dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie kompaktowy węzeł grzewczy

    Witam,

    szukałem, szukałem i nic nie znalazłem - więc piszę. Mam możliwość podłączenia się pod ciepło miejskie w cenie ok 36-38 zł/GJ - płacę wyłącznie za zużyte ciepło, praktycznie brak abonamentu - roczne minimalne zużycie ok 40 GJ. Ciepło o parametrach wysokich w zimę i niskich w lato (do CWU). Moje koszty to wyłącznie zakup i montaż węzła (ok 5-12 tys zł - rzemieślnicze te tańsze, droższe to Meibes, Danfoss) - ciepłownia ciągnie rurki za free pod dom.

    Po przeliczeniu eksploatacja wychodzi w okolicach GZ-50. Czy są jakieś wady których nie dostrzegam ? (nie znam nikogo kto korzysta z węzła domowego) Na jaką sprawność węzła mogę liczyć - na necie nic znalazłem na ten temat

    Irek

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: kompaktowy węzeł grzewczy

    Cytat Napisał IrekS
    Witam,

    szukałem, szukałem i nic nie znalazłem - więc piszę. Mam możliwość podłączenia się pod ciepło miejskie w cenie ok 36-38 zł/GJ - płacę wyłącznie za zużyte ciepło, praktycznie brak abonamentu - roczne minimalne zużycie ok 40 GJ. Ciepło o parametrach wysokich w zimę i niskich w lato (do CWU). Moje koszty to wyłącznie zakup i montaż węzła (ok 5-12 tys zł - rzemieślnicze te tańsze, droższe to Meibes, Danfoss) - ciepłownia ciągnie rurki za free pod dom.

    Po przeliczeniu eksploatacja wychodzi w okolicach GZ-50. Czy są jakieś wady których nie dostrzegam ? (nie znam nikogo kto korzysta z węzła domowego) Na jaką sprawność węzła mogę liczyć - na necie nic znalazłem na ten temat

    Irek

    Był niedawno podobny wątek.
    Wady w stosunku do własnego źródła bazującego na gazie polegają na tym, że nikt nie zagwarantuje korzystnej ceny w dłuższym okresie czasu, ciężko to zmienić na inne źródło, jest to mniej niezawodne od własnego źródła. Jeśli masz pewność, że koszty rzeczywiście wyjdą w okolicach GZ 50 to można się rzeczywiście zastanowić. Przemyślał bym określenie - brak abonamentu - bo jeśli jest minimalne zużycie to to prawie jak abonament, chyba, że rzeczywiste będzie znacznie powyżej minimalnego.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wady... chyba same zalety.
    Sam bede podlaczal moj domek do cieplowni.
    Takie cieplo gwarantuje ci czystosc,nie musisz dorzucac do kotla, martwic sie o oproznianie i co najwazniejsze dzieki takiemu systemowi mozesz idelanie regulowac sobie temperature w calym domu(odpowiednie programowalne termostaty).\
    Ja dostrzegam same zalety no moze oprocz tego ze faktycznie wyniesie to w eksploatacji troche wiecej niz grzanie weglem ale cos za cos.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike01
    Wady... chyba same zalety.
    Sam bede podlaczal moj domek do cieplowni.
    Takie cieplo gwarantuje ci czystosc,nie musisz dorzucac do kotla, martwic sie o oproznianie i co najwazniejsze dzieki takiemu systemowi mozesz idelanie regulowac sobie temperature w calym domu(odpowiednie programowalne termostaty).\
    Ja dostrzegam same zalety no moze oprocz tego ze faktycznie wyniesie to w eksploatacji troche wiecej niz grzanie weglem ale cos za cos.

    Nie, żebym był zwolennikiem jakiegoś systemu, ale pisanie "same zalety" to chyba lekka przesada? Pomijam to co pisałeś o kosztach eksploatacji bo to może być różnie, ale koszt inwestycyjny też nie jest niski, a to co dla ciebie najważniejsze to można mieć w prawie każdym systemie. Minusem jest na pewno uzależnienie się od elektrociepłowni i ich utrzymania ruchu co oznacza, że mogą pojawić się okresy kiedy nie będziesz miał dostarczonego ciepła w momencie, kiedy go potrzebujesz, ale to nie za częste.

  5. #5

    Domyślnie Re: kompaktowy węzeł grzewczy

    Cytat Napisał zbigmor
    Był niedawno podobny wątek.
    Wady w stosunku do własnego źródła bazującego na gazie polegają na tym, że nikt nie zagwarantuje korzystnej ceny w dłuższym okresie czasu, ciężko to zmienić na inne źródło, jest to mniej niezawodne od własnego źródła. Jeśli masz pewność, że koszty rzeczywiście wyjdą w okolicach GZ 50 to można się rzeczywiście zastanowić. Przemyślał bym określenie - brak abonamentu - bo jeśli jest minimalne zużycie to to prawie jak abonament, chyba, że rzeczywiste będzie znacznie powyżej minimalnego.
    Co do gwarancji ceny - to żadne źródło ciepła nie jest pewne (jedynie redukcja zapotrzebowania - to jest dobry kierunek). Minimalna ilość ciepła muszę przyznać że jeszcze nie jest określona, ale ma się kształtować do max. 40 GJ/rok (chociaż mówi się i o 30 GJ) - wtedy to jest ok - wg moich obliczeń mniej nie powinienem zużyć na CO i CWU

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike01
    Wady... chyba same zalety.
    Sam bede podlaczal moj domek do cieplowni.
    Takie cieplo gwarantuje ci czystosc,nie musisz dorzucac do kotla, martwic sie o oproznianie i co najwazniejsze dzieki takiemu systemowi mozesz idelanie regulowac sobie temperature w calym domu(odpowiednie programowalne termostaty).\
    Ja dostrzegam same zalety no moze oprocz tego ze faktycznie wyniesie to w eksploatacji troche wiecej niz grzanie weglem ale cos za cos.
    Jakiego producenta będziesz miał węzeł ? i czy coś wiesz na temat sprawności urządzenia ?
    Będziesz miał wymiennik na CO czy bezpośrednio z sieci ? Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z idealną regulacją temperatury - na gazie też można regulować dokładnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Pomijam to co pisałeś o kosztach eksploatacji bo to może być różnie, ale koszt inwestycyjny też nie jest niski, a to co dla ciebie najważniejsze to można mieć w prawie każdym systemie. Minusem jest na pewno uzależnienie się od elektrociepłowni i ich utrzymania ruchu co oznacza, że mogą pojawić się okresy kiedy nie będziesz miał dostarczonego ciepła w momencie, kiedy go potrzebujesz, ale to nie za częste.
    Koszt inwestycji samej instalacji jest taki jak w każdej innej. Muszę mieć wymiennik zarówno na CWU jak i CO. CO nie może być bezpośrednio z sieci ze względu na wysokie parametry (120-130 st.) Ciepło z ciepłowni jest chyba dosyć pewne - awarie są szybko usuwane (na dodatek najczęściej mówią o nich w TV "że poszła jakaś rura" - zawsze można mieć wtedy swoje pięć minut przed kamerą i ponarzekać )

  8. #8

    Domyślnie Re: kompaktowy węzeł grzewczy

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał IrekS
    Mam możliwość podłączenia się pod ciepło miejskie w cenie ok 36-38 zł/GJ (...) Po przeliczeniu eksploatacja wychodzi w okolicach GZ-50
    jak ty to liczyłeś ja mam dalikę Łodź po 44zł/GJ i to wychodzi ok 15% taniej od GZ-50, a do tego czysto, bezobsługowa, żadnych kominów, kotłów, serwisów, przeglądów, czyszczenia, a co najważniejsze takie przyłącze jest prawie wieczne, własny kocioł to obowiązkowa wymiana na nowy co kilkanaście lat

    GZ-50 1,6zł/m3/(90%sprawność pieca*34,3 MJ/m3)=51,8zł/GJ + ekstra miesięczny abonament
    masz rację że wychodzi taniej - "w okolicach GZ-50" - to był skrót myślowy (z przybliżeniem) Przyłącze jest prawie wieczne - fakt. W instalacji płynie prawie woda kotłowa. Więc na wymiennikach po stronie "ich" jest ok. Wymiennik CO po stronie mojej też może pracować na wodzie prawie kotłowej. Problem jest z wymiennikiem CWU - woda pitna zawsze ma minerały i inne ciekawe osady - więc kamień się odkłada (podobnie jak w wymiennikach np w kotłach gazowych/węglowych) - sprawność spada - więc po jakimś czasie wymiennik do wymiany (ile lat ?? tego nie wiem)

  9. #9

    Domyślnie

    Coś strasznie duży koszt tej twojej instalacji.

    Porzadny wymiennik - secespola 15 - to koszt ok 400 zł.

    Do tego trochę rurek i zaworów - mnie całość wyniosła ok 600 zł, wpinałem się do mojej istniejącej instalacji CO z kotłem węglowym.

    Uważam że te koszty podłączenia masz mocno zawyżone.

    Fajnie że nie masz abo - jakbym ja miał takie warunki finansowe, nawet bym się nie zastanawiał.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał zendar
    Coś strasznie duży koszt tej twojej instalacji.

    Porzadny wymiennik - secespola 15 - to koszt ok 400 zł.

    Do tego trochę rurek i zaworów - mnie całość wyniosła ok 600 zł, wpinałem się do mojej istniejącej instalacji CO z kotłem węglowym.

    Uważam że te koszty podłączenia masz mocno zawyżone.

    Fajnie że nie masz abo - jakbym ja miał takie warunki finansowe, nawet bym się nie zastanawiał.
    faktycznie moje ceny przy Twoich to istny kosmos. Przedział cenowy zaczerpnąłem od pracownika ciepłowni. Czy Secespol zrobił ci kompletny węzeł czy sam kupowałeś części i składałeś do kupy ?

  11. #11

    Domyślnie

    Kupiłem wymiennik na allegro, do tego kilka zaworów i wpięcie do instalacji.
    Koszty przy twoich pomijalne


    Co ty tam jeszcze planowałeś wstawić?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał zendar
    Kupiłem wymiennik na allegro, do tego kilka zaworów i wpięcie do instalacji.
    Koszty przy twoich pomijalne


    Co ty tam jeszcze planowałeś wstawić?

    A jesteś pewny, że wymiennik do kotła węglowego to to samo co wymiennik na wysoki parametr? Nie wiem, więc pytam.

  13. #13

    Domyślnie

    Ten secespol stosuje się powszechnie w mojej miejscowości, nie kombinowałem więc z tańszymi tylko kupiłem właśnie taki.

    Dla uścislenia - służy on do przekazania energii grzewczej z ciepłowni do moich kaloryferów, kocioł węglowy to zupełenie inna bajka.

    http://www.allegro.pl/item545222586_...spol_nowy.html

    Polecam ten model, działa bardzo dobrze.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie Re: kompaktowy węzeł grzewczy

    Cytat Napisał IrekS
    .... Po przeliczeniu eksploatacja wychodzi w okolicach GZ-50. Czy są jakieś wady których nie dostrzegam ? (nie znam nikogo kto korzysta z węzła domowego) Na jaką sprawność węzła mogę liczyć - na necie nic znalazłem na ten temat
    Sprawność węzła cieplnego jest znacznie wyższa niż kotła - praktycznie w każdych warunkach pracy (nawet na częściowym obciażeniu) wynosi ok. 99%. A to dlatego, że licznik ciepła zamontowany w węźle mierzy ci temepratury bezpośrednio przed i za wymiennikiem.
    Nie ma tutaj sytuacji (takiej jak w przypadku kotłowni), że częśc ciepła ucieka ci w komin. Tutaj (jeżeli masz źle zaizolowany wymienink i rurociągi to ciepło ucieknie ci co najwyżej do pomieszczenia węzła cieplnego.

    W związku z tym - jezli masz taka sytuację, że 1GJ ciepła z sieci miejskiej kosztuje cię mniej więcej tyle samo co gaz, to bardziej opłaci ci się korzystać z ciepła miejskiego - własnie ze względu na wyższa sprawność.

    Do tego dochodzą inne korzyści - mniejsza uciazliwość eksploatacyjna węzła cieplnego (praktycznie jedyny element wymagajacy eksploatacji to filtr), mniej elementów krytycznie awaryjnych (nawet jak ci automatyka siadzie to możesz korzystać z ciepła przez ręczne otwarcie zaworu regulacyjnego do czasu usunięcia potencjalnej awarii), prawdopodobne mniejsze wahania cen nośnika energii.

    Ciepło miejskie jest ogólnie w podobnej cenie jak ciepło ze spalania gazu miejskiego. W niektórych miejscowosciach jest tańsze, ale są też miejsca gdzie wychodzi trochę drożej. Zazwyczaj tak jest w nowo budowanych systemach ciepłowniczych, które dopiero inwestują w infrastrukturę i musza spłacać bieżące kredyty na budowę systemu.

    Podstawowy koszt samego węzła kompaktowego wynosi ok. 4-7 tyś zł netto (w zależności od wyposażenia). Jednak do tego nalezy doliczyć licznik ciepła i regulatory różnicy ciśnień i przepływu. Mimo, że zgodnie z prawem energetycznym dostawa tych urządzeń powinna sie odbywać na koszt PEC, to w niekórych miejscowościach ciezko sie doprosić o to, by dostawca ciepła sam dostarczył te urzadzenia - a są one dośc drogie. No i do tego należy doliczyć koszt montażu (robociznę) węzła, ale z racji tego, że jest to urządzenia kompaktowe to powinna to być raczej symboliczna kwota.

  15. #15

    Domyślnie

    w przyszłości (rok-dwa) napiszę jak to ustrojstwo się sprawuje - dzięki za pomoc w podjęciu decyzji

  16. #16

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar FajnyPiotrek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-130
    Posty
    2

    Domyślnie

    hej odkopuje watek, IrekS napisałes: "w przyszłości (rok-dwa) napiszę jak to ustrojstwo się sprawuje - dzięki za pomoc w podjęciu decyzji” no i jak to „ustrojstwo się sprawuję? Myślę nad podobnym rozwiązaniem… Będę wdzięczny za info

  18. #18

    Domyślnie

    Witam,

    wiem, że trochę późno, ale odpisuję. Ciepłownia zrezygnowała z podłączenia naszego osiedla - kupiłem kondensata Immergas Victrix i... też jest tanio

    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony