dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Instalacja elektr a rozdzielnia w domu

    Przymierzam sie do instalacji elektrycznej wewn domu.
    Poki co musze najpierw zrobic podlaczenie ze skrzynki do mojej rozdzielni w domu.
    Moj instalator mowi ze nalezy zrobic to tak:

    ...będzie wstawiona mała rozdzielnia na czas budowy w garażu wtedy energetyka podłączy prąd budowlany- to jest jakby pierwszy etap kolejnym to będzie instalacja elektryczna w domu z rozdzielnią docelowa
    a wiec po skończeniu układania elektryki w domu zrobimy przełączenie z małej rozdzielni budowlanej na rozdzielnie właściwą i to już będzie przygotowane pod zmianę taryfy z budowlanej na użytkową ( ten etap robi się na samym końcu jak dom jest już odebrany )


    Pytanie zatem czy faktycznie konieczne jest robienie tej rozdzielni tymczasowej?
    Z tego co sie orientuje to mozna odrazu zainstalowac skrzynke docelowa i pod nia podlaczyc prad budowlany.

    Jak to faktycznie jest bo wydaje mi sie ze instalator chce dodatkowo naciagnac mnie na koszty a on wiecej kasy zarobic za robocizne.

    Bede wdzieczny za uwagi.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Też jestem z Wrocławia i na etapie odbioru przyłącza budowlanego w identycznej sytuacji.
    Generalnie robi się chyba tak że bezpośrednio przy szafce stawia się jakąś mniejszą szafkę na prowizoryczne bezpieczniki i gniazdko na czas budowy (nie ma kabla do budynku).
    Ponieważ ja miałem już budynek w stanie surowym zamkniętym jak mi postawili szafkę, wymyśliłem żeby pociągnąć od razu do budynku na miejsce docelowe. Wbrew pozorom nie wiem teraz na etapie odbioru czy sobie nie skomplikowałem życia.
    Instalację mam już rozłożoną w całości i mam zrobione tak, że rozdzielnię mam w domu w miejscu docelowym, tylko nie mam wszystkich obwodów podłączonych do rozdzielni i wszystkich zabezpieczeń. Podłączone są tylko ze 2 gniazdka na czas dokończenia budowy. Od szafki do budynku wkopany jest kabel już ten docelowy.
    Wydawało mi się że na chłopski rozum tak będzie lepiej i prościej zamiast bawić się w jakieś prowizorki. TO CHYBA BŁĄD...
    Formalinie nie ma żadnych przeszkód żeby tak to zrobić (tak mi powiedzieli w ZE) ale to się chyba nie opłaca.
    Do odbioru nawet takiej prowizorki budowlanej wymagają m.inn. pomiarów tego co jest podłączane, pomiary rezystancji kabla czy coś takiego (przed odbiorem ostatecznym trzeba będzie to robić jeszcze raz chyba = koszt)ORAZ naniesienia kabla na mapę (geodeta!) czyli nie mogę zawołać geodety na zakończenie budowy żeby zrobił całość tylko musi robić oddzielnie sam kabel wcześniej (we Wrocku 400-500 złotych za pierwsze przyłącze i zgłoszenie roboty i 200 za każde następne więc lepiej hurtem wszystko...)
    Acha i już 3 razy nosiłem dokumenty do odbioru i się odbijałem bo za każdym razem brakowało czegoś innego:
    1.dowód zapłaty za fakturę za przyłączenie (nie mogą /nie chcą sami sobie sprawdzić że mają zaksięgowaną wpłatę),
    2. schemat jednokresowy i pomiary
    3. mapka geodezyjna
    ciekawe czego jeszcze brakuje i co mi powiedzą za czwartym podejściem

    Wydaje mi się że jak bym miał tylko gniazdko w szafie przy płocie to by na tym etapie było prościej i taniej (geodetę i pomiary można by chyba odłożyć na koniec)

    Tkie rozwiązanie jak Tobie proponuje elektryk to już chyba całkiem bez sensu - bo procedura odbioru będzie taka jak u mnie. To już niech sobie rozdzielnia będzie na miejscu docelowym i kabel zasilający pociągnięty do końca bo nie płacisz za szafkę na bezpieczniki przy płocie ani za prowizoryczną rozdzielnię w gazażu albo niech będzie szafka przy płocie bo wtedy chyba odbiór na czas budowy będzie prostszy (tego nie wiem) a ten ostateczny i tak trzeba będzie kiedyś zrobić.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    1. Jesli skrzynka z licznikiem jest w płocie, to tam również powinniśmy zamontować swoja skrzynkę z zabezpieczeniem głównym zalicznikowym. Ono jest dla nas dostepne i tam podłączamy se co chcemy: czy to kabel prowizorkę, czy też kabel do zasilania domu docelowy.
    2. To samo jesli licznik na scianie zewnętrznej budynku. Obok skrzynki ZE montujemy naszą. Na zawsze.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedzi ale nie wiem dalej jak faktycznie powinno byc aby bylo jak najlepiej i najrozsadniej.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    W skrzynce stojącej w linii ogrodzenia mam zabezpieczenie zalicznikowe.

    Pytania mam następujące:

    Kto ma podpiąć kabel zasilający (u mnie 5x10mm2) do skrzynki, skoro zabezpieczenie jest zaplombowane i plombę trzeba zerwać? Elektryk czy ZE?

    I pytanie drugie:
    Czy ten kabel zasilający może być poprowadzony po ściance skrzynki, np. w rurce instalacyjnej, czy będzie szedł pod fundamentem skrzynki i w środku zostanie doprowadzony do zabezpieczenia zalicznikowego?

    Ad.2: przypuszczam, że nie.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  6. #6

    Domyślnie

    A po co dostawiac dodatkowa skrzynke z zabezpieczeniem zalicznikowym?
    Przeciez ZE za licznikiem montuje wylaczni FR, do ktorego bezposrednio podlacza sie kabel zasilajacy budynek, badz rozdzielnie budowlana.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet
    .......
    Kto ma podpiąć kabel zasilający (u mnie 5x10mm2) do skrzynki, skoro zabezpieczenie jest zaplombowane i plombę trzeba zerwać? Elektryk czy ZE?
    .......
    wydaje mi się że zgłaszasz w ZE zerwanie plomby w celu podpięcia kabla zasilającego, zezwalają, notują, zrywasz, podpinasz, zgłaszasz potrzebę założenia plomby, plombują, kasują Cię za plombę (niewiele jak zgłoszone zerwanie, a czasem wcale)
    zresztą elektryk chyba powinien wiedzieć jaki jest tok postępowania w Twoim ZE

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Ja nie chcę dostawiać dodatkowej skrzynki, tylko chcę mieć podpiętą rozdzielnicę która jest w domu. Kabel idzie od skrzynki w ogrodzeniu do budynku.

    W ogrodzeniu są: licznik -> wył c25 -> RCD 3-fazowy. Za wył różn.-prąd. (RCD) elektryk puścił na kablu rozdziellkę budowlaną - taki compact gniazdo 3-fazowe i jedno gniazdko 1-fazowe.

    Chodzi mi o to, jak ma wejść do tej skrzynki kabel zasilający chałpę: dołem, pod fundamentem, czy od zewnątrz w rurze instalacyjnej: I kto to będzie robił - elektryk przeze mnie zaangażowany czy zakład energetyczny?
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Edde, jednocześnie pisaliśmy

    Aktualizując wypowiedź: chcę wiedzieć, coby się nie zdziwić jak będę przeganiany raz tu raz tam. Elektryk, który stawiał mi erbetkę, był polecony przez ZE.

    Kolejne pytanie:
    Czy podłączenie tego kabla zrobić po pomiarach instalacji czy przed? Chodzi o to, że ten z ZE nie ma uprawnień do odbioru instalacji, nie da mi protokołu. Jak to zgrać?
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  10. #10

    Domyślnie

    kabel wprowadzic dolem pod fundamentem, powinien to zrobic "twoj elektryk", podlaczenie kabla wykonuje sie przed pomiarami.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACUŚ
    kabel wprowadzic dolem pod fundamentem, powinien to zrobic "twoj elektryk", podlaczenie kabla wykonuje sie przed pomiarami.

    zależy przed jakimi, to brzmi co najmniej dziwnie.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12

    Domyślnie

    U mnie prąd podłączono odrazu do rozdzielni w domu (stan był surowy zamknięty).
    Kabel został wetknięty od spodu skrzynki w ogrodzeniu, elektryk podpisał mi taki papier przyłączeniowy z zakładu energetycznego i jak go zaniosłem to umówiłem się na podłączenie licznika. Przyjechał pan z licznikiem podpiął, spisaliśmy protokół i jak narazie do dzisiaj z małymi przerwami cieszę się prądem.
    Pewnie stopień biurokracji zależy od konkretnego zakładu, bo u nas "co kraj to obyczaj", ale nie pakuj się w tymczasową skrzynkę bo Zakładowi Energetycznemu nic do tego jeśli elektryk podpisze, że instalacja jest prawidłowa.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Rzecz w tym, że JA LICZNIK już mam. W skrzynce, w linii ogrodzenia.
    PRĄD TEŻ MAM Ergo: pomiary rezystancji uziemienia były robione.

    Kabel czarny, gruby, ziemny 5x10mm2 czeka na podpięcie do skrzynki.

    Pytam tylko kto i w jaki sposób ma go podpiąć do skrzynki stojącej w linii ogrodzenia, w której mam już licznik i prąd w taryfie G11?
    A podpiąć się trza za zabezpieczeniem zalicznikowym c45n/3, In=25A.

    Nie widzę jakoś elektryka przekopującego się od dołu przez warstwy skrzynki należące do ZE.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Zalicznikowe zabezpieczenie zaplombowane? Jest takie w skrzynce ZE? Może to tylko FR?

    Cytat Napisał PeZet
    Kabel czarny, gruby, ziemny 5x10mm2 czeka na podpięcie do skrzynki.
    A jaką jest odległość do domu?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Jest tak:

    Od ziemi patrząc stoi skrzynka zakładu.
    Na niej stoi MOJA skrzynka, a w niej:
    1. licznik, dalej ...
    2. c45n/3 - zaplombowany. Za nim ...
    3. RDC JVL4-63/4 40/003 - bez plomby...
    4. a z różnicówki wychodzą 2metry 5x10mm2 zakończone compactem: gniazdo 3-faz i gniazdko 1-faz.

    W ten sposób rozwiązana została rbetka, kiedy jeszcze nie miałem żadnego pojęcia o co chodzi.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet
    Rzecz w tym, że JA LICZNIK już mam. W skrzynce, w linii ogrodzenia.
    PRĄD TEŻ MAM Ergo: pomiary rezystancji uziemienia były robione.

    Kabel czarny, gruby, ziemny 5x10mm2 czeka na podpięcie do skrzynki.

    Pytam tylko kto i w jaki sposób ma go podpiąć do skrzynki stojącej w linii ogrodzenia, w której mam już licznik i prąd w taryfie G11?
    A podpiąć się trza za zabezpieczeniem zalicznikowym c45n/3, In=25A.

    Nie widzę jakoś elektryka przekopującego się od dołu przez warstwy skrzynki należące do ZE.
    Po pierwsze: ZE oczywiście Ci tego nie zrobi, ich obchodzi tylko to, co do licznika. Robota jest dla elektryka, ale ten pewnie tez nie będzie za bardzo chętny do machania łopatą, chyba, że za dodatkową kasę.

    Wykop samemu rów 70cm głęboki od skrzynki do ściany fundamentowej, przez nią zrób przebicie, wprowadź do domu rurę arota do docelowego miejsca, kabel potem przez nią wciągniesz.

    A co do formalności - ten kabel powinien być zgłoszony w ZUDzie i warto o to zadbać już na początku, podając jako lokalizację prowizorki obszar na styku z posadowieniem budynku.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet
    Rzecz w tym, że JA LICZNIK już mam. W skrzynce, w linii ogrodzenia.
    PRĄD TEŻ MAM Ergo: pomiary rezystancji uziemienia były robione.

    Kabel czarny, gruby, ziemny 5x10mm2 czeka na podpięcie do skrzynki.

    Pytam tylko kto i w jaki sposób ma go podpiąć do skrzynki stojącej w linii ogrodzenia, w której mam już licznik i prąd w taryfie G11?
    A podpiąć się trza za zabezpieczeniem zalicznikowym c45n/3, In=25A.

    Nie widzę jakoś elektryka przekopującego się od dołu przez warstwy skrzynki należące do ZE.
    Po pierwsze: ZE oczywiście Ci tego nie zrobi, ich obchodzi tylko to, co do licznika. Robota jest dla elektryka, ale ten pewnie tez nie będzie za bardzo chętny do machania łopatą, chyba, że za dodatkową kasę.

    Wykop samemu rów 70cm głęboki od skrzynki do ściany fundamentowej, przez nią zrób przebicie, wprowadź do domu rurę arota do docelowego miejsca, kabel potem przez nią wciągniesz.

    A co do formalności - ten kabel powinien być zgłoszony w ZUDzie i warto o to zadbać już na początku, podając jako lokalizację prowizorki obszar na styku z posadowieniem budynku.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #18
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P
    Cytat Napisał PeZet
    Rzecz w tym, że JA LICZNIK już mam. W skrzynce, w linii ogrodzenia.
    PRĄD TEŻ MAM Ergo: pomiary rezystancji uziemienia były robione.

    Kabel czarny, gruby, ziemny 5x10mm2 czeka na podpięcie do skrzynki.

    Pytam tylko kto i w jaki sposób ma go podpiąć do skrzynki stojącej w linii ogrodzenia, w której mam już licznik i prąd w taryfie G11?
    A podpiąć się trza za zabezpieczeniem zalicznikowym c45n/3, In=25A.

    Nie widzę jakoś elektryka przekopującego się od dołu przez warstwy skrzynki należące do ZE.
    Po pierwsze: ZE oczywiście Ci tego nie zrobi, ich obchodzi tylko to, co do licznika. Robota jest dla elektryka, ale ten pewnie tez nie będzie za bardzo chętny do machania łopatą, chyba, że za dodatkową kasę.

    Wykop samemu rów 70cm głęboki od skrzynki do ściany fundamentowej, przez nią zrób przebicie, wprowadź do domu rurę arota do docelowego miejsca, kabel potem przez nią wciągniesz.

    A co do formalności - ten kabel powinien być zgłoszony w ZUDzie i warto o to zadbać już na początku, podając jako lokalizację prowizorki obszar na styku z posadowieniem budynku.

    J.
    Ależ ty mu fajnie radzisz.Łopata i do kopania.

    Wykop samemu rów 70cm głęboki od skrzynki do ściany fundamentowej, przez nią zrób przebicie, wprowadź do domu rurę arota do docelowego miejsca, kabel potem przez nią wciągniesz.
    Sam se wykop potem zrób pomiary i odbierz se sam budynek. Ja bym tego sam nie robił.Mam kasę na dom to mam i na fachowca.Nająć wykonawcę i niech zrobi jak w elementarzu.Inwentaryzacje tego kabla musi być czy nie?Facet z uprawnieniami przyjdzie zlikwiduje erbetke i podstawi kabel.Ot i wsio.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    Facet z uprawnieniami przyjdzie zlikwiduje erbetke i podstawi kabel.Ot i wsio.
    No, ale rów mu można wykopać. Jak się ociepli, oczywiście. Taniej policzy.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Niejasno napisałem.

    Ten kabel już jest wkopany. Zasypany. Zgodnie z projektem, folia, wężykiem, z pętelką zapasową na jednym (przy skrzynce) i na drugim końcu (przy wejściu do budynku)
    Wprowadzony do domu przepustem, elastycznie, zaizolowany.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony