dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 233 z 246
Pokaż wyniki od 4.641 do 4.660 z 4913
  1. #4641
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Jest to pod hasłem: " Zdun-Ośrodek Rozwoju i Edukacji".
    Sorry, trzeba wpisać: "projekt programu nauczania - zdun"

  2. #4642
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Trochę czasu straciłem dziś z telefonem w ręku, dzwoniąc do różnych rządowych instytucji obsadzonych DORADCAMI i okazało, że chcą pomóc ale nie wiedzą jak, bo takimi zagadnieniami się nie zajmują i na tym się nie znają. Z życzliwości ostatniej Pani Doradczyni dostałem poradę, by skierować pismo do Departamentu Środowiska pod adresem: [email protected]
    Każdy więc zainteresowany może w to miejsce skierować pismo i czas oczekiwania na odpowiedź zwrotną jest zdaje się przewidziana w ciągu 14 dni.
    Ciekawą sprawą jest ze zduństwo jest legalne i jest wspierane przez MEN a potem są WIELKIE OCZY, bo jak określić sprawność takiego pieca , który został zbudowany bez żadnego POZWOLENIA i CERTYFIKATU

  3. #4643
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Odpowiedź na sprawność spalania daje już program średniej szkoły z chemii...tyle,że trzeba być bystrym.
    Spalanie to utlenianie, czyli reakcja z tlenem w określonej temperaturze. Dla różnych pierwiastków i substancji temperatura wejścia w reakcję z tlenem będzie różna.
    ...
    To jest sprawność teoretyczna a nie praktyczna osiągana w warunkach domowych w piecu wykonanym przez Zduna.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4644
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Nie wiem o co Tobie chodzi d7d ?
    Piec może zrobić też SKLEPOWA, która nie jest zdunem z zawodu.
    Może to też być nauczyciel gry na gitarze. Ważne czy robi według instrukcji, zachowując wszystkie potrzebne szczegóły projektu opracowanego przez konstruktorów, czy nie. Jeśli robi jak w projekcie, osiąga sprawność wyliczoną dla danego projektu.
    To samo tyczy się ZDUNA.

  5. #4645
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Boguś podzwonisz jeszcze troszkę i wyczują kasę do zrobienia, powstaną nowe jednostki certyfikujące i za fajną kasę wszystko Ci sprawdzą, polak potrafi Dziwię się troszkę że jeszcze na elektrofiltrach kasy nie trzepią.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #4646
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Jestem Remiks ZA
    Legenda głosi że ETERNITU nie może właściciel a wyspecjalizowana firma. Więc właściciel robi kurs pracy z azbestem za 300zł przez internet i wtedy może a nawet i dla sąsiada pomoże. Podobnie spłaszczą się certyfikaty na sprawność

  7. #4647
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    To jest Remiks w tym zapisie, bo to nie są kotły a piece:
    "Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło, lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba że, instalacja

    osiąga sprawność cieplną min 80 %
    lub
    jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu."
    Pozostaje udowodnić, że piec nie jest wielbłądem

  8. #4648
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Nie wiem o co Tobie chodzi d7d ?
    Piec może zrobić też SKLEPOWA, która nie jest zdunem z zawodu.
    Może to też być nauczyciel gry na gitarze. Ważne czy robi według instrukcji, zachowując wszystkie potrzebne szczegóły projektu opracowanego przez konstruktorów, czy nie. Jeśli robi jak w projekcie, osiąga sprawność wyliczoną dla danego projektu.
    To samo tyczy się ZDUNA.
    Chodzi o stwierdzenie teoretycznej sprawności np. 86% o której to piszesz że jest to wiedza na poziomie szkoły średniej.
    Piec powinien wykonywać Zdun bo ma wiedzę i doświadczenie.
    Sklepowa czy nauczyciel gry na gitarze lub każdy inny może ewentualnie wykonać dla siebie a nie dla klienta.
    Chciałby zobaczyć taki projekt opracowany przez konstruktora z wyliczeniami teoretycznej sprawności.
    Widziałeś taki lub samemu taki projekt wykonałeś?
    W moim przekonaniu obliczone teoretyczna sprawność najczęściej nie ma potwierdzenia w praktycznej sprawności.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #4649
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Chodzi o stwierdzenie teoretycznej sprawności np. 86% o której to piszesz że jest to wiedza na poziomie szkoły średniej.
    ...
    Nie czytasz ze zrozumieniem bo napisałem to tak: "Odpowiedź na sprawność spalania daje już program średniej szkoły z chemii...tyle,że trzeba być bystrym."
    W praktyce jeśli ktoś był pilnym uczniem to SKOJARZY, że do reakcji potrzebna jest dodatkowa temperatura a taka w piecu ceramicznym występuje, więc te reakcje utleniania (spalania) mają szansę w takim piecu powstać.
    Cyt.:
    "Piec powinien wykonywać Zdun bo ma wiedzę i doświadczenie.
    Sklepowa czy nauczyciel gry na gitarze lub każdy inny może ewentualnie wykonać dla siebie a nie dla klienta."
    A jak dziadek SKLEPOWEJ był zdunem i często brał ją jako pomocnika ?

    Cyt:
    "Chciałby zobaczyć taki projekt opracowany przez konstruktora z wyliczeniami teoretycznej sprawności.
    Widziałeś taki lub samemu taki projekt wykonałeś?
    W moim przekonaniu obliczone teoretyczna sprawność najczęściej nie ma potwierdzenia w praktycznej sprawności."
    Politechnika białostocka opracowała ok 10 lat temu piec i był produkowany jakiś czas. Na pewno mięli wyliczenia sprawności, ponieważ tę wartość podawano w reklamie pieca. Jeśli jesteś zainteresowany, to skontaktuj się z Politechniką Białostocką w tej sprawie.
    Ja osobiście często spotykałem się w literaturze dla zdunów czy o spalaniu, z informacjami dotyczącymi sprawności.
    Jednak moja prywatna wiedza nie jest wiedzą oficjalną a jeśli nawet posiadałbym cytaty z różnych publikacji i podręczników, to one nie będą miały żadnego zastosowania w obecnej sytuacji.
    Podobnie jest z zarządzeniami , gdyż w oficjalnym opracowaniu tabeli znajduję, że jak palę w swoim piecu, to uzyskuję 65% sprawności a jak w tym piecu palę pelletem, to sprawność wychodzi 79%. A przecież nikt sprawności mojego pieca nie zbadał !
    Mój piec trafił do JEDNEGO WORKA z jakimiś słabej klasy urządzeniami grzewczymi z 19 wieku.
    Wystarczyło dodać rubrykę o piecach z dyszami i dopalaczami i wpisać im właściwą sprawność.
    Wtedy sprawa stała by się prosta, ponieważ piec w zależności od konstrukcji miałby PRZYNALEŻNĄ SPRAWNOŚĆ.
    Zupełnie tak samo jak to jest gdy idziemy do sklepu kupić kocioł 5 generacji. Jeżeli po zakupieniu tego kotła wyjmiemy z niego jakiś element, lub on np nie działa należycie, to jego piąta generacja NIE ISTNIEJE.
    Taką sprawę powinny raczej rozstrzygać kominowe analizatory spalin. Wtedy byłoby klarownie, ponieważ wypełniałbym deklarację a kontrola dotyczyła by dymu z komina.
    Tu link do dyskusji merytorycznej o sprawności pieca z przed 14 lat:https://forum.muratordom.pl/showthre...9B%C4%87-pieca
    Prawdopodobnie dyskusją jest aktualna.
    W tym wątku zapaleńcy wymieniają się wiedzą i nie wiem czy cokolwiek o czym oni mówią poszło do przodu, Czy nadal są to bariery nie do pokonania.

  10. #4650
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    To znaczy można te bariery pokonać, ale trzeba sporo zainwestować w aparaturę, a w dodatku nie daje to żadnych uprawnień oficjalnych, czyli nie będzie odpowiedzią dla KONTROLERA.
    Osobiście dałem sobie spokój licząc na rozsądek przyszłych przepisów.
    Wyceniam urządzenie na razie na OKO, czyli jak urządzenie nie daje sadzy w kominie nawet przez kilkanaście lat użytkowania, a w popielniku nie "rośnie" szybko popiół, to sprawność jest z najwyższej półki
    Na razie wiec liczę na słuszna korektę przepisów.

  11. #4651

    Domyślnie

    "Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło, lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba że, instalacja

    osiąga sprawność cieplną min 80 %
    lub
    jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu."
    Pozostaje udowodnić, że piec nie jest wielbłądem

    Czyli piec komorowy czy zwykły kaflowy spełnia ten wymóg,bo wszelaki pył i sadza zatrzymuje się w kanałach/komorach i tylko cyk,co jakiś czas trzeba pogrzebać i je usunąć.

    Bogusławie,wspomniałeś,że masz komin ceglany, jak ci się sprawuje przy cyklicznym paleniu,chyba że palisz w Batmanie kilka godzin,a w tym piecyku z akumulatorem raz na dobę?
    Ja mam też zwykły ceglany,idzie przez ogrzewane pomieszczenia,a na strychu ocieplony wełną. Niby sprawuje się OK,ale nie wiem,jak w dłuższej perspektywie czasu - palę cyklicznie, w sezonie 2-3 h na dobę, czasami raz na 48h. Kiedy na drugim kominie miałem kuchnię kaflową, komin sprawował się dobrze,mimo braku ocieplenia na strychu,ale w niej było palone cały dzień.
    Cegła to potęga,ale pustak zawsze sie trafi...

  12. #4652
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Adres do "czyste powietrze", który podałem w #4624 nie przyjmuje wysłanych wiadomości. Taki sam skutek przyniesie wysłanie pisma do Wąchocka !

  13. #4653
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Panstan1 Zobacz post
    Czyli piec komorowy czy zwykły kaflowy spełnia ten wymóg,bo wszelaki pył i sadza zatrzymuje się w kanałach/komorach i tylko cyk,co jakiś czas trzeba pogrzebać i je usunąć.
    ...
    Świetne spostrzeżenie, ale wymaga też konsultacji czy odbiornik można zaliczyć jako filtr.
    Koza którą podłączyłem do odbiornika na zdjęciu z postu #4616 ma tabliczkę znamionową informującą ze daje sprawność 75%. Jeśli wiec będą w niej palić pelletem, to osiągną sprawność o 14% większa co da 89% sprawności. Zaś odbiornik jest równocześnie filtrem . Teoretycznie więc zbudowałem LIDERA w światowym ogrzewaniu
    No ale trzeba się po konsultować z tymi co ustanawiają prawo, choć często się na nim nie znają !
    W sprawie komina:
    Najlepiej mieć "krótkie przejście" czyli szyber TD (temperatura Dodana), ponieważ jak komin się wystudzi lub schłodzone w odbiorniku spaliny są za zimne, to można się ratować tym szybrem, zwiększając w ten sposób temperaturę w kominie, a co za tym idzie SIŁĘ CIĄGU KOMINOWEGO.

  14. #4654

    Domyślnie

    Tak,mam szyber,wygrzewam komin 15 min,a potem zamykam i piec sobie działa bez problemu (Kuzniecow). Komin ma ok 11 m,średnica ok 15 cm,ceglany. Takie kominy były przeznaczone do kotłów węglowych czy kuchni kaflowych (chodzi o przekrój,chociaż przy 11 m ciąg mam nieziemski ). No ale i piece kaflowe,które grzały tylko kilka h dziennie na nich chodziły. Chodzi mi o ew kondensat,niszczenie komina przy np 2-3 h paleniu dziennym. Wszyscy teraz montują kominy metalowe lub systemowe,ale czasami trzeba działać na tym co jest. Zdarza mi się palić co 48h a komin wtedy na pewno już wychłodzony,przy obecności szybra to nie jest problem, interesuje mnie tylko,jak ten komin będzie wyglądał za parę sezonów. Mam też kocioł węglowy,ale on pracuje w sezonie całymi dniami i komin jest cały czas ciepły,żadnych szans na kondensat.
    Cegła to potęga,ale pustak zawsze sie trafi...

  15. #4655
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Te kominy z B-15 siadają chyba wyłącznie na spalinach z wilgotnego drewna, bo podczas palenia nie są osuszane a "nawadniane".
    Ten co używam ma już 60 lat i nie wykazuje oznak do żadnych zmartwień

  16. #4656
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Po wrzuceniu do wyszukiwarki: "Rodzaje pieców, kominków i elektrofiltrów" odnajdujemy opracowanie w pdf pod tym samym tytułem. W pierwszej tabeli znajdujemy, że sezonowa efektywność dla pieca "zduńskiego" wynosi 65% na drewnie a gdy pali się w nim pelletem , to ta efektywność wzrasta do 79% czyli o 14%.
    Jeśli wiec do pieca Szrajbera, którego sprawność określano na 95% użyjemy pelletu, to osiągnie 109% sprawności.
    Ale co tam, bo wystarczy z dawnych projektów wziąć piec który na drewnie robi 86%, to po przejściu na pellet powinien dawać tyle co perpetuum mobile czyli 100%.
    Z tego wynika, że w tych opracowaniach wyjętych z BERETA są poważne nieścisłości i błędy.

  17. #4657
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    To jest Remiks w tym zapisie, bo to nie są kotły a piece:
    "Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło, lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba że, instalacja

    osiąga sprawność cieplną min 80 %
    lub
    jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu."
    Pozostaje udowodnić, że piec nie jest wielbłądem
    To może to rozporządzenie zaskarżyć do tego trybunału co teraz na unię cięty
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #4658
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Tych nieścisłości propagandowych jest dużo więcej.
    Pellet to skąd jest ???
    Trzeba do lasu wysłać traktory i samochody załadunkowe i to zawieść daleko do fabryki. W tej fabryce się to kroi, suszy i prasuje. Następnie pakuje i wozi do punktów dystrybucji.
    W rezultacie te operacje pochłoną 40% sprawności czyli jak wrzucimy do pieca co osiąga na pellecie 90% to po odjęciu tych 40%, prawdziwa sprawność spalania wychodzi 50%.
    No i jak Wam teraz jest ?

  19. #4659
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Pierwsza odpowiedź z Departamentu już dostałem :

    "
    Szanowny Panie,

    A w jakim kontekście zadaje Pan to pytanie jak w temacie?

    Czy chce Pan skorzystać z programu czyste powietrze np. na termomodernizacje budynku , ale nie likwidując swoich pieców kaflowych?

    Na zadane przez Pana pytanie , możemy odpisać tylko w kontekście rozpatrywania go pod kątem programu czyste powietrze.

    Jako NFOŚiGW nie mamy kompetencji do oceniania, czy istniejące piece kaflowe na drewno spełniają wymagania ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń czy ich nie spełniają.



    Wiecej informacji na stronie www.czystepowietrze.gov.pl



    Z poważaniem,

    Departament Czystego Powietrza

    NFOŚiGW"
    Już odpisałem i poprosiłem o przekierowanie na adres , który jest kompetentny do oceny pieców zduńskich. Jak zasugerowałem nie powinni ich wkładać do jednego worka z napisem "nie spełnia" ale powinny być klasyfikowane wg sprawności.
    Pozdrawiam.

  20. #4660
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Witam.
    Program CZYSTE POWIETRZE dopuszcza kotły zasypowe 5 kl współpracujące z buforem . Ma się rozumieć, że muszą pracować na maksymalnej mocy spalania , ponieważ tylko na takiej dadzą radę utrzymać planowaną sprawność :https://czysteogrzewanie.pl/na-zakup...o-w-2021-roku/
    Kocioł zasypowy 5 kl musi więc pracować na pełnym spalaniu od początku do końca zasypanego wkładu, a wtedy bufor wodny odbiera wyprodukowane ciepło.
    Zasada ta jest identycznie realizowana w piecu ceramicznym, ponieważ spalanie jest na maksymalnej mocy a masa ceramiki odbiera to ciepło.
    Piec ceramiczny(zduński) może być wyposażony w dodatkowe elementy czyli zawirowywacze i dysze umożliwiające dopalenie spalin na najwyższym poziomie.
    Powinny powstać regulacje prawne dotyczące pieców zduńskich tak samo jak do kotłów zasypowych współpracujących z buforem.
    Pozdrawiam.

Strona 233 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony