? Jak to prawidlowo naprawic zeby zaslonic gipsem i zapomniec? Wystarczy calosc kabla zaizolowac, czy kazdy z osobna?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    A co zrobić gdy jeden z trzecha kabli lub dwa (3x1,5) mają uszkodzoną zew izolacje ale nie sa calkiem przeciete? Jak to prawidlowo naprawic zeby zaslonic gipsem i zapomniec? Wystarczy calosc kabla zaizolowac, czy kazdy z osobna?
    No tyle to nawet ja wiem. Każdy z osobna zaizolować. Jakby się stykały jakieś druciki to bęcie ciągle korek wybijać - ten taki co ratuje życie .

    A wogóle to moja znajomość na prądzie kończy się na włączeniu suszarki do gniazdka i niech tak zostanie, będę dłużej żyła.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał mynia_pynia
    ... będę dłużej żyła.
    albo i nie ...
    Cytat Napisał tlo1
    ... Czy istnieje jakiś sposób naprawy poza wymianą przewodu? Wszystko mam schowane w ocieplonej ścianie.
    elektryk nie ułozył tego przewodu w rurce ?
    czy ten przewód jest przed licznikiem ? czy po liczniku ?
    czy instalalacja jest po odbiorze ZE ?

  15. #15

    Domyślnie

    Edytowałem swój poprzedni post. Ech trzeba dokładniej czytać

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Gdzie jest Retro
    On to wie

  17. #17

    Domyślnie

    Podczas powiększania okna przeciąłem przewód elektryczny 4 x 4mm2 pomiędzy puszką z bezpiecznikami znajdującą się na ścianie a tablicą wewnątrz domu.
    Czy istnieje jakiś sposób naprawy poza wymianą przewodu? Wszystko mam schowane w ocieplonej ścianie.
    Połaczenia skręcane i lutowane wg mnie mogą zawieść.

    Tulejki rurkowe do zaciskania + 3 warstwy koszulek termokurczliwych z klejem załatwia sprawę, tylko musisz mieć do zaciskania odpowiednia praskę. W dobrych hurtowniach znajdziesz wszystko, są nawet zestawy do naprawy kabli o przekrojach 185mm2.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał PROAT1
    Połaczenia skręcane i lutowane wg mnie mogą zawieść.
    Jak dobrze wykonane,niezawodne.
    Bardziej zawodne są połączenia w wszelkiego rodzaju kostkach połączeniowych.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar toomyem
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    okolice Wieliczki
    Posty
    248

    Domyślnie

    185mm2? Wow, niezły kawał kabla
    Budowa? To brzmi strasznie! Na szczęście już (no prawie) mam to za sobą ...

  20. #20

    Domyślnie

    Jak dobrze wykonane,niezawodne.
    Bardziej zawodne są połączenia w wszelkiego rodzaju kostkach połączeniowych.
    Połaczenia na kostkach to połaczenia skręcane. Cyna ma to do siebie że ma stosunkowo niską temp. topnienia. Najpewniejsze sa połaczenia zaprasowymane. Zobacz sobie jak sie robi połaczenia energetyczne, silnoprądowe, juz dawno sie nie lutuje końcówek.

    185mm2? Wow, niezły kawał kabla
    Kabel jak kabel. Łączyliśmy niedawno uszkodzony przez koparke kabel YKY4x185m2, prezes pewnej firmy chciał nam zapłacic "ręką swojej córki", aby tylko szybko podać zasilanie na maszyny.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony