dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 246
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 4913
  1. #1021

    Domyślnie

    Może są cienkie, ale gęstość materiału jest znacznie większa niż cegły szamotowej. Niemcy to stosują i nie narzekają.

  2. #1022
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Nie Wojtek,rasizmu słownego nie uprawiam.Wszystkie te nazwy:schładzacz,akumulator,odbiornik ciepła oznaczają to samo.Jest to tylko marketingowy numer,ponieważ tą samą rzecz nazwaną" akumulatorem" sprzedasz a jeśli nazwiesz" schładzaczem" nie.

  3. #1023
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Marcin!
    Masz rację w tym, że lepsze takie niż żadne i dobrze, że starasz się coś zrobić z energią uchodzącą ze spalinami.
    Z gęstością to nie jest takie proste. Prawie zawsze w materiałach konstrukcyjnych wraz z gęstością rośnie też przewodność, co niestety zmniejsza ich przydatność jako samodzielnych akumulatorów. Muszą być stosowane w zestawach kompozytowych. Takim przykładem może być magnezyt o gęstości 3, czy magnetyt o gęstości 4. Materiały te muszą być zaizolowane, inaczej szybko by się wychładzały. Po tej operacji oczywiście sprawują się rewelacyjnie, a najwięcej ich używają w tym celu właśnie Niemcy.
    Poza tym tworzywo tych modułów rzeczywiście jest cięższe od szamotu, ale od cegły andaluzytowej, czy boksytowej już nie, a te pewnie byłyby tańsze.

    Pozdrawiam

  4. #1024
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58
    Nie Wojtek,rasizmu słownego nie uprawiam.Wszystkie te nazwy:schładzacz,akumulator,odbiornik ciepła oznaczają to samo.Jest to tylko marketingowy numer,ponieważ tą samą rzecz nazwaną" akumulatorem" sprzedasz a jeśli nazwiesz" schładzaczem" nie.
    Bogusław! Czemu zaraz "Wojtek". Przecież ja pisałem, że to raczej wymiennik (inaczej schładzacz).
    Czemuż, ach czemuż..

  5. #1025

    Domyślnie

    Coraz bardziej mnie wciąga...
    Chyba nie do końca się mogę zgodzić co do nieprzydatności kompozytów, ale ok...
    Tego mam tylko metr
    Pozostała część jest z cegły... I tak przez piętro i połowę poddasza.
    Myślicie, że dobrze?
    Ktoś z wypowiadających jest użytkownikiem takiego pieca ceramicznego?
    Chodzi mi o wrażenia...

  6. #1026
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Źle mnie Marcin zrozumiałeś. Kompozyty są właśnie najbardziej wydajnymi akumulatorami. Ciężkie materiały, o których wspominałem są wykorzystywane w elektrycznych piecykach akumulacyjnych, gdzie ważną cechą są niewielkie wymiary takiego rdzenia. Chodzi mi cały czas o to, aby tę technologię wykorzystać też w piecach na paliwo stałe.

    Pozdrawiam

  7. #1027

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796
    Źle mnie Marcin zrozumiałeś. Kompozyty są właśnie najbardziej wydajnymi akumulatorami. Ciężkie materiały, o których wspominałem są wykorzystywane w elektrycznych piecykach akumulacyjnych, gdzie ważną cechą są niewielkie wymiary takiego rdzenia. Chodzi mi cały czas o to, aby tę technologię wykorzystać też w piecach na paliwo stałe.

    Pozdrawiam
    To chyba faktycznie źle Cię zrozumiałem. Dużą wiedzę na ten temat mogą mieć odlewnicy. Tam też wykorzystuje się szamotowe kształtki.

  8. #1028
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    W odlewnictwie akurat akumulacja jest najczęściej zjawiskiem niepożądanym, ponieważ wiąże się ze stratami energii na nagrzewanie wymurówek ceramicznych. Ciepło włożone w ściany jest potem bezproduktywnie rozpraszane podczas przerw w pracy. Chyba, że jakaś odlewnia w Polsce pracuje teraz w ruchu ciągłym, ale to obecnie byłby fenomen.
    Nieporozumienie z kompozytami polega być może na tym, że mi akurat chodziło o ściany wielowarstwowe, a miałem na myśli wielowarstwowość w kierunku przepływu ciepła do pomieszczenia, a nie w kierunku przepływu spalin.

    Pozdrawiam

  9. #1029
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Marcinor .Gdybyś te ciepło miał w podłodze, co masz w kominie,to byłbyś wielkim energetycznym szczęściarzem.Z ciepła w kominie nie wiele się korzysta.
    Dodam tylko,że Wojtek pracuje dla przemysłu odlewniczego i nie tylko.

  10. #1030

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58
    Marcinor .Gdybyś te ciepło miał w podłodze, co masz w kominie,to byłbyś wielkim energetycznym szczęściarzem.Z ciepła w kominie nie wiele się korzysta.
    Dodam tylko,że Wojtek pracuje dla przemysłu odlewniczego i nie tylko.
    Jeżeli ja mam ten komin obudowany (na piętrze) podobie jak wkład kominkowy to chyba jednak trochę korzystam...
    Chyba, że nie?

  11. #1031
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Nie wiem skąd Bogusław ma takie dobre informacje o mnie.
    Dodam jeszcze, że gdyby odlewnictwo było w lepszej kondycji, to nie miałbym możliwości tyle pisać na forum .

    Pozdrawiam

  12. #1032

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796
    Nie wiem skąd Bogusław ma takie dobre informacje o mnie.
    Dodam jeszcze, że gdyby odlewnictwo było w lepszej kondycji, to nie miałbym możliwości tyle pisać na forum .

    Pozdrawiam
    Mam kolegę w odlewnictwie, faktyczni trochę stanęło. Ale to znowu ruszy. Zobaczysz.

  13. #1033
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Nie martwię się. Na szczęście inne gałęzie przemysłu mają się dobrze. Jednak bez tego ogniwa wszystko i tak prędzej, czy później by stanęło. Nie wszystko można przywieźć z Chin . Tak więc musi ruszyć.
    To co się teraz dzieje, to w porównaniu do lat 90-tych i tak pikuś.

  14. #1034

    Domyślnie

    Jeszcze o rozprowadzeniu przewodu spalinowego w podłodze: To chyba Rzymianie wymyślili. Od nich pochodzi hypocausta. Mam rację?

  15. #1035
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Nagrzewanie komina i odzyskiwanie od niego ciepła jest ideą z przymrużeniem oka.Najlepiej,żeby komin służył tylko do odprowadzania spalin,a pozostałe ciepło należy zagospodarować w sposób praktyczny i najbardziej wydajny.Kominowe "sztuczki"cofają piecownictwo o 200 lat.
    Przypomina mi to stary kawał obrze,że ojciec pije wódkę,bo jak się sprzeda butelki w skupie,to w domu jest na chleb...

  16. #1036
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Wojtek - przepraszam, zapomnialem, ze juz pisales o tym betonie. Wszystko dlatego, ze mam ciagly "mlyn" a w dodatku malo ostatnio sypiam. Jutro podzwonie to dam znac czego sie dowiem.
    Marcinor - mam drzwiczki okolo 70 cm na 50 cm. Pisze okolo bo odchodzi ramka.
    Z tym, ze 4 metry od szyby trudno wytrzymac to chyba lekko koloryzujesz? Moj ojciec ma kominek otwarty i nieraz w nim palilem. No z 2 m to rzeczywiscie jest goraco ale z 4? A tam nie ma zadnej szyby zatrzymujacej cieplo.
    Moze Wojtek napisze jak jest u niego?
    Te 20 kg drewna to nie moga byc patyczki - musza miec z 15 cm srednicy.
    Pozdrawiam.

  17. #1037

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58
    Nagrzewanie komina i odzyskiwanie od niego ciepła jest ideą z przymrużeniem oka.Najlepiej,żeby komin służył tylko do odprowadzania spalin,a pozostałe ciepło należy zagospodarować w sposób praktyczny i najbardziej wydajny.Kominowe "sztuczki"cofają piecownictwo o 200 lat.
    Przypomina mi to stary kawał obrze,że ojciec pije wódkę,bo jak się sprzeda butelki w skupie,to w domu jest na chleb...
    Ale przecież gdybym tego nie robił, i miał komin zaizolowany to ciepło, które teraz w jakimś stopniu zostaje w domu, wyrzucałbym na zewnątrz.
    To chyba nie jest aż takie zacofanie?

  18. #1038
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Powiem Ci,że wchodzisz na 18 stronę bez przygotowania i chcesz nas czymś zadziwić.I udaje się Tobie.Zadziwiasz brakiem przygotowania do tematu.O tym kominie pisałeś już na wątku u "pita",ale pomyślałem,że nie warto Ci skakać na klatę,choć zasugerowałeś chłopakowi że masz w domu "coś lepszego.
    Twoją zaletą jest średnie wyważenie i uprzejmość więc, mam dla Ciebie propozycjęrzeczytaj cały wątek,do tego jakąś literaturę i wtedy, co jeszcze będzie Ci brakować,to dopowiemy.Jak zechcesz coś zbudować,to możesz na nas liczyć.
    A przy okazjiit będzie miał super akumulator a Ty masz lipę.

  19. #1039
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    [...]
    Moze Wojtek napisze jak jest u niego?
    Te 20 kg drewna to nie moga byc patyczki - musza miec z 15 cm srednicy.
    Pozdrawiam.
    U mnie jest podobnie, przy kominku można spokojnie przykucnąć.
    Ale myślę, że to jednak skutek o wiele niższej temperatury panującej w komorze kominka otwartego. Duże ilości powietrza wpadające oknem paleniska wychładza je. Szyba nie ma chyba większego znaczenia jako zapora dla promieniowania wnętrza paleniska, a dodatkowo stanowi sporą powierzchnię grzejną, bo przecież jest rozgrzana do kilkuset stopni.

  20. #1040
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Porównywałem dziś kumulację cegły szamotowej(w środku) z cegłą magnetytową (na lewo) i cegłą magnezytową(na prawo).Wszystkie cegły choć mają inne gabaryty,to zbliżoną objętość.Cegłę magnetytową(18 na18 na 5 cm)przysłał mi Wojtek.
    Podgrzałem je w piekarniku elektrycznym ok. 40 minut i następnie włożyłem każdą do wiadra z taką samą ilością wody o temp.4,5*C.
    szamot podgrzał wodę do11*C
    magnezyt do 14.5*C
    magnetyt do 15*C
    Mam jednak wątpliwości co do tych pomiarów,ponieważ podejrzewam,że jeśli cegły byłyby podgrzewane np.w dwukrotnie większej grubości,to różnica w temperaturze podgrzanej wody przez szamot a pozostałe,byłaby większa.
    Pozdrawiam.




Strona 52 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony