Witam
Po uwagach Bogusława wprowadziłem zmiany w swoich założeniach budowy pieca.W prowadziłem kilka elementów z betonu andaluzytowego z firmy do której wyżej był link.Rozmawaiłem z włascicielem firmy i dowiedziałem sie jak prawidłowo /.w/g jego opinii / powinno wykonywać odlewy z w/w betony .Beton powinien sie sezonować i być poddawanym wyższym temperaturą w celu całkowitego wysuszenia i zwiazania.Oni wczesniej "bawili" sie w odlewy i mówił ,że takie dyszeteż odlewali i nie było z nimi problemu, tylko wcześniej powoli "przyzwyczajali je do coraz wyższych temperatur.Na wyłożenie paleniska polecił cegłę andaluzytową w cenie al60 ,ale o lepszych parametrach,którra jest wykorzystywana w przemyśle metalurgicznym do wykładania pieców.
Jako izolację cegłę szamotową L10.i na górze matę ceramiczą 5cm.Na rysunkach cegła andaluzytowa jest obudowana bezposrednio cegła L10 i tutaj mam pytanie ,czy może trzeba pozostawić szczeliną wypełnioną wełną ceramiczną w celu izolacji i swobodnego ruchu paleniska i komory dopalania.Wystarczyłoby 10-20 mm . Materiały może nie są najtańsze ,ale jezeli robi sie dla siebie to nie ma co oszczędzać .Najwieksze oszczedności to własne rece i głowa .
Wstepnie policzyłem wliczając w to również beton to materiał razem z drzwiczkami z podwójną szybą o wym 25cmx30 cm nie przkroczyłby 5 tys.
Wcześniej planowałem kominek z póżniejszą obudową i sam wkład to ok.4 tys.i nie ta funkcjonalność.
Poniżej takiej sobie jakopści szkice /dwa przekroje .Oczywiscie w szczegóły sie nie bawiłem chciałem przedstawić w miare przejrzyście swoją koncepcje.





Proszę o ocenę czy jest to do realizacji .

Pozdrawiam
Roman